Disa pedagogë të UT i drejtohen Ramës: 1 javë kohë për plotësimin e kërkesave ose bojkot

25 Janar 2019, 13:43Sociale TEMA

Asambletë e Fakulteteve të Universitetit të Tiranës vendosën që t’i japin vetëm një javë kohë qeverisë që të anulojë ligjin për armimin e lartë si dhe rishikimin e VKM-ve,

Gjatë mbledhjes së zhvilluar paraditen e sotme në godinën Iliria, pedagogët vendosën se në rast se qeveria nuk do t’i pranojë kërkesat e tyre do të vazhdojnë bojkot pa afat të mësimit si dhe grevë të përgjithshme.

Deklarata

Drejtuar Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, dhe ministres së Arsimit, të Sportit dhe të Rinisë, znj. Besa Shahini

Duke njohur dhe duke vlerësuar rëndësinë dhe seriozitetin e situatës aktuale në Arsimin e Lartë, dhe më specifikisht në Universitetin e Tiranës,

Me përgjegjësinë më të lartë për të ofruar mësimdhënie dhe kërkim shkencor të nivelit më të mirë për studentët tanë,

Me detyrën për të ruajtuar dhe për të forcuar rolin e universitetit publik në Shqipëri,

Nxjerrim këtë deklaratë:

1.Rinkonfirmojmë mbështetjen e studentëve për kërkesat e tyre.

2.Shprehemi kundër Ligjit “Për arsimin e Lartë” 80/2015, si dhe kërkojmë shprehjen e vullnetit të qeverisë për fillimin e procesit legjislativ për hartimin e një ligji të ri për Arsimin e Lartë, në bashkëpunim me studentë, pedagogë dhe aktorë të tjerë të rëndësishëm, në një proces konsultimi të hapur dhe gjithëpërfshirës.

3.Kërkojmë shfuqizimin e menjëhershëm të VKM-ve të datës 26 dhjetor 2018: Nr.777, Nr.781, Nr. 783, si dhe urdhrat po të datës 26 dhjetor: Nr.183: Nr.184: Nr.185, të cilat bien në kundërshtim me autonominë universitare dhe lirinë akademike.

4.Kërkojmë rritjen e buxhetit për arsimin e lartë publik, si dhe

5.Ndalimin e menjëhershëm të fushatës denigruese ndaj pedagogëve dhe miratimin e statusit të pedagogut.

Presim përgjigje dhe masa konkrete brenda datës 1 shkurt 2019 për pikat e mësipërme. Nëse kjo nuk ndodh, atëherë do t’i drejtohemi të gjithë trupës akademike të universiteteve publike në nivel kombëtar, për grevë të përgjithshme.

Ftojmë të gjitha universitetet e tjera publike të shprehen dhe të koordinojnë qëndrimet për sa më sipër. (TemA)

25 komente në “Disa pedagogë të UT i drejtohen Ramës: 1 javë kohë për plotësimin e kërkesave ose bojkot”

 1. Drejtësia says:

  O intelektual të politizuar o ndyrësira që vetëm petagogë nuk mund të quheni

  1. Duhet katarsis i universiteteve - Mbushur me alabake politike says:

   Kur te vini ne pushtet me PD-ne atehere mund te beni ndryshimet qe kerkoni. Per tani duhet ti bindeni mazhorances. Une do ti rekomandoja qeverise qe te caktoje nje person te takohet dhe bisedoje dhe te mesoje aresyet se perse keta duan te ndryshojne ligjin e aresimit dhe kush jane rekomandimet e tyre. Por nese keto bojkote bien ere PD dhe LSI atehere nuk ja vlen te bisedosh sepse ata jan ete vendosur te protestojne per qellime politike. Nuk degjon qe keta te protestojne kunder pedagogeve te korruptuar qe e perdorin universitetin akoma per para dhe per avantazhe seksuale. Nje pjese e degjeneruar qe ka hyre ne sistemin pedagogjik ja u kane nxjerre namin si te korruptuar. Trupa pedagogjike duhet te beje katarsis (pastrim) te vetes dhe te sistemit dhe te forcoje sistemin mesimor dhe shkencor. Te krijone komisione per plagjiaturat dhe te pastrojne sisteminnga pedagoget qe kane kopjuar per te marre grada shkencore dhe per te avancuar rrejshem ne sistemin pedagogjik. Eshte e qarte qe Mynyr Konomi, i cili u kritikua nga KM Rama, eshte ne krye te kesaj levizje. Ai duhet shkarkuar menjehere dhe te spastrohen Fakultetet nga pedagoget e ‘semure’ qe kane ndotur emrin e universiteteve,

 2. ?? says:

  I mjafton Kryeministrit Rama 1 javë kohë për të qetësuar gjakrat.

  1. Ruli says:

   O injorantë me emrin petagoge qe pa lexuar nenet e ligjit kerkoni te aborgohet ky ligjë se keshtu do luli me baxhellënTurp e quani vehten petagogeShikoeni kur tu heqin nga puna dhe te zevebdesoheni menjeherë me te therë

   1. Adi says:

    Shkruhet pedagog jo petagog o gjeniu rilindjes!

    1. Faiku says:

     Doli dhe Adi dhe m.q.s po bene dhe korigjime qënka i L.S.I Po ti qenke nje nga PEtAGOGËT qe do te jesh ne greve se sjeni bura që të tregoni emratDo te zevendesoheni shune shpejt

 3. h says:

  Kooperativistet me diplloma kristali po ngrihen kunder qeverise.
  I ka keshilluar kryerektori i krimit sali dhe shkencetarja e cizmes se vjedhur .

 4. Alb says:

  Nuk e kuptoj pse nuk u presin rrogen ketyre rrogetarve per ditet qe nuk punojne.

 5. Students says:

  Dil Mero LEPI ca BYTH te pedagogeve ndoshta ndryshojn mendjen , A me LEPI thelle e gjate ,MARK MARKUT LEPIJA QIMET E BYTHES NJE NGA NJE

 6. Detari says:

  Te rrin pa mesim, perse qahen studentet?
  Po i bejne zbor dhe “petagoget” hahaha

  Kane paguare per mesim dhe dhe ata nuk i hapin dyert, ose vrisni veten o studenta ose keta petagoget.

 7. Tragjikomedi says:

  Mark Marku i jep Rames ultimatum ahhahahahaha Deri me date 1 shkurt se me 2 fillojne protestat e Lulmones ?

 8. Kali says:

  Hani mut o mendere student e pedadog.Ju nuk e meritoni ate emer student e pedagog.Ju jeni qafira .Mjere Shqiperia nga intelektuale te tille o Leonora Babale .

 9. shkodrani says:

  O te digjenerume vetem pedagog smun te quheni ka faj qeveria se sju nderpret rrogat nuk do me dhan msim ok ka te tjere petagog te papun sa te dush ti cojne ne P …. te monikes e te Argites kto maskarej FLLIQSINA ME DIPLOME TE KRISTALIT …rrofte Edi Rama se po ju vjen hakut horrave te PD LSI ..

 10. john says:

  O Rama, shker…eu gr..te ketyre qelbesirave, partizan te Sali mutit.

 11. Xhaxhi says:

  Bojkot? Ç’është kjo? Jepni dorëheqjen o “presora”. Apo ju pëlqen vendi që keni marr qyl në kohën e malokut?

 12. salianji pederast says:

  Te gjithe ju pedagog dhe student jeni njerzit qe duhet larguar me njehere nga universiteti,duhet larguar si rrugecer maskarenje,ndyresira,per juve nuk duhet patur asnje meshire,duhet larguar per gjithemon,por nuk keni faj shteti Qeveria ka dal jashte kontrollit,bashke edhe me palloshin dy metrosh.Por dikush nje njeri i pa njohur do tu zhduki brenda nje nate dhe nuk keni per ta pare me universitetin e xhaxhi ENVERIT.

 13. lesh e li says:

  Cfare duan keta parazit qe prej muajsh hane qyl leket e popullit. Nxirr ligj per anullimin e titujve shkencore plagjiature. Shpall konkurs per pedagog nga evropa. Keta qe meren me politike te shkojne e te ruajne lopet. Shqiperia s’ka nevoje per kaq shume student e pedagog. Ul numrin e studentve dhe investo ne cerdhe, kopshte dhe arsimin e mesem.

 14. ducja says:

  eshte asambleja e fakulteteve qe i ka futur kembet ne nje kepuce km jo disa pedagoge. sa per saktesim.

 15. atrit vetiu says:

  Tema INFORMON, po perse behet zgaver e njerezve me pikepamje fashiste, nuk merret vesh.MJAFTON TE SHOHESH keto komente.
  Fale me shendet,

 16. Albann says:

  Pasi kembesoria(studentet) deshtuan Sali Serbi leshoi altilerine e rende Konin e Mark Markun(Me Argiten ne prapaskene).Suksese Argites,Konit,MarkMarkut.

 17. Abdurahim Ashiku says:

  PEDAGOGËT E FILOLOGJIKUT DHE MËSUESIT VULLNETARË TË SHQIPES NË GREQI
  Pedagogët e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tiranës mësohet se janë ngujuar në grevë së bashku me studentët.
  Dy nga pedagogët, të njohur si analistë partiakë të djathtë (njeri ish deputet i PD-së) nga njeri kanal në tjetrin, ngulin këmbë si “dhia në urën e telit” që të shuhet nga faqja e dheut ligji për arsimin e lartë, ligj që është miratuar nga dy parti asokohe në të njëjtin lengjer të çorbës tash 28 vjeçare të miratimit dhe ç’miratimit të ligjeve sa herë ndërrohen kuajt në karrocë.
  Nuk do të merrem me ta, po i lë ti mbushin mendjen vetes në kanalet televizive netëve të gjata të dimrit.
  Gjetkë dua të dal, tek mësuesit e gjuhës shqipe në Greqi (e më gjerë), mësues vullnetarë të cilët që nga 7 marsi i vitit 2001 janë të harruar nga shteti dhe shoqëria shqiptare nga kanalet dhe (k)analistët.
  Mësuesit janë ish studentë të filologjikut (apo të universiteteve të tjerë) që morën nga tekstet e shkollës së lartë Naimin e Gjergj Fishtën, dhe të mëdhenjtë e të mëdhenjve të Rilindjes Kombëtare për t’i bërë pjesë të ndërgjegjes së fëmijëve të emigrantëve, të prindërve dhe fëmijët e tyre që nuk deshën dhe nuk duan që të vdirret gjuha shqipe.
  Janë shkruar drejtpërdrejt nga “stekat e emigrantëve”, “podrumet”, madje edhe nga tavolinat e klubeve (një foto të cilën po e përcjell) dhjetëra e dhjetëra shkrime, madje edhe 4 libra me mbi 2000 faqe e mbi 600 fotografi, për Ta e për dëshirën e tyre për të mos u sprapsur asnjë çast nga mësimi i fëmijëve të mërgimtarëve si ta shkruajnë, si ta lexojnë e si ta këndojnë gjuhën e nënës Shqipëri.
  Dritëro Agolli, në një bisedë për ta, i ka quajtur “Rilindës të kohës sonë”.
  Asnjë qindarkë nuk ka rrjedhë në xhepin e më se 50 mësuesve vullnetarë në Greqi nga shteti shqiptar apo nga ndonjë fondacion bamirësie.
  I vetmi “kujdes” në shkallën “bezdisëse” ka qenë dërgimi (me muaj të tërë vonesë) i abetareve.
  Megjithatë, ato mësuese e mësues, nuk janë sprapsur. I ndjeri Dashmir Zaçe mësues i parë i gjuhës shqipe në Greqi (Selanik 7 mars 2001) në një bisedë me të më thoshte:
  “…Unë dua ta shtrijë në kohën e rilindësve sepse edhe ne punojmë në ato kushte që bëhej mësimi i shqipes në kohën e tyre. Edhe ne bënim mësim fshehur me frikën se mos nga zbulonte policia greke. Edhe ne e bënim pa libra, i fotokopjonim ato dhe ua jepnim nxënësve. Por ka një ndryshim të madh që mua më shqetëson, nuk më kënaq. Në qoftë se librat, abetaret, në kohën e rilindësve shtypeshin në shtypshkronjën e Bukureshtit, sot në kohët moderne ne punonim pa abetare. Dua të them se ne punojmë në kushte të vështira. Lumturia jonë është sepse ne edhe në këto kushte të vështira gjuhën shqipe arrijmë tua mësojmë fëmijëve. Rrënjët e identitetit ne po i ruajmë dhe nuk do ti lëmë që të zhduken për atë pjesë që na vjen në shkollë.
  Ka edhe diçka tjetër. Ne, përveç abetares, gjithmonë në veprimtaritë tona fëmijëve u japim vetëm poezi të rilindësve. Kjo sepse, atje është në mënyrën më të qartë, identiteti kombëtar. Atje pasqyrohet në mënyrë, jo se në të tjerat nuk pasqyrohet por është më i kapshëm, kombi, thjesht patriotizmi i kulluar. Për veprimtari ne shfrytëzojmë literaturë nga Fan Noli, nga Migjeni, nga Nonda Bulka, Lasgush Poradeci, Fishta, Mjeda… Naimi është i pari, është i pranishëm në të gjitha….”
  Dashmir Zaçe iku duke lënë pas emrin dhe respektin tek nxënësit e tij jo vetëm në Përmet por edhe në emigracion.
  Iku pa një “Fletë Nderi” apo ndonjë stimul zyrtar kur, për veprën dhe përkushtimin atdhetar, meriton të shpallet “Nder i Kombit”.
  Është kërkuar për ta (dhe për mësimin e gjuhës shqipe në mërgatë) të ketë një ligj (Kosova e ka) ku ata të njihen zyrtarisht si mësues të gjuhës shqipe në emigracion, të jenë pjesë e amzës zyrtare të Ministrisë së Arsimit, të shpërblehen për punën që bëjnë, të ketë fond të veçantë në buxhetin e shtetit për ta dhe për mësimin në tërësi të gjuhës shqipe në mërgatë.
  Deri sot, tash 18 vjet nga 7 Marsi 2001, mund të mbushim gojën plot dhe të themi se për ta dhe për fëmijët e emigrantëve shqiptarë në emigracion nuk është bërë asgjë përveç përrallave treguar (zënë ngushtë nga ndonjë pyetje) në ndonjë takim apo në seminare tërësisht të pabarabarta mes mësuesve vullnetarë shqiptarë në Greqi e gjetkë dhe mësuesve kosovarë që për punën që bëjnë paguhen, ka ligje specifike për Ta.
  Do të desha që pedagogët e Filologjikut të Tiranës t’i shihja jo korridoreve dhe sallave të leksioneve mbi grumbuj tavolinash e karrigesh, por në një ballafaqim me mësuesit vullnetarë të gjuhës shqipe në Greqi (dhe më gjerë).
  Do të desha të shihnin ku e zhvillojnë mësimin mësuesit vullnetarë dhe sa të frikësuar janë ata se mos ekstreme të njohura të së djathtës greke u hyjnë një ditë në klasë e shkatërrojnë pa pikën e përgjegjësisë gjithçka.
  Do të desha që të bënin një ballafaqim me ministren e arsimit duke i kërkuar me këmbëngulje që mes dikastereve përkatëse të lidhej marrëveshje zyrtare që mësimi i gjuhës shqipe në Greqi e gjetkë të bëhej në klasa plot dritë dhe mësuesit të jenë ligjërisht të mbrojtur.
  Pedagogët dhe studentët në Shqipëri paguhen nga taksapaguesit shqiptarë, edhe nga mësuesit vullnetarë të gjuhës shqipe në mërgatë.
  Do të desha që t’i njihnin këta “Rilindës të Kohës Sonë” për t’i futur si shembull të madh atdhetarie në leksionet e tyre…
  Abdurahim Ashiku
  Gazetar
  Athinë, 21 janar 2019

 18. besnik says:

  Kjo asamble pedagogesh te korruptuar qe marrin leke tek studentet qe jep nota fallco e diploma te pavlera,qe marrin tituj shkencore me kopje me leke e euro ,nuk ka te drejte morale.Hajde mesues te pandershem ne shkolle te larte.

 19. pilafi says:

  u takon studenteve te vendosin per fatin e tyre . Aq te zgjuar jane keta” PETAMUTER” sa qe per te protestuar i ngrene studentet nga gjumi. Vala e dyte e protestes do te jete kunder ketyre minjeve ,shume shpejte dota shikoni perfundimin e tyre. C’fare kujtojne keta , se me humbjen e vitit akademik prinderit e studenteve do te rrine duarkryq ? Nje grup studentesh dhe pedagogesh nuk mund te bejne ligjin . Shteti te marre masat per zvendesimin e ketyre paraziteve .

 20. Pandi Korce says:

  Po fillon era e flet-rrufeve, e luftes k/pedagogeve me metodat e realizmit socialist, po fillon revolucioni kulturor, e nga kush? Jo nga Sala.

 21. Sinqeritet says:

  Gjoja pedagoge ,injorante qe s’njohin ligjet,kuklla qe kurdisen.Te pushohen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje