FOTOT: Muzeu hebraik në Vlorë, “Kimmel Eshkolot Architects” zgjidhet si fituese për projektin e ndërtesës

17 Dhjetor 2021, 21:11Kulturë TEMA
FOTOT: Muzeu hebraik në Vlorë, “Kimmel Eshkolot

Ky është imazhi i parë i atij çka deri më tani e kemi imagjinuar si muzeun hebraik në Vlorë.

Projekti fitues është përzgjedhur dhe studio e arkitekturës që ka fituar këtë konkurs është një studio izraelite.
Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka bërë me dije se arkitektët kanë prezantuar katër projekte tërësisht të ndryshme për një muze të tillë por që në fund u përzgjodh projekti fitues.

“Pas shqyrtimit të propozimeve të ardhura në konkursin për projektin arkitektonik të ✡️ Muzeut Hebraik në Vlorë, juria e përbërë nga personalitete të arkitekturës dhe muzeologjisë shpalli projektin dhe studion fituese.

?? Bëhet fjalë për studion izraelite Kimmel Eshkolot Architects nga Tel Aviv, e cila kishte rrokur më së miri filozofinë se çfarë përfaqëson ky #muze; mënyrën e ndërthurjes së rrëfimit me arkitekturën karakteristike të banesës; veshjen e funksionit të ri; harmoninë e brendshme dhe të jashtme të objektit, ku do të vendoset muzeu, me ?Qendrën Historike të qytetit të Vlorës.

?? Falenderime jurisë profesioniste për angazhimin dhe orët e gjata që i kushtuan shqyrtimt të projekteve.

Mirënjohje studiove që pranuan ftesën për të marrë pjesë në këtë garë dhe paraqitën vizionin e tyre.

Por mbi të gjitha falenderime për partnerin tonë, Fondacionin Shqiptaro Amerikan për Zhvillim The_AADF, si dhe gjithë stafit që qëndron pas kësaj nisme.

?Sapo kemi nisur një rrugë të gjatë për realizimin e një muzeu që do t’u flasë brezave të rinj për dimensionin human të shqiptarëve, që e kanë rrëfyer në kohë lufte e paqeje, duke iu gjendur pranë çdo njeriu në rrezik, pavarësisht kombësive dhe kulturave, që u përkasin”, nënvizon Margariti.

Muzeu hebraik do të ndërtohet në qendrën historike të qytetit të Vlorës dhe do të ndërtohet me synim që të rrëfejë historinë e rrallë të hebrenjve në Shqipëri dhe veçanërisht gjatë Holokaustit, një kapitull unik, ku hebrenjtë u mikpritën në vendin tonë.

Gjatë këtij procesi, The_AADF and Ministria e Kulturës u ndihmuan nga Phase eins, kompani e specializuar në organizimin e konkurseve të dizajnit për projekte arkitektonike.

Të gjitha projektet e projektimit u dorëzuan në mënyrë anonime dhe u vlerësuan nga Juria ndërkombëtare e përbërë nga:

▫️ Mësues Rainer Mahlamäki, Arkitekt, Helsinki/Finlandë (Karrige)

▫️Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, muzeologe dhe studiuese, New York/USA

▫️Znj. Dominique Jakob, Arkitekte, Paris/Francë

▫️Znj. Elva Margariti, Ministre, Ministria e Kulturës, Tiranë/Albania

▫️ Z. Martin Mata & Z. Aleksandër Sarapuli, (një votë) Co-CEOs of AADF, Tirana/Albania

▫️Znj. Adelina Greca, Arkitekte dhe Drejtoreshë e Përgjithshme në Agjencinë Kombëtare të Planifikimit Territorial, Tiranë/Albania

▫️Prof. Assoc. Dr. Armand Vokshi, Arkitekt dhe Dekan i Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanizmit në Universitetin Politeknik, Tiranë/Shqipëri

Takimi i Jurisë u zhvillua në Tiranë ? më 16 dhjetor 2021 dhe renditja ishte si më poshtë:

Çmimi i parë: Kimmel Eshkolot Arkitektët, Tel Aviv/Izrael ??

Çmimi i 2-të: Winkler + Ruck Architects, Klagenfurt/Austri ??

Çmimi i 3-të:

Ndryshim Lorch Götze Wach GmbH, Frankfurt/Gjermani ??

Studio Terragni Arkitekte, Como/Itali ??

Propozimi fitues ishte në përputhje me misionin e muzeut për të SJELLUR NJERËZIT BASHKË. Do te jete nje MAGNET KULTUROR per zonen, nje BURIM KRENARIE per banoret aktual dhe komunitetin hebre shqiptar. Muzeu do të synojë të krijojë një përvojë që shkon përtej mureve të tij.

Dëshirojmë të përgëzojmë Kimmel Eshkolot Architects për dizajnin e tyre. Gjithashtu jemi tejet mirënjohës ? për të gjithë pjesëmarrësit dhe Jurinë Ndërkombëtare për kohën dhe përkushtimin!

 

5 komente në “FOTOT: Muzeu hebraik në Vlorë, “Kimmel Eshkolot Architects” zgjidhet si fituese për projektin e ndërtesës”

 1. Fabio says:

  Rrac e degjeneruar deri origjine shikoni te tregoni per popullin shqiptar jo per rrac qira po ndyni Shqiprin me kta pithrop

 2. spartak says:

  Gjë e bukur , por që VLEREN – ( shif, e kam shkruajt me shkronja të mëdha ) do ta ketë për atë, që do të përmbajë brenda, pra, materialet e ndryshme dokumentuese .
  Unë jam inxhinier , prandaj, nuk jam në gjendje dhe nuk më takon të shprehem , se çfarë dhe si do jenë paraqitur materialet ekspozuese të këtij muzeu mjaft të veçantë dhe sinjifikativ për të treguar me modestinë maksimale vlerat e larta humane e dashamirëse të karakterit të kombit tonë.
  Mendoj se, n.q.se studioja projektuese e ka perfunduar deri në detaje anën arkitektonike dhe e ka shpjeguar e plotësuar edhe me idetë shoqërueser të anëve funksionale , duhet fillu puna që tani , me ngrit një bërthamë studiuesish-historianë , hulumtuesish , arshivuesish dhe restauruesish , të cilët do merren me mbushjen materialiste të këtij muzeu në mënyrën më të mirë të mundshme , pa u ngutur, por dhe pa u vonuar , mbasi ndërtesa mbaron shpejt , mjafton të miratohet sheshi e të alokohen fondet .
  Pra , problemi madhor i këtij muzeu , LENDA EKSPOZUESE dhe FORMAT e PARAQITJES , duhen filluar të tarjtohen me seriozitet e kulturën e duhur që tani .
  Unë besoj , se një ndihmesë të madhe për ta realizuar këtë detyrë në mënyrën më të mire të mundshme dhe me vlera të larta , do ishte bashkëpunimi i ngushtë me ndonjë qendër studimesh në Izrael , mbasi jam i bindur 100 % , që familjet izraelite i kanë ruajtur si reliket më të çmuara me dhjetra letra , dokumenta , fotografi e tregime , që kanë vlerë dhe i rritet tashmë vlera dhe nderi për vetë ato që I kanë mbledhur e ruajtur ( Mirë do ishte që materialeve t’u shënohen dhe prejardhjet ) duke i paraqitur në këtë muzeum unikal , që ka për të patur një atraksion të pa imagjinueshëm duke na bërë mjaft krenar .
  LIBRI I Përshtypjeve ( LIBER i përkryer, që nuk do jetë një, por volume ) duhet të vendoset mu në mesin e sallës së fundit para daljes
  Urime, Urime, Urime dhe punë të mbarë .

 3. gjergji says:

  Kam mendimin se paraqitje e logjikeshme e miremenduar e dokumentave te komunitetit israelit ne Vlore do rrisin vlerat e ketij muzeu.Patjeter edhe historia e familjes Kantozi (si e para apo nder 2 te parat e familjeve izraelite qe u larguan nga Janina e u vendosen ne Vlore) duhet te jete ne pozicionet kryesore te historis se izraeliteve shqiptare edhe per vete rolin e kesaj familje edhe ne ndihmesen qe kjo familje dha ne historin shqiptare.Nga kjo shtepi I.Qemali piu kafen e pare te mengjezit ne shpalljen e PAMVARESIS,po kjo familje kontriboj ekonomikisht por ndepermjet djalit te familjes Kantozi i vellai i Biro Kantozit kontriboj duke marr pjese personalisht si nje nder luftaret e drejtuesit e luftes se Vlores.
  Ne luften nac-clirimtare vellezerit Kantozi ishin pjesmarres ne kte lufte.Pas clirimit ato kishin poste te nenpunesve te larte te qeveris se asaj kohe.
  Ne vitet 1990 M.Kantozi u zgjodh NGA KOMUNITETI IZRAELIT I TIRANES KRYETAR I KOMUNITETI E DHA KONTRIBUTIN E RENDESISHEM PER PERSHPEJTIMINE IMIGRACIONIT IZRAELIT SHQIPTAR NE ISRAEL ne muajin prill 1990 ne shtepin e dr.Z.Matathia.Ishte M.Kantozi ai qe ndihmoj komunitetin israzelit te Tiranes e Shkodres ne plotesimin e dokumentave te imigrimit ne ministrin e mbrendeshme te Shqiperis e dorezimin e ketij dokumentacioni ne ambasaden israelite ne Rome.
  Se fundi bashkeshortet e femijeve te kesaj familje ishin israelite te Prishtines te internuara ne Berat e qe kan dhene nje kontribut te rendesishem te dokumentimin e rolit te shqiptareve ne shpetimin e israeliteve te internuar.

  1. bragjini says:

   Po mund te thoje dhe nje rresht per ate qe shpetoi familjen kantozi apo mathatia.Vlonjateve kane qejf ti mburrin pak

 4. Vlonjati says:

  Kam pasur shok , djem me kulture lindur e ritur ne vlore tipik koke vlonjati. I kujtoi me respekt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje