Mesazhi i ikjes së Grida Dumës dhe Alfred Rushajt!

9 Nëntor 2022, 10:49Blog TEMA

Mesazhi i ikjes së Grida Dumës dhe Alfred Rushajt!

Nga Dritan Hila

Largimi i dy deputetëve të PD nga Parlamenti, pavarësisht se me profile të ndryshme, tregon një krizë në rradhët e kësaj force politike, e cila para së gjithash nuk tregon klimë shprese, po krizë.

E para, Grida Duma, është ajo që tregoi se, më tepër sesa faktin që nuk u pranua nga Berisha, nuk pa perspektivë në këtë grupim. E cilësuar prej tij si Nora e Kelmendit për sulmin që i bëri Ramës, Duma pa përtej retorikës dhe e kuptoi se më shumë se sa një falje që Berisha i bëri asaj për kapërcimin nga grupi i Bashës në atë të tij, klima aty është një klimë pa perspektivë. 

Duma me siguri ka kuptuar se ai fraksion nuk është një parti dhe as një shpresë për opozitën, por thjesht një çetë që vepron si truproja politike e komandantit të saj. Nëse Duma vazhdonte dhe rrinte, mund të merrte edhe nominime të tjera, por karriera politike në atë grup arrin maksimumi në shef i truprojave.

Ndërkohë ikja e Rushajt, një personazh më shumë teknik sesa politik, tregoi se fraksioni Alibeaj nuk është në gjendje të frymëzojë. Qenia e Rushajt teknicien, e bën të ftohtë nga pasionet ideologjike, dhe si i tillë e ka më të lehtë të kuptojë se llogaritë dalin me humbje. 

Edhe aty nuk ekziston gara e hapur apo hapja ndaj garës, por vetëm një grup të përzgjedhurish nga Basha dhe Alibeaj i cili nuk po mundet të krijojë lidership. Në fund llogaria tregon që formacioni nuk ka timonier që t’iu tregojë një udhë të re apo shpresë të re.

Të dy të larguarit së bashku, janë më shumë se një lajm personal, janë parathënie e vithisjes së asaj që deri më sot jemi mësuar ta quajmë PD. Se çfarë vjen pas saj, mbetet ende një enigmë.

Hiq disa personazhe rrjetesh sociale që më shumë janë mitomanë sesa kanë brumë dhe që përdoren nga Berisha dhe Meta, asnjë talent i ri nuk shfaqet në formacionet që duan të ndeshen me të majtën./Dritare.net

11 Komente

 1. Y
  YMERit I RRJEDH QELBESIRE NGA KARI

  YMER QELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH DRITAN HALE-s DHE FRROK CUPIT

  1. I
   I tille je , sa here qe hap gojen

   Sa njeri i felliqur dhe idjot qe je more komentuesi i pare ! Cfar iu percjell shqiptareve me keto plehra qe shkruan ketu ? Njeres si ti , qe nuk jane te pakte , po ua bejne te pa durueshme jeten ne kete vend . Nuk mund te jetojne njerezit normale mes bishave si puna jote .

  2. S
   Stela Pata

   Të paguan Rudina ty këllirë spiunësh dhe hetuesish naftën, veshjen, mbushjen e zorrës, taksat bakshishet që të pret barku vetëm për "krizën" e opozitës që "qeveris" prej 2013s. Ashtu te lumte pararoje je. Cdo gje eshte ne terrezi Vetem Grida dhe Rrushaj sndiheshin mire dhe na u shqetesua xhunga e Hileve.

   1. I
    Idriz Mazreku

    Largimet jane nje veprim i menduar mire nga Berisha. Largohen ata qe si vine pas valles, pas shantazheve qe ai u ben, qe si zevendesues nga listat te vijne perkrahes te Berishes dhe ai te marre grupin parlamentar. Fare e thjeshte dhe e lexueshme, ndryshe nga ajo qe mundohen te argumentojne analistet.

    1. D
     Dardan

     Nuk do mend qe te nenkuptohet se Duma dhe Rushaj u larguan nga goditjet nen brrez te Perbindeshit te Vicidolit, Doktor Sali Mortjes, por marrja e Grupit Parlamentar te PD nga kreu i agjentures serbo-ruse, njeriu i nje mije e nje te zezave ne kurriz te popullti shqiptar, i sherben vetem mbreterimit te Edi Rames me timonin qe i ka mbetur ne dore.

    2. Y
     Ylli

     Ikja e Grida Dumes tek Top Chanel paska zgjuar nga gjumi edhe kete Hile-gjumashin! Keta qe habiten kaq shume, jane ata qe u gezuan aq shume kur iku atje tek Topi, ai Ben Blushi ...

     1. F
      FCB

      Ja pse nuk i hyn ne pune Dubai ktyne , jane me komod me sheiket e Rilindjes .

      1. c
       ce

       Thone qe vendin e Grides ne foltore do ta zere gruaja me e shpifur e planetit, juristja e plepave, sharebajga e gerdalles teater bordello 89 vjecare, Adriana karlarja. Kjo gerdalle eshte perfaqesimi me i plote i foltores se Vicidolit ne Shqiperi dhe tregon se ne cfare deregjeje e ka katandisur pdn plaku i mbaruar i shpallur non grata nga dy fuqite me te medha te botes , perbindeshi i vicidolit.

       1. T
        Tanguli

        Duro ore Dereziu ti duro o i sterruar nga mengjesi ne mbremje,ki pak se do shofesh Reagime Qytetar.

        1. p
         plazhisti

         Grita Suma largohet nga Parlamenti sepse do te shkoj tek Top Chanel duke marre "PERPUTHEN" pasi eshte adape per inskenime ne mardheniet e nje femre me nje djale duke i udhezuar se si mund ti çojne apo komunikojne me te dashurin e tyre me sms siç edhe veproi ajo me Salinjanin.Berdello tashme eshte hapur dhe ajo eshte drejtoresha e pare e saj!Urime Grita Suma.Ka zera qe edhe Salinjani do te futet tek "PERPUTHEN"!Urime Topi i Chanellit.

         1. N
          Nard Ndoka ne kerkim te donacioneve

          Mesazhi kryesor i G. Dumes (dhe te tjereve qe iken) eshte: Zoterinj deputete te PD,u bene me shume se 10 vjet,qe Edi Rama na i ka mbyllur "RUBINETAT SHTETERORE",shkurt,na e thau zorren qe na e mbushi "Non grata".Nga c'duket edhe per nja 10 vjet te tjera,ai nuk ka nder mend ta hape sa do pak....Prandaj,ju bej thirrje,qe te gjeni ndonje burim privat,per te mbijetuar,se vetem me rrogen e deputetit,...ehe...nuk ja dilet mbane.

          Lini një Përgjigje