Ismail Qemali dhe Isa Boletini në 1913-n në Vjenë: Kosova e Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë

27 Prill 2020, 19:44Dossier TEMA
Ismail Qemali dhe Isa Boletini në 1913-n në Vjenë: Kosova e

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit bërë askokohe një gazetari të medias së njohur austriake “Neue Freie Presse” në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbërritën mbrëmë në Vjenë. Ata i bënë deklaratën e mëposhtme një redaktori të Neue Freie Presse:

“Kosova dhe Mitrovica duhet t’i kthehen Shqipërisë. Përndryshe, shqiptarët do të privoheshin nga pjesa më pjellore e vendit dhe ata kurrë nuk do ta pranonin atë.

Paqja në Ballkan do të jetë e pamundur nëse ruhet demarkacioni aktual i Shqipërisë.”

(darsiani)

6 komente në “Ismail Qemali dhe Isa Boletini në 1913-n në Vjenë: Kosova e Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë”

 1. Davut Pasha says:

  Dhe fjalet e ketyre 2 burrave dolen mese te verteta.

  Ismail Qemali vinte nga familja Shqiptare e Vlorajve, qe kishte qene per 400 vite nder familjet Kryesore te Perandorise Osmane ne Ballkan.

  Isa Boletini ishte nga 1 familie e madhe e Kosoves dhe per 6 vite ishte edhe kryetar i Gardes Perandorake Te Abdylhamiti qe perbehej gati vetem nga Shqiptare.

  Njeri krijoi Shqiperine e mevetshme dhe tjetri vdiq me arme ne dore.

  Ka shume hesape ende per tu lare me bastardet serve.

  1. Andi says:

   Osmanet shqiptare perhere atdhetare dhe patriote. Fatekeqesish pjesa katolike e Malsise se Shkodres dhe e Malit Te Zi dhe ajo e Mirdites. Kane qendruar perhere perkrah Serbit. Te keqen e kemi brenda nesh.

 2. dardan I says:

  Informacione te vjetra njeshekullore; botohen sa per te mbushur gazeten ose per t’i bere qejfin Bebe koleksionistit.

 3. nacionalisti says:

  E vertet…
  ja ia ktheu qoftelargu Enver… qe i futi gishtin
  carmatosi mijera kosovare qe iu bashkuan formacioneve qe vajten per te “cliru” kosoven me demek…
  i la te kalonin edhe neper shqiperi… ku dhjetera humben jeten nga kushtet e tmerrshme drejt rruges se Masakres se Tivarit… ku u vrane mbi 10 mije kosovare qe kishin luftuar kunder nazizmit…
  dhe i futi gishtin per 50 vjet si monster e agjentures serbe te instaluar fuqimisht nga Dushan Mugosha e Miladin Popovici

 4. demokrati says:

  ISA flet per SHQIPERI!Vaj medet cfare la pas.Matoshi dhe Haradinaj bashke me pizevenget qe pa deshiren e tij la pas per faqen e zeze te tyre refuzuan ti njihnin te drejten per ta patur Ai dhe askush me shume se ai koken ne themel te shtetit Shqiptar ne Vlone.Kujtuan se madheshtine e nje Shqiptari do ta perdornin per te ngritur monstren e kosovarizmit.A e futen ne dhe te pakten apo e lane perseri kock ne thes.Dhente Zoti nuk e mbuluan me recken dyngjyreshe pasi nema e tij ka per ti ndjekur ha pas hapi.Ne lulishten ne krah te Gjergjit ti ngrihet nje shatore qe mos te guxojne kosovaristet ta perdhosin me tutje kujtimin e tij.

 5. tropoja nbn says:

  tani kemi enverin junior edverin e surrelit ai po e ben çorape shqiperine e kosoven po i ndan e copeton

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje