Barbaria e akuzave të ndërsjellta dhe urrejtja qytetare!

29 Janar 2023, 13:16Blog Nga Agron Gjekmarkaj

Barbaria e akuzave të ndërsjellta dhe urrejtja qytetare!

Nuk ka një vend të dytë në Europë që ta ketë zhvleftesuar fjalen politike aq sa vendi ynë. Dendesia e akuzave ka një frekuencë të pakapshme nga çdo lloj sizmometri.

Ashpersia e tyre është e pakonkurrueshme. Aktoret janë gjithmonë të njëjtet. Çdo risi bëhet e vjeter. Çdo i ri konformohet. Secila prej betejave duket e gabuar. Çdokush ndihet gjykates dhe verdikti nuk arrin kurrë. Ai rri pezull ne ajer si zemerin i cili rralle herë  perdoret mire.

Vertetesia e peson gjithmonë. Gjuha si vershim ujerash të zeza i bën të gjithë pis. Në të njejten kohe sherben si strategji relativizimi që asgjë të mos merret seriozisht.

Gjithesa ndodh e largon qytetarin nga politika. Bemat i heqin atij respektin dhe besimin ndaj e në të. Ato i bëjnë ta shohin shtetin si armik, si strehë shushunjash , politikanin si pufte!

Në bazë të interesit personal gjykohet tjetri. Nga frengjia e tij therritet per ndihme, per beteje, per kauze. Nëse e pranon thirrjen  je mik, je shok, je vlere nese jo je i perdorur, i shantazhuar, i kapur prej dikujt dhe per diçka. Kur nuk rreshtohesh si ushtar je me i zi se djalli, kërmë per urinë e një turme të manipuluar.

Çdo njeri bën si lojtar duke e menduat tjetrin me pak të mençur ose leshko që mund t'ja hedhesh ore e çast.

Insinuata mbreteron si zogu në qiell.

Flitet per parime, per etike per moral kur e gjitha është një tautologji në sherbim të vetes. Keshtu thanë per ty e ndien çdo ditē si gjysem e vertete ose deshire për të perdorur ndaj tjetrit. Hilja, inati, shfrimi janë karburanti i motorreve të urrejtjes. Po njerzit, qytetaret ku janë ketu ? Askund ! Ata duhen per gjyle në topat të cilet qellojnë pa pushim mbi murin pengesë per ambicjen. Si pergjigjen ata? Shumë ikin larg pa kthim. Mjaft sish bëhen indiferent. Disa shtojne perbuzjen. Një pjesë radikalizohet, rreshtohet do të mbajë çka me çdo mjet, të tjerë të rimarrin ç'paten. Peshtyma e tyre bie mbi atë qe ecin rruges per mes indiferente duke respektuar veten e tyre. Vendi herë pas herë kercenohet me të dridhura për të mbrojtur vlerat e tij më të mira apo për të mposhtur të keqen hajde gjeje.

Në gerxhe degjohet jehona "në ato maja rripa rripa herë ma hipe e herë ta hipa"!

17 Komente

 1. P
  Pal Melyshi

  Gone Gole maloki dole ti o lepirsi i cdo prapanice te Tropojaneve te Saliut, tani ka rrugdalje o mjerane ne Shpellen e Vicidolit e keni vendin . Tani qe foli gjithollogu i krimineleve hajduteve, pritet te dale Rudina e Azem Kriminelit , hajdutit, Spiunit te Sigurimit. Goonke kote ste bene President si e humbe kete shas, behu gati se Saliu do te bej pas zotit Begaj.....

  1. T
   Toma

   Ca kafshe qe eshte ky gonja qe i vjen ere thiu. Pa boshte e pa shtylle kurrizore. Shkollepak sic do thoshte petro legen vasilaqis.

   1. i
    ilir

    Po ti zoteri ku e fut veten? Sikur po akuzonje edhe me fejtone Je mbi palet? Jo se nuk ke intelekt. Nuk ngjitesh me shume se je, nje servile i pjelle keq ne gjirin intelektualeve

    1. s
     sala, sekretari i organizates baze te QSUT

     Po ankohet Gjekmarkaj për gjuhën denoncuese që përdorin kapot e politikës. Partia e punës ua mësoi, pse ankohet ky publicisti i leshit. Këtë kancer duhet ta kishte luftuar PD-ja para 30 vjetësh, se gjasme e quanin veten forca e të ardhmes. Ha mut o Gjekë. Të keqen e ke nga pjesëtarët e tarafit tënd, mos u anko si kuçkë e vogël pse nuk hoqi dorë Sala nga denoncimet e armiqve me stilin që ia mësoi Enveri.

     1. R
      Rorirota

      Pyetjes ku janë qytetarët, ti i përgjigjes, askund. Nuk është e vërtetë, ata ju kanë abandonuar ju që shkoni në kuvënd vetëm për tu marrë me llafe e jo për punë si ligjvënës, kanë abandonuar median që ka degraduar plotësisht, nuk e ndjek njeri se janë bërë të pabesueshëm. Njerëzit ndjekin në rrjetet sociale punët që bëhen dhe shprehin atë që ndjejnë. 20 min janë që kryeministri ka vënë një material në fb, kanë kaluar numri i 4-5 mijë ndjekësve. Pra njerëzit janë aty, por ti s’i sheh se ju i doni në rrugë… janë lodhur me ty që gënjen dhe gjithë PD tënde ndarë në 5 pjesë. Ti puno për atë që paguesh, mos trego përralla …humorist i vonuar.

      1. X
       Xhoni

       Po na kenaq me kto vargje o Gjeke, qerrata je vertet. Lene rehat bacen e shkrete se ai po sheh endrra me litar nqafe per 21 janarin 97 dhe kusuret e tjera. Merru me tGjatin dhe ate kllufin e Tiranes, Sajmo asht mrzit vetem dhe do shok me lujt nonji dore domino…. Ah desh harrova ate muncin me floririn e krrabes, ndimoje nje cik po mujte te bjeri vete ngropen e thelle qe ka kriju per na. Me tmira

       1. Q
        Qeshtja eshte.

        Anal-isti i pamvarur qe cdo mbremje do ta degjoje duke ligjeruar ( Qeshtja eshte qeshtja eshte ) neper kazanete peshtira tv duke bere propogande te sheqerosur per ish PD me qellime qe te zgjidhesh deputet ....

        1. Vjosa.al

         Zoti Gjekmarkaj, ti je pjesë e këtij llumi, je aktor në skene i kësaj komedie tragjike, je një nga fytyrat e urryera të studjove televizive të shitura te Berisha-Basha-Meta-Mona që çdo natë mashtronin shqiptarët, shpifnin dhe nxisnin dhunën dhe urrejtjen, mbronin sulmet molotovë mbi institucionet, duartrokisnin Çadrat në Bulevard, djegjen e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale, që argaliseshit kur kllounët Basha-Mona me zagarët e tyre të përherëshëm ulurinin se do të thyenin dyert e xhamat e Kryeministrisë, do e kapnin me grushte dhe do e tërhiqnin zvarrë Ramën për ta hedhur në Lanë. A thua i je harruar vallë të gjitha këto ukubete që i ke bërë t'i vetë, i pispillosur dhe llangosur me brilantinë në krah të sivëllait tënd belbacuk jezuit Mark Marku, krekosur nëpër studjot televizive bashkë me lukuninë e zezë të opinionistëve po aq të ndyrë e të shitur sa edhe ju, tamam një kupolë mediatike mafioze, e rrezikëshme dhe destructive, që helmonit opinionin publik dhe cënonit rendin kushtetues. Dhe mos harró se edhe sot e kësaj ditë, kur sivëllai yt Mark Marku, është dorëhequr, ka futur bishtin nën shalë dhe është strukur aty në strofkullën e tij në pritje të kohëve më të mira për të, t'i vazhdon të krekosesh në kryesinë e kuvendit dhe vazhdon të vjellësh helmin tënd, narrjen dhe baltosjen e no

         1. H
          Himarioti

          Nuk besoj se ka njerëz më të paturpshëm në botë se këta shpellarët tropojanë. Dhe qënkan kaq shumë sa, duket sikur Tropoja, na qënka sa serbia. Kush të lexon dhe dëgjon ty, o shpellari Gjekmarkaj. Ti je një kobure e rrezikshme në dorën e kryekriminelit të kombit tonë Sali Shpellar Berisha.

          1. G
           Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

           Edhe Himara eshte e mbushur me shpellare.

           1. B
            Booo

            Ik o himariot , o kar e pi ilaqet se po shkruan perçart !

           2. N
            Njeres pa (qe sduan)pune

            "Himarioti" nuk eshte mire te shash me krahina se cdo krahine ka plerat e saj ....per Saliun ke te drejte dhe Gjekmarkaj ka kusuret e tij si shume anal-iste ne televizionet batak te shqiperise

            1. m
             mond

             Atyre ju falet or Gjek, por ty jo, se ti je (vallaha do thoshte Jovan Bregu) intelektual klasi, pedagog, shkrimtar, publicist,analist,....ist...ist....st....t...... Duket sikur kërkon të regullosh biografinë me keto shkrime, por ke një pamje që të ka fiksuar mire publiku dhe mos u mundo kot,je pjesë e lojës dhe ti, madje pjesa më e ndyrë.

             1. g
              gjekëmarkagjoni

              Respekt për të gjithë komentuesit e mësipërm.

              1. L
               Lako Qiska

               Ky më kujton një tip - polak - që , ç'e shkoqa e e lash ugshçë si koçan misri -kallamboqi - në kënd të një koridori , m'ia kthen një kolegu që i kisha kjartësuar bdallaĺlëknë e tipkës i'a kthen , e ky , kolegu, m'a thotë : më mirë një armik si , se një mik si . Se kush ja var ..!? Pse s'pyet Kadarenë ky ose Tupen . Ky është ky .Ç'do bëjë për t'mirën goj'e tij e ç'farë ka me mbjellë a e ka me pasthurkë , se mos është i vetëm q'e shin n'hava ! ? Ca miopë ca hipermetropë ... Se mos i verbëri s'sheh !? Ky s'habit ; ka një sjellje ! Ndëron gjaku për ne Gonxo . N'ke sollmë , korrigjoi ç'to të vijnë nga pas për ku je nis !

               1. t
                titi

                ky bytheci qe ben si italian ......je pjese e hales se madhe te politikes shqiptare ,nese do te besh puritanin dil nga kjo hale dhe pastaj te lind e drejta te flasesh .....po ku ke bythe ti mor provincial te heqesh dore nga privilegjet qe aq shume i doje ......funderrina 32 vjecare te politikes shqiptare te leshit

                1. X
                 XYZ

                 Agron Pederasti ne sa bord paguhesh o analisti i Sali Kermes. Ti je gomari me kollare, mos qaj per Grida Sumen o maloku i Mirdtes i lindur nd Tropojen e Salihit. Jo moster , pleh....

                 Lini një Përgjigje