Ajo që i ndodhi Berishës nuk është refuzim, është përbuzje, është poshtërim

15 Maj 2023, 09:58Blog TEMA

Ajo që i ndodhi Berishës nuk është refuzim, është

Nga Fatos Hoxha*

I mbyturi të mbyt!

Sipari i zgjedhjeve vendore u mbyll dhe rezultatet po tregojnë një humbje dërrmuese për Sali Berishën.

Nuk flas për kandidatët e tij, sepse nuk besoj se për ta kishte kush pritshmëri. Flas për rënien pikiatë të pjesëmarrjes në votim, e cila ishte masivisht kundër Berishës dhe Metës.

Aq e madhe sa ishte nuk e quan dot refuzim, është përbuzje, perbuzje historike, është poshtërim.

Refuzimi u ndje në fushatë tek braktisja që demokratët i bënë mitingjeve të Berishës, u ndje tek destabilizimi i tij i turpshëm dhe shpifarak, kur sajonte histori haluçinante me “sherbime sekrete” dhe “përgjime”, apo kur u kërrciste dhëmbët institucioneve, a thua se e merrte kush seriozisht, u ndje kur shpiku skenarë me “manipulim” makinash votimi.

Por përbuzjen historike nuk e parashikonte kush.

Populli është gjyqtar i mahnitshëm. E provon këtë sa herë historia e nxjerr në udhëkryq.

Në këto zgjedhje dilema ishte shumë e fortë, më e forta që mund t’i jepet një populli për zgjedhje: të votbesonte një qeverisje të krimbur, apo të mbështeste një alternativë të konsumuar, një anti-alternarivë.

Një qeverisje e krimbur do të thotë katër vjet të tjera i njejti avaz, një alternativë e konsumuar do të thotë vdekje e opozitës, asgjësim afatgjatë i shpresës, hipotekim i pushtetit për dekada.

Braktisja poshtëruese e Berishës (dhe Metës) është fara që zgjedhësit shqiptarë hodhën për rotacionin e pushtetit.

Mesazhi është i qartë dhe i padiskutueshëm: hiqni qafe Berishën, nëse doni t’ju votëbesojmë!

Jo më kot lajtmotivi i opinionistëve mbrëmë ishte “i mbyturi të mbyt”.

Mesazhi i popullit duhet vënë vath në vesh. Por kjo bëhet nëse demokratët refuzojnë me përbuzje të gjitha thirrjet që vijnë për bashkim.

Thirrjet i bëjnë mercenarët e Berishës. I bëjnë për ta shpëtuar Berishën edhe një herë nga katastrofa pa kthim.

Nëse duam t’i tregojmë popullit shqiptar se kemi nxënë nga mësimi që na dha populli me këtë votim duhet që si demokratë t’i tregojmë vendin Berishës, pa mëdyshje dhe publikisht, aq sa mos ketë më njeri dyshime se PD e përbuz Berishën siç e përbuzin shqiptarët, se modeli i tij politik nuk do zerë më kurrë rrënjë në PD, se antiberishizmi per PD do jetë vlerë po aq e rëndëishme, po aq e vyer sa antienverizmi.

PD duhet të damkosë Berishën si antidemokrat dhe çdo dishepull të tij si te infiltruar.

Ketu fillon mësimi, këtu ndërron faqe historia.

*Ish-deputet i PD

28 Komente

 1. A
  Asd

  Nje bravo te madhe per kete shkrim; Pohim i vertete "Populli duhet te të votbesonte një qeverisje të krimbur, apo të mbështeste një alternativë të konsumuar, një anti-alternarivë" Te ike Berisha e Meta qe vota popullore te sistemoje edhe qeverisjen e kalbur te Rames

  1. Lenci

   Po cfare poshterimi o Fatos Kurva?! Berishes i hoqen deri dhe emrin nga fleta e votimit pasi i kishin marre vulen dhe siglen dhe tani bq si ty kane goje e flasin.

   1. A
    Anti-Berisha dhe soj e sorollop

    Emrin Saliut ha hoqen demokratet nga fleta e votimin o Lenci kur u bashkua me ilir meten e floririt Po ti mos u merzit. Punen si shofer i Karmines e ke te siguruar sa kohe Rama u le te gezojne pasurite e vjedhura

    1. R
     Raimond vlonjati

     Jane hedhur ne sulm gjithe Fatosat e hajdutit Rama ,te cilet po i vetsulen Berishes meqe Berisha ngjalli PD dhe hoqi qelbesiren Basha nga kreu i PD. Votat kuptohet 1 ore larg qe jane vjedhur nga hajduti Rama , plus qe kjo humbje esht pasoje e Bashes qe nuk mori pjese ne zgjedhjet e fundit dhe e Kimete qelbesires qe inkurajoi atehere votimin nje partiak dhe trimeroi hajdutin Rama

     1. H
      Henks

      Rajmonda gabeli, E mori motra provimin orreeee..

     2. T
      Tersi

      Ngushëllime! E vetmja mundësi një lopat me dhe dhe një kurorë! Ngodhi!

    2. S
     Shkodrani

     Po sikur ta kene kuptuar se nuk i do me njeri aty ku jane? Po sikur te mendojne te arratisen? Aty ku jane grata do te shkojne. Meritojne te gjykohen seriozisht per ate qe kane bere dhe normalisht te zene vend tek "burgu i geshtenjave". I kemi degjuar mjaft, madje me teper se duhet, por ky popull mban shume. Shkodren e perdhunoi Berisha, por shkodranet e mbajten horin se mjaft ishin te coroditur nga regjimi komunist, i mashtroi edhe komunisti i Vicidolit... ndoshta nje fije drite do te futet ne lageshtiren e mureve, qe ia ka copetuar kockat shkodraneve. Te shpresojme me Benetin!!!

     1. n
      non grata

      Ju hëngshi kokën me njeri tjetrin o malokë, por shqiparët nuk votuan një qeveri të krimbur, por votuan fitimtarët dhe pogresistët.

      1. ÇEKIÇI

       BERISHA NJI FAQEZI NJI VRASES NJI KRIMINEL NJI FASHIST PER GJYNAHET DHE POSHTERSIRAT QE I KA BËRË PAK I KA NDODHË BERISHA FIMIJT E TIJË NIPAT DHE MBESAT STERNIPAT DHE STERMBESAT KAN PER TI PAGUAR MËKATET E SALI FAQEZIUT

       1. s
        sali bolleku per familjen e tij

        kete perbindesh populli e ka perbuzur qe ne fillimet e tij qe kurre nuk e ka votuar bindshem,por qe eshte mbajtur nga sigurimsat dhe ca vemje hajdute qe vodhen ne emer te partise dhe jetojne ne mes te luksit ne lalez si bllokmen te rinj,ca pabreksa qe na shesin mend se kane miliona me gjakun e popullit

        1. "
         "BOHOTINA"

         Fatos! E ke qare deri ne shterim ne kete shkrim. Demokratet duhet ta kuptojne qe duhet ta lene menjane te shkuaren.

         1. I
          Ilirian Qelbaci

          Po ajo PD e jote "zyrtare" sa kryetar bashkish nxorri fitues or Tosi, meqe qenka refuzuar e poshteruar Berisha, pra?

          1. I
           Ilir Kadukulluku

           Sa per rezultatin e pd "zyrtare" tregon vetem qw duhet gjetur lideri. Saliu, luki dhe enkelejdi nuk jane alternativa fituese. Keshtu o Qelbaç

          2. S
           Suksese

           Berisha me te gjithe kunder shtet, ambasade, PD zyrtare, pa fonde shteterore, pa pushtet prej dhjete vitesh, i share dite e nate nga cdo sahanlepires mori 35 % te votave. Nje pjese e shqiptareve e duan akoma per inatin tuaj o morra te kuq. Rama fitoi e do fitoje akoma sepse gjysmen e popullit shqiptar, ate me te pasuren, me dinaken e me te pacipen e ka ngjizur Enveri ne 50 vite sundim bashke me komandantet e tij ndaj nuk na cuditet aspak me fitoren e lavdishme te PPSh edhe ne keto zgjedhje

           1. b
            ben

            Per nje gje ke te drejte, qe ka akoma idjote si puna jote qe e duan Berishen. Ne fakt, ca e duan nga idjotizmi dhe ca te tjere ja kane friken, pasi ju ka dosjet e vjedhjeve qe kane bere kur kane qene neper karriket e shtetit. Sa i perket asaj shifres qe permend zotrote se paska 35% te votave, besoj se eshte shume me e ulet. E fundit, driteshkurterit si puna jote, kane memorje po ashtu shume te shkurter. Keni harruar se Berisha eshte njeri nga ata "morrat e kuq" qe permend zotrote. Ish-sekretari i PPSH-se per Fakultetin e Mjekesise dhe Spitalet, qe ka bere luften e klasave sipas mesimeve te udheheqesit te tij Enver Merhum Hoxha, nuk ka mundesi qe te na shnderrohet ne demokrat brenda nje nate. Vete veprimtaria e tij ne keto 33 vjet, e ka vertetuar edhe nje here ate fjalen e vjeter qe thote se : "Ujku qimen e nderron, por zakonin s'e harron". Saliun tend e solli ne krye te PD-se se porsalindur Sigurimi i shtetit komunist, sipas urdherit te Ramiz Alise, qe te sabotonte nga brenda kete parti te re, qe lindi si nje shprese e shqiptareve per te shporrur regjimin kriminal enverian, por qe ne fakt u tradhetua pikerisht nga nje maskara si Berisha.

            1. B
             Beni ecen ne gjunje

             Ti je nje nga ata barktharet, pjella te ngjizura nga edepsezi i jugut qe sot jane bere barkderra. Dhe tani shko e mat centimetrat e barkut se i bejne keq zemres. E mos u kruaj me mua apo te djeg?

           2. S
            Stefan

            Berishen nuk e ndihmoi dot ilirjan qelibashi. Vetem dekonspiroi veten si ushtar i zgjebosur i Metës dhe Berishes Ta gezoje Ramuti Qelibashin e Salirit

            1. P
             Poli

             O Tosi ky Berusha te beri deputet e tet shoqe zv drejtoreshe policie pa lidhje me policine...ky duhet te iki me patjeter e do iki..por ju mosmirenjohesit te perbuzur do ngeleni .

             1. H
              Hekuran

              O Poli, po pyete oak veten. Pse ka 10 vjet qe nuk po ben dot deputete te tjere Saliu? Dhe do kuptosh qe Saliu ka arritur te beje deputet vec ata qe arrinin ta benin Saliun kryeminister. Pasi i perzuri te gjithe mbeti vetem me Mulin dhe ty o Poli Beju duva Saliut po mos na caj bythen ktu te TemA o spurdhjak i Zenit

             2. S
              Shoferi olldashit

              Shporru Sali kërma qe i katandise demokratet si fisi jot i krimbur kundra njeri tjeterit. Merr edhe birin tend Lul Basha me vete. Te sherbeu deri ne sekonden e fundit qelbesira

              1. F
               Fener Zizi

               Dikur te @iu Dhija, Tani te @iu Gjith Shqipria, Dhija te @iu te Kodra, Tani qe te @iu Shkodra, N'Tropoj kercet Lodra. Tani qe te @iu edhe Fieri, Perfundove te F Bejleri. Une e dija , qe Ju te Dy, Ju ka @i dhe Greqia.

               1. c
                ce

                Bravo Fatos, exelent me kete artikull. Ne kuvendin kombetar qe do mbaje foltorja perbindeshit duhet ti ndalohet hyrja ne salle dhe ne menyre unanime ai perbindesh i mallkuar nga mbare populli shqiptar qe i dha denimin non grata per gjithe jeten duhet te perjashtohet nje here e pergjithmone nga pdja .te shkoje te zieje groshen ne vucidol.

                1. P
                 Pershendetje. Shkrim i spikatur.

                 O ti ish-deputet, ku i han bytha e thatë, rracë-qirit Berisha për popullin Shqiptar, popullin Amerikan apo popullin Anglez. Edhe rracë-kurva Berisha është i lodhur me keta Shiftaru të cilët i ka mbajtur në majë të Carit që 30 vjet dhe i ka ushqyer me drogë, raki, plumba kallashi, varre të pa-numurta etj etj. Nqse i zgjebarak e jasht-qet ( e dhien ) tradhetarin Berisha, ketij nuk i han bytha, sepse liderin internacional të dhemokrathis boterore, e nderojnë dhe e rrespektojnë popuj dhe shtete gjigande dhe demokrathike si Serbia, Greqia, Irani, Koreja e veriut etj etj etj. Pra, ti ish-deputeti, të gjitha keto llogje i ke shkruajtur nga xhelozia, dhe pa të njohur, dukesh që je Shqiptar...!!!

                 1. V
                  VISI

                  KY KA TURP KY GRUAQIRI KY EKA ORIGJINEN NGA FIS I DHJER KY KRIMINELI QELBUR KA PER TE PAGUAR PER ÇFAR KA BER NGA VJEDHJET QE KA BER FAMILJARISHT DERI TE VRASJET SI QEN DO PERFUNDOJ

                  1. C
                   Cami arvanitas

                   Jashteqitja drejt hotel Recit Por Jo falas te paguaj Qera nga shoku burgut Esker I Bejleri turkogrek

                   1. C
                    Cami Vlores.

                    @Cami arvanitas Osker I Bejleri eshte turkogrek, kurse Sali Berisha eshte serbogrek. Pra kane dallime esenciale. Okser punon per grekun por eshte turk, kurse Saliu punon per serbin dhe eshte serb. Pra Saliu eshte shume me i vendosur kunder shqiptareve, sepse e theret gjaku i partizanit serb qe fleti me Sheqeren, kurse Bejleri eshte turk por punon per pension nga Greqia. Nga ana tjeter Sali Berisha eshte spiun i "kamufluar" i serbit, kurse ku Bejleri nuk ma merr mendja te jete spiun me certifikate. Kjo e ben historine e Saliut ku e ku me intigruese per nje roman me titull : shqiptaret dhe spiunet e serbit. Gjithmone kam vrare mendje se pse Ismail Kadare nuk e ka trajtuar kete teme dhe kam arritur ne konkluzion sepse eshte shume e veshtire te justifikosh se si te jesh spiun dhe te besh kariere politike ne Shqiperi....

                    1. D
                     Dardan

                     Bravo Fatos Hoxha, do jetosh me shume se une, se m'i ke marre fjalet nga mendja dhe zemra ime!

                     1. B
                      Bashkimi

                      Pergezime Z. Fatos! Saliu eshte dhe do te vazhdoje te jete aty, ne krye te Foltores, dhe nese ndodh ndonje kuvend, delegatet do te vazhdojne te dhjesin gjak e te brohorisin O Sali, o hero, ty Shqiperia e gjithe te do! Po kush guxon t’i thote atij ne sy: “Ik Sali!”, te nesermen e gjen veten te kodrat e Voskopojes, apo me ndonje kazme ne koke, si Sokol Olldashin! Me qe ra fjala keni degjuar gje per Klauk Olldashin, birin e Sokolit qe iu bashkua Foltores se Saliut? Me thoni nese?

                      Lini një Përgjigje