Gripi spanjoll i vitit 1918 në Shqipëri dhe vargjet që kanë ngelur në kujtesë brez pas brezi

26 Prill 2020, 19:19Dossier TEMA

Atë vit që erdhi gripi.

Erdhi si Sulltan Hamiti

E pruri talian jeziti.

Kordhe e jatagan i qiti

Djem e vajza i gremisi

Diq djali i Kallogresë.

I gërmadhës së teqesë

Kam punuar fort me djersë

O djal o bilbili djalë

Për atë kohë të kem mallë

Të më shkoç sokakut pranë

O të zeztë Shqevajt tanë

Katër ditë shtatë lipsanë

Cullat e bejkat qanë

Për të zotë ku i lanë.

Bëhet fjalë për gripin spanjoll të vitit 1918,ku në cdo fshat mendohet të ketë pasur shumë të vdekur nga epidemia.

Vetëm ushtarë austriakë kanë vdekur 120 vetë dhe janë varrosur në fshatin Shën Vasil të Sarandës

Ata ishin robër lufte tek italianët dhe punonin për ndërtimin e rruges së Bregdetit Sarandë-Vlorë

Në vendin ku janë varrosur,sot ngrihet një memorial në kujtim të tyre.

1 komente në “Gripi spanjoll i vitit 1918 në Shqipëri dhe vargjet që kanë ngelur në kujtesë brez pas brezi”

  1. askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten......[PLATO] says:

    per kristianet ardhja e gripit spanjoll citohej si nje fatkeqesi e madhe krahasuar me ardhjen e turkut sulltan hamiti.
    c’mund te thone ”autocthonus” muslims………..pasardhes te sulltan hamitit!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje