Erion Veliaj- një ligjërim ndryshe në kohën e ‘non gratës’

7 Prill 2024, 11:17Blog Nga Ilir Yzeiri

Erion Veliaj- një ligjërim ndryshe në kohën e ‘non

«Le style c’est l’homme même», - thoshte shkrimtari dhe teoricieni francez Bualo. Është e vetmja thënie që nuk është modifikuar në vitet e mëvonshme, atëhere kur studimi për stilin preku edhe vetë gjuhën, kur modelet e ligjërimit dhe gjuha u studiuan nga teoricienë formalistë apo nga ata që e shihnin tekstin ligjërimin edhe si përcaktues të një grupi shoqëror.


Pra, stili është njeriu vetë, kështu mund ta përkthejmë thënien e mësipërme. Nga kjo pikëpamje, teksti i Veliajt dje tregoi personalitetin e kryetarit tonë të Bashkisë dhe të Veliajt si njeri. Aty dallohej mbi të gjitha ndershmëria intelektuale. E para, ligjërimi i tij ngrihej mbi të vërtetën, në kuptimin që ai e pranonte krejtësisht atë që kishte ndodhur, pra, që disa bashkëpunëtorë të tij dhe drejtues të rëndësishëm të Bashkisë së Tiranës ishin nën hetim dhe dyshohen për përfitime duke abuzuar me detyrën.

Standardi i ri që është vendosur nga lidershipi i PS-së që, nëse SPAK heton, ne duhet ta pranojmë, është bërë një shenjë e re e ligjërimit të drejtuesve të lartë të PS-së dhe Veliaj e artikuloi atë që në fillim duke treguar me këtë rast një model të politikanit europian që e ndërton ligjërimin jo me klishetë e « non gratës », por me leximin real të tekstit që ka prodhuar ngjarja.

E dyta, me dinjitetin e njeriut që nuk ka frikë nga e vërteta, ai përmendi punën e shkëlqyer që kanë bërë bashkëpunëtorët e tij kur kanë qenë në krye të punëve për pastrimin dhe rregullimin e Tiranës nga kaosi i « non gratës ». Rikujtimi i këtij teksti i dha një përmasë dinjitoze ligjërimit të Veliajt dhe e ngriti personalitetin e tij edhe në nivelin human. Sepse, ai që dyshohet apo ai që gabon, është përsëri njeriu që duhet vlerësuar ashtu siç është, dhe jo me stilin e luftës së klasave që përdor ligjërimi i « non gratës ». E fundit, Veliaj e lexoi krejtësisht i qetë dhe me dinjitet tekstin që ka prodhuar ngjarja e ndalimit të drejtuesve të lartë të Bashkisë së Tiranës dhe, pa asnjë insinuatë, u shpreh se ka besim të drejtësia dhe se ai që ka gabuar duhat të paguajë.

Është me rëndësi të theksojmë këtu se ajo që deklaroi Veliaj se detyra e tij nuk është ajo e prokurorit, duhet të mbahet mirë në vështrim, nga që sot, hapësirat e abuzimit i ka gjithkush dhe përgjegjësia është individuale. Standardi i ri që vendosi Veliaj është se ai, në raport me ata që sot ndodhen të izoluar dhe të dyshuar për korrupsion, nuk përdori vizatimin bardh e zi, por tregoi se ajo që përcakton marrëdhëniet mes drejtuesve dhe vartësve është puna, e cila asnjëherë nuk duhet hedhur poshtë dhe pastaj dinjiteti që tregoi Veliaj për ta përmendur këtë anë pozitive të atyre që dyshohen ende për korrupsion, i jep dinjitetit edhe karakterit të Veliajt si njeri, një përmasë të rëndësishme kjo.

Ndërkaq, që nga koha kur « non grata » u mor i dyshuar për aferën e klubit « Partizani », madje edhe më parë, në ligjërimin e « Foltores » është riinstaluar stili i të menduarit me klishe e stereotipe dhe janë riaktivizuar stereotipitë e ligjërimit komunist që ndërtohet mbi sulme, mbi shpifje, kërcënime dhe fyerje. Është krejtësisht absurde dhe qesharake kur dëgjon në mbrëmjet e mërzitshme shqiptare se si anatemohet Veliaj për gjëra që as nuk i ka bërë dhe për të cilat as nuk po hetohet. Prokurorët dhe hetuesit mediatikë që e organizojnë ligjërimin e tyre me parimin e konspiracionit planetar, hamendësojnë dhe tjerrin llogje me « sikur » ose me zbulime si ato të turboalbanologëve për krime dhe afera që prodhohen në imagjinatën e sëmurë të komunitetit që ushqehet nga llumi apo përroi psikik i « non gratës ».

Askush nuk shqetësohet nga mënyra se si e sulmon « non grata » Altin Dumanin, apo SPAK-un në tërësi, askush nuk bën objekt ligjërimin agresiv që nuk pranon asgjë nga krimet që ka bërë, por të gjithë ata që frymëzohen nga të çmendurit poshtë ballkonit tregojnë në netët e mërzitshme shqiptare histori me afera që jo vetëm që nuk kanë ndodhur, por as që mund të imagjinohen.

Dhe ajo që ka ndodhur, pra ai tekst që prodhohet, pra ajo narrativë që krijohet nga një ngjarje jo vetëm që nuk lexohet ashtu siç është shkruar, por shërben si pretekst ose si ato temat me diversnatë që jepeshin në hartimet e realizmit socialist ku iu kërkohej nxënësve të tregonin ndjenjat dhe idetë për armiqtë e socializmit. Edhe te ne, « non grata » nga Ballkoni jep temat dhe në darkë hetuesit mediatikë nisin të shkruajnë hartimin.  Ndaj ligjërimi i Veliajt vendosi një standard të ri, ndaj edhe votuesi i Tiranës nuk impresionohet nga ajo që thuhet kundër Veliajt, por e voton atë ashtu siç nuk ka votuar askënd para tij.

55 Komente

 1. U
  Urimi shkofte ne veshin e perendise.

  Nga pershkrimit te gazetarit servil ndoshta dhe i paguar Ilir Yzeri na del se Velaj na qenka nje politikan te modelit evropian. Ul vlerat e tua i nderuar bicim gazetari, ne se ke vlera.Populli i Tiranes, perjashto patronazhistet dhe te punesuasit per nje kore buke kane jo vetem pakenaqesi ndaj ketij drejtues te bashkise por edhe urejtje dhe lutet kur do vij ajo dite qe ai te shkoje ne banken e SPAKUT ti tregoj bermat e tij dhe te kontriboj qe demi ekonomik i krijuar ti kthehet popullit. Per ne ka rendesi qe hajdutet te kthejne leket dhe se dyti duhet te provojne birucen ,ku te provojne jo vetem vetmine, por te marin edhe zanatin e ped............. Urojme qe ta shikojme kete fytyre te keqe e ketij kombi qe na ngrenervat cdo dite qe del ne televizor.

  1. K
   Kunadhja

   Plehra Lali

   1. L
    Liljana Nikolli

    Z. YZEIRI nuk eshte aspak servil i ASKUJT. Ai eshte nje professor me teper kulture, dije, e njohje mjaft te mire te realiteti. Vetem shpellaret, lakejte, inatqaret, dhe zagaret qe i shkojne pas Saliut mundohen ti ulin vlerat kujdo qe nuk mendon si ta. Por me kot, sepse si z. YZEIRI si z. ERION, kane mbi 70 % te popullit me vete, qe mendojne si ata.!!

    1. Q
     Qytetari

     Ore pallosh, Së pari kur të përmendësh emrin e Ilir Yzeirit duhet të lash gojën tënde të ndyrë që vetëm mut nxjerr nga goja. Njerëz palaço si puna jote ka plot, por shyqyr zotit janë pakicë gjë që e mban shoqërinë në këmbë. Si mund të akuzosh more qelbësirë njerëz që janë në punë të tyre, që ndryshe nga sojsorollopi juaj ja kanë ndryshuar pamjen Tiranës dhe Shqipërisë. Minj gjirizesh do mbeteni, zagarë të non-gratës.

     1. L
      Loni

      Turp për Temën, ka filluar dhe çensuron komentet. Shfaq pa më të voglin hezitim komentet pa pikën e etikës dhe çensuron ata që godasin korrupsionin qeveritar të çdo niveli, lokal dhe qëndror.

     2. G
      Genci

      Gjellë që të vel pa e mbaruar ky artikull

      1. L
       Lot

       Asnjeri nuk e ka.lexuar jo më ta mbarojë. Mjafton emri gazetarit, lepires all Bollino.

       1. K
        Koki

        Me bukur se ce ke thene nuk ka… po ky gazetar afron vetem gjelle qeverrie

        1. M
         Macgr

         Pamvarsisht qe u vele zotri sepse je mesuar me fjalimet e Saliut qe te ngre adrenainen ka dicka qe duhet respektuar ::ndershmerin dhe karakterin e njeriut. Jo ti japim tjetrit shtymen kur eshte buze shkembit.TE mos u mohojme meritat dhe tja leme drejtesise vendimin. Veliaj nuk eshte prokuror. Pra te thote te verteten eshte ceshtje karakteri dhe dinjiteti personal.

        2. L
         Lini

         Ky nuk eshte gazetar ky eshte kamarier i pushtetit

         1. s
          safet balla

          ilir yzeiri duhet falwnderu per guximin intelektuall i perket nje race te rralle zvaranikedh qe nuk kerkojne asgje ne kembimb te veteposhterimit te tyre.

          1. N
           Neim Lapardhaja

           Nje pyetje kam : A u vjen turp famijeve apo gruas se ketij bajge qe nuk ka piken e respektoit per vete.

           1. D
            DJ

            Zoti Yzeiri E dimë shumë mirë qe morali kolektiv nuk mund te kuptoj moralin individual Ky I fundit pafundesisht I larmishem - sic mund të jetë I juaj . Ashtu sic nuk arrin te kuptoj edhe “sages d’ eta” Sa per stilin , kemi parë e degjuar shumë stile qe nuk Kane perkuar me realitetin por me pseudostilin. Komenti jua qe fillon me stilin ndoshta lopezohet nga shumëkush por jo nga ata qe moralin e barazojne me stilin… stili gjithmonë eshtë inferior ndaj inteligjences qofte kjo edhe emocionale ..

            1. X
             Xhevdet Shehu

             Jam me Yllir Izeirin. Me 1997 Illir Yzeviri i telefonoi Sali Berishes duke i kerkuar " ku e kam llogorn se nje mitraloz e kam ne nshtepi>

             1. L
              Liljana Nikolli

              Teper i sakte ne gjithqka shkruan e thote si gjithmone z. YZEIRI. Kujt i pelqen realiteti e pranon, kujt i pelqen genjeshtra, perbaltja, sharja ofendimi, nuk mund te pelqeje as shkrimet e z. YZEIRI e as deklaraten aq te paster te,z. Veliaj.

              1. L
               Lali fiku

               Bravo lili ik merre sufllaqen PS. Po per drejtoret e lalit ne burg kishe per te shtuar gje

              2. s
               saimir

               Lal plehu hajdut e kokrra e hajdutit. Mashtrues me patente, i dale boje, uroj te provoje qeline sa me shpejt.

               1. P
                Peni

                Ky yzeiri duhet te jete nga te paktet gjalle te kohes se regjimit, por nga ata lepiresit qe lepijne me gjithe llapen.

                1. S
                 Seti

                 Nqs ka sot per sot nje njeri negativ per tiranen dhe per shoqerine shqiptare, ai eshte padyshim erion veliaj. Nje ushqyes dhe kampion i korrupsionit stratosferik, abuzimeve, mashtrimeve dhe propagandes, qe vetem dem i sjell shoqerise. Eshte bere me i demshem se kasta e vjeter

                 1. L
                  Landi

                  Po te ishte ashtu sic thua ti ndryshe ky kishte dhene dorheqjen po paske pasur pune te veshtire .kerkoj dyfishe per shkrimin kesaj rradhe

                  1. L
                   Ladi

                   Njezit e thjeshte, nuk jane te gjendje ta komentojne me kete nivel intelktual, siç ju e keni shpjeguar kaq llogjikshem ne kete shkrim. Por ndjenjat e tyre, perjetimet, deshira per te miren qe te triumfoje, natyrisht qe e detyrojne qe te votojne nje djale punetor, qytetar te mire, si Erioni. Shume urime per thellesine dhe kjelltesine e shkrimit.

                   1. I
                    Ilir Yz(meqari)eiri

                    O Ilir, o Beqir lulishtesh! Po mir mor zagar, pse ben krahasime kur vjen puna per hajdutat! O pis, pse nuk denon vjedhje galopante te 5D (dhe Lali Fikut) po thua ne kohen e larg qoftit…

                    1. Y
                     Y.

                     Gazetar i shitur! Një prej të shpifurve të grigjës "rilindase". Qenie e neveritshme! Sfinks postmodern! Haaaaaaaa! Shpëtuam, tash që e gjetëm modelin e prosperimit. Ha, ha, ha!...

                     1. Q
                      Qim Peka

                      Hahahahaha pasha Zotin dhe zotim tim Sali poshte qendroj me larte se ty o Yzeir!

                      1. A
                       Adashi

                       Perfundoje lepirjen o Ilir, se shpejt politikanet qe mbron ti do jene pas hekurave, dhe ti do ta ndryshosh prap pllaken.

                       1. R
                        Realisti

                        Veliaj një i sëmurë i pa shërueshëm

                        1. P
                         P S E ?

                         Cfar njeres idjote ! Jane terbuar nga zemerimi se perse punon Erjon Veliaj dhe nuk fle , sic bente Lulushja ne ato kater vjet ! Ne vend qe te lehni si qente e rrugeve , beni mire te na thoni se per cfar mund te mbahen mend ish k/bashkiaket tuaj nga qytetaret e Tiranes kur jane qeverisur prej jush ? Njerezit me logjike normale me komentet e tyre duhet te debatojne duke argumentuar mendimet e tyre , por jo duke share e perbaltur me fjalor te felliqur kundershtarin pa qene ne gjendje te argumentojne asgje . Po te vazhdon i keshtu , populli nuk ka per t`iu votuar ndonje here .

                         1. R
                          Rroftë SPAK-u se na griu Rilindja

                          Po lali fikun do t'a ma mbajmë mend për betonizimin e Tiranës me leje ndërtimi sa Rama dhe Lul gjumashi bashkë per pyllin orbital per studentet që udhetojnë falas Per transportin publik që akoma është me fatorino si në Afrikë Per 3 nga 5 drejtorë ne burg per vjedhje dhe 1 që është femër me detyrim paraqitje

                         2. T
                          Taku

                          Ore Zoteri e kupton qe po mbron nje hajdut … qofte edhe pa firme. Gjithe bashkia bente namin dhe ky nuk dinte gje … qe ne shqiperi njerezit dine edhe dhembet e njeri tjetrit. Apo se eshte hajdut qe di te flasi e te mbaj fjalime edhe eshte hajdut i mire Enver Hoxhen e mbrojne se solo arsimin , mjekesi falas , elektrifikim te vendit e ku tadi une… POR nuk thone se ai vrau e masakroi me mijera shqiptare dhe bashke me ta shpirtin e lirise te gjithe shqiptareve. Pasoja e bemave te diktatorit eshte cfare po kalon Shqiperia sot. Konkluzioni eshte se nuk na duhen “ punet e mira “ te bera nga hajdute sepse ky mentalite qe mundoheni te kaloni helmon shoqerine pa asnje pile dyshimi

                          1. B
                           Ben

                           Hahahahahahahahaa

                           1. Q
                            Qelepiri

                            Ca eshte ky artikull skandaloz

                            1. T
                             Tironci

                             Hajde lepirje hajde ky artikull ! Rroftë kryetari.

                             1. N
                              N/kryetari i badhkise

                              O ti y z zh, Po çfar detyre ka kryetari i bashkise? Vetem te dale neper tv qe i ka nen hyqem, duke treguar objekte apo duke ecur ne nje rruge, apo duke mbjelle peme? Keto duhet t'i beje dikush tjeter ne bashki. Kryetari duhet t'i rije punes te te gjithe drejtoravr apo shefave ne bashki duke i pare me imtesi çdo material qe i sjellin dhe para se te vere firmen te mendohet dhjetr here ne se materiali eshte i shkruar plotesisht ashtu si eshte diskutuar me pare. Ne se nuk e ben kete, kot qe merr pagen. Jo te shese mendje me shirutin e kryetsrit kraheqafe.

                              1. z
                               zhigolo

                               Po çka pate me "turboalbanologët" o Ylli i Patës që i përmende?

                               1. Z
                                Zagali

                                Mos hani mut kot. Erion Veliaj eshte deri sot kryetai i bashkis se Tiranes me i mir me punetori,me i pergatituri politikisht,me i pakorruptuari dhe me i ndershemi. Opozita plasi nga inati se Erion Veliaj ke keto veti te larta morale. Ata jane rrugeçer te saliut qe nuk din gje tjeter veç te nxijn te tjeret pasi vete jane te nxir sterr, te zezse si Belind Krriçi.

                                1. R
                                 Rroftë SPAK-u se na griu Rilindja

                                 Absolutisht që është më nga 5 drejtorë 3 i ka ne burg dhe ai nuk e dinte që nga 2016 ata vidhnin miliona euro nga buxheti i bashkisë I ndershëm ndoshta i zgjuar aspak biles shumë i trashë

                                2. J
                                 Jeni

                                 ………gazetar si ky zagaro- yzeiri cdo shqiptar ben nga nje per cdo mengjes…..

                                 1. E
                                  Eh mor lal

                                  Po ndonhe fjale per 20 milion eurot qe vodhen shoket drejtore " pa dijenine" e veliajt si nuk tha veliaj apo harroi. Se o eshte hajdut o eshte idiot. Ne te dy rastet duhet te ike. Politikisht eshte i vdekur.

                                  1. M
                                   MATJANI

                                   Ilir Yzeiri, perse nuk e tregon asnjeher pseudonimin qe kishe ne Sigurimin e Shtetit kur ke qene mesues ne Burrel?

                                   1. $
                                    $antiago-@-Chil€

                                    Në albanistan hajdutët dhe të korruptuarit e politikës quhen 'role models', trafikantët quhen 'biznesmenë' , kurse kriminelët 'bosa'. Komb i mbaruar që drejtohet dhe skllavërohet për 30 e kusur vite nga xhambazët antishqiptarë -. popull pa gjak të vërtetë shqiptari që vlon në vena!!

                                    1. D
                                     Deni

                                     Epo ti servilosesh ketij palaço kryetari me kete artikull.I cili nuk e dine as vete çfar gjinie ka. Nje here vishet si burre e nje here si grua. E jo me te dije hallet e Tiranes. Ky artikull tregon se sa poshte ka rene gazetaria shqiptare. Nese do te kishte ndodhur kjo qe i ndodhi bashkise se Tiranes ne ndonje tjeter vend serioz. Kryetari do te jepte doreheqjen brenda 24 oreve.

                                     1. P
                                      Përgjigje

                                      E ka mesuar Ahmadinaxhadi kete bastard te perdridhet si ngjale e te rreshqase si gjarper. Do t'i vije dita edhe ketij te japi hesap perpara miletit te uritur dhe te dregosur shqiptar.

                                      1. B
                                       Berti

                                       Hajdut, hajdut, hajdut.

                                       1. k
                                        kujdes !

                                        Urimi.........! gazetari ka shkruar me emer e mbiemer dhe ti qenke nje spiun apo hajdut me çizme mendje qe s'e ke shokun se gjuan pas murit pa emer dhe pa llagap. Prandaj kur ben kritika, jo sharje dhe ofendime si bera une, mos merr shembull nga mua, duhet te dalesh perballe po je burre, ne qoftese je mut, ben ashtu si ke bere !

                                        1. B
                                         Berti

                                         Hajdut, hajdut, hajdut.

                                         1. k
                                          kujdes !

                                          Urimi.........! gazetari ka shkruar me emer e mbiemer dhe ti qenke nje spiun apo hajdut me çizme mendje qe s'e ke shokun se gjuan pas murit pa emer dhe pa llagap. Prandaj kur ben kritika, jo sharje dhe ofendime si bera une, mos merr shembull nga mua, duhet te dalesh perballe po je burre, ne qoftese je mut, ben ashtu si ke bere !

                                          1. B
                                           Berti

                                           Hajdut, hajdut, hajdut.

                                           1. k
                                            kujdes !

                                            Urimi.........! gazetari ka shkruar me emer e mbiemer dhe ti qenke nje spiun apo hajdut me çizme mendje qe s'e ke shokun se gjuan pas murit pa emer dhe pa llagap. Prandaj kur ben kritika, jo sharje dhe ofendime si bera une, mos merr shembull nga mua, duhet te dalesh perballe po je burre, ne qoftese je mut, ben ashtu si ke bere !

                                            1. B
                                             Berti

                                             Hajdut, hajdut, hajdut.

                                             1. G
                                              Genti

                                              Car ligjerimi ndryshe aman, i tha Rames rri urt mos guxo se te kam ne dore. Gazetare te shpifur e bythlepires

                                              1. P
                                               Portokall

                                               Ca si ky mbajten ne kembe Enverin...kta mbajne ne kembe keto...kta tipa jane me te peshtiret....e pranoi thote...o zot...po cte bente?

                                               1. f
                                                ferd papadhima

                                                gazetar kerme shikojeni qe ne ftyre. ky ja merr ne goje ps dhe erionit per 5mi lek te vetra. letyre

                                                1. q
                                                 qytetari

                                                 Eshte si ajo gropa e hales .sa ta germosh pak dhe iken cipa qelb gjithe komunitetin rreth kur degjojme kesisoj justifikimesh na vjen per te vjelle drejtesia te sekuestroje gjithe pasurite e te gjitheve me ne krye kryebashkiakun dhe le ti lere pa te drejta dhe biznese , ta fillojne jeten te xhveshur nga cdo detyre dhe pushtet

                                                 1. S
                                                  Socialisti i çoroditur

                                                  O adm , pse nuk e boton komentin tim?

                                                  1. k
                                                   kosta

                                                   o veliaj o plere, i ke gjithe drejtoret ne burg dhe milionere. me vila pallate dhe hotele o pleh dhe surrati jot del dhe thote perfundim hetimesh. o pleh po une e bej me qejf 2 vite burg per gjithe ato pasuri qe kane vendosur plerat e tu o plere. ik nga bashkia legen, ik qerrohu. ik se nuk late gje pa marre.

                                                   Lini një Përgjigje