Gazeta franceze në 1934: A do të martohet Mustafa Qemal Ataturku me motrën e mbretit Zog të Shqipërisë?

9 Gusht 2020, 09:35Dossier TEMA

“Le Phare de la Loire” ka botuar, të martën e 9 tetorit 1934, në ballinë, një shkrim mbi thashethemet e martesës së Mustafa Qemal Ataturkut me Ruhijen, motrën e mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Fejesë princërore ?

Qarkullojnë thashetheme (zëra) nëpër Stamboll, për martesën e Mustafa Qemal Ataturkut, njeriut që riorganizoj Turqinë moderne, me motrën e mbretit Zog të Shqipërisë.

Në të majtë, diktatori Mustafa Qemali ; në të djathtë, princesha.


5 komente në “Gazeta franceze në 1934: A do të martohet Mustafa Qemal Ataturku me motrën e mbretit Zog të Shqipërisë?”

 1. zogiçi says:

  Mashtrusa gazetar keni fillu i thurni lavdi hamut zogut , skeni faj jeni njerez me te njejtat vese si ai dhe shikoni surratin tuaj ne ate figur mizerabel me nje milion vese te kqia , sa per te motren e zogut ajo ishte nje cop onjorante dhe ATATURKU zogun e njifte per klloun jo per mbret , pastaj per çin moter te zogut e kini llafin se njeren e pallonte hamuti vet , siç pretendonte gruaja e tij , ishte njeri me vese hamuti.

 2. Www says:

  E ç’i hynte në punë Mustafa Qemalit, ajo kokrra e injorantes?

 3. zogiçi says:

  Mashtrusa gazetar keni fillu i thurni lavdi hamut zogut , skeni faj jeni njerez me te njejtat vese si ai dhe shikoni surratin tuaj ne ate figur mizerabel me nje milion vese te kqia , sa per te motren e zogut ajo ishte nje cop onjorante dhe ATATURKU zogun e njifte per klloun jo per mbret , pastaj per çin moter te zogut e kini llafin se njeren e pallonte hamuti vet , siç pretendonte gruaja e tij , ishte njeri me vese hamuti. Qe te beheni te besushem thoni ka thon gazeta franceze , o kokrrat e kurves se gazekaris banale te kti vendi , ju vet jeni llumi i llumit ne kte shoqeri muti qe esht sot , katunaret jon bo kopila ka thon gazeta franceze thon .

 4. emigranti says:

  Ato ishin femrat e para te emancipuara ne Shqiperi qe zbatuan ligjin e kohes per heqjen e perces e konkuruese per nga dijet e bukuria me princeshat e tjera te Europes se kohes.
  Persa I perket Ataturkut I cili eshte I nderuar ne Turqi, duhet te jete I urryer ne Shqiperi, pasi megjithese thuhet se ai ka pak gjak shqiptar ka ndihmuar ne zbrazjen e trojeve shqiptare ne Greqi e Jugosllavi, nepermjet merreveshjeve me keto 2 vende per shkembimin e popullsive.
  Dhe si I tille eshte konsideruar nga qeveria shqiptare e kohes.
  Montazhet e mesiperme jane spekullime te gazetave te kohes per sensacion.

 5. nji nga motrat e Zogjit t’Kurves u fejue me nji Princ Turk ,
  por u nda shpejt ,
  ‘diten e Dasmes se Zogut mbaasi e palloj Italini Ciani,
  ate dite ,direkt mbas vallzimit
  e futi ne nji nga dhomat e rezervueme per Miqte ,
  Ciani i derguri Musolinit ne Shqipnie ,nderkohe qe I Fejuemi Turk
  rrinte ne tavoline ul .
  Ajo u duk persri ne sallen e dasmes ,poe refuzoj
  te ulej si me par prane Turkut . dhe pyetjess se Zogut i cili
  kishte kuptue cfr ndodhi Ajo ju pergjigj ;
  Un du burr te vertete jo pederste !!!!!!!!
  Princi Turk ishte pederaste.
  Kur Kurvari i Ducces ,mori ne vallzim ,
  motren tjeter , e cilla para syve te pranishmeve ,
  i ngiste me gjurin e vet boleve te Cianit me nji surrat te ndez flak ,
  Zogu humbi durimin dhe mori motren qe sapo kishte
  pallue italiani dhe e futi ke po jo dhome ku jo u pallue para nji ore.
  Nji oficer i Zogut treonte se vetem diten e Dsmes se Mretit , Italiani
  i palloj tre motrat mat’mira Naltmadhnise tone.
  na kan korit n’shtpin tone

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje