A do i mbyllin sytë amerikanët, nga amnistia që Rama-Berisha po i bëjnë njëri-tjetrit?

5 Prill 2024, 18:51Blog TEMA
A do i mbyllin sytë amerikanët, nga amnistia që Rama-Berisha po i

Nga Kreshnik Spahiu

Merrveshjet Berisha-Rama gjithmonë fillojnë me falje dhe amnisti për njëri-tjetrin.

Kështu ndodhi në 2008 kur Berisha për ti shpëtuar dosjes Gërdeci, i tha Ramës: “Kërko çfarë të duash, por vetëm mbylli protestat për vrasjen e 26 personave dhe plagosjen e 300 të tjerve”. Rama e amnistoi Berishën dhe varrosi dosjen Gërdeci apo 21 Janarin. Berisha në këmbim i fali Kushtetutën dhe rotacionin politik.

Këtë rradhë kanë tregut më shume sinqeritet, sepse e filluan me Amnisti.

Sigurisht amnistia nuk synon lirimin e ndonjë simpatizanti sepse askush prej tyre nuk është në burg.

Amnistia si mjet juridik synon të mbyll çdo dosje penale kundër establishmentit.

Pas amnistisë publike, është miratuar edhe një amnisti provate: “Rama-Berisha-Meta janë të paprekshëm”.

Pas amnistisë ordinere që u votua ditën, ka dhe një amnisti private që u votua natën me pesë pika:

1- Lirimi pas dy javësh i Sali Berishës dhe heqja e arrestit shtëpiak.(nëpërmjet Gjykatës së Lartë”.

2- Kthimi i vulës së PD sërish tek Berisha (nepermjet gjykates së Apelit).

3- Dobësimi dhe dekurajimi i SPAK.

4- Rama do vazhdojë kryeministër deri sa të jetë gjallë Berisha.

5- Berisha do vazhdojë kryetar opozite deri sa të jetë gjallë Rama.

Sigurisht që nëse Berisha lirohet dhe zyrtarët që morën një arkë peshk mbeten pas hekurave të burgut, nuk do ngelet asnjë prokuror apo gjyqtarë që të kenë kurajo të prekin apo vendosin praga pë tre emrat e paprekshëm Rama-Berisha-Meta.

Për ata që nuk besojnë, do ishte mirë të durojnë.

Gjatë muajit maj mbyllet amnistia politike.

Ata po nxitojnë ende pa ardhur ambasadori i ri amerikan. Në korrik i keni të tre me pushime, jo së bashku por secili në “ishullin” e tij.

Shqipëria e ndarë me bajraqe, vazhdon dominohet nga tre bajraktar.

Ajo çfarë nuk e parashikoj dot, është:

A do i mbyllin sytë amerikanët, nga amnistia që Rama-Berisha-Meta po i bëjnë njëri-tjetrit?

29 Komente

 1. L
  Labi

  Të vjen keq që ti je jurist, Kreshnik Spahiu. Për të patur një dorë në vorbullën shqiptare të politikës e thashethemeve, tashme nga kryegjyqtar "i përndjekur" po bëhesh një analist mizerabël sikur je i pavarur. Por opinioni publik e di se nga anon vela e barkës tënde të shpuar. Të flasësh me "përgjithësime" të ngjajshme me padronët e tu të dikurshëm, domethënë të jesh së paku pa karakter. Sigurisht e drejta e opinionit i takon gjithkujt, por jo i njerëzve tashmë të sprovuar në menderosjen e drejtësisë së dikurshme shqiptare. Ato marrveshje që përmend kanë ndodhur në kohën kur ti ishe në krye të drejtësisë dhe në se i ke ditur e fshehur si të tilla, atëhere i pari duhet të dënohesh ti. Nëse i sajon sot për interesat e tua, atëhere je njeri i vogël..

  1. x
   xheJ.eN.Bi

   Labi ...edhe unë e mëshirojë këtë Καρκινικών që përdhos vet fjalën KRESHNIK .Ky nuk ka bagazhin e Juristit ,po as të anslistit.Kur flet për marvedhjen e 2008- ës ku Saliu përdori dinakërinë për atë marveshje se nuk e zgjidhte dot Presidentin me shumic e 2/3 dhe nga thërrimet Rama u gënjye dhe vendosën të zgjidhet shumicë të thjeshtë.Kresh. Spahia na i paraqet si marveshje për të shpëtuar njëri tjetrin. Kredhi na e paraqet situatën sikur vërtrt Rama komandon gjithë gjyqësorin.

  2. I
   Illo

   O kreshnik, a do dalesh te kerkosh talker publike po nuk te dolen keto pika?

   1. D
    Demokrati me mend ne koke

    Asgje nga keto nuk do ndodhe. Ata te tre kete po perpiqen te bejne por nuk do munden. Keto qe thua ti Kreshnik jane rrezim total i Reformes ne Drejtesi. Nuk mund ta besoj dot qe keta do mundin amerikanet. Eshte e pamundur. Sikur nje nga keto te ndodhe amerikanet do arrestojne Ramen te parin. Si Ivo Sanaderin. Jane vetem presione asgje tjeter. Amerikanet nuk e rruajne huc per presion. Fli i qete Kreshnik.

    1. I
     Iliri

     Une nuk e di se kush jeni ju Z. Spahia, por shikoj se keni nje opinion shume te larte per vehten tuaj. Ju mendoni se keni celsin per te spjeguar tere sekretet e botes. Ne thelb jeni vetem nje fantazist i shkrete qe nuk ke llogjike ne ato qe thua deri ne ate pike sa nuk ja vlen te diskotush se cfare thua. Faleminderit!

     1. F
      Fin Landa

      O Spahi, si ta merr mëndja TY, se Rama ka vepruar në kokë të tijë, si Mehmeti, që nuk pyeti as Pal Vatën dhe as Enver Hoxhën ?

      1. d
       demokrati

       Ehe o KreshnikKu e ka katandisur vednin Rama e Berisha, as qe po e can koken amerika. Asaj i mjafton qe te kete te qete Ballkanin. Po nuk levizi populli, amerikani as qe don t'ia dije.

       1. B
        Borsh

        Edi rama ne gjurmet e Edi Rames kjo eshte e tmerrshme dhe epabesueshme, shqipetaret duhet te bojkotojne ne mase zgjedhjet, nese rama bashkepunom me berishen ky vend nuk behet me. Zot na ruaj

        1. P
         Poseidon

         KUJTONI SE I DI TE GJUTHA......SALIU DENOHET SA PER TA LARGUAR NGA DREJTIMI I PD ,KURSE TE TJERET SIPAS RADHES.........

         1. F
          Flamuri

          Or Kreshnik Sora per cfare amnistie do Rama ,per çfare e akuzon ti Sorrē ,neqoftese ke fakte çoje ne SPAK ,pse gjithmone e fut Ramen te kjo dyshe ? nje gje ti Sorrē e di mire se sa me shume te nxini per Ramen aq me shume e votojne ,se populli eshte shume me i zgjyar se ty plehere e te tjeret politikane ,populli e sheh se ku eshte Shqiperia sot nga puna e Rames ,edhe ti e sheh edhe Non Grata,edhe Meta,edhe Basha por nuk jua ben zemra me thene nje te mire qe ka bere ,or Sorra Kreshnik ,ne zgjedhjet e ardhshme 2025 PS mer mbi 90 deputete ,e ti or plehere bashke me keta te tjeret ,po avazin fo beni ,ata do thone na i vodhen kurse ti ,Zheji,Duma,Vasili ,Rakipi ,Çani ,Bushati ,Curi ?Lubonja ,po per nate do thoni Edi Rama do bjere mbas dy vitesh demethene ne 2027 ,kot nuk i thone ( prit gomar te mbije bar ) ose pritni ti bien koqet Rames

          1. S
           Saranda

           Betisha Rama Meta Veliaj e Basha, jane e njejta jashteqije. Zgjohuni shqiitar!

           1. .
            ...

            Shumë dakort

           2. p
            pilo Lala

            Pir.dh o Kreshnik se lirohesh, i thone ketij artikulli, teori konspiracioni, hipoteza, perralla. Merr ndonje lek ky nga keto mrekulli qe na jep neve, na ndricon mendjen? Ku paguhet ky ne Gjermani, kur kostua e jetes atje eshte minimumi 3,000 Euro ne muaj? Edi nuk ben pakt me djallin. Marrveshjet per amnistine e te burgosurve kane filluar qe para 3-4 muajve. Filluan me Bashen, sepse ne ate kohe ai i kishte votat, por tani me ata 4-5 kokrra misri, Basha nuk i del as per pulat, prandaj marrveshja u perfundua me krahun qe i ka deputetet e nevojshem. Saliu, Noka, Gaz Bardhi kerkojne ta pjekin ne hell Edi Ramen, por nuk munden. Edi e di mire, dhe nuk ben kurre marrveshje, qe nuk i interesojne PS. Edi i fut ne sherr kur te doje te gjithe opoziten. Zgjedhjet vitin tjeter i ka te sigurta, prandaj loz me opoziten si macja me miun. Per ne ka rendesi puna qe po behet, aeroporte, tynele, rruge, hekurudha, investime te huaja, bujqesia po ecen ... Po u rriten pensionet , Edi do ngelet ne maje te njerezve qe kane zhvilluar Shqiperine.

            1. D
             Drejtësia e re

             Pilo bravo qëndro i palëkundur në mbrojtje të liderit global dhe çerrit të bashkisë Ka bërë marrëveshje me Saliun haptazi vetem deputeti i Vlorës Shehaj votoj kundër amnistisë dhe ju thoni nuk ben pakt lideri global kur edhe guret e dine që amnistia u be per Salianjin dhe ndjonje drejtor të Veliajt

            2. L
             Lani

             Dukej si ëndër e bukur që në Shqipëri do bëhej drejtësi.

             1. 6
              60 vjec

              vetem nje gje e di mire, qe paraja madhe nuk burgoset..

             2. X
              Xhulio

              Marrëveshja që këta të dy, kanë bërë dhe bëjnë akoma, e çuan vëndin në krim e mjerim. Nëse njëri nga këta, do ishte i ndershëm, tjetri sot duhet të ishte i dënuar për çdo lloj akuze penale. Përderisa këta u bëjnë shantazhe për sy të publikut njëri tjetrit, këta do shtyjnë akoma në politikë.

              1. S
               Shqipëtar!

               Nëse këto që thuhen, do dalin të vërteta(wë nuk ka shance të ndodhë) finalizohet POSTULATI se “ky vend nuk bëhet”

               1. S
                Sufllaqe falas

                Si guxon te flasësh ashtu për liderin global ramazonin që bashkëpunon me Saliun kunder SPAK dhe drejtorët e lalit që jane në burg po ato si themi se kemi halle tjera

                1. L
                 Labi

                 Vetem nje akuze dhe gjykate jashte Shqiperie e jep fund ketij llumi.

                 1. T
                  Topi

                  Yes Kreshnik,ata do te thone:Fuck motherfuckers Albanian politicians ,enough is enough .

                  1. R
                   Real

                   A ti je per spital paiqiatrik ore k:: r. Tashti fillove me teori konspiracioni. Se jane bashke kjo nuk don asnje formule matematikore per tu vertetuar. Ato jane dy banda ne vjedhjen e vendit, kane mbi 30 vjet qe e ushtrijne kete zanat, keshtu kane qene edhe kur ti me Bamken benit kerdine ne gjygjesor.

                   1. H
                    Hoj hoj te tre njesoj

                    Po dhe amerikanet me keq se keta te tre jane. Keta te tre qe shkateruan Shqiperine per intersat e tyre kriminale mos befshin hajer. Nuk po ju pernend emrat se me ndyhet goja pasi per 33 vjet jane tallur me popullin shume fukara e te ndershem. Do zoti per kete nate Kadri atje ku ju dhemb me shume. Po tipa si ju nuk ju dhemb asgje, vecse te ruani pasurine e vjedhur. HARRAM. AMIN.

                    1. T
                     TIRONA

                     SPAK : Asnje Leshim,Cfardo Ngjyre Qofte! Vetem keshtu Shqiperia do te ece ne rrugen e Zotit!????????????????Derrat duan plumb!

                     1. K
                      Kalec Dega

                      Rame - Berisha , Berisha- Rama gjithmone, po pse cfare kujtuat ju, belegt e Al Banistamit, lol

                      1. ?
                       ??

                       Haha Berisha krytarë opozitë sa të jët gjallë Rama? Po pse sa do të rrojë Berishë 150 vitë? SPAK jemi me ju na shpetoni nga Ed Ram Turk hajdut Erdogani, Sali Gerdeci dhe ilir spiun hajduti...

                       1. L
                        Lekondi

                        ISH SEKRETARI I SHTETIT AMERIKAN, NOBELISTI PER PAQE, HENRI KISINGERI KA THENE: CDO PAQE ESHTE E MIRE, CDO LUFTE ESHTE E KEQE. KESHTU PER PAQEN RAMA-BERISHA CDO KRITIK ESHTE, CINIZEM PER ZEMER-MADHESIN E RAMES DHE DASHAKEQESE PER STABILITETIN E VENDIT.

                        1. T
                         Tit ( Peci,) Vasili

                         O Kreshnik kurva po ti ishe dhe je njeri me besnik i Krminelit Globit Saleh Birisha . O pleh po t ishe kryetsr i KQZ - ne 96 qe Saliu vodhi zgjedhjet , t i ne Saliun e dyte u bere N/ Kryetar i KLD - se , Presidentin e boleve te Salhit Zymbylin Bamr Top , ju shkaterruat drejteesine emrime me rryshfet ti more Qen

                         Lini një Përgjigje