Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të ardhur nga rrethe të tjera, treçereku i kanë prindërit të ardhur

30 Janar 2023, 09:30Blog Nga Eduart Zaloshnja

Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të

Në fund të vitit të shkuar, dizenjova dhe drejtova një vrojtim statistikor socio-ekonomik në territorin e Bashkisë Tiranë (urban e rural). U anketuan 1128 banorë të rritur, të shpërndarë në mënyrë proporcionale në të gjithë territorin e bashkisë, për ta përfaqësuar popullsinë e rritur sa më mirë nga pikpamja gjinore, moshore, dhe gjeografike.

Aktualisht Bashkia Tiranë ka rreth 581 mijë banorë të rritur (18 vjeç e sipër), nga të cilët rreth 484 mijë banojnë në zonat urbane (në 11 minibashkitë origjinale dhe në zonat urbane rreth tyre). Pikërisht për këta banorë të rritur urbanë të Tiranës, po paraqes këtu një radiografi demografiko-politike, me numra të llogaritur përmes vrojtimit statistikor të sipërcituar.

Për t’u veçuar është gjetja se gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të ardhur nga rrethe të tjera, ndërsa treçereku i kanë prindërit të ardhur nga rrethe të tjera (shihni tabelat më poshtë).

Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të

Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të

Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të

Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të

10 Komente

 1. E
  E forte

  Gjysma plus trecerekun i bie nje e plote pluse nje cerek ooooo ne Shqiperi njerzit kane nevoje per omega 3.... njeri me idiot se tjetfi

  1. A
   Ambjentalisti

   Ty te duhet jo omega 3, por 13. Nuk mblidhet gjysma e bijeve me trecerekun e prinderve or zylyf. Se gjysma e bijve kane lindur n tirane, por trecereku i prinderve t tyre kane lindur neper rrethe

   1. A
    Ambjentapisti

    Meso te lexosh dhe do kuptosh o amjentalpiste

  2. E
   Ed gallata

   O zaloshnje bej ndonje sondazh duke pyetur njerezit per skandalin e FBI cfare mendimi kane per Ramen. Ho aman t keqen

   1. g
    gjini

    Mbas gjithe ketyne shifrave cili asht konkluzioni i juej?????Pse ke shpenzue gjithe kte kohe dhe nuk na ke paraqite nji perfundim,se cka keni dashte me tregue me keto te dhana??

    1. S
     Shaqo

     ....edhe Zaloshnja eshte nga Skrapariiiii!!???

    2. T
     Tironci i 2020

     Zdrypi katnaria ne qytet atdheu ne rrezik

     1. N
      Neritan Liçaj

      Nuk po na thua ndonje gje te re ,ti Zaloshnja duhet te besh nje sondazh me dy pyetje Tironsave ,e para si pastrohet qyteti nga keto hale qe kane zaptuar Tironen ,dhe e dyta a duhet te lejoje bashkia më ,qe te vijne cecenet ( maloket ) ne Tirane per banim ?

      1. S
       Shpati

       O derdimen ,kush ta ka gjetur ate vend pune se I le lopet pa bari a lumadh

       1. P
        Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

        Po Ti vete ku ben pjese ? Je bere i besdiseshem si fallxheshe.

        Lini një Përgjigje