Për Berishën dhe budallenjtë që e ndjekin pas, që paskan zbuluar mafian ndërkombëtare në Durrës

10 Nëntor 2022, 11:59Blog TEMA

Për Berishën dhe budallenjtë që e ndjekin pas, që

Nga Habjon Hasani

Te gjithe keta (me Berishen ne krye) qe aludojne pa asnje prove ose indicio emrin e biznesmenit serb Bogoljub Kariç si te lidhur me Projektin e Portit te Durresit; ne fakt jane duke krijuar alibi gratis dhe duke ndihmuar pronaret e fshehur te ketij projekti; te cilet mund te mos kene asnje lidhje me serbin e famshem.

Eshte gafe logjike te besh lidhje mes Bjellorusise dhe Durresit vetem pse Al-Alabaari paska bashkepunuar dikur me koorporaten e vellezerve Kariç, sepse Al-Alabaar ka zhvilluar projekte dhe me CIA-n dhe me koorporata amerikane dhe me oligarke ruse, franceze e australiane etj etj.

Madje ai ka partneritet dhe me egjiptiane, me te birin e Hosni Mubarakut, i cili flitet se posedon kapitale te rendesishme gati per investim.

Ne Tirane nuk ka asnje gjurme te pronareve te vertete te ketij projekti; e vetmja gjurme ne QKB ne regjistrin e pronareve indirekte eshte numri "355663" i regjistruar si numri i kompanise se origjines se Al-Alabaarit.

Ky numer, ne dukje, perkon me numrin e kompanise "offshore" "Camacrisa Holdings LTD", nje entitet offshore dhe i panjohur i Ishujve Virgjine te Britanise.

Pertej kesaj te dhene çdo gje tjeter eshte erresire.

Nuk ekziston asnje indicio qe lidh Bogoljub Kariçin me kete projekt dhe spekulimi qe ka bere sot Berisha; perveçse eshte alibi e gatshme per pronaret e vertete te ketij projekti, eshte njeheresh dhe tregues esencial i impotences se opozites, e cila flet perralla dhe permend emra badjava, duke mos ditur asnje gje per pronesine e kompanive offshore, por e njejta opozite ama nuk pipetin per kontrata korruptive koncensionare te lidhura ne Tirane, me perfitues krejt te identifikueshem dhe te qarte.

D.m.th keta qe nuk pipetijne dot emrat e mikro-biznesmeneve te Tiranes, keta po denoncokan tigrat e biznesit nderkombetar?

Nejse; mendoj se Rama duhet t'iu falenderoje sepse i keni bere sherbim kolosal duke krijuar tymnaja me emra fiktive dhe legjenda urbane, duke ndihmuar partneret e vertete te Rames te rrine te qete ne prapaskene.

36 Komente

 1. O
  On

  Po se eshte erredire a ma thua o Harbon? Pse? Pse nuk dalin ne drite?po sikur Shqiperia per kte projekt mos hyje ne BE a ja vlen? Per miliona Shqiptare e familjet e tyre ne BE do ishte tmerr.

  1. L
   Le communisme, le parti de la paix et de l'amour

   Nuk eshte mafje, vecse Serbi qe fshihet pas firmave per portin e Durresit.T'ja leme nderkombetareve ta zgjidhin edhe kete pune, o kryebandit Kadaf.

   1. C
    Communisme ......

    Çfare i beri interneti debilave i nxori debilizmin sheshit po c'thua o idiot qe paske kopjuar nje fjale ne française per te treguar qe je i zgjuar

   2. a
    armand

    Shume fonde investimi quhen "fonde te mbyllura" per arsyen e vetme se jane me kapital privat dhe investuesi per shume arsye s'do qe te behet publik emri i tij. Kjo s'do te thote automatikisht qe leku i derdhur eshte i "piste" pasi cdo kapital qe qarkullon nepermjet sistemit bankar ka nivele te alta kontrolli dhe te jini te sigurt qe celesin e kontrollit e ka ne dore FED e uncle Sam . Nqfts paraja vjen nepermjet bankes eshte qesharake gjithe kjo rrumpalle mediatike , tregon se cfare niveli kane ekspertet ekonomik e financiar te PD. Po' flasim per 2,1 bilion € o njerez dhe cdo njeri qe ka pak haber si funksionon financa dhe levizja e kapitaleve ne vlera te tilla e di shume mire qe kjo eshte shashka e rradhes made in shqup.

    1. O
     On

     Po vjen nga banka arabe totalisht pa,siguri ne banka Shqiptare ne listen gri...apo jo...

   3. L
    Lymi

    Leji hartimet me porosi thuji piktorit o Habjon po zgjidh qesen edhe investo lekë nga te shtetit ne DR se qyteti po jep shpirt...leket e te huajve mire se te vijne por nuk behet buka me miell hua aq me pak kur eshte miell privati

    1. U
     Ushtria rrumpalle e Saliut

     Hajde Lymo Kamanisti O pallë. Ka vdekur Enver Hoxha, ka nja 37 vjet. Paska Rama qese me e zgjidh per ty.!!! Qeveria nuk ka ushkur me lidhe breket, paska qese me florinj gati per Durresin. Ene me kerku nuk dini. Rames duhet me i kerku pse nuk vijne investimet e huaja ne Shqipëri por shkojnë ne Maqedoni dhe Serbi. Pse Sllovenia ishte e para qe u pranua ne BE dhe nuk shikon Sllovenë me gomone per ne Angli? Sepse nuk jane qylaxhinj qe rrinë neper kafene dhe presin lekë nga Rama. Punojne, dhe nuk vdesin per pune roje shkolle apo roje spitali, por pune prodhimi. Nuk i çojne kalamajte të punojne neper ferma kanabisi, dhe të vijne ne Shqipëri me plage dhe bark të çare me thikë. Eshte çeshtje niveli o Lym. Rames i kane Ra per pjesë dembelët qe duan të gdhihen të pasur, ndersa atij sllovenit i ra per pjesë nje popull punetor, por edhe qe nuk ja vjedh dot votën, edhe nuk e vjedh dot. Nuk e kane qeverine me Gjiknura, me Braçera, me Majko, me Çuçëra etj, dhe as me Palokëra, Nokëra, Bumçëra, dhe rrumpalla të tjera. Jane të zote t'ja bejne qeverisë 8 me 2, dhe jo të bertasin ketu "O Rama na jep ca lekë." Si lypsarë. Ik mër Lym futi nji tas hashure, se sa të jesh ti dhe shoket e tu, Rama, Berisha, dhe Meta do bejne kokrren e palles. Kur ulen Rama, Meta, dhe Saliu me lokal, i thone kamarjerit "Ej, djali, na bjer ka nji dopjo whiskey single malt ketu. Por shiko, m'qafsh mu, çoji dhe i teke Lymit, nga ajo rakia me sheqer qe boni vetë juve." ****""********* Ej, Lymo. As m'njef, as t'njof, kështu qe mos e merr personale. Se ti n'fakt je alamet djali. Nuk e kisha per ty personalisht. E kisha per ata qe rrinë n'kafene dhe presin lekë nga qielli.

     1. L
      Lymi

      Per Enverin mos te ka marre malli ty vlla se Enveri i brezit tim eshte Saliu....po nejse: problemi eshte qe qese i bie te kete se jane bere me miliarda dollare investime ne Vlore... Gjithashtu neper rrethe te tjera nga e njejta qeveri... Kurse per DR qeveria nuk ka hedh leke as pas termetit (packa se termeti kishte kohe qe i kishte rene ne koke)... Aq e vertete eshte kjo sa DR sot e kesaj dite eshte akoma pa gjimnaze pas termetit nderkohe qe ne TR vazhdojne e ndertohen e "rindertohen" shkolla ne cdo katund ...!

    2. d
     dulla esht gjalle

     Kete detyre ka aktualisht sal shpellari, qe te mbuloje me shurre m*tin e ed rames, ne menyre qe edhe ky te mbaje mbuluar reciprokisht m*tin e shpellarit.

     1. m
      me ka thane sllobodanka mue

      mendja e sali karaxhicit eshte mbush me fazllica e karica....

      1. V
       Vranakonti

       Sali Berishen po e terbojne sukseset e punes se Edi Rames dhe nuk ka ç'te beje tjeter vetem ka mare nje fushat shpifjesh kundra tij. Por keto shpifje Saliu nuk i bene per te mençemit se ata nuk i pranojne,por per budallenjet e tij qe e ndjekin qorrazi pas dhe pranojne çdo genjeshter te tij. Porti i Durresit eshte nje nga veprat me te medha te qeverise socialiste e te Edi Rames,por edhe per te gjithe shqiperine e rajonin e Ballkanit. Nje veper kaq madheshtore nuk eshte e mire vetem per Sali Berishen dhe Ilir Meten se Edi Rama ka merita shume te medha,perfiton nje reputacion te madhe ne popull dhe ne Evrope, nga e cila Saliu po shkallon sepse Rama do i marin elektoratin dhe do votojne per Ramen.

       1. L
        Lisi

        Per c'suksese flet MOR TRU TREDHUR.

       2. A
        Arjan

        Ku ka ze nuk eshte pa gje thote populli ,por rahmutit i ka hy mendja ne qejf dhe kujton se eshte zoti duke genjyer pionieret eripjelljes.Ka 10 vjet duke bertitur ujku ujku sali duke ngritur pluhur per deshtimet e tua ne qeveri.Si mund ti besohet nje kryeministri shqiptar si puna jote Zoti RAHMUT kur dihen lidhjet e tua me kriminelin serb VUCIC pjesemarres direkt ne vrasjen e popullit shqiptar te kosoves,Ku jane 300,000 mije vende pune qe do hapje zoti mashtrues ,pse nuk jane gjetur akoma vrasesit e 21 janarit,hipe ne pushtet me gjakun e tyre.ka plot .

        1. s
         sopiqoti

         O Arjan "kapedani' nga ato qe na percjellper "rah mutin" pjesen e dyte ka lezet ta mbash per VETE se ndryshe te bie "kapaciteti i gjykimit,i shprehjes dhe i kultures.

        2. V
         Vranakonti

         Arjan! Bjeri fyellit sa te mundesh se po te degjon Saliu dhe kenaqet.

         1. A
          Arjan

          VRANOKONTI SALIUT NUK I RRUHET ME PER PD APO PER SHQIPTARET PO LUFTON PER TE SIGURU FAMILJEN DHE PASURINE E VJEDHUR KETE E DINE TE GJITHE TANI.SE ME ATO QE KA BERE SHQIPERISE DUHEJ TE ISHTE NE BURG PERGJITHMONE POR IDIOTI RAHMUT NUK KA NDERMENT TE BEJE SHTET LIGJOR VAZHDON LOJEN E VJETER RRUMPALLE.TE GJITHE SHTETET BALLKANIT KANE NJE FARE SHTETI KURSE KY RAHMUTI BERTET MA KA FAJIN SALIU.ISHTE RAHMUTI DHE PS QE ZGJODHI PRESIDENT SPIUNIN LIKE FLORIRI JO UNE DHE TANI E SHAN.DMTH TALLJE ME VOTEN TONE.DO ME PER BELULIN.CFARE PRET NGA NJE BAJGE KRYEMINISTET QE DEL NUDO NE PLAZH ,CFARE DO MESOJNE FEMIJET TANE SE JU U KUPTOJ NUK NDRYSHONI KOLLAJ ,AI DHE SKA FLET BUKUR DHE IDIOTE SI JU RRINE GOJEHAPUR.

         2. e
          edi; salih te kom pemtu se kom met'qi

          kom me ta shkerdhy far e fis e kom met'rras ne pidh te Liris

          1. E
           Edi

           Jepi Edo. “Palermo eshte e bukur , ta bejme edhe me te bukur”. Parulla e Salvo Limes qe i hodhi hi syve gjithe Italise...Ah se harrova... shkaterroi dhe teatrin e Palermos Lima dhe Ciancimino... dhe palermo ka disa teatro... Tirana vetem nje..

           1. D
            Drini

            Mos flisni gomarlleqe. Rama duhet te beje transparencen, jo te thote 2 miljard euro dhe kaq. Ka pisllek, jo ato qe thote sali gomari, po ka pisllek patjeter derisa e kerkon me procedure te shpejt. E ka nje hall Ramushi.

            1. T
             Tanguli

             Ju daullexhinje qe kundershtoni nje realitet sa te dhimbshem aq edhe kritik per vendin edhe Familjet Roma lereni Politiken due gjykoni me gjakftohtesi,shifni se taksat jane te pa perballueshme eshe vendi po zbrazet,biznesi po vuan per fuqi puntore se te gjithe moren rruget,kryeminstri vendit time ne del e ben llogje sikur gjithcka eshte Ok,mendoni pak me shume para se te Jepni komente pro e kunder.

             1. Lala

              ZOTI KRYEMINISTER SHQIPTARET DUAN TE NDERTOJNE SIPAS PARIMIT " MBESHTETJE NE FORCAT TONA"

              1. L
               LEZHA SOT

               MJEKJA NEUROLOGE NE SPITALIN E SHKODRES DHURATA URUCI SKEME KORRUPTIVE DUKE MANIPULUAR ME DIAGNOSTIKEN NXJERR NE KEMPE PERSONAT KUNDREJT PAGESAVE 1 MILJON LEK . DEMI I SHTETIT MILJONA EURO. DHURATA URUCI PARAQITET NE PROKURORI 4 HER NE MUAJ EDHE VAZHDON PUNEN NE SPITALIN E SHKODRES , MJEKJA DUHET TE ISHTE NE PSNSION POR KY ESHTE SHTETI SHQIPTAR.. PERFITON VERIFIKONI DHURATA URUCI NEUROLOGE SHKODER

               1. K
                Keti

                Te verifikojm lafshen e pidhit te mamit Tend

               2. P
                Pike e zeze

                Tragjikomike kjo pune , hedh nje gur budallai dhe shkojne 100 te "zgjuar " ta nxjerrin

                1. C
                 Coni

                 Saliu ja fut kot , porti Durrësit esht trashgimi e Rames dhe pak fare e Mero Mere me Leng.Pun e madhe per nje cop port se fundja Haxhi Qamili ja ka fal Rames, dhe Rama ja fal kujt t'ja doj qefi.Nje gje esht e sigurt qe Rama esht me i zoti se 100 Alkapone bashk.Esht kaq i zoti sa i blen familjet diten ezgjedhjeve me 30$ per kok.Ju qe se honepsni Saliun e keni mir, dhe mbajeni me Shkum deri sa te Rama t'ju blej tgjithve.

                 1. C
                  Coni

                  Saliu ja fut kot , porti Durrësit esht trashgimi e Rames dhe pak fare e Mero Mere me Leng.Pun e madhe per nje cop port se fundja Haxhi Qamili ja ka fal Rames, dhe Rama ja fal kujt t'ja doj qefi.Nje gje esht e sigurt qe Rama esht me i zoti se 100 Alkapone bashk.Esht kaq i zoti sa i blen familjet diten ezgjedhjeve me 30$ per kok.Ju qe se honepsni Saliun e keni mir, dhe mbajeni me Shkum deri sa te Rama t'ju blej tgjithve.

                  1. K
                   Kaman

                   Edhe Andreoti keshtu thosh per Investimet mafioze:Endra te Opozites....

                   1. S
                    Shpetim

                    Zvarre qenin nga Sureli ne Serbi, zvarre.

                    1. T
                     Tiransi vjeter babaxhan i vitit 2003

                     Dhenja e Durrsit mafjes eshte baraz me pushtimin e skllaverimin jo vetem te Durresit,por edhe te Shqiperise. Une besoj se kane mbetur intelektuale dhe djem te rinj ne Durres qe ti thone ndal ketij shperdoruesi te madh te prones se shqiptareve. Durrsi i doli balle qe diten e pare fashizmit, tani eshte koha per ti dale pushtuesit me emrin Ram.

                     1. H
                      HANI MUT LLAPAQENT E KIMINELIT HANI

                      HEC PERPARA GJIGAND E NDERTO SHQIPNIN QE ENDERRUAM _ LERI KAFSHET TE PELLASIN

                      1. V
                       Vlonjati

                       Ata jane mjeshtra te gjithe, si majtas dhe djathtas…. Perdorin budallenjte te zihen dhe leket i bejne ata bashke. Si nuk kupton ky popull….

                       1. M
                        Mero

                        Ty gazetar lyp me ta qi nanen e motren megjithe Meron se po ta bante Berisha kete qe po ban Rama do kishit shurrdhue dynjane per tratheti

                        1. M
                         Mero

                         Ty gazetar lyp me ta qi nanen e motren megjithe Meron se po ta bante Berisha kete qe po ban Rama do kishit shurrdhue dynjane per tratheti

                         1. F
                          FCB

                          Ne " budallenjte " qe i shkojme mrapa ta shkaperdhejme librin e shpise, robqire.

                          1. P
                           Pesimisti

                           O koqe vjen tjetri te investoi me parat e veta ju bole shikoni pastertine.Ju demokrate e flakte qe nuk duroni padrejtesi ne nje shoqeri te padrejte.Kur ske bythe mos derdedhit kot asnjere ne kete vend nuk eshte bere drejtesi ju i veni pas nje mostre qe i ka shkerdhyer te gjithe pushtetet mos hani shume.

                           Lini një Përgjigje