Një b… e çmuar sa e B…-së

12 Nëntor 2022, 17:37Blog TEMA

Një b… e çmuar sa e B…-së

Nga Frrok Çupi

Po kush i shkon pas Berishës, mor aman?

Sot do të shikojmë të çapiten rrugëve të Tiranës ca njerëz të ardhur nga skërkat e dynjasë, dhe këta do të ngrenë dy gishtat pas b… së Berishës me gjasmë po shpëtojnë vendin ‘në Rrezik’ dhe po na japin leksionin e hijeshisë…, së demokracisë.

Po çfarë mund të ketë tashmë pas asaj qenieje të shtrembër?

Deri më sot i kam qarë hallin rojës së tij personale, estetikisht e kam menduar se është në hall, kur i tërheq e i shtyn karrigen në ‘pas’ të Berishës. A mund t’i rrish aq afër ‘pas’ së asaj qenieje të sajuar shtremba- shtremba. Edhe aq ‘drejt’ sa është sot, është meritë e George Sorosit.

Në fillim të vitit 1992, kur Berisha hyri në zyrën e lartë të presidentit të Republikës, George Soros u shfaq në Tiranë. Sapo e takoi presidentin, (nga përpara e vështroi multimilarderi), kuptoi se këtu kishte punë të ngutshme. Presidenti ecte si kalë, dora e djathtë me këmbën e djathtë, i vetmi në këtë rruzull që ecte kështu. Këtu nisi puna e Soros, njërën dorë ia lidhi pas trupit dhe e ushtroi korridoreve nja tre muaj. Në zyrat e Sorosit që ishin vendosur në Piramidën e Tiranës, ky ishte halli i madh i Fondacionit. Që atëherë presidenti Berisha ecën me njërën dorë të lidhur ‘për forca’, por tani i duket efekti: zhvendoset shtrembër.

Te ky ‘pas’ do të vargëzohen edhe sot disa njerëz rrugicave të Tiranës. Sa turp më vjen për disa të njohur të mi, po ndoshta e kanë nga halli.

Ka pasur raste kur njerëz të ndryshëm kanë ndjekur nga pas dikë a diçka edhe në momente jo fort të hijshme. E kanë ndjekur nga pas lopën që papritur kishte gëlltitur diamantin e madh të stolisë së gruas, deri në momentin e duhur. Ka akoma më shumë raste në tregimet naive kur ndjekin pas ‘këndezin që pjell flori’. Por të paktën, vinte një moment kur b… e kafshëve ‘të bekuara’ e nxirrte floririn. Po çfarë kërkojnë këta njerëz pas Berishës? Ky, si dhe shoku i tij Metë, e fshehën ‘nga pas’ floririn e Kërrabës që ishte floriri i Rezervës së Shtetit; e tani nuk pritet që ta nxjerrin as përpara. Madje është edhe kjo një arsye pse Berisha e Meta bëjnë vetëm përpara e sulmojnë gjithë botën, sepse nuk duan të vjellin pasurinë e vjedhur shtetit e publikut. Ditën që do të ndodhë kjo (nëse ndodh sipas premtimeve të Drejtësisë), këta do të bëjnë vezën e artë para një polici, një gjykatësi dhe një prokurori, jo para ‘kokëpalarëve’ që i vijnë sot vërdallë qytetit…. Po atëherë pse këta derdimenë u shkojnë nga pas?

Të paktën, ata që kanë qenë zyrtarë të tij dhe disa të tjerë që janë edhe zot zyrtarë politikë,  të kishin të merrnin nga pjesa e pasme ku kalojnë ‘dy luanët’ ndonjë post a ndonjë medalje… Po këta tani janë vetëm atavizma, ca hije që lëvizin shtremba-shtremba për t’u prekur me njëri tjetrin sa për t’u bindur se janë në jetë. Këta i rrinë nga pas ‘bimës’ së tharë. Më në fund b… në e Berishës e thau vetë Amerika që ia kishte duruar tre dekada po… caqitë nëpër anale terrorizmi e marifetesh shkatërrimtare për demokracinë. Po sot çfarë i duan nga pas?

Është për tu tmerruar. Qoftë edhe sikur njëzet vetë t’ i shkojnë nga pas, megjithatë të lind e drejta të tmerrohesh për kualitetin e ulët njerëzor. Këtu të lind e drejta të vërtetosh se industria ‘ monster’ e Elbasanit dhe përqendrimi mes njerëzish i tymrave dhe lëndëve helmuese, po i jep efektet pikërisht tani. Ose ndonjë mallkim tjetër. Zyrtarët e lartë të Berishës, sigurisht, e dinë se prej tij nuk del më gjë, por këta janë aq të korruptuar saqë shfaqen pas tij, me qëllim që t’ i shikojë me b… dhe të mos i denoncojë. Se B…. mund t’u thotë fare kollaj: ‘ Pa eja këtu more tezak!, unë t’i di ku i ke fshehur paratë, o silli paratë o jep jetën!’. Këtë frikë kanë. Sepse kanë parë si ka bërë B… me të tjerët deri më sot, prandaj iu duket e çmuar t’i rrinë pas B-së.

Më shumë gjynah të vjen për ata që vijnë nga skërkat e ‘protestojnë’ për pesë mijë lekë, por edhe ato u thotë Zeni se do tua dërgojë me ‘postë’. Zeni- po, ka të drejtë ta lavdërojë shkronjën ‘b’ në dyfish./Pamfleti

37 Komente

 1. T
  Taulant

  Nuk shkojn mbas Berishes e Metes njerezit sepse i duan ata. Shkojn sepse kerrici i Vucicit e beri vendin sketerr. Mijera fshatra u shpopulluan dhe qytetet po kthehen ne fshatra. Bastardi kryeminister shkaterroi gjithcka edhe ate pak bujqesi e ekonomi qe kishte mbetur.

  1. C
   Ciao

   Kujt ia thua, këto kujtojnë se ne duam plakun Mere, halli është se ai që është tani na doli me keq.

   1. b
    bajate

    O taulant, por qenke mut muti, o bir qeni, po pse me skterre nga dobiçi sheqeres e beri?! Po mire, ja iku Rama, dobiçi sheqeres do e rregulloje?! Po qenki rraca me e ndyre ne siperfaqen e tokes dhe nen te. Qofshi ne lekuren tuaj ju qe hengert e s'u dendet kurre!

    1. D
     Dakord

     Taulant je mjerim total. As argument nuk ke kunder Rames. Te vetmet gjera qe ka bere mire Rama jane ato qe ti thua se i ka bere keq. Hiq dore nga shpopullimi se ne fakt eshte levizje e lire. Sa me shume te ikin per ca vjet aq me mire eshte. Shif o Taulant sa shume jane civilizuar shqiptaret se nuk dalin më si kafshet te gerthasin shesheve e te shkaterrojne e thyejne

     1. a
      ana

      bujqesine ore teveqel, e shkateroi reforma agrare e 92-shit. e me pas dhenja/falja e tokave te fermave shtetrore. Ky ishte fillimi dhe fundi i groposjes se bujqesise. Nuk e di kishte dore PD-ja ne kete reforme apo jo, por bujqesia tek ne nuk e merr me vehten kurre me. Kaq kisha o kaqol!

     2. H
      Hanko Halla

      Ti e kuptove i pari se kush ishte druri i shtrember ne kryesine e PD-se, o Frrok, por asnjeri nga ju nuk u be burre, u bete keq per nje snajper dhe plumb, ta rrezonit Perbindeshin e Vicidolit, birin shtrembalaq te Sheqeres dhe Vuk Karaxhichit!?

      1. S
       Sherafedimudije Hajdarmuçmurtmataj

       Ja hongsh karin e bolet mretit te shqipetaris Albin Kurtit.

       1. P
        Per hajdar- .arin!

        S’ jemi si gruaja jote qe ja ha perdite!

      2. A
       Amerika

       Te lumte pena ! Imagjino sikur berisha te trasformohet ne nje dele dhe do ta pjekin, por do jete problem se si i shtrember qe eshte nuk i futet dot helli ne bythe hahaha

       1. T
        Tropoja

        Haha shih frroqu ne foto duket sikur ka dale nga çmendina haha po ti o frroq nuk i shkon mbrapa rames? Ti i rri para se ka gjatesi ai ta lezeton pleqnine ty haha thote ky i çmenduri frroqi erdhen populli nga skutat e shqiperise po normal o frroq populli thjeshte atje e ka vendin se sarajet i keni ju tuj vjedh hani derra pini derra e harron frroqu se dhe vet ne ato skuta je kan ma heret se nuk te ka pjell kush mes tirane keshtu qe po fluturon me presh se ai te vjen mrapa ty e jo kush tjeter ik hy ne çmendine tani hajt

        1. A
         Arbër

         Trap-ojan, he rrace e keqe, hupni e mos shihi kund! Dalshi fare, e zeza e ketij vendi! Askush ne Shqiperi nuk don t'ua shohe bojen. Shtaze!

         1. A
          Arbër

          Trap-ojan, he rrace e keqe, hupni e mos shihi kund! Dalshi fare, e zeza e ketij vendi! Askush ne Shqiperi nuk don t'ua shohe bojen. Shtaze!

         2. p
          protestuesi i magjepsur nga cifti mafioz B.

          Tamam! Keni te drejte zoti Cupi.Pikerisht keshtu eshte.Mire llumi qe me hir e me pahir nuk i shkeputet dot b.... se B....,por disa te tjere te ardhur me makina e autobuze nga jashte Tiranes,qofte per parate e dhena apo te premtuara nga ajdutantet e ngjitur me mastic pas b... se B . e te Sp. L. e qofte sepse niveli i tyre kulturor ,ideologjik etj etj ka pekur fundin dhe mahniten kur shohin fytyren e shemtuar e te shtremberuar te B. e te aleatit te tij Sp.L. me koke te madhe dhe shtrihen pertoke kur ata nxjerrin genjeshtrat e tyre si furrxhiu buket e ngrohta.Keta te fundit kur i degjojne sugjestionohen dhe behen gati qe me fjalen e tyre te hidhen ne det e te behen fli per b... e tyre,duke u betuar solemnisht qe edhe pasurine e tyre nuk do ua lene femijeve te tyre por do ua lene trashegimi ketyre batakcinjve e krimineleve qe mendojne vetem per b.... e tyre!

          1. B
           Bana

           Shkojm mbas Berishes se shofim Ramen qe akrediton ufon Albanian university si universitet funeral, ne nje godine ku studiojn femijet dalin arkivola i pangopuri Astrit Veliaj dhe e korruptuara ministre e arsimit akrediton kte universitet me rrushfete te turpshme

           1. G
            Gallate

            LLapabushter

            1. B
             Bardhyli nga Kosova

             Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

             1. b
              bajate

              Tani do varet dhe Bardhyli nga Kosova se s'nga ngele gje tjeter dhe ne komision eshte edhe dobiçi sheqere kurves qe e shkerdheu tre muaj shtator, tetor, nentor Karaxhiçi dhe kete do i beje dhe Bardhylit kerma viçidolase. Te vafte mbare, biri kurves!

              1. B
               Bajate qelbesira

               Cfar paske tumosur or bajate e felliqur, apo e ke nga rakia apo po te qin gruan komshiu dhe nuk di kujt tja nxjerresh mellefin. Kujdes kur shan e ofendon pa argument, se eshte kollaj te te gjejne me kte teknologjine e sotme dhe te fusin karin ne goje ose ne bythe, ku te te dhembi me shume. E kuptove?

              2. M
               Mondi

               Krimineli Nela qe vrau policin qe e ruante mori ate qe meritonte.Hallall drejtesise se diktatures se proletariatit.Vemjeve si ty u kishte futur hurin nga prapa me kohe.

              3. F
               Frrok spiuni

               Ja e pate se sa pak jane. Ne shesh i ke frrok. Shko dil njehere se merr ndonje medalje. Dhe mos harro spiun ishe. Spiun mbete. Madje je i vetmi ish spiun i sigurimit i certifikuar spiun edhe nga gjykata.

               1. M
                Mirditori

                Ik o spiun i b....! Ha ha ha

                1. T
                 Tanguli

                 Te tuajin e kishit e tuajin e keni perseri,Gjithsesi te jeni te sigurt se nuk shkojne pas Berishes e Ilirit,e Jo se nuk e kuptojme qe jane prishur pazaret ate shume sa jeni te gatshem ti hani kokat njeri tjetrit,pra edhe ti o pushte plake frrocio Cupi je si ata e mos me keqe spese ti llap se paguhesh mire …

                 1. N
                  Neveri

                  O frrok, a ma kap e ma rrok?! Qe nga rreza gjer ne koke?! Ti me mire te ishe lope Lopa merzitet nga krahasimi Keshtu u merzit dhe ky i imi

                  1. S
                   Shpetim

                   Uu , ky Frroku do vders due shtrenduar dhembet,,.ketij ja ka q...nenen Berisha ja ka shkurtuar jeten...Ky Mirditor qe te bente gjemen kur ishte "pena e Arte " e Zeritte popullit, Pena e arte e gazetes me Gebelsiane pas kuftes se dyte boterore.Ky, qe shiket i ruheshin kaq shume Partishmerise se tije ,sac i ruheshin edhe agbimit per ta ftuar ne shtepi(per namin e keq, dhe vesin qe kish per parjen e bytheve e kembeve te grave te shokeve ).

                   1. K
                    Kaman

                    A eshte valle e rastit qe gjithe qelbesirayt e Zerit te Popullit jane rreshtuar kunder Doktorit?

                    1. T
                     Taulanti pa moter

                     Perfekt....shkrim i persosur...kur nuk ka drejtesi....nuk ka demokraci!

                     1. T
                      Tiransi vjeter

                      Ne miting Meta ne fund tha: Kujt do ja dorezojme Shqiperine ? Dhe pergjigja ishte do i derzohet te rinjeve. Mjafton qe te iki kjo zgjebe ne pushtet nuk do vij as Berisha dhe as Meta. Meta e Berisha kane bere gabime boll dhe prandaj populli votoj ne 2013 PS-ne. Prisnim shume qe te ndryshonte jeta e ekonomia ne kete vend te begate, por ndodhi e kunderta. Vjedhjet, korupsioni, kontrabanda u thelluan me shume.Nuk ke shtet ligjor. Zoterote kur ke ndonje problem e zgjidh sepse je ne oborin e mbretit, pyeti te tjeret sa vuajne per pasojat e termetit,neper gjyqet qe zgjasin me vite, pyeti te semuret me semundje kronike qe nuk i kap njeri per bisht e tj... Kam patur respekt per penen tende te viteve '95-96 dhe mendonja qe je gazetar i pa aneshem dhe i drejte, por nuk qenka keshtu. E them kete te fundit se ne shkrimet tuaja tek Rilindja shikioni vetem arritje, pra nuk paska gabime, grabitje, vjedhje etj.. Bej nje krahesim me fqinjen me te afert , me Maqedonine qe nuk i ka resurset tona, pra nuk ka det, nuk eshte prodhues i naftes, ne kemi me shume miniera e tjj... dhe kraheso cmimet, pensionet, ndihmen ndaj bujqesise.Atje nuk ke vrasje si ketu, nuk ka probleme te hipotekave etj Kur thua pse i shkoni Berishes dhe Metes, po ju them se midis dy te keqive por zgjedhim ajo qe eshte me e vogel. Rama eshte me i zi se katrani.

                      1. D
                       Denisa

                       O Tironc i vjeter, thuaju Berishes e Metes, qe te hapin krahun dhe te lene te rinjte te perleshen me Edwin Arumunin, sic ju tha Departamenti i Shtetit Amerikan. Pa pyeti nje here pse nuk terhiqen nga jeta politike e te gezojne miliardat qe kane vjedhur, po ngelen neper podiume rrugesh duke u bere gazi i botes?? Pyeti nje here o Tironc i vjeter, se ju jeni rrace e trashe, se jeni rritur duke pire hashash...

                      2. J
                       Jugu

                       Frroke po turperon veten cdo dite. Ti je qe i ke ndejt nga pas Berishes dhe i ke pritur pordhet. Si mund te perpiqesh te tallesh me fizikun e tij kur ti qe je me i ri je bere si zhgorre per vete. Eshte Rama qe ka deshtuar dhe prandaj dalin njerezit.

                       1. P
                        Pensionisti i Porcelanit

                        O Jugu, ku dhe qysh kur e njeh Frrok Cupin ti? Une e njoh qysh ne vitin e pare qe erdhi ne Degen e Gazetarise, si nje talent i lindur per publicistike. Kur Sali Berisha i conte mutin e shurren Enver Hoxhes ne laboratoret e Parisit dhe kalonte pushimet me femijet e tij ne Voloreke, Frrok Cupi u pushuan nga puna ne gazeten "Zeri i Popullit" per shkrimet e tij kritike ndaj administrates se regjimit diktatorial dhe mezi gjeti vend si punetor krahu ne Uzinen e Porcelanit. Kur Frrrok Cupi ishte aktivizuar dhe konsiderohej si nje nga shtyllat e Levizjes Demokratike ne Shqiperi, Sali Berisha kryente vizitat e zemrave te anetareve te Byrose Politike ne Kliniken e Udheheqesve te PPSH dhe kryesonte mbledhjet e Organizates se Partise ne Fakultetin e Mjekesise. Sali Berisha erdhi ne Levizjen Studentore me porosi direkte te Sekretarit te Pare te KQ te PPSH, Ramiz Alia dhe filloi te kepuste brockulla, te cilat ne nuk ia pranuam dhe te nesermen foli me gjuhe tjeter, si agjent i regjur serbo-ruso-francez qe ishte . Me shkrimet e tij, Frrok Cupi u be tmerri i Bllokut te Udheheqjes, nderkohe kur Sali Vuk Karaxhich (Berisha) diten bertiste neper mitingje, ndersa naten e pinte kafen ne shtepine e Ramiz Alise. Kur Sali Berisha deshi ta kthente gazeten "RD" ne nje organ personal, Frrok Cupi i tregoi vendin dhe u prish me te qysh ato dite dhe mbeti armik me Perbindeshin e Vicidolit, ashtu sikurse edhe une, deri sa te kemi jeten.

                       2. B
                        Bardha

                        Ky tirarnsi i vjeter ashte i verteti i qenefeve te vicidolit

                        1. S
                         Selimqerim Sherifhajdarmataj

                         Bardhoke moj babloke mi hangsh keto dy koqe haaaaaaaaaaaaaaa.

                        2. K
                         Kopsa

                         Ligji eshte ligj .Gjate sistemit diktatorial u denuan ministra e zv/ministra drejtore e n/drejtore hajdute e kriminele vrane vehten kryeministri dhe kryetari i komisionit te ekonomise sepse perpara ligjit te gjithe jane barbarie.Po tani ne rrumpallen e demokracise apo te anarshise moderne ????? ?? ?????

                         1. q
                          qeveria hiqet me zgjedhje

                          nese doni ta hiqni Ramen merrni pjese ne zgjedhje, mos i bojkotoni ato .Qeveria hiqet kur humbet zgjedhjet e jo kur i do lulushi Saliut.Kushdo qe fiton zgjedhjet qeveris per 4 vjet.Protestoni per ceshtje te caktuara por Rama ik eshte humbje kohe.Deputetet e opozites duht te propozojne ligje te forta anti korrupsion por nuk e bejne se jane te perlyer per vete .

                          1. m
                           mero haleja

                           Bashke me Meron je fytyra me e shpifur. Spiun

                           1. B
                            Bubulina

                            Profesor, ju falenderojme per cdo paragraf qe shkruani. shkolle gazetarie ne pergjithesi( stil) dhe mendim kritik e objektiv. flm

                            1. B
                             Bardhok Shpani ( Span - Spani )

                             Duhen kuptuar lojrat që bën Sali - Meta ? Sali - Meta nuk po protestojn se kan hall Shqipëtarët ; por për ta deshtuar qdo pretendim opozitarë në Shqipëri . Si mund të lufoj ndryshe mafia ndërshteterore pë të deshtuar realitetin për post se me kapien e opozitarizmit ?.. Për qfar duhet ta luftoj Sali - Meta Ramën , ndërkoh që Rama ia u ploteson kushtet ?...

                             Lini një Përgjigje