FOTOT: "Lavdi Dëshmorëve të Kombit", nusja e diktatorit Hoxha publikon pamjet e rralla

5 Maj 2018, 11:51Dossier TEMA
FOTOT: "Lavdi Dëshmorëve të Kombit", nusja e diktatorit

Nusja e diktatorit Enver Hoxha, Teuta Hoxha ka përkujtuar “5 Majin” duke përcjellë mirnjohje për dëshmorët që kanë dhënë jetën për atdheun.

Ndërkohë, Hoxha ka publikuar edhe disa fotografi të rralla ku shfaqet ish-lideri komunist duke inspektuar punimet gjatë ndërtimit të varrezave “Dëshmorët e Kombit”.

“Lavdi Ditës së Dëshmorëve! Enver Hoxha duke pare punimet ne Varrezat e Deshmoreve gjate ndertimit. Mars 1972”, shkruan Teuta Hoxha teksa ndan fotografitë. (TemA)

28 komente në “FOTOT: “Lavdi Dëshmorëve të Kombit”, nusja e diktatorit Hoxha publikon pamjet e rralla”

 1. fffff says:

  dulla. ky jetonte ne boten e tij,. Bente luftra me mullinjte e eres, qe ai i quante imperialisre dhe rrevizioniste. Nuk e rrojti fare per ekonomine e arnauteve, shifte rehatin e vet dhe te fares se tij. shkurt, nje despot qe fatkeqsisht fara e tij shpetoi

 2. vjola says:

  LAVDI DESHMOREVE TE ATDHEUT. I Perjetshem Kujtimi me Legjendarin e Paarritshem , te dyte se ben me nena .

 3. shefi says:

  heroi i vetem shqiptar

 4. shefi says:

  heroi i vetem shqiptar
  faktet flasin vete

 5. shefi says:

  heroi i vetem shqiptar
  faktet flasin vete

 6. Patriot Mekembenetok says:

  Varrezat e Deshmoreve i kemi “dhurate” nga shoku Enver Hoxha, apo eshte pjese e litarit qe i kane lene jashte varrit te tij?

  1. yyp Xhixhi says:

   …eshte pjese e carit qe vazhdon cpon sumen tende ? ? ?

 7. Kellira says:

  Ky “heroi” vrau, burgosi dhe internoi te gjithe te tjeret qe luftuan e mbeten gjalle…

  1. Firel says:

   O kellira , nuk e mohon njeri qe vrau , duhet te jesh naiv ti mohosh , megjithate vrau ne kohe te veshtira , kohe te keqia , kohe lufte te ftohte , dhe kjo ndodhi per afersisht 40 vjet , dhe ne te shumten e rasteve reth 85% ishin per tradheti ndaj atdheut ,kurse Saliu yt vrau me shume se Enveri vetem per nje vit 1997, dhe po te llogaritesh qe jemi ne te ashtuquajturen ” demokraci ” atehere vepra e tij behet akoma me e ndyre , dhe meqe ra fjala per tradheti ndaj atdheut , thuana dicka per dhenien e detit gjitoneve , dhe furnizimin e makines luftarake te Sllobodan Mkloshevicit me nafte , he si thua ??? Shikoje te tilla veprime nga Enveri ???

  2. Komunisti says:

   Kellire me kellire se qenke nuk ke se ku te vesh me…..Ky Heroi Enver Hoxha ua beri aq mire ua qiu rropt te tereve krimineleve ,kulakeve qelbesirave ,hajduteve qe kish Shqiperia !!!! Ky ishte karderr e jo si keta funderinat hajdutet vrasesit mbas 90 si fekale s-hale Berisha me shoke !!!! ENVER HOXHA ISHTE SHQIPTARI I FUNDIT MBAS GJERGJ KASTRIOTIT QE KURRE NE JETE TE JETEVE NUK I VJEN ME SHQIPERISE NJE HERO SI AI:

   1. ELIOT says:

    KOMUNNIST TRAPI …MIR QE JE KOQE… POR EDHE DO TE NGORDHESH GOMAR NUK CUDITEM NGA KUSH KATUND JE MORE DERREZI ..ENVERI I VRAU TE GJITHE SHOKET E LUFTES PER INTERESA PERSONALE MORE QOFTE TEK DAJA … ENVERI VRAU ME SHUME SE HITLERI MORE DERREKUC NGA FSHATI .. A E DIN TI MORE DEBILE MENTALE SE NE TE GJITHE CIVILIZIMIN .ENVERIN TEND E MABNJN PER NJE KANIBAL PER NJE KRIMINEL LUFTE …. NDERSA TI ME INTILIGENCEN TENDE PREJ BARIU NA E LAVDON… TURP TE KESHE …CFARE JE SERB GREK ..SE VETEM ATO BEHEN ME QEF KUR VRITEN SHQIPTARET ..KETU NE KETE FORUM KA SHUME ME IDE FASHISTE KOMUNISTE …. MJER JU KUR EUROPA JETONTE JU DHE BABALLARET TUAJ PUNONIN SI DERRA NE FERMA PER TE SIGURUAR BUKEN E GOJES … JAM I IGUTRE E SHUME PREJ JUSH SKISHIN ASNJE BICIKLETE KINEZE …. POR NJOHURA E BOTES E CIVILIZIMIT JU LA TYCA ..JU LA ANALFABETA ……HEJ COBANE ..A E DINI JU SE ENVER HITLERI ME PROPOGANDEN E TIJE ..ME POLITIKENE E TIJE DO TE PERFUNDOTE SI ROBESPIERRE …. POR SHUMICA NGA JU NUK E DINI KUSH ISHTE RROBES PORDHA …. DHE DICKA PER BUSHTREN KOMUISTE ..NUSEN E HITLERIT ….ME THUAJ MORE ZGJEBSE ..A KA NE VARREZA NDONJE NGA FISI YT ..NGA FAMILJA JOTE .??????? JO SMA HA MENDJA KA VETEM RIVALET E BABIT TAT KRIMINEL .. TE GJITHE ATO QE VRANE VETEN ..JANE NE VARREZAT E DESHMOREVE APO ?????

  3. Shoke kemi ne mes tene, shume armiq e tradhetor,bobo mos u qofte thene,vec qe s’kane gje ne dore says:

   O kellire….po ti kishte vrare do kishim shpetuar ne sot,por eshte treguar shume i but ose,ose fqinjet diten ti ruajn mire

 8. Opinion. says:

  Enver Haxha krahas diktatures dhe shume eliminimeve,disa te nevojshme per shtetin,e disa per qellime personale e fetare si vrasja e klerve katolik pa pik faji.
  enver hoxha ka pas edhe shume suksese ne patriotizen dhe garanti shteti,ku jo etnive shqiptare,qe pas vddjes se gije mbijetn si kepurdhat pas shiut,ju qi..ke mami dhe menjhef plamb pas koke.

  1. i cudituri says:

   “vrasjen e klerit katolik pa pike faji” per arsye fetare!? O cope mishi, e je i marre a t’vret corapi!? Anetaret e denuar te klerit katolik ishin KOLABORACIONISTE te fashizmit dhe u denuan me plote te drejte si TRADHETARE TE INTERESAVE TE ATDHEUT! Nuk ka asnje dyshim nga pikepamja historike per kete fakt te pamohueshem. Vetem debilat dhe te pashkollet kane guximin ta mohojne nje te vertete te padiskutueshme!
   KOLABORACIONISTE E FASHIZMIT
   Harri Fulc, në raportin që i dërgon Uashingtonit në shtator 1944 shkruan: “…duke qenë tepër feudalë në pikëpamjet e tyre i përziejnë ato me metodat fashiste dhe nazizmin gjerman…Këto gërshetohen mirë prandaj nuk është e rastit që anëtarët e një grupi të tillë përkrahën planet fashiste, duke krijuar një truall të përbashkët me nazistët gjermanë, ata nuk i besojnë popullit të tyre me pretekstin se është injorant dhe primitiv, ndërsa në të njëjtën kohë adaptojnë masa të cilat e mbajnë në kushte injorance, varfërie dhe primitiviteti…Ata preferojnë që njerëzit të jenë të nënshtruar…ata nuk kanë hezituar dhe nuk hezitojnë të përdorin mjetet më vicioze dhe më të ashpra për ta mbajtur popullin në kushtet e nënshtrimit dhe frikës.
   Anëtarët e këtij grupi me pozita shtetërore, nuk kanë hezituar t’i venë emrin komuniste, çdo shfaqjeje të pakënaqësisë, apo çdo shprehjeje të dëshirës për kushte më të mira, elementë të këtij grupi janë:
   1. Bejlerët, pronarët e mëdhenj të tokave në Shqipërinë e mesme dhe të jugut:
   Vërlacët, Vlorat, Libohovat, Vrionët etj.
   b.Bajraktarët, dhe kapedanët mysliman të Matit, Dibrës, Lumës: Dinet, Elezët.
   1. Katolikët fashistë të Mirditës, Shkodrës, Dukagjinit: Markagjonajt, Krujat,
   Bushatët, Çobat, Harapët.
   d.Elementët ballistë, shumica e të cilëve, ka dalë nga grupet e mësipërme dhe shtresa e bejlerëve të mesëm e të vegjël, kasta e oficerëve profesionistë të ushtrisë dhe xhandërmarisë, zyrtarët profesionistë dhe tregtarët e pasur, doktorët dhe gjykatësit e privilegjuar, me ndonjë përjashtim të vogël shumica janë me prirje nazifashiste dhe përfaqësojnë interesat thelbësore më antidemokratike të vendit”. (Dokumenti original në arkivin e DASH: A. M 1211/16/875.01/9-2244)
   “…Sipas të dhënave të vendeve të ndryshme, në periudhën 1945-1955 në Europë janë zhvilluar 13607 procese gjyqësore kundër tyre. Vendi që ka vuajtur më së shumti nga kolaboracionizmi ka qenë Franca, prandaj aty edhe qëndrimet ndaj tyre e dënimet kanë qenë radikale. Për të vendosur mbi baza ligjore dënimin e tyre, Asambleja Konsultative e Francës, në gusht-shtator 1944, aprovoi dy ligje për dënimin e atyre që “i kishin dhënë ndihmë Gjermanisë dhe aleatëve të tyre, që kishin dëmtuar unitetin kombëtar, të drejtat dhe barazinë e shtetaseve francezë”.
   Sipas të dhënave zyrtare, në Francë u zhvilluan 170 mijë procese gjyqësore ndaj kolaboracionistëve, ku 120 mijë vetë u dënuan, nga të cilët, 4785 vetë me vdekje. Vetëm 4 muajt e parë, mbas çlirimit të Parisit, janë dënuar me vdekje 6763 vetë nga të cilët 1500 prej tyre janë ekzekutuar menjëherë… Sipas shifrave që japin studiues të ndryshëm, në Francë janë ekzekutuar me gjyqe të rregullta, gjyqe të shpejtuara ose pa gjyqe, 20-30 mijë kolaboracionistë”.
   “Statistikat flasin qartë për urrejtjen dhe qëndrime të pafalshme ndaj kolaboracionistëve në Norvegji, Belgjikë dhe Holandë. Kështu në qoftë se në Francë janë dënuar 12 vetë ndër 10 mijë banorë, në këto vende janë dënuar nga 40 deri në 64 vetë për 10 mijë banorë. Tepër të prerë e kategorikë kanë qenë holandezët ndaj kolaboracionistëve. Qeveria Holandeze që ndodhej në Londër prej disa vitesh, kishte filluar përgatitjet për “spastrimin e madh” Që në Londër ajo kishte bërë ndryshimet e duhura në Kodin Penal. Për këtë qëllim ishte ndryshuar dhe përfshirë në kodin e ri dënimi me vdekje për tradhtarët e atdheut…
   Norvegjia konsiderohet vendi ku kolaboracionistët janë dënuar më rëndë se kudo në Europë. Megjithëse një vend me popullsi prej rreth 3.3 milionë banorë, në Norvegji u akuzuan për kolaboracionizëm 92 mijë vetë, u nxorën para gjykatave 46 mijë kolaboracionistë, nga të cilët 37150 vetë u dënuan me afate të ndryshme burgimi, ndërsa 60 vetë u dënuan me vdekje (kryeministri Kuisling u dënua me vdekje dhe u ekzekutua në sy të turmave që kërkonin me ngulm ta shihnin me sytë e tyre vdekjen e tij).
   Viktima të urrejtjes popullore u bënë edhe 50 mijë vajza e gra që kishin pas marrëdhënie intime me oficerë apo ushtarë gjermanë, 14 mijë prej të cilave kishin lindur fëmijë nga këto marrëdhënie. Ato u arrestuan dhe 5 mijë prej tyre u dërguan nëpër kampe përqendrimi…
   Në Danimarkë menjëherë mbas çlirimit u arrestuan 20 mijë vetë të akuzuar për kolaboracionizëm. Më 1 qershor 1945 parlamenti danez, ratifikoi një ligj të ri që parashikonte dënime të rënda për bashkëpunëtorët e pushtuesve. Para gjyqit dolën dhe u dënuan 15742 vetë, nga të cilët 3641 vetë me mbi 4 vite burgim, 62 vetë me burgim të përjetshëm dhe 78 vetë me vdekje.
   Në Belgjikë kolaboracionistët u ligjëruan ‘me shtetësi të humbur’, madje u vu në përdorim një term i ri, “joshtetas” (pa shtetësi). Para gjykatave u nxorën 57 mijë vetë, nga të cilët u dënuan 23584 vetë për “kolaboracionizëm politik”, 31831 vetë për “ndihmë ushtarake” pushtuesve, ndërsa 20652 personave ju hoqën të drejtat civile. 42 vetë u dënuan me vdekje, disa prej tyre u ekzekutuan në prani të turmave. Rreth 2 mijë vetë u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërsa rreth 5 mijë vetë u dënuan me nga 10 deri në 20 vjet. Tërheq vëmendjen një fakt interesant. Për disa vite mbas lufte, çdo belg që donte të zinte një vend pune, ka qenë i detyruar të merrte një çertifikatë garancie politike, ku kryesorja ishte qëndrimi i tij gjatë luftës…
   Në Luksemburgun e vogël, janë dënuar për kolaboracionizëm rreth 10 mijë vetë, nga të cilët 12 prej tyre me vdekje.
   Tepër ashpër u sollën me kolaboracionistët në Çekosllovaki, madje ekzekutimi i tyre kishte filluar pa mbaruar lufta… Gjatë dëbimit të tyre nga Çekosllovakia, në vitet 1945-1947, janë vrarë 20 – 30 mijë vetë, por numri më i madh i tyre janë eliminuar, ditët e para mbas largimit të pushtuesve gjermanë, apo siç është quajtur, gjatë “dëbimit të egër”.
   Në Austri u shpallën 130 mijë vetë në kërkim, nga të cilët 23 mijë iu nënshtruan proceseve gjyqësore, ku u dënuan 13.600 vetë, ndër të cilët 43 vetë me vdekje…”

   1. Shoke kemi ne mes tene, shume armiq e tradhetore,bobo mos u qofte thene,vec qe s’kane gje ne dore says:

    Zoti “i cudituri “,ata qe shkrujne ketu,jan ne detyre dhe nuk u interesojne faktet por mjegulla dhe terri.

 9. d.didani says:

  Komenti i “I cudituri” eshte nje kronike me shifra dhe fakte qe duhet te ishte publikuar me shkronja te medha qysh ne vitin 1990…Do te ishte me e vogel urrejtja klasore e pas ’90 dhe me pak vrull do kishte shkatrrimi i vendit,irredentizmi,urrejtja,revanshi qe mori antikomunizmi me ne krye KOMUNISTAT “Kodoshet” e demokracise qe ne emer te antikomunizmit e zgerlaqen ekonomine,politiken,pronat,shtetin,bangat,……dhe e katandisen shtetin si kokoshin nje thele,dhe arriten ne ’97 te shuanin fuqine dhe autoritetin e shtetit si asnje vend tjeter i globit!

  1. ehhh says:

   1990-ta eshte viti i TRUSHPELARJES SE MADHE ?

 10. komunisti says:

  Kolaboracionisti Jugosllav qe vrau e tradhetoj gjithe shoket e tije
  ishte enver monstra. Meso historine (jo ate te partise) Vetem byro politike sa nderoj qysh
  kur mori pushtetin.Sa antare byroje coj ne pushkatim qe nga 44 e deri ne fund ? Mos te flasim per eleminimin e inteligjences,
  para e mbas lufte “armikut”numer nje pushtetit te gorilles enver Kush e solli ne fuqi e kujt i sherbeu,interesave te Popoviceve e
  Mogushave fqinje.

  1. heu bre says:

   Sa klase shkolle ke ti mor BUDALL ? ? ?

   1. Ush....ush....o trushpelare says:

    Heu Bre Koke loqe,Shoko Atje Zagar,merr kova me uje se ta kane vaditur me shurre.
    Shpejt,shpejt ke varrezat !! Ruaj se mos i bejne edhe ate te madhen,

    1. heu bre says:

     S’kom kohe sot or ti. Kom nji takim konfidencial me tet’ome ? ? ?

     1. Ush....ush....o trushpelare says:

      E di qe s’ke kohe se ke zbatuar porosine qe te dhash dje per ti hedhur uje halese,
      sa per tet’eme mos u bej merak se ja pastrojme ne te gjithe tubat

      1. heu bre says:

       Se ku e kalova kohen or ti, shko pyet tet’eme ? ? ?
       Por ti vazhdo beso … dhe une do vazhdoj te kaloj kohen …
       Nderkohe vazhdo shkollen fillore o kaqol !!!!

       1. Ush....ush....o trushpelare says:

        Te varrezat shpejt ! shpejt ! kovat me uje,mos harro hidhi nje sy edhe veprave,
        ato jane per trute e tu,tjeter gje nuk nxe se je rrote cari

 11. Veterinari per komunist says:

  Enveri ka qene kolaboracionist ose Kuisling , se[se ka punuar per shtetin komunist Serb dhe Rus.

  Ne historine e kombit SHQIPTAR nuk ka pase njeri me te poshter dhe me antishqiptar se ky.

  1. ay qy says:

   Ke shume te drejte! Madje une jam i mendimit se Enveri ishte kolaboracionist edhe me jashtetokesoret. Nga pllenimi qe u beri atyre, linden psikopate si puna jote ? ? ?

 12. ELIOT says:

  BRAVO VETERINERI … MIRE QE JE VETERINER … POR EDHE INTILIGENT ….. NJEREZ SI JU KA NEVOJE EUROPA DEMOKRATIKE .. JO EUROPA SKA NEVOJE PER COBANE ANALFABETA ..QE EDHE FJALEN DEMOKRACIE SE DINTE CDO TE THOTE ..ENVERI ISHET ANTISHQIPTARE ISHTE EGOIST ISHTE KELYSH KURVE …SE I TRADHETO TE GJITHE PARTIZANET ..ISH ..PER NAVOJAT E TIJE PERSONALE . DHE SKAM ASGJE PER L N C ..KISHTE NJEREZ TE MIRE .TRIMA ME IDE DEMOKRATE ..POR ENVERI I POSHTEROI ME SLLAVET PER INTERESAT E TYRE ….

  1. ay qy says:

   ? ? ? ? ? ?
   Debili i thote debilit se eshte debil i lumtur
   ? ? ? ? ? ?
   Evropa ka nevoje per debilat, se keshtu tall carin ….
   (O Eliot o katnar, kur do mesosh te shkruash!? Apo se ke mbaruar ende filloren!)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje