Belerin nuk e refuzuam si kandidat, ta urojmë si kryetar!

16 Maj 2023, 18:29Blog TEMA

Belerin nuk e refuzuam si kandidat, ta urojmë si kryetar!

Nga Rudina Xhunga

Fredi Beleri më shumë se kandidati i “Bashkë fitojmë”, është kandidati që e quan veten grek. Është kandidati i Vangjel Dules.

Mua nuk më pëlqen që fitoi. Këtu nuk ka lidhje PS-PD, por ka të bëjë me Shqipërinë dhe Greqinë. 

U kthye në një betejë nacionale, ku diferencën do e bënte çdo votë nga autobusët që vinin nga Greqia, por edhe fakti që kandidati Fredi Beleri ishte në burg dhe kjo mund ta bënte hero ose viktimë.

Nuk mendoj që arrestimi i Belerit ndikoi që njerëzit ta votonin. Aty votat kanë qenë për Belerin.

Ishin vota të ardhura nga Greqia, të atyre që iu kërkua vota në shtetin grek. Himarjotët kanë një lloj inati me kandidatin e PS-së, me Goron personalisht, por dhe me kë e la Goron për herë të katërt të kërkojë votën. 

Himara ka ndryshuar shumë, është zhvilluar. Por po të pyesësh vendasit, ata thonë: Nuk na përket neve, atë e ka marrë Samir Mane, apo oligarkë të tjerë, e personazhe të njohura të medias në kryeqytet.

Mendoj që ka pasur inat ndaj njerëzve që kanë shtëpitë e dyta, në tokën e të parëve të Himarës. Himara nuk është Gjiri i Lalëzit. Nuk mund t’i ndërtonin aty shtëpitë e dyta, e vilat për investim, siç bënë në Gjirin e Lalëzit. 

Përveç mërisë që shkakton kjo, e cila u shfrytëzua nga Berisha-Meta-Dule. Mbi të gjitha, shumë e rëndë për ne që të fitojë Fredi Beleri. Është turp për shqiptarët që të fitojë një figurë e diskutuar, e diskredituar, një figurë problematike, jo sepse vodhi ato votat, por për gjithë historinë e tij politike.

Por nëse nuk ia dolëm ta heqim si kandidat, nëse nuk folëm sa duhej ne të medias, shoqëria civile, KQZ-ja, Presidenti i Republikës, tani është vonë. 

Tani, le t’i urojmë fitoren! Nuk mund ta pranosh si kandidat dhe refuzosh si kryetar! Ndaj urime dhe punë të mbarë! Himara është shqiptare dhe nuk ka Dule a Beler, ta helenizojë atë. Është toka jonë!”

13 Komente

 1. L
  Lali

  Pse moj motër...Gjirin e Lalëzit e di gjë tokë pa Zot ti??!!! Psh. të kujtohet që tu hodh në erë një gjykatës për tokat e tij në atë gji apo se mos je gjë gazetare zotrote...

  1. R
   Republic banana......

   Kujt i plasi c@ri se pranoni a jo ju verrcpuaret tourkalvanoi Belerin. Beleri eshte joni, eshte autochthonous ne token e te pareve tane greke..

   1. E
    Emigranti

    Rropt ku ti kesh o evgjit i azisë andej e keni prejardhjen

    1. P
     Pickaxhiu

     Ku e gjete token e te pareve mor gojqim grek-ne zemer te Shqiperise? Te fala Bakojanit se ka pas qen derr gopi

   2. s
    shen prokopi

    Seshte toka jote dhe jona himara ,,,,eshte toka e kaurve te himares qe e kan brez pas brezi,,,,dhe nuk i rruhet njeriu ,,,eshte greke apo shqiptare ,,,atje bien kambanat e kishave orthodhokse per himarjotin ,,,grek apo majmun nuk na hyn ne pun,,,sunit nuk jan prandaj sduan ,,,duan vet ta qeverisin ,,si ben ne kohen e p. osmane ,,,,,,,te jen dhe zonat e tjera si himara ,,,,,,,rrofte beleri

    1. R
     Republic banana......

     Κάτω ό προδότης Ράμμα.

     1. g
      gjapri gek janullaqis

      shen porkoplli, o mesjetare injorant , a mir qe evolucioni njerezore s'ja arriti t'ju prek juve hajvanet paAtdhe himarjote dhe un ju gjeta ashti dembela e hajvane Mesjetare Origjinal si desha me ju rras ne stalle te gjithe o bagetia ime e dashur . prandaj ju solla te hani sa te plasni .e kur ju shikoj sot qe nga ca Karkacula qe ishit kur erdha une ne Skiperia ,sot qe jeni fryr si derra Greqie ,gezohem pamase se cfardo t#ju them un ju e beni .ju them un hani Mut jo hidheni me koke benda Halese Shqiptarve .Ju them un , me sillni grat tuaja dje nenat ,t'ju a kungoj ne Kishen time e ju mi sillni te zbukurruara ,qe t'ma bejne qejfin mua me radhe me gojet e tyre te embla . Efkaristo polli .Qimarra Greku

      1. p
       poplli

       thuj ishallah se len policat me bare fredushin vetull llapushin ,pa se do e pallojn o normale .ja do grekut k

      2. E
       E pabesushme dhe poshteruese si Shqiptare

       Ajo qe te revolton me shume e nderuara Rudina .eshte inekszistenca e Ndjenjet Kombetare qe eshte injektuar bagetise ne ate vend ,te cilet kur i lexon ne reagimet e tyre medieve ,trushtohesh e kupton se as me fjal ,shqiptaret s'guxojne te mbrojne Shqiperine .lere pastaj te ken ate Koncpet Shteti e mos lejojne asnji cm te Huaji te pushtoj Politikishte e jo me fizikshte teritore Shqiptare . Nji ndjenj si me qen shndruar te gjithe ne Xombi , endacake ne Kotesi ,qenie paDinjitet e paAtdhe ,qe nuk ndjejne me ne asnje drejtim ,prandaj dhe I Huaji e ka shume te lehte te deprtoje kudo ai ne Shqiperi . Imagjinoni asnji Politikan nuk ka reaguar si Shqiptare kunder gjithe asaj Maskarade te öejimit nga KQZ-ja por edhe vet Shteti /Qeverria e pordhaceve snobiste , qe Shtetit e kan si me then per me tregu se jan Dikushi , se vetem shtetare s'jan, e s'ja kan iden Konceptit Shtet . Un shpresoj shume qe mos te lejihet Krimineli Shkerdhata Greke Beljeri ,te dali nga Burgu dhe institohet per nji Gare te re ne Himare .Greku duhet t'i tregihet se Plotika e Vorio Epirit me Shqiperine dhe Diversionet e tipit Janullatos katapultuar ne Shqiperi do ken fatin e VorioEpiriotit Kaficas ,qe grjete e veshen me Uniforme dhe pajisem me Arme si Ushtare te VorioEpirit dhe e enisen ne Shqiperi e i than shko e cliro Vorio Epirin dhe vrit Alvanos . Gjapri Janullatos duhej shpallur me kohe Non Gratta ,qysh kur Cvarrosi Varrezat e Shqiptareve ne Kosone Permet .madje i duhej nisur Grekkeve pako Postale Kerma E Kishesh Terroriste Greke . Pra kjo etj mosreagime si Shtet e Politikane Dinjitoze bejn qe Greku te motivohet dhe arrije deri ktu ne Himare ta fusi ne Harten e Minoriteteve Greke . Nuk them ta bente nji si AntiShqiptari berisha ,sepse ai eshte nji cop Muti per Shtetin Shqiptare ,por pe kta Pordhacet qe kemi sot ne Pushtet . S'e di me duket e kote te komentoj sepse nuk gjej asnji Frequence te perbashket aty ,ku Fatet e Shqiperise i diskutojne banoret e Halese Medies Shqiptare si muc nano ,lubonja , bushati .baze etj qe i kan sherbyer gjate gjithe ktyre 33-vjeteve Shkaterruesve te Shqiperise dhe qe per para japin edhe nenat e tyre Grekut Serbt e kujtedo. Flm e rrespekt juve si Cift qe tregoni ate ndjenje Atdhetari e reagoni si shqiptare e Gazetare te Vertete . Shpresoj qe Qeverria mos te degradoj e ja lejoj grekut Himaren sepse ka per t'i kushtuar shume Shqiperise dhe Pushtave vete

       1. T
        Teleshikuesi

        Po e urove ti si krye.ar e kemi uruar edhe ne se kemi besim tek intelekti tend!Fale Tanit se ti s'e as per ne ndonje tv lokale nuk je o Rudina Xhunga.

        1. H
         Himarjoti-Alb

         @@@@ shen prokopi:Fraza e fundit qe keni shkruar munde te kthehet edhe ne "Te na i ruaj beleri"..po te flasim Greqisht.... 1-Nuk eshte gje e re qe Greqia Dergon Qindra Emigrante ne Shqiperi per te votuar, GJITHMONE keshtu ka qene dhe keshtu do te Mbetet... 2-Nuk kame pare , se sa eshte numri i Himarjoteve te Greqizuar...POR me Mbetet te Besoj se Segmente te Shtetit Greke dhe te Rrymave Ultranacjonaliste(Agimi i Arte apo edhe vete te NEa Dimokratias)..kane Investuar te Perfaqesuesi "Greke" qe eshte Bejleri....JO SE U PELQEN Ai si Njeri..por se nuk kane nje tjeter Altenative....dhe ata gjithmone kane Mbeshtetur ata qe jane JOSHUR nga Paret Greke...dhe Bejleri jo vetem eshte Shitur apo Blere nga Greqia..ai ka qene Vegel ne duart e Reaksjonit Ekstremist Greke...duke marre Pjese direkte ne Masakren e Peshkepise me 1994-tren...pra Bejleri eshte nje Person i Shanatzhueshem, nga shume Aspekte...edhe nga vete Greqia..dhe si i tille nuk munde te beje nje POLITIKE TE PAVARUR...ai qe shitet nje here eshte i shitur pergjithmone...KJO NUK KA TE BEJE me Helenizimin e Himares qe bertet Bejleri....BEJLERI Bertet qe ta Degjojne ata qe e Mbajne per Freresh then Shqipe.....dhe e i Pakesojne apo Shtojne Tagjine,,...lol

         1. L
          Lexues

          Si pune te mbare? Perderisa ka prova qe votat jane blere zgjedhjet duhen re perseriten.

          1. q
           qenefistan

           Nje ´´patrotizem´´,prej pordhacesh e alabakesh kundermonjes, dirigjuar,.nga kryeveziri,qe cdo gje e rrotullojne reth vetes dhe karrieres se vet, Une Bejlerin e njoh, fillimisht,si kandidat te Himares dhe qe ka kaluar, i fituar perpara komisionit te pastrimit te figures. Pra ky person ne baze te ligjeve dhe kushtetutes te shtetit shqiptar,paraqet nje kandidat normal si gjithe kandidatet e tjere,te ketij vendi,per te konkuruar per kryetar bashkie. Dhe kryeministri qe duhet te ish i pari,qe te respektonte ligjet e shtetit te vet,vecanerisht karshi ketij kandidati,leshon fjalet dhe fyerjet me te keqija,si maskara duke bere vepra tradhetie,karshi ketij vendi. Ahere kur ky person paska qene i tille,perse nuk kane vepruar ligjet e vendit nen inicimim e kryeministrit?Apo kjo retorike,pa substance,i nevojitetet atij,per te bere ´´patriotin´´e madh,karshi nje pjese jo te vogel te turmes se llojit ´´yrja byrja´´,qe amballazhohen me flamurin tone por mendjen dhe zemtren e kane andej nga Babe sulltani.Dhe ´´sistemi i drejtesise´´i ndersyer nga kryeministri mori revanin per ta prangosur. Dhe pse pikerisht, vetem tek ky kandidat dhe tek asnje tjeter, ishin futur agjent te fshehte te policise,per ta provokuar ne shitblerjen e votes? Duket qe vitet e shumta ne pushtet,ne nje vend dhe ne nje mendje me kulture fare te kufizuar demokratike,ben qe drejtuesi te shndrrohet lehte ne nje diktatore dhe qe i lejohet te bej cdo gje. Dhe Konica par njeqint vjetesh do te bente profecine e madhe; Shqiptari dhe mbas njeqint vjetesh do te jete ky qe eshte dhe sot´´.Bile dhe me keq.

           Lini një Përgjigje