PORTRET/Doktor Ylli që më çon larg në Salari

29 Janar 2023, 19:34Blog Nga Kristo MËRTIRI

 

 

 

                        Kam vite që ulem e kuvendoj me doktor Ylli Kërçanin  këtu në Tiranë. Dhe gati drithërohem e kujtoj atë djalin zbriste bashkë me përrenjtë e Salarisë anës së Vjosës dhe i ndalte hapat në qytetin e minatorëve, në Memaliaj. Blinte libra të rinj në librari, por gjente jo pa mundim e blinte edhe ndonjë bukë gruri të ngrohtë për ta cuar në shtëpi.

Vecse kthimi në Salari me librat e bukën në cantë, nuk ishte si një shëtitje në bulevard. Do ngjitej në të përpjetat e kthesat famëkeqe të udhëve malore që të merrnin frymën, ndoshta pa e ditur hic sfilitjen e pafund të Sizifit të njohur.

Është fjala për një nxënës ekselent të shkollës 8 vjecare. Dhe do nisej për në Teknikumin Mjekësor në Vlorë me një valixhe të vogël druri, përgatitur nga shpatullat e lisave në Këndrevicë a në Gribën hijerëndë. Ëndërr që ia prishte shpesh gjumin e natës dhe ia zbukuronte punët e ditës.

- Sazan Çeliku farmacisti i shquar që punoi vite të tëra nën kujdesin e profesor Enver Gugës së paharruar, që mbylli sytë herët e iku para kohe nga kjo botë, e ka njohur më nga afër rrugëtimin e tij si mjek.

-Doktor Yllin e mbaj mend vetëm një herë të zemëruar e të dëshpëruar, kur nuk donte të mbyllej si specialist brenda rehatisë pa telashe të një reparti ushtarak. Kishte vizion të gjerë dhe kërkesa të larta për të nesërmen. Nuk ishte rastësi mbrojtja e gradës shkencore “Doktor i Shkencave Mjekësore”. Vazhdoi specializimin, kokëulur e modest. Botoi mjaft intervista profesionale për qytetarët, pacientët e lexuesit e shumtë, por edhe libra…

Ndërsa unë kujtoj jo pa dhimbje Labo Skëndulin, babain e Dhuratës, gruas së tij. Para se të sëmurej rëndë, pa mu lutur kurrë, më kërkoi t’i ruaja ca shkrime të miat të botuara në gazeta, të fotokopjuara. Kur u mblodhën disa, i palosa me kujdes dhe i vendosa një shënim në vend të një “autokritike” për vonesën. Bëra pak humor tepelenas në atë prag Viti të Ri e ia dhashë Yllit. Por ah, shënimet e mia nuk i mori dot. Ato ditë Labua kishte mbyllur sytë përgjithmonë. E, si të mos ngashërehet njeriu për njerinë !...

                        Pak më vonë më erdhi në derë nje befasi e këndshmë : Vonë mësova se doktor Ylli ishte nipi i “Myrdar Kërcanit të Salarisë”, se kështu e thërrisnin në vite kërcimtarin e famshëm të valles labërishte. Në cdo Festival Folklorik, lokal e kombëtar, njerëzia kërkonin këtë burrë hapsorkadh e zemërmadh, që i bënte skenat e sheshet e Kalasë së Gjirokastrës të ngrinin supet dhe të dëgjonin zërin e tij burrëror e të kulluar si ujëvarat e dëborës mbi Këndrevicë dhe ta duartrokisnin gjatë. Ashtu i qeshur në fytyrë e shpirt sot e kësaj dite që po shkon 93 vjec !

Megjithse në pleqërinë e tij të thellë bashkë me Pashakon 88 vjece nga Dhëmblani, ditët e fundit më recitoi një vjershë përmendësh. Botuar nga vëllai im në gazetën “Drita” (1975), kur isha student. Nuk e di pse më kish shpëtuar pa e lexuar atëhere. ”-Puthe për mua burazerin, se jeta na ndau për së gjalli…”.

Në vitet e fillimit të kapitalizmit shqiptar, Myrdari do ikte pas djemve në Stjar të Delvinës ! Lotët iu bënë komb në grykë dhe gati nuk fliste fare. Herë pas here përkëdhelte me duar gurët e muret e shtëpisë ; kanatat e portës që ishte kurdoherë hapur për mikun e udhëtarin; mushkën e urtë dhe lopën pjellore…Nuk është e lehtë të lësh vendlindjen e vendplakjen, bashkë me dallëndyshet e ikura në dimër ; stanet e përmbytura nga blegërimat e shqerrave ; erën e lajthive dhe këmborët e përcorëve, e të mos shohësh më majat e larta të Kulthit, Tartarit, Lopsit e Sorrës. Pa harruar rezervatin e gjuetisë për thëllëza, që e kishin zili rrotull e përtej Tepelenës. Se në Stjar te djali, nuk ka më thëllëza mali !

Humori karakteristik dhe bejtet kishin ngrirë kallkan. Mbeti nga ata burra që “nuk ia hante qëni shkopin”, si në vallet e kënduara që i ktheu në shkollë origjinale edhe në jetën kulturore.

Fustanella me 60 palë e Myrdarit, sikur do sillte diell, flokë dëbore e furtunë, dallgë Vjose të turbulluar, bashkë me djalin e vogël Golik. Zemra i rrihte fort xhamadanin e bukur dhe përplasja ritmike e opingave me xhufka mbi tokën e plasaritur nga zhegu e ngrica, ne 15 vjecarëve na ndizte zjarrin e moshës. Nuk thoshin kot në cdo veprimtari të rëndësishme: “Mos harroni Myrdarin e Salarisë !...”.

Lëroi, mbolli e korri vite të tëra nëpër lëndinat marramendëse të Folkflorit lab. Se në fund të fundit, “jashtë valles kërcejnë të gjithë”! U lind e u rrit në një familje me 12 fëmijë, atje, në prehër të maleve ku shqiponja bën folenë. Dhe nuk e zbrazi kurrë “koburen” që në brez…

-Kristo vëllai, më ka marrë malli rëndë, gjunjët janë prerë dhe s’shkoj dot as deri në Tepelenë…Këtu në Stjar mbaj vesh cicërimat e një tufe zogjsh që vjen e shkon si erë shiu në qiell, por nuk më ngjajnë hic me ato në Gropën e Kondos e në Gropën e Madhe të Këndrevicës qesqine. Llafosem e shkoqitem me Pashakon time që më mbushi shtëpinë me 7 fëmijë e po lëngon në krevat. Se nusja e Golikut po na rri në këmbë, si rrallë nusëria e sotme…Këtu edhe hëna më duket tjatër hënë…U mërzita shumë kur dorëzova në shtëpinë e Kulturës kostumin e Festivaleve. Sikur e shkula nga zemra. Kështu qenkërka kjo zuskë botë…

Ndërsa unë në Tiranë, sa herë takoj doktor Yllin, sikur cmallem me Myrdar Kërcanin e Salarisë !

 

81 Komente

 1. N
  Natasha

  Bukur Kristo. Shkruar me shpirt. Mjeke si Ylli u duhen njerezve, mjek i zoti, modest dhe Njeri me nj te madhe. Duket dhe rrenjet e familjes se tij te tilla jane.

  1. P
   Petrika Janku

   Respekte per doktorin e ndeuar Ylli Kercani.

  2. P
   Plepi

   Paske rrjedhur o Kristo derisa po shkruan kujtimet, fiks si veteranet...

   1. L
    Lisi

    Inati do dale me shpirtin, s’ke ci ben

   2. ¿?

    O ç'na i drodhe penjët e prapanicës o Kristo. S'të ka mbetur gjë tjetër tashti po të rrëmosh vërrat e vjetra e te nxjerrç kakërdhi të fermentuara të moteve kur spiunoje shokët. PS. I lutem klubit te karit te versulet gabelçe.

    1. Ψ. Ω .

     Ç'kal'n'zal..i..

     1. ¿?

      Po vetë e merr vesh ç'ke shkruar o rrëmbythje?

      1. 2
       2T8

       Si kalitet çeliku .

       1. Ψ . Ω .

        Rrjedhimisht .

        1. ¿?

         Dy çeliqe ne nje dere, njeri pjerdh tjetri rrjedhimisht merr ere

         1. M
          Mata . S .

          Ç' pjellë arzash .

          1. R
           Reply to Mata . S .

           TI nuk e dallon dot arzen nga bleta qe jep mjalte te shijshem, po ty te shijon balta e grurit.

           1. 2
            2T8

            Mbase Apikultura dhe gnosta n'met'hodi biologjike nuk e ka fshikur n'at'delelikatësë . Punë shqisash n'kijim . Te ju ka ngjasa që hamja e shija , s'kryqëzæinë

            1. L
             Lakœ Qiska

             ¿ Një Requiem nga vlœn Pa tjetësim .

             1. ¿?

              Klubi "Vllahia", si ju shkojne derrat mo, u merrni lekuren per kepuce, apo i beni sallam per grate, apo te dyja bashke.

              1. V
               Vfk

               Derrin jo , nuk e qasim kedhin po . Me zorrët bëjmë kole , me lëkurën kacek . Vfk

               1. L
                Lakœ Qiska

                Shko e pyt , mua më ka vdœkurë.

                1. Œrnela Frati

                 Po quravitesh Bushat aga ? Ta kena qinidis mandilin ti veç bëj porosinë .

                 1. ¿?

                  Vallahi jeni popull inteligjent, pak siperfaqsor, po s'prish pune.

                  1. E
                   Evgjeni Kaporali

                   Ju kemi lenë ju të pluskoni .

                   1. ¿?

                    Ashtu eshte moj Gjeni, ne pluskojme ju fluturoni me presh, ne ate vendin, e di ti ku.

                    1. L
                     Lakœ Qiska

                     Tapë kallami n'mkapsh . E kapi këtë apo do një Borlero në rrëzë të veshit ? A në mo'marsh ndonjë stap qorr si qimotës . Dallkauk .

                     1. 2
                      2T8

                      Dika e shantazhoka miu . Shkoi e hapja varrin mi Lane

                      1. ¿?

                       Lako, perse duhet vazhdimisht te konfirmosh faktin qe je debil i lindur, ose sakat mendor?

                       1. L
                        Lakœ Qiska

                        Ede...... Eskili ...Qen nji herë e i'a kall Ô lehni e s'ju lë o s'/ehi e nuk u lë ....Bushat bëja një skenarckë Salsavdallës për shpërtim parsaiza ftillu mirë për festë . Na bëni nji ballo në mes të ditës më njëmbëdhjetë se në dymbëdhjetë un'mbaj zi . Shënim : Vallen e Tinirkës ta m'syn Lakœ ty , e mo'aroç t'peç thonjtë se prishet magjikia .

                        1. L
                         Lakœ Qiska

                         Një mi importi si ti - aspak imperiœn - do ta bënte që nëse kryen një vrasje - me paramendim - ti ulej dënesa . Ti e ke të dëndur në over-dose dhe e reflekton në gjithë lektikën . P.d : Këtë leksionin e ke pa lek , por , me një læk !

                         1. ¿?

                          Lako, kembengules si gjithmone ne hajvanllekun e vet. Vazhdo o koqe krimbur vazhdo, pleh per lule,

                          1. V
                           Vfk

                           Ja ja rojte ti vœt e na i hidhesh nga fterastra në çor..i..astrë

                           1. ¿?

                            Edhe ti Vfk qeke antar i klubit "Kari i shfryre".

                            1. E
                             Eva Fan Quedis

                             Jo o lolo !

                          2. Œrnela Frati

                           Po shantazhon ti o morr ftere . Hë lango , fiku .

                           1. ¿?

                            E ke gje Œrnela Mutin ti me, apo perdor alfabetin e Lakos si alfabeti i Hajvaneve?

                            1. L
                             Lakœ Qiska

                             Æshtë Θoriasicque !

                             1. T
                              Tridhëmbelçkë

                              Ψ ..Oco , nuk shkruhet pa 2T ai emër pragu shquhet me dy , 8 , si Otto .

                             2. ¿?

                              Shkurt muhabeti nje tufe me kokeloqe.

                              1. L
                               Lako Qiska

                               N'daç kope me , pa koka mbi , e , n'do iç ; e di ç'ke mo'moloit , œhkecëzë , merrua n'gojë e pritua kæntën , n'marri . Aq i'u bënënet nga lanet'si ti . Hidhe vallkën n'goj't'ulkut , ma'kut , zhëvillmiu , p'a ke shpërasë nën'kupkë ? Kulpërës qepiu bushtërë ! Veç ajo rrënjë t'kam hamjen e babëzinë , e , nœ , na qeton shiën pa të ngarë si hamesh ; n'do , n'nuk , 'o t'ndukëmë . Se mo'aroç ! T'a kullandrisëmë Oco . Mo'u bëfç për rixha ne nœ se në nœ cërmitim tjatërë cëmbimë . Shkal o shkal , e , shpëton . Zagal q'i qepesh hamshit si zuskë , zabërhan . Guak atestik . Pa de ! S'ta qimë .

                               1. ¿?

                                Lako nuk te paskan qire sot mo qe perdridhesh si kurva ne aheng.

                                1. L
                                 Lako Qiska

                                 Jo , edhe ?

                                 1. ¿?

                                  Bravo Lako, e bere mutin spango perseri.

                                  1. T
                                   Tridhëmbelçkë

                                   Oco , ti i kujton të tjerët si ti o morr çoriasi ? Lakos veç qiri i ri , nuk i qi e as ta qi edhe t'i lutesh . Është i veœ steronï . Kaq të trashë ju Buallinjët sa veç për qere na bëni . Imë , pa dy , fishkuni më kaç se t'a vënë ab vista tuleve ; Ψ . Teknikisht po ta stilon . Frigalliu gjino , e mos tierç lækut të llacës soenë se o mbeç si Ocua . Hë ?! Hamza a e nxë ç'ili e shtër . Nuk ta nxë . Kllapit ahernaj , o n's'do , kollofit ç'o të vi hams siç je . Ψ

                                   1. V
                                    Vfk

                                    I'a ndezi dy nga shtatë q'i mban shandani i varrit , pes'i la pa'ndezë. Ah , miush , më i'e bërë si pritsrezervë . Apo hiç unë ti nga kapot je .

                         2. a
                          aaaaaaa

                          Ka shume kohe qe shikoje kete lloj gazetari provincial qe shkruan thjesht per nje komunitet te vogel ne kete gazete qe ka lexues masive nga gjithe trojet e shqiptare dhe kudo ne diaspore.Kujt i duhen keto historira dhe biografira lokale te treguara ne menyre fshatareske , sidomos nga Laberia(megjithe respektin).Te le pershtypjen qe keta njerze kaq te shquar dhe te sakrifices i ka patuar vetem Tepelena dhe Gjirokastra dhe jo krahinat dhe qytete e tjera te Shqiperise.Sa per dijeni ka patur me qindramije si ky Ylli doktora,mesuesa,agronoma,inxhinjera,etj.etj ne te gjitha krahinat dhe rrethet ne Shqiperi qe kontribuan dhe sakrifikuan pa asnje me te voglin shperblim,pervece mirenjohejes dhe respektit te komuniteteve ku sherbyen. Mjaft me me nostalgjira fshatarake,por shkruaj se ca duhet te bere per te rikthyer besimin,dinjitetin dhe zhvillimin e ketij vendi.

                          1. A
                           Ana

                           Sic duket atje i ka ngel ora ketij. Nuk i lexoj kurre keto qe shkruan ky.

                           1. T
                            Tana

                            Ana, kur s’i lexon kurre, nga e di se ku i ka ngel ora “ketij”?

                            1. x
                             xha temja

                             Po cdo ti moj ANA te shikosh e lexosh, modelin Kurv.ri te BIG Brother, Olten me negativitetin e saj dhe fjalorin e rruges. JOOO ANA, me mire lexoj Kriston qe kujton e promovon njeriun e punes, sakrifices, njeriun e mire me vlera.

                            2. T
                             Tridhëmbelçkë

                             Po shtat'a rreshtore ! Mund të shërbehesh me inteligjencë artificiale per perfeksionin në Meta Vers , por po të nxerrësh kokën në dritare sheh ç'është . Ai ata njohu ata skaliti , po mbase ti i do sipas tekave me vërsnikë . Ai atë tore që sheh e e përshkruan . Ç'të pengon ty të përfytyrosh kështjellën tăte ku ka rënë mortaja , lia , zgjebja e ta këshillëthjellosh hoin tënd pa i bërë hie hovit të tijë . Peng të moshës pa nuanca e ngcka . Ka teka e teka , ka dhe naze , por ka dhe si ata , jo si ti .

                            3. P
                             Phoenix

                             Ja se ku eshte katandisur shendetesia sot, me mashtrimin Global te Covid-19 dhe gjenocidim e vaksinave. Po ka njeri qe ende beson ne sistemin shendetesor dhe keta karagjozet psikopate qe perfaqesojne gjoja shendetesine sot, e ka rrugen te sigurt per ne ferr. Shikojini me poshte te video, kriminelet " Shendetesore ". Dhe vete Doktor Mengele skuqet nga keta plehra, te cilet kane qe ne 2020-en qe po kryejne krime kunder njerezimit. Historia do ti peshtyj ne surrat ashtu si e meritojne dhe drejtesia po vjen. https://rumble.com/v27en5i-covid-theater-2020.html

                             1. S
                              Semi

                              Nje shofim I mrekullueshem.Nje Bravooo te madhe

                              1. E
                               Eduard

                               Gazetar e tregimtar qe i ke shoket e rralle, njohes I persosur I shqipes. Shembelltyre e gazetarit te ndershem e me personalitet. Urimet me te Mira per ty, KRISTO!

                               1. T
                                Tahir Soko

                                Doktor Ylli e meriton respektin dhe mirenjohjen e te gjithe atyre qe e kane njohur. Respekte

                                1. A
                                 Alban Shijaku

                                 Bravo Kristo, qe ke shkruar per nje njeri te mire dhe nje doktor te mrekullueshem.

                                 1. M
                                  Meto Duro

                                  Mete vertet nje njeri shembellor paqen I till nuk mundesh te jesh mjek I mir rrespekt per Ylli Kerçanin dhe ju qe mundesuat kete shkrim

                                  1. "
                                   "BOHOTINA"

                                   Po ku eshte komenti im? Eshte shkruar qe dje rreth ores 21.00. Mos me detyroni re rishkruaj ndonje psikopati ketu qe nuk do te shkruhet per njerezit pozitiv te se kaluares, por per Big Bradher, per Perputhen, per Luanen e broçkulla te kesaj kategorie qe te lemerisin sot...

                                   1. V
                                    Vlonjati

                                    Nje shkrim brilant z. Mërtiri. Ju pergezoj shume. Je gjithone i vertet dhe shume kendshem per tu lexuar. Nje bravo qe kujtoheni t shkruan per njerez kaq brilant.

                                    1. F
                                     Festimi

                                     Shkrim me kulture gazetareske. Nje pene si e ketij gazetari mund te na sjelle keto shkrime dinjitoze per njerez dinjitoze.

                                     1. N
                                      Nuredin Frakulla

                                      Respekte per autorin e shkrimit, nje shkrim brilant i cili gjithashtu flet per nje njeri brilant. Respekte per doktorin dhe per ty! Kristo Mertiri!

                                      1. I
                                       Irini Peti

                                       Ish studenti i dalluar i fakultetit te gazetarise, mbeti po ai profesionist i zoti. Me vjen keq per ty Plepi dhe per ty Ana qe pas ketyre emrave derdhni mllef qe kushedi nga se frymezohet.

                                       1. I
                                        Irini Peti

                                        Ish studenti i dalluar i fakultetit te gazetarise, mbeti po ai profesionist i zoti. Me vjen keq per ty Plepi dhe per ty Ana qe pas ketyre emrave derdhni mllef qe kushedi nga se frymezohet.

                                        1. I
                                         Irini Peti

                                         Ish studenti i dalluar i fakultetit te gazetarise, mbeti po ai profesionist i zoti. Me vjen keq per ty Plepi dhe per ty Ana qe pas ketyre emrave derdhni mllef qe kushedi nga se frymezohet.

                                         1. I
                                          Irini Peti

                                          Ish studenti i dalluar i fakultetit te gazetarise, mbeti po ai profesionist i zoti. Me vjen keq per ty Plepi dhe per ty Ana qe pas ketyre emrave derdhni mllef qe kushedi nga se frymezohet.

                                          1. R
                                           Reply to Irini Peti

                                           Po perse 4 here o Irini Peti? Nuk te mjafton nje here, apo ti kujton se po e perserite hajvanllekun, behet i vertete

                                           1. P
                                            Pergjigje pergjigjes anonime

                                            U merzite ti? Po ja ti fuse dhe nja 5 here Irini te njejtin koment, se mos te mbetet merak. Gjasme s’i lexon keto shkrime? Nderkohe numeron dhe komentet …

                                            1. R
                                             Reply to Pergjigje pergjigjes anonime

                                             Po ti perse u preke kaq, apo tu krrua majaselli

                                             1. E ke nga eksperienca personale ¿? me majasellin?

                                              1. M
                                               Mata . S

                                               As i thought . It's him .

                                               1. R
                                                Reply to Mata . S

                                                JA edhe nje filozof i bythes qe kujton se flet anglisht.

                                                1. 2
                                                 2T8

                                                 As për postiqe s'të vo ty zhgualli ndaj të vë shpirton Mirœma . Tuaf !

                                                 1. R
                                                  Reply to 2T8

                                                  Kur e kerkon ti, perse te mos te ta shes une?

                                                  1. M
                                                   Mata . S .

                                                   Unë , veç ndri verbinë . Ndaj s'kam ç'i lyp ¿ E tret q'at të t'hollmë si t'ish m'at'anë . Lojë ti si me ken gurriçkë fjala e fjala t'lë të zgurdullë e t'plas buzbregut . Islandë . Sqolle bardhimë nœ . Jo me nœ .

                                                   1. 2
                                                    2T8

                                                    Ne , m'ollë , molo , veç tredhim .

                                                   2. ¿?

                                                    E lum si ju qe ju ka bo nona kercuj.

                                                    1. V
                                                     Vfk

                                                     Kështu s'shuhet flaka e vatrës e fœleæ ri besëngrohët . Ç'tu bëjnë nëpërkave . Veç u shtypin kokat siç u kanë .

                                                   3. R
                                                    Reply to 2T8

                                                    Ti te ha mune dhe te kerkon prape.

                                                    1. 2
                                                     2T8

                                                     Pse shet ti ?

                                                     1. R
                                                      Reply to 2T8

                                                      Jo nuk shesim, per miqte eshte gratis

                                                      1. V
                                                       Vfk

                                                       Fati juai i keq që nœ nu'bëjmë të tillë . Si dy franïtët e rrallë a n'ke meç çap nga sa ke e n'i ke të qënit si ata dy kaninët ,se , qënçe si ndollë leha që çjer , qënç e mbeç bishtukqënbishtbesprerë pa prehërorkë . As i pari as fundit ndër helmatzvaranë .

                                                   4. R
                                                    Reply to ⏳

                                                    Jo mer bir po kam pare shume te semure me majasell qe kur u krruhet me mire mos u dil perpara.

                                               2. I
                                                Irini

                                                Reply to Nameless. Prape me helm o I Paemer? E ka marre teknika gabimisht zotni ose une kam klikuar keq. Keqardhje per ty.

                                                1. R
                                                 Reply to Irini

                                                 Ti je per te ardhur keq per vete o teleshmene, ruaje keqradhjen per veten tende.

                                                 1. K
                                                  Kristaq Berxholi.

                                                  Eh mo i nderuar adash. Me ngjalle kujtimet e asaj kohe ne ato vende e njerez. I ke pikturuar potretet i nderuar. Mbetet profesionist i mrekullueshem o mik. Te uroj shendet dhe palodhshmeri ne profesionin tend. Te lexoj me endje gjithnje. Te pershendes.

                                                  1. S
                                                   Sara

                                                   Po ti lexosh me kujdes shkrimet e z. Mertiri patjetër që do shohësh respektin e mirënjohjen për njerëzit e punës e të shkencës kudo ku kanë qenë dhe i kanë shërbyer shoqërisë e Atdheut. Personazhet që na sjell gazetari janë modele e frymëzim për të rinjtë e shoqërinë shqiptare. Modele nuk janë ata që krijojnë TV e emisionet e ndryshme, por vlerat që i sjellin shoqërisë. Këta modele ndoshta duken kundër rrymës, kundër kohës prandaj dhe gazetari paguan një kosto. Sot është koha e maskarenjve, por Shqipëria është e shqiptarëve. Prandaj gazetari është si puna e atij malit të lartë, që nuk ka frikë nga dëbora apo rrufete. Ato thjesht nxjerrin në pah lartësinë e tij. Urime nga zemra për shkrimin.

                                                   Lini një Përgjigje