Alibia e Berishës, kërcënim për demokracinë!

16 Maj 2023, 16:43Blog Nga Raimond Cimbi

Alibia e Berishës, kërcënim për demokracinë!

Kur në verën 2013 Sali Berisha, i bërë qull në djersë dhe me sy të kuq nga afshi i nxehtë i humbjes të cilësuar si “1 milion shuplakat”, dha dorëheqjen si kryetar i PD, nuk e dinte se një humbje edhe më e rëndë e priste ekzaktësisht 10 vjet më vonë, në pranverën 2023.

I dorëhequr si kryetar në 2013, shpartallohet po si kryetar në 2023!

Humbja e 2023 është më e rëndë se ajo e 2013, jo vetëm nga përmasat, por edhe nga disa elementë që as nuk mund t`i shkonin në mend 10 vjet më parë: i ndëshkuar “non grata” nga ShBA dhe Britania e Madhe, pa parti (logo, vulë, …), i strehuar zyrtarisht tek partia e Ilir Metës (ish kundërshtar i egër politik). Në 2013 u ndëshkua nga shqiptarët si i korruptuar, në 2023 i duhet të mendojë për dosjet që presin të hapen në SPAK, jo vetëm ato të “korrupsionit madhor”, por edhe i denoncuar për vrasje.

Humbja katastrofike e 2023 tregoi se shqiptarët i kanë mbyllur përfundimisht llogaritë me Sali Berishën!

Alibia e Berishës dhe e idhtarëve të tij se votat i vodhi Edi Rama është mjaft e rrezikshme për demokracinë. Është fshehja nga realiteti, e qëllimshme dhe e përdorur për interesat personale të klanit Berisha. Sado që Edi Rama të ketë përdorur makinerinë shtetërore (praktikë e përdorur me mjaft zell nga Berisha gjatë sundimit të tij), humbja ka vetëm një shpjegim real: Sali Berisha u refuzua masivisht nga shqiptarët! Mjafton të lexosh gjakftohtë shifrat post votime: elektorati i PS është pothuaj konstant, besnik si gjithmonë, ai që ka lëvizur është elektorati “gri” dhe pjesa e demokratëve jo fanatikë berishianë. Është pikërisht mungesa e këtyre që solli uljen e pjesëmarrësve në votime dhe automatikisht humbjen e thellë.

Alibia e Berishës është e rrezikshme për demokracinë pasi nëpërmjet saj ai mban peng opozitën, duke e ekzekutuar atë. Harta elektorale ngjyrë pink tregon se “de facto” në Shqipëri nuk ka më opozitë. Ajo është peng i Sali Berishës (nuk po përmend këtu Ilir Metën se edhe ai është peng berishian) për t`u përdorur si kamardare për të mos u mbytur në ujrat që rrezikon të përpihet.

Partia Demokratike, alias “Foltorja”, dhe lideri i saj Berisha, e kanë kryer misionin historik të tyre. Pas 3 dekadash, nën një konsum jo normal dhe inatçor (sipas frymës së udhëheqësit suprem), kjo parti duhet të mos jetë më pjesë e skakierës politike shqiptare. Shikoni kush e përbën kupolën e saj. Për etikë nuk dua të përmend emra, po cili prej tyre përçon vizion? Kush prej tyre simbolizon të ardhmen? Ata janë aty si ekip shpëtimi për liderin e tyre. Ky është tashmë misioni i tyre i vetëm.

Po t`i referohemi historisë botërore dhe europiane, lindja dhe shkrirja e partive, është një proçes normal, i kushtëzuar dhe diktuar nga zhvillimet relevante kohore.

Në Itali, një parti mjaft e rëndësishme për jetën politike të këtij vendi, duke bërë madje historinë e tij, ishte partia Demokristiane. Parti antikomuniste, konservatore dhe europianiste, ajo pati kurbën e saj, që nga lindja në vitin 1943 deri në shkrirjen në vitin 1994, pas gërryerjes prej pushtetit dhe konsumit nga korrupsionit galopant.

Shoqëria shqiptare, centristë, të djathtë, konservatorë, intelektualë, patriotë, duhet të angazhohen në themelimin e një opozite reale dhe të vërtetë, me vizion dhe objektiva të qarta, e lirë dhe jo peng i të shkuarës, në funksion të qëllimit madhor që çdo opozitë normale ka: përballjen me pushtetin në mbrojtjen e standarteve demokratike të një shoqërie.

Dhe kjo duhet të ndodhë shpejt, madje shumë shpejt. Pas 2 vjetësh janë zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Nëpërmjet alibisë së tij, Berisha kërkon të arrijë dhe të jetë pjesëmarrës edhe në këto zgjedhje.

Dhe sigurisht rezultati do të jetë edhe më i keq për të gjithë demokratët.

 

17 Komente

 1. P
  PUTIN

  ME SE E VERTET. DO NA MBAJ PENG KY KODOSH PER FAMILJEN E VET

  1. m
   mortja budallenjt vrapoj pas Alibis se Shurraqit

   shurraqi nastradini demokracise qe ka gjetur shesh e lun sheshbesh me idiotet ne ate vend , nji qe ka vleren e jashteshqitjes njerezore ,qe duhej marre zvarre e rrasur ne Rec , pellet medieve te hajvaneve ne shqiperi yyyyyyyt Hale

   1. R
    Raimond vlonjati

    Dolen budallenjte e koprativvave te flasin sikur jetojne ne shpella/ Jane mblehdur ketu gjithe bduallenjte qe i bejne hosana nje artikulli bajat te nje deficenti si ky Cimbi sharlatani qe genjen sikur jetojme ne vitet 1940 . O Cimbi, o rrot kari, ne vitin 2013 i fituat zgjedhjet ng iLIR META , se ndryshe fitonit nje mut qe te hani. Ishte gabimi Metes qe beri aleance me nje qelbesire si hajduti dhe spiuni serbise Edvin Kristaq spiuni Rama. Meta i beri nder kellires Rama duke e sjelle ne pushtet, ndersa Rama ja shperblente duke ndersyer kriminele qe ta vrisnin Meten Kaur i pabese , pa asnje lloj morali shoqeror qe duhet djegur me acid , ti shekrdhesh motren,

  2. X
   Xhezo Smokthina

   Populli e ka të qartë se kush është Berisha dhe ja dërrmoi dhëmbët. Po shtypi, kur do filloj të bëjë të njëjtën gjë, duke e abandonuar totalisht? Apo do vazhdoj të ushqehet me kalbësinë e kësaj kufome politike?Dhe ajo që duhet bërë në mënyrë imediate nga ana e qeverisë, kur do e nxjerrin nga zyra, si një uzurpator i cili me forcë dhe jo në mënyrë të ligjshme është bërë Zot në një shtëpi ku është çregjistruar si pjestar?

   1. D
    Dardan

    Shume esakte: Sali Berisha (se kusheshte tani e dine dhe foshnjet ne barkun e nenes) në 2023 llogarit se do t'i duhet të jape llogari "për dosjet që presin të hapen në SPAK, jo vetëm ato të “korrupsionit madhor”, por edhe i denoncuar për vrasje."

    1. T
     Trapajane hesapi

     Oreksi i poshtersive te Saliut duhen nga i madh e i Vogel,ne cdo qoshe te shqiperise.Ai asnjehere nuk do largohet me doreheqje Karrikja e partise i duhet per te shpetuar koken,per alibi se "po' goditet politikisht babai i opozites",Edhe se krimet e tij Jane te medha,se tradhetia kombetare e tij eshte e pafaleshme.Por pergjegjesia nuk eshte vetem e tij,por e gjithe Partise demokratike,foltore dhe parti vule.Distancimin prej tij duhet ta beje gjithe Partia,e foltores,e vules dhe ajo e Lirise.Ai duhet te perjashtohet me vendim dhe motivacion dhe me pas te filloje reformimi.Nese nuk behet kjo do te shkojne poshte e me poshte.Ai eshte rrezik kombetare,ndaj duhet eliminuar ligjerisht

     1. s
      shijak

      " kur mbaron, fillon belaja"

     2. B
      Bureto

      Nga gjithë ata brenda strukturave të PD, por jo vetëm, që Berishën e shohin përveç të 99-ave që ka mbi shpinë, si rrezik për vetë PD, por edhe opozitën shqiptare, do duhej që me inisiativën e një grupi intelektualësh me zë në publik, të pa ndotur në asnjë moment me pisllëkun berishist ndër vite, të mblidhen dhe të hartojnë një deklaratë për opinionin publik dhe demokratët që aspirojnë një të djathtë reale shqiptare, me të cilën të kërkohet me forcë largimi i Sali Berishës si "minues i demokracisë", dhe shkatërrues i PD-së. Deklarata të firmoset nga minimumi 100 personalitete shqiptare, nga më të spikaturit,brenda dhe jashtë vendit. Kjo deklaratë të shpallet live në prani të gazetarëve dhe të botohet në të gjithë mediat. Me këtë deklaratë jo vetëm që kryhet një akt i domosdoshëm për këtë moment të rëndësishëm historik, por nis një fillim i ri për një opozitë të re, anti establishment. Ndërkohë intesifikohen debatet dhe intervistat në të gjitha hapësirat që sot mediumet e mundësojnë. Kjo duhet të realizohet shpejt dhe, në vartësi të reagimit, sidomos të publikut, të vazhdohet me hapa të tjerë, për ngritjen e një force tjetër politike, e cila po brenda një kohe të shkurtër, të kryejë të gjitha modalitetet ligjore për ta legaluzuar atë si parti. Zgjedhjet e 2025 do vijnë shpejt, dhe në ato duhet t'u jepet shqiptarëve të lodhur nga partitë e vjetra, një alternativë serioze dhe e besueshme, e pastruar nga gjithçka e së kaluarës. Shpresoj dhe besoj se do të ketë në Shqipëri ca burra, gra, të rinj dhe të reja, që do sakrifikojnë diçka nga komforti i tyre për një qëllim më të lartë. Sali Berisha, krahas asaj që do bëjë drejtësia me të, le të vazhdojë rrugën e vet, por tani do të ketë një opozitë dhe për të. Uroj që kjo thirrja modeste e një qytetari të thjeshtë, të gjejë vesh që të dëgjohet.

      1. D
       Demokrati

       Kryefajtori I kesaj humbjeje katastrofike eshte vetem Sali Berisha!! Qe ne fillimin e saj Partia Demokratike u uzurpua nga ky komunist 25 vjecar, sekretar partie. Kjo monster qe ne krye te heres ,si kontigjent I Ramiz Alise erdhi me qellimin e vetem = te sabotonte qellimin e larte qe kishin Demokratet e vertete. Fatkeqesisht ai ja ka aritur qellimit te tij. Sot Partia Demokratike ka pushuar se ekzistuari. Me saliun ne krye Partia Demokratke do te mbetet nje ender e dhimbeshme. Vetem shporrja e tij mund the krijoj shprese per krijimin e nje opozite te vertete!

      2. D
       D

       Shqiptaret kan kohe qe e kan braktisur Saliu,por ky kriminel do e braktis veten kur te vdesi.

       1. P
        Pilo Lala

        I takon Alibeajt te shtrije doren nje personi te besuar, qe mund te drejtoje PDne. Ky person per mendimin tim eshte Arlind Qorri, nga eksperienca teper i pelqyer nga njerezit, me ide te qarta europiane. Nuk eshte kollaj, por duhet dikush te dali ne shkallet e Zyrave te PD, ti thote Sali Berishes te mos shkele me ne kete seli. Por kjo nuk eshte e lehte, kerkon bo.le Me sa shoh une ata qe i dolen kundra Bashes, muns ta bejne, Kadilli me 2-3 te tjere. PD mos te pretendoje qe me heren e pare do gjej "Yllin" qe do i coje menjehere ne fitore. PDja duhet te gjeje nje njeri me te mire se Berisha, nje njeri qe ti mblidhen Opozitaret, te largoje me neveri Ilir Meten. E theksoj, per momentin kete detyre e ben Arlind Qorri, i cili pa perkrahje mori nje sasi te kenaqshme votash.

        1. j
         jetimet e 21 Janarit

         Pilo Loqja!Tere socialSSalistet e Lali erit me gjithe SHBA-te e BE-ne ne TirOne moren 150.000 vota SS-Serbi Sali pa asnje lloj mandati i vetem mori 100.000 ,me perQIndje 66,666666 me 33,333333...

        2. m
         merumi

         Ca opozite te krijohet ,,,nuk ka tani ,,,,opoziten e vertet e vrau enveri ,,sla asnje gjall,,,tan them un ,,,te ndahet p.socialiste ne dy grupe ,, nje grup i majt dhe nje i djatht,,,,e keqja eshte se te dy grupet i servilosen me te forti ,,,amelikes ,,,nuk shkon ,,,duhet nj grup te lidhet te pakten me arabin ose me turqin ,,dhe punet do shkone mire ,,,,nuk i tho demokraci kur nje parti fiton 90% si me enverin ,,,,,

         1. Fazlliq QIres i familjes Berisha

          kAmentues te xhixhilese! Dy dite me pare ne ish Shqipni,tash e 30 vjet kalifat pa shtet e pereNI nuk kish zgjedhje 'presidenciale' midis SS-Serbit Sali,SS-Sorrogatos Skraparit e SS-Skuthit Surrelit...po thjesht zgjedhje vendore! KUSH VAZHDON E PROPOGANDON saliun QE NUK PERFAQESO ASGJE LEGALISHT E POLITIKISHT ...AKOMA NUK DI QE SI EXTRATERREST I VETEM MORI PO ATE perQI QI QIndje si sot e 30 vjet ne krieQItetin e 'kokpalareve'...35 perQInd shumica muxhahedine xhihadiste,hajdare UDB-ashe e 'koQIvare'...fale krushkes Serbi,majkes Rusi dhe QIverrise se EDvin i ntegralist-bojaxhiiii

          1. S
           Shqiperia eshte e shqiptarve

           Biri i serbis ket rrug ka bashke me vllezerite qe e rrethojnë mos prisni demokraci nga tradhetia

           1. k
            ky do Tritolin ne bythe karakurva

            jo bla bla bla medieve Kerma AntiShqiptate . rraseni mer brenda kte Putane te Kombi pale i boni ene Fotoshop ala ktij Kerme .Ky do varur mer Tirones karakurva e shpelles o msu me prostitutatt e medies ne shqiperi hej .kerko edhe Kerma vemendje hej

            1. T
             T

             Te paret duhen te reagojne tv dhe gazetaret kurva qe e marin kte shkerdhat neper programe tv pastaj shikoni kto te tjerat .kta zagaret kurva burra si fevziu me canra e kompani qe marin kte derr maloku ne intervista .duhet dhen fund kti njeriu te poshter qe po merr vendin ne qafe .

             Lini një Përgjigje