Sondazh: Veliaj apo Këlliçi?

6 Prill 2024, 09:20Blog TEMA

Sondazh: Veliaj apo Këlliçi?

Nga Eduard Zaloshnja

Pasi i humbi zgjedhjet e 14 majit me një deficit prej pothuaj 60 mijë votash, Belind Këlliçi ka qenë zëri kryesor i opozitës në sulmet ndaj kryebashkiakut aktual të Tiranës. Për të ritestuar rivalitetin e vjetshëm elektoral, Javanews angazhoi sondazhistin Eduard Zaloshnja, që të bëjë një sondazh me 2000 SMS krejt të rastësishme në territorin e Bashkisë Tiranë – gjithë territorin që shtrihet nga Mali i Dajtit deri në Kodrat e Ndroqit, dhe nga Qafa e Krrabës deri në Lumin e Tiranës. Kampioni u ripeshua statistikisht, në mënyrë që të përfaqësojë sa më mirë banorët e rritur të gjithë Bashkisë Tiranë – gjeografikisht, demografikisht dhe politikisht.

Nga sondazhi rezultoi se, njësoj si në 14 majin e vjetshëm, pothuaj gjysma e zgjedhësve të këtushëm tiranas, nuk do të merrnin sot pjesë në një votim hipotetik për kryebashkiak. Ndër ata që do të merrnin pjesë sot, 56.7% do të votonin Veliajn dhe 43.3% do të votonin Këlliçin (shihni tabelën e mëposhtme).

Sondazh: Veliaj apo Këlliçi?

Siç pritej, 89.3% e tiranasve që votojnë sot Veliajn kanë votuar për PS-në në zgjedhjet e fundit parlamentare (prill 2021). Pak e papritur është që 6.3% e votuesve të tij të sotëm nuk kanë votuar më 2021 (shihni tabelën e mëposhtme).

Sondazh: Veliaj apo Këlliçi?

Ndër votuesit e Këlliçit nuk dallohet ndonjë e papritur statistikore – 90.2% e tyre kanë votuar për PD-AN në zgjedhjet e fundit parlamentare (prill 2021), ndërsa 6.5% për LSI-në (shihni tabelën e mëposhtme)

Sondazh: Veliaj apo Këlliçi?

 

26 Komente

 1. b
  ben.

  Ky sorosiani po na thote qe kete popull sa me shume ta vjedhesh aq me shume te voton. Komunistet nuk jetojne dot po nuk i nenshtruan , percmuan, vjedhin. Race bastarde. Fajin e ka Saliu.

  1. T
   Te lumte ben

   Drejt, fajin e ka nongrata qe shkaterroi shtetin, ndertoi gjyqsorin me te korruptuar te mundur, dhe korruptoi cdo qelize te shoqerise shqiptare. Serbia e ndihmoi boll ne kete sipermarrje kaq kriminale. Ka filluar riparimi, jeme ne rruge te mbare, kemi aleate perendimin dhe jo Lindjen e xhigandit te foltores dhe hienave te tij te foltores.

   1. C
    Cuni i Vuk Karaxhicit , Dobicit nga Vicidoli

    Nuk e ka fajin vetem Saliu , por ne radhe te pare fajin e kane shtazet e pyllit , sikurse je ti "ben"- i i taborrit te shpellarit , me plehrat dhe llumi qe mban ky vend ! Njerez qe rroni vetem me dengla , shpifje , krime e mashtrime dhe qe prisni t`iu bjere nga lart qesja me para floriri , ndaj versulesh i pari te komentosh e lehesh si qen rrugesh , me shprese se mbase gjen idjote si veten !

   2. b
    bobi

    Qysh i gjen te gjitha ky kodosh. O Noc Rroku vetem ne Shqiperi nuk behen sondazhe te besueshme se njerezit kane frike kur pergjigjen se jane ke llokma e kalamajve.E dine shume mire ci pret. Pirdh pirdh se lerohesh.

    1. Q
     Quo vadis vendi im

     Vonesa e Veliaj, per te qene ne karrigen e kryeministrit,vazhdon te jete nje humbje me pasoja historike per kete vend.Rama vazhdon te bej show me turizem,kur institucionet e shtetit te tij vazhdojne te qelben dhe te mbajne ere gjithmone e me shume,bashke me pordhelitiken e tij te jashtme,qe nga pozicioni konstant prej dylberi i terroristit dhe diktatorit islamist erdogan,deri tek slloganet e zjarrta vanitoze,per demokracine perendimore,ne tribunat e Brukselit dhe okb-es.Cfaq nje atrofizim te postit te kryeministrit,ne menyren me te shemtuar. As qe behte fjale qe veliaj te krahasohet,me kllicin,apo de facto krricin.

     1. Z
      Zalo

      Ik o zaloshnje merr rrogen se e ke gati te bankomati i Veliajt

       1. K
        Km

        Vetem gomeret ia japin votat kerricit.

        1. T
         Tobi

         Akoma paska njerez qe mendojne te votojne veliajn?! E paimagjinueshme nese rezultatet e sondazhit jane reale. Per te ardhur keq qe nje i zhytur ne afera, krim dhe korrupsion si veliaj, te kete akoma votues. Bote e cuditshme

         1. C
          Cudi qe nje pufte merr votat e pseudo demokrateve

          O Tubi, nuk eshte tamam sic bertet Kellici egjyptian i nongrates. PS fiton Tiranen dhe Shkodren sa here te votohet. Ju te ndershmit e nongrates malinje kujdes shendetin mendor, shkoni ne shkolle nga pak se u ben mire.

         2. X
          Xen Bolja

          Sa ka pagu Fiku per kete sondaxh???? Fikun duhet me e mbyll me lexhenden ne nje vend, tek 7 penxheret. Gardian te kene shallvarexhiun, guxhiner kokcepshin e Çepanit.

          1. M
           Manastir alfabeti

           Shqiptaret e shqiprise Jane evgjite dhe me dnk verioret Jane puro shqiptare edhe une jam nga jugu nga kolonja

           1. g
            gasper

            Vetem gomeret votojjne KRRICIN...

            1. F
             Fati Erjonit qe ka Nje evgjit perballe

             Tamam, ha ha ha.

            2. L
             L. A

             Nuk ka abuzim me te madh se ne sondazhe dhe statistika. Vetem naivet i besojne ato

             1. K
              Kombi

              Ndoshta as ky kerrici nuk eshte alternative e mire, por veliaj ne menyre te padiskutueshme duhet te largohet nje ore e me pare nga bashkia. Nje afere te tille si kjo me e fundit 5D, mund ta gjesh vetem ne vendet afrikane ose ekuador dhe kolumbi

              1. m
               mirel

               Duket qate qe SHQUP-isat e Salikadavres jane te revoltuar me ata qe votojne Laliln apo me ate qe ben sondazhin. Zagaret le te lehin, karvani shkon perpara.

               1. K
                Karmodhi

                O zaloshnja o komunist kurve. Shko merr Suflakisin tani se e meriove

                1. e
                 emigranti

                 dakort ju qe doni prape saliun po nuk e kuptoje qe kete semundje te keqe e vuri saliu dhe kjo eshte si kanceri , kontrolli shtetit duhet te beje gjithmone detyren te mos lejoj. KUJTOJ ne kohen e saliut vjedhje , vrasje e shkaterime te ndryshme

                 1. P
                  Pekmezi

                  Zaloshnja kèrkon me domosdo të KOPJOJË John King , tê CNN , që merret me SONDAZHET në USA !!! Zaloshnjë moj Zaloshnjë , janë të DY FËLLIQSIRA , dhe të URRYER , si Lali Eri bashkë me JEVGUN HAJDUT Belind Krriçin e Artan Shkrelit të ZI !!!! Neve duam ARLIND QORIN , kurse Zaloshnja na jep Leksione për DY HAJDUTËT e KONSUMUAR të PS dhe PD që e kanë vendin në BURG BURG BURG BURG BURG BURG BURG BURG BURG

                  1. T
                   Tironci

                   Kerrici nuk merr vesh qe eshte djegur si karte. Ka ngel pa rroge prandaj bredh rrugeve si qen gabel. Nuk e kupton ky idiot qe prape do digjet pas 3 vjeteve nqs se prape do ja vari PD ta paraqesi si kandid por kjo ka pak mundesi te ndodhi. Drejtesia po i kap keta hajdute qe vjedhin ku eshte Problemi ketu? Kerrici duhet te shkoje poshte penxheres ti kerkoje non grates qe te mos votojne amnistite qe i liron keta jo te beje protesta pa kuptim.

                   1. N
                    N

                    Votimi ka perfunduar me 29 nentor 1944.

                    1. M
                     Mergimtari i mllefosur

                     Ketë sondazh ky far Zaloshnja/ serbisht d.m.th. dembelizmi/ le t'ia lidh derrit për bishti. Mos zot ma keq kur turli beshereti shet mjegull për në disa lek. Mjerim.

                     1. G
                      Gaci

                      Po mire mo vllazen, kur e dini qe Veliaj asht hajdut, pse nuk e denonconi mo, kollaj eshte, dy hapa larg. Apo me kollaj me hudh fjalet ne ere. E kush ju beson pastaj.

                      1. D
                       Detari

                       vk gabele siptare sa me shume i kine nbithe aq me shume te duan. bjeru ramazon kiu fort ato pak pensionista qe kane mbet.

                       1. Z
                        Zot na fal cfare ke krijuar !

                        Zot fale DEMBELIN !

                        Lini një Përgjigje