Si u shuan ëndrrat e Kryemadhit për të drejtuar Ministrinë e Brendshme?

7 Gusht 2021, 10:49Politika TEMA

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, pretendonte të drejtonte Ministrinë e Brendshme në “Qeverinë Basha”.

Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi firmosën në muajin Mars 2021, marrëveshjen për zgjedhjet e 25 prillit. Dokumenti me 13 pika parashikonte rimëkëmbjen ekonomike, goditje të oligarkëve, përmbushje të kushteve për hapjen e negociatave si dhe qeverisje me shtet ligjor.

I njëjti dokument parashikonte që që dy partitë në rast të qeverisjes të transformojnë ekonominë, të angazhohen për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian dhe po ashtu ti japin shans të rinjve këtu për të ndaluar eksodin jashtë vendit.

Sipas marrëveshjes do të konkurohej me dy lista (PD- AN + LSI) për të realizuar një përfaqësim sa më të plotë dhe sa më gjithëpërfshirës politiko –elektoral dhe kurorëzimin e fitores së opozitës në zgjedhjet e 25 Prillit.

Pas kësaj marrëveshje, të entuziasmuar se do të fitonin Kryemadhi, filloi të thurte ëndrra për të marrë drejtimin e Ministrisë së Brendshme.

Ajo u shfaq në fushatë elektorale duke u bërë thirrje qytetarëve për revolucion. “Ngrehuni dhe bjeruni, korrini dhe shtypini” të gjithë ata që grabisin shqiptarët”, trumbetonte më zë të lartë Kryemadhi nga Jugu në Veri.

Dhe aq ëndrra kishte thurur për t’u bërë Ministre e Brendshme saqë Fan Nolin e ngatërroi me Migjenin.

Për të s’kishte rëndësi se kush i kishte shkruar vargjet me të cilat, ajo bënte thirrje për revolucion, për të duket se kishte rëndësi që me çdo çmim të merrte Ministrinë e Brendshme.

Një javë para zgjedhjeve në emisionin “Open”, Kryemadhi e tha më në fund edhe ëndrrën e saj.

Gjatë një debatit tek i njëjti emision, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi  ka folur edhe për këtë ëndërr, duke mohuar të kishte thënë me zë të lartë se donte të bëhej Ministre e Brendshme, por duke pohuar se e kishte menduar një gjë të tillë.

E pyetur nga moderatorja Eni Vasili, Kryemadhi u shpreh se nuk është ky shqetësimi kryesor i saj dhe i opozitës. Për Kryemadhin, shqetësimi kryesor është se si të sigurojë punë të mirëpaguara për të rinjtë dhe të rejat shqiptare.

Unë nuk e kam bërë deklaratë këtë, por nuk them që nuk e marr, kështu që mos u shqetëso. Ajo që unë mendoj dhe është shumë e rëndësishme nuk është problemi se kush do të jetë Monika Kryemadhi, e rëndësishme është që jemi bashkë në këtë betejë që çon përpara ndryshimin, i cili nuk ka kthim pas, për hir të së vërtetës”, u shpreh Kryemadhi.

Po, rezultatet e 25 Prillit, ia shuan përfundimisht ëndrrën për t’u bë Ministre e Brendshme.

Qytetarët e dëgjuan thirrjen e saj për revolucion dhe e përkthyen me vota kundër LSI.

Dhe për pasojë LSI e Kryemadhit mori vetëm katër mandate deputetësh, nga 19 që kishte legjislacionin e kaluar.

Në këto rrethana Kryemadhi nuk u bë dot pasardhëse e Fatmir Xhafajt, Sandër Lleshajt dhe as e Bledi Çuçit.

Me ëndrrën në sirtar për Ministrinë e Brendshme ajo pranoi humbjen, dhe u zhduk nga skena politike, për t’u shfaqur pas një kohe të gjatë si zonjë e parë në krah të bashkëshortit te saj, Presidentit Ilir Meta./CNA

19 komente në “Si u shuan ëndrrat e Kryemadhit për të drejtuar Ministrinë e Brendshme?”

 1. Vini says:

  Ishallla zhduket dhe se shohim me kte bunndren

  1. xenisllobos says:

   HAhahaha! Te veme Like kokcepshin te ruaje thesarin!!!!

 2. Isuf says:

  Po mor anonimi i temes. Por duhet t ju shqetesoje nje fakt tjeter. Numri i votave qe mori si opozite Lsi vetem. Jo nr i deputeteve. Se nr i deputeteve ka lidhje me procedurat elsktorale. Tom doshi me 30 mije vota mori 3 dep.LSI me 107 mije vota mori 4. Ne rrethana te tjera do ishin 12 deputete. Po te ishte ne liste te perbashket.
  Prandaj mos flini mbi dafina. Fakti qe LSI mori 107 mije vota eshte shqetesues

  1. Maj 2017 says:

   Isuf, LSI është kanceri i politikës dhe çdo shqiptar e kupton që, ajo duhet të zhduket. Këtë ka patur qëllim takimi i Majit 2017. Po bëhet realitet!

 3. Sokoli says:

  Kjo do ja kishte lujt fene uniformave. Do i kishte lene policet me breke.

 4. qazim says:

  Pas 90′,ketije vendi i kane ndodhur shume gjera te tmerrshme,kjo fale ardhjes ne pushtet te lugatit malok Berisha.c,far nuk kane perjetuar Shqiptaret,u shkaterruan financiarisht nga piramidat,mori fund shteti ne 97′,e u desh te vinin te huajt qe te ringrihej,u be grushti i shtetit ne 98′,u hodh ne ere nje zone e tere qe te pasurohej maloku,u shkaterrua e u vodh sistemi energjitik prej malokeve siameze Berisha-Meta,u vrane kater protestues me snajper nga maloku ne kryeministri qe do ruante “pronat e babes”.Gjithshka ka ndodh prej ketyre malokeve e duhej qe te behej ministre e brendeshme dhe kjo mendje e fytyre e cformuar.O zot deri ku mund te shkoje ligesia e ketyre frymoreve te pa tru e pa turp.

 5. raul says:

  Imagjinoni o njerez sikur larg qofte Nafije dybeku i leshtilikes te behej ministre e brendeshme cfare do ndodhte ne Shqiperi. Te gjithe lristat naziskine te haremit te Jales me arsim 8 vjecar dhe e shumta me te mesme do beheshin drejtora policie dhe shefa komisariati neper Shqiperi duke e kthyer shqiperine ne kantier droge si dikur kur Muli kryevagabondi krijoi Republiken e Lazaratit dhe u be milioner nga droga e kesaj Republike. Prandaj populli shqiptar i dha shqelmin nje here e mire sektit naziskino hajdut te ministrave dhe drejtoreve superhajdute te leshitlikes duke cuar ne koshin e plehrave nje here e pergjithmone lesheline bashke me sharebajgat e neveritura te haremit te Jales Kejdi dhembcakallja, Nora bythderrja, Kajda gjoshe kaptina me qoshe, Floida surratalienja, Elona Guri drandja e mirdites surrstnallonja , Silvi surratpispirucja , Edhjet Epshurr barkderr brahimkari .

 6. Trotski says:

  Qorr per Qorr e kishte ne Oborr

 7. Scutari says:

  Pse mos të bëhej edhe Mona ministre e përbrendshme kur u bë Nard Ndoka ministër i punëve të shëndetit?!!! Populli do të kishte rastin të modifikonte fjalën e urtë me ujkun dhe mëlçitë…..

 8. Baftjari says:

  Po kujt i plasi hajdari per leshin e leshit.kini durim dhe do e shifni fundin e tyre

 9. I paska shkuar mendja per keqBurrı Presıdent kjo MB dhe prıt mandej qe kjo fare te na ıkte nga syte Do te na mbınte ne sy sı lugate qe jane Per problemet tjera nuk nuk te ka shkuar ne mendje moj nace Se tı paske lındur vetem per drejtuese Kur ne te njejten kohe te kısha gje na dore as me dere te MB nuk te kısha lene se e kıshe bere mut vendın

 10. Shqiptari says:

  Ajo qe politika vazhdon ta quaj tranzicion,ne fakt eshte nje zvarritje dhe sfilitje e shqiptarve per tri dekada,nje poshterim varferin dhe zhvatje e nje populli te lodhur nen diktature per afro nje gjysme shekulli.
  Individe te rastesishem,anonim dhe provinciale u pompuan ne funksione te larta shteterore nga komunistet qe moren pushtetin pasi rrezuan komunistet e Enver Hoxhes.
  Keta anonme erdhen ne zyrat e shtetit pa asnje eksperience administrative,me nje pale rroba ne trup,me dy dhoma dhe nje kuzhine,me mindere druri,pa asnje kacidhe ne xhepa.
  Brenda pak vitesh keta periferike kokegedhe,u shkolluan,u civilizuan,u bene autoritare dhe shtetare kompetente,ndertuan perandorite e tyre,manastiret dhe vilat buze detit,mbushen xhepat dhe mesyne bankat.
  Sot pas 31 vitesh jete ne parajsen e pushtetit,ata shijojne kenaqesine e karrigeve si zv/ministra,ministra,zv/ kryeminister,kryeminister,president duke u bere pushtetare te perjetshem dhe te paprekshem.
  Per fat te keq enderra: e dr. Monalizes mbeti ne sirtar.
  Ajo dhe presidenti i saj revolucionar me kushtetute ne dore u zune ne çarkun amerikan dhe iu prishen enderrat ministrore te jashtem dhe te brendeshme.
  Te tmerruar nga babazia dhe pangopesia e tyre,me breke te mbushura plot dhe neperkembe,te braktisur dhe te damkosur si hajdute rreken studiove te tregohen te qete dhe te paster ne çdo qelezi.
  U ka dale boja dhe vijne ere qelbesirllek,hajni e poshtersi
  Kane prekur fundin ndaj mos i merrni seriozisht.
  Mua me vjen per te qeshur kur i shikoj ende ne ekrane.

 11. Katnari says:

  O cuna , po leneni MONEN t’vazhdoj at zanotin mo t’vjeter n’dynjo qi ja ka lon trashgim plaka Mediut , se ene fytyren si model ta lpifsha me llap e ka , Travestiti motres .Ec Mona , mos tu lodht llapa , ajo para ene ajo mrapa

 12. Dua te di a do kete edhe kete vit kamp pushimi ne jale, ku behet qef, hame. pime.lozin, flejme bashke cuna e goca. Ooooh sa me ka marre malli per ate kohe kur munika lante tiganin dhe kendonte kengen e qafe pates

 13. Hajro Lula says:

  Jo ckish nder mend te merte , por cmori , dhe ate qe mori qe noc rokun madje dhe me gunga ……
  Nuk ben marveshje me Lul bythen , por me popullin dhe me kaq doza ironike dhe provokuese qe kjo ka bere duke prezantuar vilen dhe banjat , sa qe skish as me te voglen mundesi te fitonte …..thjesht enderonte , te enderuarit sti ndalon askush , jane gratis , pa shpeza , thjesht enderon ……

 14. Vranakonti says:

  Pas 25 Prillit me humbjen e opozites se djathe,mund te themi se shqiperia paska fat. Do te ishte fatkeqesi e madhe nqs do kishin fituar,ata do te burgosnin me shume se gjysmen e te te majtes,Mllefet e tyre ishin shume te medha. Ata do te benin nje hakmarrje me te madhe se ajo e Sali Berishes ne 97-98-ten. Gazmend Bardhi u tha policeve ne Elbasan,se sa te behem une minister i brendshem,do t’a shikoni ju se çdo t’u beje. Pranda,zoti e pa dhe i ndeshkoi rende qe nuk fituan ne 25 Prill,e pa qe populli do lebetitej nga urrejtja e Saliut,Bashesdhe te gjthe klanin mafioz te PD-LSI.

 15. Maj 2017 says:

  Isuf, LSI është kanceri i politikës dhe çdo shqiptar e kupton që, ajo duhet të zhduket. Këtë ka patur qëllim takimi i Majit 2017. Po bëhet realitet!

 16. ZOROOS says:

  po te ishe ministre e brendeshme do na haje te gjitha te jashtmet

 17. arbert says:

  Po ca ministrie te brendshme do merrje ti?? Ai vend eshte i zene nga super ministri Noka,nuk e leshonte gjalle Muli ate ministri.Kokrrat e maskarenjve qe kane marre ne qafe nje popull akoma jetojne me shpresat se do te qeverisin prape .Eshte e laget dita qe do qeverisni ,me afer eshte dita e burgut per Monikat e te gjithe qelbesirat majtas apo djathtas qe e ropen kete popull. Per cudi filmi meksikan :EL CHAPO: eshte 90 per qind realitet shqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje