Berisha nuk arriti dot sot, as atë që bënte Lulzim Basha

12 Nëntor 2022, 20:10Blog TEMA

Berisha nuk arriti dot sot, as atë që bënte Lulzim Basha

Nga Andi Bushati

Ndonëse protesta e këtij 12 nëntori qe më e madhe dhe më e organizuar se e 7 korrikut, ajo nuk prodhoi dot efektin surprizë të së parës. Në 7 korrik përkrahësit e PD që u derdhën në bulevard arritën tre qëllime jo të vogla.

Së pari, ata i vunë vulën njëherë e mirë dilemës, nëse Berisha edhe pa zgjedhur strukturat e reja, qe në gjendje ta mobilizonte formacionin më të madh të opozitës. Ai tregoi se, mirë apo keq, portreti dhe ftyma e tij janë ato të shumicës dërrmuese të partisë që drejton.

Së dyti, ajo dëshmoi se përpara idotësive alla Yuri Kim, për të vendosur se kush duhet ti prijë opozitës, idhtarët e “popullit më pro amerikan të kontinentit”, preferuan të sillen si “barëngrënës”, duke përqafuar konceptin demokratik të përzgjedhjes se liderve që duan vetë. 

Pra, 7 korriku, realizoi një mision të madh: ai i dha fund opozitarizmit fasadë për të rikthyer në skenë “armiqtë” realë të Edi Ramës.

Ndryshe nga katër muaj më parë, tubimi i kësaj radhe nuk kishte më për qëllim mbijetesën e ekuilibrave demokratikë në vend, por dilemën se sa opozita reale, tashmë e konfirmuar dhe e zgjeruar bashkë me Partinë e Lirisë, do të qe në gjendje ta sfidojë regjimin që sundon prej një dekade.

Në këtë kuptim, nga ky tubim nuk pritej, as denoncimi i vjedhjeve të Ramës, as thirrjet ‘poshtë monizmi”, me të cilat Berisha i ftoi të brohorisnin në kor pjesmarrësit e shumtë dhe as premtimi se një ditë padroni i oligarkëve do të përfundojë në burg.  

Përpara kësaj proteste, të paralajmëruar prej shumë kohësh, shtrohej pikpyetja se sa do të qe në gjendje të kriste fasadën e strukturës autokratike të rilindjes.

Duhet pranuar se qoftë për nga forca e dhunës, qoftë për nga radikaliteti veprimeve, 12 nëntori është ende shumë larg asaj që bëri Lulzim Basha në 2019.  Kur goditi parlamentin dhe kryeministrinë me bomba molotov, PD-ja e atëhershme nxorri në pah fytyrën më të egër të një klike që mbyste popullin e vet me gaz lotsjellës; kur grisi mandatet dhe bojkotoi zgjedhjet ajo tregoi, faqe të gjithëve, regjimin e vetëm monist të kontinentit.

Mëkati i saj rezultoi më pas se nuk kishte këllqe për ti shpënë deri në fund ato që niste. Makthi i opozitarëve atëherë ishte se Lulzim Basha nuk po arrinte të berishizohej dot kurrë. Ndërsa shqetësimi i tanishëm është se mos virusi i luli-zimit mund të ketë prekur edhe vetë Berishën.

Por të dëgjoje fjalën e liderit demokrat gjatë mitingut, nuk qe e vështirë të dallohej se ai e shtyu rrugën radikale për pas zgjedhjeve të majit. Mëse një herë ai paralajmëroi ndërkombëtarët se po u prek vota nuk do të ketë më stabilitet, duke kërcënuar: “mjerë ai që prek zgjedhjet”.

Pra, Berisha që prej vitesh është rrekur ti mbushë mendjen të gjithëve se nuk mund të ketë zgjedhje të lira me Edi Ramën, tani po thotë se do ti përgjigjet atij me destabilitet po e vodhi edhe njëherë më shumë në 14 maj. Kjo luftë e re, e shtyrë për një datë të ardhshme, ironikisht ngjan si dy pika uji me sloganin e Bashës që u bë viral në rrjet: “beteja sapo ka filluar”.

Natyrisht, përballë një pushteti të korracuar me me paratë e oligarkëve, të mbrojtur nga dhuna e bandave dhe të sublimuar nga mediat e shitura, asnjë opozitë nuk e ka të lehtë të zgjedhë rrugën radikale. Por pikërisht për këtë ajo nuk e ka luksin ti krijojë militantëve të saj iluzione më shumë sesa e ka takatin.

Dhe këtë 12 nëntor ajo ra në këtë kurth. Ndërsa verën që shkoi ajo dëshmoi se ekzistonte, këtë herë ajo nuk shkoi dot më larg, për tu përvijuar si rrezik për pushtetin e pamat të Edi Ramës. Aksioni i saj është ende në stanjacion nga i cili duket se nuk do të dalë, pa u grabitur edhe njëherë në 14 maj.  

49 Komente

 1. T
  Turi

  Andi, kjo asht kan protesta ma e pjerdhun që ka ba opozita..... Nuk kam për të ardh ma në ksi tubime idjote....

  1. T
   Turi we te ka ikur truri

   Turi ke moshen e nongrates besoje je i pjerdhur kujdes kur ecen se na bie rruges e thyene koken Turi ke qene ne te njejten organizate partie me sekretarin e PPSH shokun Sali Berrisha mire Turi po jemi ne 2022 o plako nuk behen protesta berrtit si rrote karri si legene shko qendo ne shtepi me plaken o matuf nuk bejne partit protesta por sindikatat apo je me sindikaten d familjes kriminale Berrisha ?

   1. I
    I. Hoti

    Andi...nje mother.acker .. Nje ish pionier i Enverit..i bere milioner me kriptokomuniste si Salihi e co... Deri kure?? nuk jam i sigurte.......

   2. U
    Ushtria rrumpalle e Saliut

    Andi Zvarranik Bushati Perveç se po turperon ata dy prindërit e tu, nuk po bën gje tjeter. Ate babane tënd e shajne si Sigurims, por ai ka qenë alamet burri, dhe ka shpetuar nga burgu me dhjetra vetë. Per ate flasin keq vetem disa rronxhobonxho dhe hajdute ordinere. Ndersa Mamaja jote Vera ishte edhe me e mire si grua se sa e jema e saj, apo babai, apo edhe burri i saj. Por ti ja ke ulur koken atyre me paturpesine tënde, me rreshtimin ndaj Berishes, dhe me mbrojten qe i bën Katilit të Viçidolit. Të jesh kunder Rames sot është detyre patriotike, sepse nuk ka opozitë. Por me Berishen? Me Berishen? Ti je idiot noterik.

    1. V
     Vranakonti

     Andi Bushati eshte shume mendje holle per te shpikur dhe per te shpifur dhe me shume si e si t'i hedhin benzine zjarrit. Nuk kame pare e as kame degjuar nje analist,njeri kaq te keq,kaq te poshter,kaq shpirt zi. Ndoshta ai bene detyren e tij qe i sherben atij qe e paguan,por ama njeriu ka nje dinjitet e seder njerzor,por ky eshte fare ekstremist dhe meriton te shahet e te ofendohet me tere fjalorin banal qe mund te ekzistoi.

     1. U
      Ushtria rrumpalle e Saliut

      Vranakonti, shumë e saktë. Respekte edhe per emrin legjende qe ke zgjedhur.

      1. P
       Pickaxhiu

       Bushati per lek te jep gruan (ate te dyten se Ballanca ja beri mutin kur e pa burre pa koqe)

     2. B
      Besniki i Partise

      Po pse mer rrote k... i ka nevoje Edi Rama te vjedhe votat?Ju beni sikur harroni,por dihet qe Pd-ja e ka ne ADN-ën e saj vjedhjen e votes bashke me Liken.Ato vjedhin edhe zgjedhje brenda partise tyre,dhe ju Andushi,bashke me "analistet" e kazanve te darkes,nuk e thoni më,pse keshtu?

      1. n
       neutral

       Te gjithe i kane vjedhur votat or byrazer. Dhe prap do i vjedhin.

      2. M
       MOKRARI

       PO NUK PO E MERR VESH O ANDUSH SE BERISHA NUK VJEN KURRE NE PUSHTET PRANDAJ I PARAPRIN SITUATES SIKUR I VIDHEN VOTAT.

       1. A
        Andushi gjyshit Hysni Kapo

        Haa vogelushi djali spiunit bllokmeni Bushati do dhune , nipi byroistit komunistit Kapo i pakenaqur me doktorin e gjyshit Hysni shokun Berrisha.... Kishe shume pjesmares thote Andushi po si qorre qe eshte apo i qorrosur nga urrejtja i dukeshin shume nuk eshte i kenaqur Andushi gjyshit qe nuk u rite kure ngeli vocerrak pse nuk shkone ti te drejtoshe turmen drejt dhunes ? Dil shko provoje mbase urrejtja te bie ndopak .Andush je komunist i lodhur po shume i lodhur

        1. M
         Maçoku

         Doli miu i halesë !

         1. F
          Fatmiri

          Ky flet përçart.O zotni po të qe rregjim të kap prej bythe e ta bënë gropën.Me çe shan Ramën ti je si kora e mollës,ti dhe shokët e ty opozitar!

          1. L
           Labi

           Shfaqja më banale e kësaj proteste është monotonia e urrejtjes tënde, o njeri i shpifur. Mos je futur edhe ti në listpagesat offshore?

           1. A
            Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

            dikur saliu i fshinte bycen andit ne bllok,tani andi i lepin bythen saliut. te persekutuarit e duan shume andin se gjyshi dhe i jati i internoi dhe i persekutuan

            1. M
             Muzaka i Ri

             Yyyy, yyyyt kur ben trimin dhe ky buri qe vesh tanga.

             1. x
              xhoxhi

              O qelbësirë shko ti edhe Lubonja dhe digjeni kryeministrinë pse ndërsen të tjerët.Po jua mbajit bytha hidhu ..po sta mban bytha se je vetëm për llafe

              1. Z
               Zana

               Kjo tregon qe Bushati financohet nga Rusia per te krijuar destabilitet dhe per ti vene zjarrin Shqiperise.

               1. P
                Populli

                Zoti Bushati, nese te ka mbetur ndonje rreze arsyetimi, mund te na thuash qe: 1) Nese Berisha apo Meta jane zgjedhur - sic thua ti, me "konceptin demokratik të përzgjedhjes se liderve"? 2)Ti thua: "opozita reale" e Shqiperise. Kush eshte kjo opozite reale, komunisti Berisha dhe spiuni Meta? 3) Kush i ka vjedhur me shume votat ne Shqiperi ne keta 30 vjet? Me ne fund, meso se: a) Urrejtja nuk eshte opsion per gazetarine b) Urrejtja jote ushqen urrejtjen per ty c)Me afeksionin tend per antiamerikanizmin, me fjalet qe perdor si "klike", "bar", etj, zbulon karten tende te identitetit si shurrepires e mutngrenes i Bllokut.

                1. D
                 Dakord

                 "Populli" më lejo të lutem që ta modifikoj pikën tënde nr. 3: "opozita reale" ka shpikur vjedhjen e votave në vitin 1996 me parimin ata votojnë, ne numërojmë te Stalinit. Po shtoj edhe gërmën d) gjuha andit tregon qartë se kush e paguan.

                2. F
                 Fatmiri

                 Nuk mund te jete kryetari i opozites ishpresidenti,ishkryeministri,se atehere nuk kemi te bejme me rotacion politik,por hiqja Lenes ,e futja Prenes.Kjo eshte arsyeja qe populli rri indiferent ndaj politikes.Si zgjidhje eshte gjetur emigrimi.

                 1. m
                  mond

                  Bëj " zdërr, zdërr" sa të lodhesh o Andi, rrëmuja nuk ju çon askund. Mirë thotë dhe"xhoxhi" pak më lart: po ta mbajti dil vetë dhe hidh ndonjë molotov. Por problemi juaj eshte shumë i thjeshtë, e dini që nuk fitoni dot zgjedhje dhe shpikni teoritë e "regjimit" dhe vjedhjes së votave. Me Saliun dhe Lirin nuk bëni dot prokopi....

                  1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                   Bythlëpirësi Bushati thotë rroftë Basha, poshtë Basha, rroftë Basha nën udhëheqjen largpamëse të Berishës! Berisha nuk është më i maskuar,ka dalë nga strofka dixhitale, për të udhëhequr opozitën. Skenari i protestës së sotme ka qenë e aprovuar prej tij. Mundësia e një plaku për të drejtuar protestat të ngjashme me ato dhjetorit 91 ka përfunduar. Është në pritje t'i bien bolet dashit!

                   1. 1
                    19

                    Lereni ne hallin e vet kte qosen se ka hall te madh me bibilushin nuk i ngrihet fare gjynaf lere we e ka 7 cm te ngrefur por nuk i punon me .hall i madh eshte ky o njerez prandaj mos ja vini re te ziut .

                    1. D
                     DinPak

                     O Andush kompetenti! KY artikulli tend sot me kujtoi ate historine e atij "trimit" qe i vene poshte po i hante grushtet nga kundershtari nje pas nje dhe i hakerrohej: Qello edhe nje here, se ta tregoj une pastaj.

                     1. B
                      Bardha

                      Ky nuk ashte miu e qenefeve,por ashte qenefi i mire se e pashe njerin qe thote se babe e ka pase mut e nanen shurre,ky nuk mbaronte gjimnazin ne Tirane e cuan ne Shkoder

                      1. T
                       Taulant

                       Bushati si gjithmone ka te drejte do te thoshte gavarit Moska.

                       1. L
                        Labi i Dukatit

                        Rilindja e Rames po shembet,kohet po ndryshojne,u ngjall shpresa. Kete tregoi protesta e sotme.

                        1. A
                         Arturi

                         Duhen dhe 100 protesta te tjera per te rrezuar Ramen si kjo proteste qe u be dje. Kur do mblidheni prape per protesten e rradhes ? Di gje zotrote? Do paguaje Like spihuni apo bastardi Sali komunisti rrugen dhe hotelin?

                        2. E
                         Emigranti

                         Ç’farë flet mor idiot I lindur. Ke shkruar gjithë ato fjalë e s’ke thënë asgjë. Debil

                         1. K
                          Koli

                          Doja te lexoja,por kur pashe:Regjimin e Vetem Monist te Kontinentit(Kuptohet per Qeverisjen Rama),thashe me vete:Leri kete Ylberin e Hys Kapos dhe Lubonjen qe po Qante se Ramen nuk e rrezuan dot sot,se po qe per keta Dylbere,Rama ja ka kaluar dhe Korese se Veriut per Regjim Monist.O zot cfare ke mbi dhe.Te gjithe Kelyshet e Byrose se djeshme,Me DR e Hysniut,Me Like Spiunin e Deges,na drejtuan per 30 vjet,dhe vazhdojne dhe tani.Hajde Demokraci,hajde.Megjithate,jam kundra Lubonjes:Me mire ja jap Voten Edit,se sa nje Qen-Qeni me emrin Sali.

                          1. H
                           Himarioti

                           E ore llapaqen, je bërë më keq se burgaxhiu Fatos Lubonja, pjellë e keqe, racë muti.

                           1. R
                            Robert

                            Bushati dhe Lubonja jane 2 femije te familjeve komuniste, 2 femije blloku qe sot jane kthyer ne analiste qe perkrahin idete radikale revolucionare per konsum gazetararesk. Te dy e shtyne Lulin qe te bojkotonte parlamentin dhe zgjedhjet bashkiake dhe nje dite me pas filluan propaganden e shtetit monist te Rames. Duke patur DNA komuniste, te dy gezohen kur ka ka recolucion dhe derdhje gjaku. As qe duan tja dine per popullin. Te dy bejne jete te mire, sa ne Shqiperi dhe Itali, dhe tallen me kete popull qe e shfrytezuan baballaret dhe ghysherit e tyre dhe qe e urejne ata

                            1. A
                             Abdul Dibra

                             O i miri gjyshes,sipas Saliut.

                             1. G
                              Gole

                              Andi, diferenca elektorale mes PS dhe PD ,gjithë këto vite ka qenë afërsisht 10%( 43 % PS dhe 33% PD)! Këtë 10% , PD duhet tja rrëmbejë PS, vetëm duke: - Maksimizuar votimin e saj( pra 33% t'a ketë të sigurt) - Shfrytëzimin e votuesit " gri" ,që nuk është i vendosur,nga do votojë,sepse ka memorie politike,për çka ndodhur këto 30 vjet këtu... - Të shfrytëzojë përçarjet e kampit tjetër,që mund të ngjasë me një look të ri,që atyre t'u japë idenë e një ndryshimi për mirë( se edhe atyre,në masë të madhe u ka ardhur Rama

                              1. T
                               Tironsi

                               Analist i shpifur. E kane fryre militantet trushpelare berishiane dhe i duket vehtja si analist koke e madhe. Ky pinjoll i bllokut hoxhist i sherben me devotshmeri kundrejt pageses PD( marksist- leniniste).

                               1. A
                                Anonim

                                Anduci nani nani ,nuk ka ngel opinioni yt per idjotesit qe thua po ik ke shpia se na hape barkun debil i lindur dhe i shkundur ,analist leshi je .

                                1. M
                                 Molla Omari

                                 Merre pushken ti i perkedheluri i Enverit dhe vrite Edi Ransn, nuk ka shenjester me te lehte, jo si ti mi haleshe, por ti nuk di te qellosh se nuk je bere zbor se ke qene hazmatike kyr ishe i vogel. Fytyre e felliqur qe te slidon truri.

                                 1. K
                                  Kopsa

                                  ANDUSH Qaj nipce qaj se qarja te lehteson .Qaje si te duash por ben mire ta qash me l'hai ka.

                                  1. Y
                                   Ylli

                                   Po sa here te dilni ju neper tv aq here i shtohen votat E. Rames. A nuk e kuptoni qe ju e sorrollopi juaj na detyroni tja joven atij. Apo ju ka paguar ai te dilni dhe beni sikur e shani qe ti shtohen votat.

                                   1. D
                                    Dash koburja

                                    E beri, por e beri ne breke.

                                    1. S
                                     SOPIQOTI

                                     Andi Bushati '"nje kalemxhi" qe mendja nuk i pjell mendime qe ti vlejne shoqerise " POR GLSAAA per te mos thene dicka tjeter ".

                                     1. K
                                      Ke te drejte Nip Hysni..

                                      Nipi.i Gjyshit Hysni ka te drejte . I kujtohet Gjyshi Hysni kure ishte ne France dhe i ben Gjilperen e lamtumires .

                                      1. K
                                       Ke te drejte Nip Hysni..

                                       Nipi.i Gjyshit Hysni ka te drejte . I kujtohet Gjyshi Hysni kure ishte ne France dhe i ben Gjilperen e lamtumires .

                                       Lini një Përgjigje