Te fundit

22:40

22:25

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

2021-12-28 09:41:18Kulturë TEMA

26 komente në “Rudolf Marku tregon historinë e pabesueshme: Si nisi dosja ime e përndjekjes në komunizëm!”

 1. Gazoza says:

  Rudolf, po ti vete cilet ke spiunuar. Thellohu, thellohu

  1. Soreto says:

   Spiun muti. Kjo shprehje vlen edhe per ca lezhjane e mirditore te tjere. Jane nder me te felliqurit. Dikur i sherbyen komunizmit, pas 90 i sherbyen Vatikanit dhe Vicidolit. Sot bejne engjellin mashtrues.

  2. Artan E. says:

   By the way:
   Nje nga spiunet qe survejonte Rudolf Markun ka qene Tonin Çobani me pseudonimin “ÇANTA” (sot studiues, mendimtar, letrar etj).
   Por nga ana tjeter, vetë Rudolfi, ka dalë deshmitar ne gjyq politik kunder Shefqet Kelmendit (babait te Shpetim Kelmendit, sot letrar).
   Rudolfi e di kush jane ata qe e kane spiunuar por ai nuk i permend sepse e di qe ata jane gjalle dhe do i thone qe edhe ti ke spiunuar Shefqetin (ish koleg i Rudolfit). Keshtu qe Rudolfi del neper media e sillet si ish i persekutuar por pa i hapur mire letrat qe te mos ndyhet nga ajo çfare ai ka bere dikur kunder te tjereve. Po mire bën, ka nevoje për riperteritje ne sy te publikut tani qe edhe e ka lene e shoqja. Kush e di, mbase nga keto orvatje te tij do e marr vesh Lul Basha dhe i mbushet mendja dhe e vë ne listë per deputet ne vend te Mark Markut ne Lezhe…!?

  3. Pab008 says:

   Edhe mua me gjeten foton e Merilin Monrose,po nuk me denuan se u thashe qe kete artisten amerikane po e shtypja dhe e shfrytezoja dhe me lavderuan!

 2. Lasgushi says:

  Ci jepni kaq rendesi nje krijuesi pa vlere si Rudolf Marku.A mbani mend ndonje nga krijimet e tij.Per te mos thene shemtine e mendimeve dhe te shprehures.
  Ky birbo,a I kujton mendime dhe fjalimet FASHISTE te ti cfaqura me force ne vitet e para pas 90.Pse iku si miu dhe u fsheh per 15 vjet,ky fare trimi ne Angli.M9s behet merak bemat kane mbetur.
  Po pse,ju mendoni se shteti komunist nuk e fuste ne burg kete bajge po te deshte.A.po kishte frike.Ne Dosjen formulare 2.A te Rudolfit,pervec te tjerave,konstatahet,budallalleqe,inkopetenca dhe mungesa e theksuar e profesionalizmit banal nga ana e punonjesve te sigurimit te shtetit qe e kane kontrolluar Rudolfin,nder vite.Bashko ketu, dhe inkopetencen gazetareske dhe idiotesine e Ylli Rakipit dhe debilitetin e atyre te ftuar ne studio,idiotesite dhe budallalleqet qe nxirnin nga goje dhe keshtu. Kyadri i cmendines qe quhet TE PAEKSPIZUARIT kompletohet.

  1. Na mbytën idiotët e Sali Komunistit. says:

   Lasgushi, je i madh plako. Respekte.
   Ke përshkruar çdo gje me vertetesi – Rudolfin, kohën, ose me mire koherat, te Paeksopzuarit, dhe rronxhot qe mblidhen aty.
   Të pershendes.

 3. beso veten, jo te tjeret sot ! says:

  Sa bastarde qe tregohet, por idiote jane dhe Curri e gazetari Albania-s. Edhe ne enderr nuk mund te shikoj te tilla genjeshtra absurde si keto qe thote Rudolf Marku. Kemi qene ne shkolle te mesme, kemi shkruar poezi, kemi pare “dekameron-in” kemi lexuar libra nga me te ndryshmet, kemi degjuar muzike plot, por kjo qe tregon Rudolfi eshte se shoqeria shqiptare sot qe degjon gjera te tilla, eshte ne nivelin me te ulet kulturor ne histori se gjithandej lexojme e degjojme tregime injorantesh gjoja se kane qene kunder sistemit te kaluar! Bile dhe Isuf Kalo, Sali Berisha apo Liljana Hoxha kane qene kunder sistemit te kaluar ! A eshte kjo nje absurditet duke njeohur te pakten keta njerez?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Por Rudolfi ketu del nje cop idiot. Shoqeria jone po ngopet me injorancen qe ka dale ne siperfaqe sikur kane plase ujrat e zeza.

 4. Sandri says:

  Dosje kishin edhe anetaret e Byrose Politike ne ate kohe.
  Por ata qe kishin “cene”ne biografi ne ate kohe nuk mund te ishin gazetare, madje as arsimtare, e ne pergjithesi ne ate qe quhet sektori ideologjik.
  Ti ishe gazetart dhe pike.

 5. Sqepari says:

  Nje trillues e megalloman tipik. Keshtu ka qene gjithmone! Nese e perndiqnin, si dreqin ne vitet 80, ne kulmin e luftes klasave, ky i perndjekuri punonte ne Lidhje e shkrimtareve?

 6. Cinizmi eshte mendesi komuniste, sa shume qe e shpalosim ne shqiptaret. Per mua ishte brilant rrefimi i
  Rudolf Markut mbrem ne emision. ai kishte nje miresi qe rrall kush e ka sot. Respekt per Z.Rudolf Marku.

 7. Drini says:

  Dhe sigurimi beri 200 faqe raport dhe nuk te futi ne burg eee?
  Kaqol, sigurimi e dinte qe nga brenda rridhnin informacionet ndaj sajonte dosje te tila per ata qe i kishte informatore , sic i thone asa nen menge.
  Dhe Rudolfi ishte nje prej tyre.
  hahaha
  Pra nga Lezha e sollen ne Tirane ne bash te vendit megjithese kishte dosje 2A?
  hahahahahaha

 8. Velo says:

  Pallavra për të gënjyer kalamajtë. Me qenë se kanë kaluar shumë vite nga koha e ndërrimit të sistemit, i tregojnë gjërat sipas oreksit të tyre. Njësoj si disa veteranë që pas 50 vjetësh tregonin historia sikur kishin vrarë nga 100,200 gjermanë. Legenllëqe.

 9. coli says:

  Rudolf Hitler i thonim ne fakultet. I mungonin vetem mistaqet r vogla. Po shume shpejt do dali dosja e spiuneve ne media. nga ky emisioni pacavure rezultati eshte dy me nje: dy spiune dhe nje idiot. Curri per shkak te moshes eshte vetem idiot.

 10. KOZi... says:

  Ore si e kini hallin ju komentuesit qe jini edhe fshatare edhe pa toke ! Dosja ashtu tregon ! Dosja gjindej tek arkivi i caktuar per ruajtje dhe eshte terhequr nga Autoriteti i Dosjeve . Punojsi i Autoritetit ishte aty ne emision ! Rudolfi do duhej qe ta botonte kete dosje sic e botoj edhe Maks Velo dhe te jepen emrat pa u bere pishman ! Ashtu si Maks Velo i dha emer per emer dhe ju komentuesit mbyllet gojen !!!

 11. daja says:

  Ti or Mark silleshe arrogant me ne azil kerkuesit ne angli. Se harroj kur erdha te sociali nje ditor ku punoje si perkthyes mbasi ike nga ambasada, ishte pushim sociali ate dite nuk punonte, un nga stresi te pyeta , ku te fjej sonde me familjen, gjuh nuk dinim, ne vend qe te me jepje ndonje orientim , mu pergjigje me nje arrogance te pa pare , dhe sot mbas 22 vitesh e kam ne vesh tekstualisht “ zotni nuk te ka ftu kush ketu, ke ardhe vete “ thu se te zuna deren e shtepise ty. Po ty kush te ftoi te rrije ne angli kur te hoqen nga ambasada, kerkove azil sic po kerkoja dhe une. Po ti me ambasadorin e futet ne burg nje shofer te PD Skender Barxhen qe kishte ardhur ne angli si refugjat e ishte paraqit si kosovar i thate te dilte deshmitar ne gjygjin tuaj per te marr qendrimin ne angli . Ai ju tha do me merrni ne qaf se jam paraqit i kosoves , ju i premtuat se te nxjerrim ne mbrapa. Ai deshmoi sic e mesuat ju , perfundimi ju moret letrat ai bani 6 muaj burg pse kishte genjyer . Ju jo vetem qe su interesut per te po nuk vajtet as njehere ne burg ta shikonit apo ti conit ndonje lek.

  1. benshkoza says:

   Nuk eshte e vertete.
   Ai ka ndihmuar plot njerez ne Angli
   Njoh shume qe flasin mire per te.

 12. Kristo Poli says:

  Rudolf Marku :djali I Mhillit infermjer ne Lezhe, vellai iTitit,………. Me sa di une nuk ke qene as i prsekutuar,dhe as i perndjekur per te mos thene se ke qene nje perndjekes i shokeve dhe miqeve te tu se bashku me Remzi Lamin i cili qe nga ato vite e deri sot vazhdon te jete drejtor i nje drejtorie ne nje nga ministrit e vendit. Se beshku keni punuar ne gazetat e asaj perjudhe si “zeri i rinise, dritta dhe tek rrevista” Nendori”. Po keshtu keni patur edhe 2 shoke te tjerepak me te rinj se sa Juve dhe grupimi juaj njihej si nje grup fuksash por qe fuksonit njeri tjetrin prandaj nuk ua ze ne goje emrat sepse neser edhe ata do te te demaskojne paftyrsin tende. Njeri nga ata e ka pranuar hapur qe ka qene i rekrutuar si bashkepunetor i shikut.

 13. Mesuesi says:

  Ky bicim shkrimtari kerkon te behet i njohur me gjera te vdekura. Perse i tregon gjerat ne menyre selektive dhe jo te plota? Perse nuk tregon per vellain qe ishte bashkepunetori kryesor qe jepte per ty? Cfare qellimi ke? Atehere beje si duhet rrefimin dhe zbrazi te gjitha. E ku ka vend me te pershtatshem per tu rrefyer per Sigurimin sesa ne studion e “Mesuesit”…???

 14. maxi says:

  Shtoni edhe pislleqet qe ka bere ne Londer si perkthyes pasi kerkoj asil se ne Londer ka shkuar si funksionar M6 i Sali vucidolit po si pis e imoral qe ishte e perdrolli e u mshef per15 vjet e tash po kakarite e po nxjerr xhevahire por e njohin mire edhe ne Lezhe po do ti vije dita qe do rrefehet se patriotet e tij ne Londer ja njohin mire bemat

 15. kodrasadikit says:

  Mos ta shajme komunizmin e partine dhe klyshet qe e mbajten gjalle ate sistem qe njeriun e Shqipnise e beri lecke pa ndjenja komdetare per fqinjet melaqe e te ndershem qe deshirojne te bashpunojne me ne po ne disi tek tuk po jua prishim qefin !! Njeriu yne fatkeqesisht po shkon ne Greqi e po tjetersohet me gjuhe e me faqe te zeza po flet ne ate gjuhe artificiale sepse keshtu e lype moda ose m,,, dhe po tregohemi internacionale !! Si flitet shqipja atje nji gjuhe lokale e primitive !! Tani po vjen Vuqiq fqinji yne veriore me Open Ballkanin me mallera te lira e ne do te tregohemi internacional me pritje madheshtore me muziken e tyre teper te kendshme e pasi ata jan aq te pasur neve do ta tejkalojme skamjen me ndihmen e tyre .. Edhe ne luften e dyte botnore u patem lidhe mire me ta po sja dolem deri ne funde marifete te tilla mjerisht po kemi ,,,deri kure .. Ndoshta botohet se besoj se lexon vuqko komshija e idhnohet …

  1. O Rudolfi, shkimtar… hahaa. Askush smban mend nje varg te tije??? Ky kish nje moter te bukur qe rinte me oficerat e xhenjos qe punonin ne Gjader.. e paskan marre ne qafe spiunat, nje hadut nga Vlora, nje nxense edhe nje koleg mesues.. pika ne bythe o Rudolf “poeti” hahahaaa. Ate motren mire e ke? Pyesin keta oficerat??

 16. Nga gjithe ai rrefim dhe dosje lexuesit te thjeshte i lind pyetja:Si eshte e mundur qe R.Marku nuk eshte arrestuar pas gjithe asaj perndjekjeje,nderkohe qe ne masen e njerezve flitet shpesh se sigurimi famemadh i shtetit te pelciste brenda edhe kur flisje ne rradhen e qumeshtit?Perse kaq te duruar qenkan treguar punonjesit e diktatures ne rastin e R.Markut.Ej popull behet fjale per nje te shume pergjuar nga sigurimi i shtetit,por duke shfrytezuar “miopine ” e tyre transferohet me pune ne lidhjen e shkrimtareve dhe artisteve te Shqiperise.Cfare duhet te themi?Qe sigurimi i shtetit ishte i paafte,jo aq i ashper sa e paraqesin te tjeret,apo dicka tjeter te kete ndodhur me R.Markun?Eshte keshilluar nga aorganet e partise per agjitacion e propogande armiqesore dhe ka shtyre vitet deri sa erdhi demokracia,apo Marku eshte rekrutuar me material shterngues ne sherbim te sigurimit te shtetit?Mos valle duhet te “shfetojme” edhe ndonje dosje tjeter te Markut po kete here si spiun dhe ,me ndonje emer si “letrari”,”I penduari” apo “klubi i gjuhetise”?Por mua mu duk “interesant” edhe i ftuari Hila nga autoiteti i dosjeve te sigurimit qe me kembe dhe duar perpiqej te paraqitej shume kompetent,por qe ne fakt me ato qe fliste dukej se ishte thjesht nje mitingash.Z.Hila duket se “e kane pare” dosjet dhe jo i ka pare ai ato.C`do spjegim i tij i pasakte.Me vjen keq qe nuk ja mesova edhe emrin qe te gjeja mundesine per te komunikuar nepermjet rrjeteve sociale.Degjova ne studio se edhe shkruaka por per shkak te injorances time une nuk e njoh as si shkrimtar dhe as si poet.Tjetra.Me sa di ligji per dosjet e sigurimit te shtetit vertet i lejon personave te perndjekur ose te afermve t tyre te njihen me dosjet,por nuk lejohet qe te publikohen ato.Nuk e di si e ka parashikuar ligji kete.

 17. L.R says:

  Po si s’hodhet ne ket interviste tv nje vite per ngjarjet ne fjale more te mjere…. apo cfare te presesh nga Rakipat Currat Rudolfat pervecse perrallaaaa…

 18. Nje mergimtar says:

  Z.Rudolf ishte bir i nje familjeje te lidhur ngushte me PP-n.Ai akuzon Mark Vujin se ka bere relacion per te.Po mund te jete e vertete por, jo per politike por per veprime te pa moralshme per mesuesin me nxenesin .Rudolfi dhe kolegu i tij F.V,u larguan nga gjimnazi se kishin qendrime shfrytezuese kundrejt nxeneseve.Per te mos e denuar e levizen dhe e cuan ne nje shkolle tjeter te mesme.Zoteria,ishte nga ata tipa qe disa kolegeve(poete te rinj) edhe ua nxinte.Servil me ata me larte e i keq me ata qe kish nen vete.Takemi i ketyre shfrytezuesave te postit u bene “demokrate” per te vazhduar servilizmin e tyre.Sa per Drejtorin e shkolles se tij Mark Vuji,para se te flase duhet te laj gojen mire.

 19. KOZi... says:

  Te njejtin opinion qe shprehu per Mark Vujin shprehu dhe per Dalan Shapllon. Te dy ngjasonin ne relacionet qe kishin shkruar per poezine e “Rudolf Markut” e kishin demaskuar por na doli poezi e Migjenit.Nuk ka asnje keqdashje ! Dosja eshte dosje dhe nuk ndryshon. Personi qe merr dosjen e tij ose te prindit mund ta publikoje . Maks Velo e ka botuar emer per emer .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

18:12 Kulturë

15:19 Kulturë

19:07 Kulturë

22:40 Kulturë

17:47 Kulturë

13:55 Kulturë

19:45 Kulturë

00:30 Kulturë

19:21 Kulturë 1 koment

21:11 Kulturë

Më të lexuarat

09:58 Politika 49 komente

10:43 Politika 6 komente

09:38 Politika 6 komente

12:39 Politika 39 komente

09:18 Politika 4 komente

10:48 Politika 17 komente

Blog Tema

18:40 Blog 4 komente

15:50 Blog

13:30 Blog 8 komente