Revoltohet Andi Bushati: Humbëm nga reforma e shk**dhyer në drejtësi

15 Maj 2023, 09:09Blog TEMA

Revoltohet Andi Bushati: Humbëm nga reforma e shk**dhyer në

Nga Andi Bushati

Një pjesë e vogël e makinerisë së manipulimit të këtyre zgjedhjeve do të zbardhet në ditët e ardhshme. Ne do të marim vesh se “provat” me të cilat i vunë prangat kandidatit minoritar të Himarës, policia nuk i fabrikoi dot ashtu siç duhet. Ne do të shikojmë videot që kanë filluar të qarkullojnë të rrjet, për trysninë që ushtruan patronazhistët në qendrat e votimit. Ne do do të kuptojmë “motivet rastësore” që bënë të pamundur identifikimin biometrik, në 10% të qendrave të votimit dhe që na zbuluan arsyet se pse u desh që ti vidheshin komisionerët opozitës. 

E megjithatë, pavarësisht nga ajo që do të shohim apo nga ajo që do na ngelet mister përgjithmonë, 14 maji nuk përbën asnjë surprizë. Ai nuk prodhoi asgjë përtej asaj që dinim. 

Edi Rama po shkon drejt numrit të bashkive që kishte paracaktuar të fitonte duke e mundur thellë opozitën reale të vendit. Dhe pikërisht tek kjo e dyta qëndron çelësi i dekriptimit të këtyre zgjedhjeve. Vërtet “Bashkë Fitojmë” humbi thellë, por në këtë garë elektorale ky koalicion, “i keq”, “i vjetër”, “non grata” quajeni po të doni, tregoi se përfaqëson të vetmen forcë numerike që i qëndron përballë regjimit. Ata konkuruan në të 61 bashkitë, rezistuan në pak prej tyre dhe ishin vite drite larg nga gjithë partitë e tjera. 

Edhe këtë e dinim mund të thotë dikush. Po e vërtetë, ama me një ndryshim. Me atë se i gjithë sistemi ynë elektoral dhe trupa jonë gjyqësore, e pjellë nga reforma e shkërdhyer në drejtësi, u soll sikur ky realitet nuk ekzistonte. Gjykata e Apelit i hoqi të drejtën opozitës për të garuar si e tillë. Kolegji zgjedhor e zhveshi atë nga garancitë që i takonin. KQZ-ja dhe KASI duke e privuar nga sigla, emri dhe flamuri, bashkë me to i zhvatën edhe komisionerët, numëruesit, financimin e kështu me radhë. 

Po pse duhen sjellë sërish në vëmendje të gjitha këto edhe njëherë sot- mund të pyesë dikush? Për një arsye të thjeshtë. Sepse më në fund tani kemi provën se i gjithë sistemi ynë ka rënë. Sepse gjykatat dhe organet zgjedhore shkuan deri në absurd, duke vendosur që është pakicë, ajo pjesë e opozitës që të gjithë e dinim, por tani e faktuam, se është kundërshtarja e vërtetë e regjimit. 

Pra e tërë arkitektura e ngrehinës sonë zgjedhore, e skicuar mbi parimin e ekuilibrit midis dy të mëdhenjve është shembur. Balancimi që ekzistonte prej së paku dy dekadash, në bazë të të cilit ‘hajduti ruan hajdutin” është rrëzuar. 

Edi Rama, herë duke joshur “opozitën atlantiste” me të cilën takohej skutave, herë duke përdorur si mashë Kimeten për ti bërë presion gjyqtarëve dhe herë duke vënë KASI-n e KQZ-në në funksion të propagandës së tij se “demokratët nuk mund të votojnë për Like floririn”, arriti ta tjetërsojë krejtësisht sistemin.

Ai i’a doli të jetë, ashtu siç ëndërrojnë të gjithë dikatatorët, jo vetëm njëri nga sfidantët por edhe arbitri unik i ndeshjes.

Të gjitha shtrembërimet, devijimet dhe manipulimet, ato që do i shohim dhe ato që nuk do ti mësojmë dot kurrë e kanë gjenezën pikërisht këtu, tek zhveshja e opozitës nga roli që i takonte. Fakti që një pjesë e elektoratit demokrat mund të jetë demoralizuar për të dalë nga shtëpia, lidhet pikërisht me përçarjen e sponsorizuar nga lart. 

Fakti se patronazhistët livadhisnin si të donin brenda qendrave të votimit, lidhet me mungesen e numrit të duhur të komisionerëve. Fakti se në 10 përqind të qendrave dështoi identifikimi biometrik, lidhet me zbehjen e rolit kontrollues të opozitës. Ka dhe shumë të tjera, por thelbi mbetet i njëjtë. Regullat e lojës të vendosura nga dy palë, këtë herë ishin vetëm në favor të njërës.

A mund të quhet, një garë e tillë e lirë, e ndershme dhe e barabartë? Gjithkush e di përgjigjen. 

Prandaj dhe rezultati nuk ishte suprizë. Kjo ishte një vrasje e paralajmëruar që kur u njohëm me vendimet e Apelit, KQZ-së, KAS-it dhe Kolegjit Zgjedhor. Të tjerat janë thjeshtë detaje. 

49 Komente

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Me të poshterit nga te gjithë janë këta - avokatet e Berishës. Këta janë me të keqinj sevedhe vete Berisha. Ne qofte se gazetaret qe e quajnë veten të djathte, dhe që natyrisht kane të drejtën e Zotit të jenë kunder Rames, të ishin kthyer të gjithë kundervBerishes dhe Metes me kohë, dhe të mbeshtesin Alibeajn, sot PD, pa Berishen dhe Metën, do merrte nja 25-30 bashki, dhe do ishte e barabarte me PS. Por këta ndyresira haleje mbajne kot me shpresa nje elektorat të djathte të çoroditur qe nuk di so te votoje, sepse ka 30 vjet qe voton Berishën. Unë nuk i ve faj Berishës, fare. AI gjen dhe bën. Fajin e kane ndyresirat qe i shkojnë pas, si Qim Pyka, Andi Bejtja, Armand Shkullaku, Andi Bushati, dhe nje turmë rrumpallë, qe i Ben ushtaret rebelë të Haxhi Qamilit të duken si komando speciale e NATOs. Ky artikull i Bushatit verteton ne menyre të shkelqyer se pse ka dale shprehja popullore "të lash mutin me shurrë".

   1. L
    Labi

    Sperme e bastarduar Kapo-Bushat. Fytyra me e urryer na TV. Keto televizionet duhet te kuptojne nje gje..kur me del kjo fytyre ndroj stacion jo vetem une por 90% e shikuesve kam bindjen.

   2. N
    Noc Rroku

    Oooooo Bushi !!!!! Nuk i vodhi mor jo... ......se s'kish nevojë ,por na skeshëm kujt t'ja jepnin ,......... Këtë keshëm ç'të bënim.....hajt qofsh shëndoshë,......

   3. A
    Agroni

    Berishist, mos qaj

    1. M
     M

     Kokrra bythqimit te bllokut

     1. N
      Nipi Hysniut djali spiunit

      E ka bere Rama nipin e Hysniut budalla ja nxori mendjen komunistit te lodhur nipit te Hysni Kapo djali sigurimsit spiunit Mehdi haaaa kalo malin shko te krahina kosoves ke atje nje bolshevik Kurti po mos harro.mere Qorrin Lubonjen Shkullakun Berrishen se bashku vazhdoni rrugen e Enver Hoxhes krijoni dhe bllokun e udheheqjes se ketu ne Shqiperi nuk keni shance

      1. T
       Terbaçjoti

       Sa i peshtire eshte ky, nipi i Hysni Kapos....

       1. .
        ...

        Bushati mua, më duket më shume se ka rreshqite, se sa ështe rovoltue.... Kët kane dale të luftone Ameriken me pushke druri në dore... Pavarsish se nuke jame fare me Ed Ram turk hajdut Erdogani. Por të votoshe, Sali Gerdeci dhe Met spiun ështe një qmendurie..

        1. N
         Nipi Hysniut djali spiunit

         Mer Berrishen Qorrin Fevziun Shkullakun Lubonjen kaloni malin eshte nje krahine quhet kosovo keni atje nje komunisto bolshevik ne mos gabohem quhet Kurti krijoni partine komuniste dhe bllokun e udheheqjes se ketu nuk keni shance o shgaravina e diktatures komuniste .Edi Rama ty do te coje ne psiqiatribta nxori mendje te ka bere budalla

         1. N
          Nje qytetare

          Njeri i eresires qe do te na mbash ne eresire, turp te te vije. Ofendon gjithe keta votes.

          1. T
           Trapi

           Go and fuck yourself Andi,Ju humbet se nuk ju do shumica.

           1. R
            Rrugaci

            O Bushat or tyt e shtremet po pse sot del dhe ben koment per zhgjedhje te manipulume,per Ramen qe ka bo gjithe keto te zeza per KAS-in e kapur KQZ e kapur ligji i kapur te gjitha keto zullume te Rames simas teje dhe disa tytave te shtremta si puna jote mbasi po del rezultati gjysem perfundimtar e ju OPA faji i Rames i Bashes dhe Alibeajt.OR DEBILA TE LINDUR KERKOJENI FAJIN NGA VETJA DHE NGA SALI E LIKE FLORINI SE POPULLI I KA NE BALLE SYTE JU I KENI NE BYTH SYTE . Hajt se tani keni nja dy muaj pune intensive per me kakaris neper studiot tv alla birishe ha ha

            1. T
             T

             Ha mut ha komunist i ndyre .shko hiqe bibilushin 7cm dhe ver nje pidh te vogel ne kliniken e sales te spitali amerikan .

             1. M
              Muco

              Spaska me rrace qir se ky.

              1. N
               Nje qytetar

               Ha ha ha .... iku ky , fishkëlleu fare ! Nuk e vlen te komentohet .

               1. e
                eli-tiv

                ...andi je debil...nuk ra opozita....ra saliu e meta...Opozita duhet te organizohet pa nongraten e liken..e mbeshtetesit e interasaxhinj si puna jote...koha juaj , pushteti juaj vdiq....Opozita shqiptare, Shqiperia fillon nje etape te re..Ik andi ..shko shkruaj biografine e saliut ..se me siguri di shume per te...

                1. s
                 skelari

                 Ky djali duhet çpuar, ti dale qelbi, se po torturon veten dhe kedo qe ka verdalle.

                 1. S
                  Shpellari Viçidolit e humbi virgjerin me dhine

                  Edhe 4 vjete te tjera do hash mut duke folur Ja u shkerdheu Rama para dhe mbrapa ..Rama mund te kete dhe gabimet e veta por eshte I vetmi qe ben per shqiperine dhe shqipetaret more kelysh kurve.

                  1. A
                   Ajax21

                   Pjelle e keqe komuniste Robt ..

                   1. k
                    ka ra zjarr n’Bushat !

                    ooo rrot kari

                    1. N
                     Noci

                     Kam heren e katert qe votoj ne Tirane ne katet vende te ndryshme.Hyra votova dola ,ashtu edhe pjestarët e familjes ,shumica ishin vajza qe te merrnin tek dera e te percillnin me nje faleminderit qe votuar.As pashe polic ,as njerez qe te intimidojne.Nuk e di per Andin por ai ate pune ka,te lehe per Syrin dhe Berishen se i japin rrogen.Ne vend qe te shohi realitetin e te japi mend per zgjidhjen ai vazhdon te mbroje te keqen me te madhe per shqiptaret

                     1. P
                      Poseidon

                      I DHJERE DERI NE MAJEN E FLOKUT SI IDHULLI JOT SALIH MUT LIKE BRRISHA.......................ENVERI NDER TE TJERA BERI GABIN QE LA MUTER SI PUNA JOTE DHE SALEH ILI MUTIT...........JENI LITARI QE AI E LA JASHTE VARRI BASHKE ME QORRLUBONJEN..... ..

                      1. a
                       agroni

                       foli nipi i komunistit.

                       1. M
                        MEMEDHETARI

                        Amerika i ka hedhur ne koke Saliut pickurrin magjik,qe i rrjedh ne gjithe surratin e kudo ne gjithe trup .Sado qe Andi lepin e lepin kete material te felliqur,eshte e pamundur ta pastroje,i shkon mundimi kot.Shkenca ka perparuar shume sot,por ky gazetor i oborrit te nongrates shpreson se me zellin e tij do ta zhduke pickurrin qe i rrjedh dhe do t'i rrjedhe nga koka tek kembet Saliut te felliqur...Dhe nuk e kupton qe tani edhe vete po kuterbon sa here qe shkruan...U be ky turimut ta quaje Ambasadoren Kim,"Kimete"!!!...Turpi i gazetarise shqiptare!!!...

                        1. A
                         Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

                         ne do mesojme se babai jot ishte sadist dhe ka internuar me qindra dhe duhet te denohet per krime,dhe ti me sali berishen duhet kapur per bythe dhe zhdukur nga ekranet

                         1. S
                          Shoku

                          Kete tipin shajeni me fjalorin me banal qe ekziston. Nuk i ben pershtypje. I ka "gelltitur" qe kur hengri corben qe e vjell perdite e na ndot ambintin. Per kete tip, heshtja, refuzimi dhe indiferenca e "vdesin publikisht".

                          1. B
                           Bojo

                           Komunist i pacivilizum nuk prano humbjen dhe të uroj kundërshtarin

                           1. P
                            Partizani i Xhaxhit Hysni.

                            Nuk duhet ti vihet faje. Ky eshte nje mbeturine ashtu ka qene qe ne Embrion dhe keshtu u rite. Avash avash tani me kete rote cari do te tallen te gjithe neper rruge.. Xhaxhi Hysni na Recito nje vjershe.Por jo te Saliut por te hoxhes qe ju shkerdhehu ne Prehre.

                            1. P
                             Partizani i Xhaxhit Hysni.

                             Nuk duhet ti vihet faje. Ky eshte nje mbeturine ashtu ka qene qe ne Embrion dhe keshtu u rite. Avash avash tani me kete rote cari do te tallen te gjithe neper rruge.. Xhaxhi Hysni na Recito nje vjershe.Por jo te Saliut por te hoxhes qe ju shkerdhehu ne Prehre.

                             1. P
                              Partizani i Xhaxhit Hysni.

                              Nuk duhet ti vihet faje. Ky eshte nje mbeturine ashtu ka qene qe ne Embrion dhe keshtu u rite. Avash avash tani me kete rote cari do te tallen te gjithe neper rruge.. Xhaxhi Hysni na Recito nje vjershe.Por jo te Saliut por te hoxhes qe ju shkerdhehu ne Prehre.

                              1. G
                               Gurabardhi

                               Aaah, sa mirë do të kishte bërë ajo nëna e jote nëse, në vend të kërthizës, të të kishte prerë kokën kur të lindi. Ti je më i ligu i kombit tonë, o Bushati.

                               1. S
                                SPAK

                                Gojet e liga te Saliut thone se belina e ka zene ne flagrance Andin me nje burre dhe kerkon divorc,por Saliu ka nderhyre te behet pas zgjedhjeve! Deklarimi se do te votonte Arlindin solli qe ky I majte te marre me pak vota se c'ishte menduar! Edhe Himariotet Greke apo Shqiptare shikojne interesin e tyre!

                                1. F
                                 Franci

                                 Nje lajm i minutave te fundit…. Andi Mehdi Bushati i biri i hetuesit gjakatar te diktatures shtrohet me urgjence ne Sanatorium me te vjella e dridhje te trupit. Nga nje informacion kofidencial i mjekeve qe i benin serum dhe lavazh thuhet qe ai villte vazhdimisht vrer te zi si zift.Zoti e shpetofte !!!!

                                 1. G
                                  Geri

                                  Pellcit nga inati tani e zhduku.

                                  1. P
                                   Populli

                                   Humbet se nje nga figurat me te urryera te sigurimit Shtetit si yt tate Mehdi Bushatin e bete Qytetar Nderi humbet se nje nga me te degjeneruarit e Bllokut nipin e Gjyshes tende Agim Neshon e bete nen Kryetar te Partise Lirise , humbet se nje kelysh Blloku si ti del cdo nate dhe jep leksione demokracie……

                                   1. Z
                                    Zefi

                                    O Mero pse botoni shkrime te ketij shkerdhates? I kisha vare per kembeshkete qelbesire.

                                    1. L
                                     Luani

                                     Ëëëëë ta çau farfallën këtë radhë..,, pinjolli komunistë ëdhzë më mut sd komunisti .. je kurvë burrr qe paguhesh për si prostitutë..!!!

                                     1. F
                                      Forca e popullit

                                      Si u be kaq idiot, ky njeri? Nuk korigjohet me, keshtu do te mbetet deri ne fund, mos pritni sherim!

                                      1. S
                                       Shqiptari

                                       O bythqir i ndyr kujt i sherben ti o zorzop or kurv blloku , ne kohen e PPSHs kemi ndjekur gjyshin tend nga pas e mbanim per patriot , ju qenkeni rrac per tju qir kurven paçavure ndyr.

                                       1. P
                                        Pkljggfd

                                        Ka pi mall të prishur. Sa ordiner e gojëhale ky pis!

                                        1. K
                                         Kostandin

                                         Mero " djali" e kuptoj se jemi, në ekonomin e tregut dhe klikimet janë të nevojshme sepse të sigurojnë fitime. Por do të sygjeroja miqësisht që në vend të këtij idividi të përçudnuar të shfaqje shkrime ose foto mbi seksin. Të siguroj që do të fitoje më shumë dhe do të ishe më i nderuar!!!

                                         1. H
                                          Hush’s Po te ishte gjalle

                                          Gazetar eshte Ku sydhiha? Do te thote qe I sherben me pare dikujt Keekon kohe qe jka perenduar zgjebja

                                          1. R
                                           Rrnofte LEXHENDA ! dhe Miu ANDUSH

                                           Edhe Muti ka me shume vlere. Nejse ANDUSHI ha mut çdo dite . Eshte mesuar. Ngushellime Anduush ! Rrofte Vampiri dhe Andushka !

                                           1. A
                                            Andi Bushati Qen i Bllokut

                                            Ik mer te qifsha robt mer shkerdhat blloku,ti do pallu n‘dru mir se nryshe ti nuk merr vesh

                                            1. Z
                                             Zgalem

                                             Hysni Kapo , ka lene dy zevendes te tij : Sali Berishen dhe nipin Andi Bushati . Zgalem

                                             1. A
                                              Adashi

                                              Ah sa gomar je mor ditzi je vite drite larg realitetit se ne vend te shohesh se arsyeja e humbjes eshte pikerisht saloqja yt dhe bashkimi i tij me ndyresiren tende ilir meta qe dekoroi babain tend, kriminelin e ndyre mehdi Bushati dhe asgje nga ato qe thua ti sa me siper se po te shohesh qe rezultatet jan aq te thella sa truri yt i qelbur e ka te veshtire ta kuptoj. Shkurt ti je një ndyresire bashke me humbesit e tu.

                                              1. A
                                               Arben

                                               I don't understand you, Mero! Po te flas Shqip me mire. Nuk e kuptoj perse i jep hapesire ketij njeriu Andi Bushati, dhe ne te njejten kohe kerkon progress dhe zhvillim per Shqiperine! Nuk e njoh kete person, por me cfare lexoj ketu, ky flet "kodra pas bregut". Ky nuk ia ka idene te bej analiza por vetem shkruan me inate personale. Nese kjo gazete eshte personale e Andi Bushatit, atehere ke te drejte, por mos e lodhni me ate popull me tipa si ku kokederri.

                                               1. D
                                                Dibrani

                                                Kelyshi zvarranik i Hysni Kapos......

                                                Lini një Përgjigje