Jemi më të lirë apo më të vetmuar?

26 Mars 2024, 18:49Blog TEMA
Jemi më të lirë apo më të vetmuar?

Nga Çapajev Gjokutaj

‘Nga je?’, pyesim sot kur duam të dimë qytetin, fshatin a krahinën ku ka lindur a banon bashkëbiseduesi. Rrallë e më rrallë, përdoret versioni ‘Nga të kemi?’, që në fëmininë time ishte mbizotërues.

Në fakt edhe ‘Nga je?’ edhe ‘Nga të kemi?’ kërkojnë të njëjtin informacion nga tjetri. Por versioni i dytë përcjell edhe një mesazh plus: dëshirën për ta afruar të porsanjohurin duke e quajtur tëndin.

Sa më shumë kalon koha, them me vete, aq më të ftohtë bëhemi me tjetrin, aq më shumë zhytemi në vetminë tonë.

Kur e mendoj thellë, problemi rezulton më i ngatërruar. Mbase nuk është punë vetmie e egoizmi. Pesë poshtë, pesë lart, njeriu, jo si individ, po si specie, mbetet po ai, nuk ndryshon. Ato që ndryshojnë janë rrethanat.

E në rrethana të ndryshme njeriu sillet ndryshe. Sipas vendit dhe kuvendi. Jo njësoj dhe në dasëm dhe në ksodh, dhe në mbledhje me eprorët, dhe në kafene me shokët.

Të parët kërkonin sa më shumë lidhje, se jeta ishte e varfër dhe tjetri lypsej më shumë. Duhej të kishe patjetër marrje e dhënie me komshiun psh, që të të gjendej qoftë për të huajtur farë kosi a një filxhan kripë.

Sot i ke të gjitha në market dhe marketin e ke pranë shtëpisë, hapur deri në orët e vona të natës. Ndaj dhe ndodh të mos i dish as emrin komshiut të tre kateve më sipër. Pa le të kërkosh miqësi nga një i porsanjohur.

Po mbase ndikon dhe një faktor tjetër. Dikur mungonin televiziorët e radiot, gazetat ishin të pakëta dhe shumica e njerëzve s’dinin shkrim e këndim. Doemos kishte uri për informacion.

E një i porsaardhur mund ta zbuste këtë uri, të të molloiste ç’bëhej e ç’thuhej andej nga vinte.

Sot shtrirë në divan, veshur si të ta ketë ënda, me pizhama a gjysëm lakuriq, mund të marrësh vesh edhe ç’ndodh në anën tjetër të botës. Të mjafton telekomanda. Zonjë grua, e gatshme të shërbejë në çdo çast, pa të kërkuar gjë Ç’të duhet tjetri që mund të ketë një mijë e një huqe? Aq më keq një i panjohur...

Po s’përjashtohet edhe një faktor thjesht gjuhësor. Shqipja bashkëkohore ka hequr e po heq dorë nga trajta gramatikore emfatike. Bashkë me ‘nga të kemi’, kanë dalë nga përdorimi dhanorja etike, po kufizohet dëshirorja e po rrallohet përditë e më shumë habitorja etj.

Ndërkohë që meditoj, Dodo (maçoku) vjen e më fërkohet tek këmbët. E ndjen të nevojshme ta bëjë këtë disa herë në ditë. Thjesht për të shprehur afeksion, se i gjalli, njeri a kafshë qoftë ka nevojë për tjetrin, si prani, si marrëdhenie, si ndjenjë. Si dëshmi ekzistence në fund të fundit...

4 Komente

 1. x
  xheJ.eN.Bi

  Ke të drejt o Çapajev ,nje shkrim brilant dhe nuk shikoj asnjë koment.Po të kishe bërë ndonjë shkrim me temë politike a nacionaliste do mbushej me komente,një pjesë do të lavdëronte ,një pjesë do të shante dhe pjesa tjetër do kacafyteshin me njëri tjetrin.Sot ka filluar të shkojë budallallëku.

  1. M
   Met

   Nje fotografim i panorames bashkekohore. Njerez te vetmuar neper shtepite e tyre, qe meditojne dhe, ata me me fat, perkedhelen nga ndonje gjallese, qe s'e ka emrin njeri'.Zhvillimi i teknologjise, vec te mirave, solli edhe tharjen e humanizmit njerezor. Te gjithe i jane turrur parase dhe "per parane shesin edhe t'ane", sic thosh H.Z.Kamberi. Nuk kemi c'bejme, vec ta pranojme realitetin dhe t'i pershtatemi.

   1. J
    Jorgo

    Ti je nga pi... i arushes... normal qe ndjehesh i vetmuar

    1. V
     Vranakonti

     Respekt Capajev! ke bere nje artikull shume te mire dhe aktual. Per aq sa shkruan ne kete artikull,jane te verteta. Sot njerzit jane ndare nga njeri tjetri dhe nuk eshte me ajo shoqeri apo njohje njeri me tjetrin,qoft edhe per nje filxhan kripe apo fare kosi. Ne pallatin ku jam une ka 43 hyrje,pra 43 familje me te cilat njihem vetem me dhjete famlje. Kjo vjen per shkak te indiferentizmit dhe te mos komunikimit dhe interesimit per fqinjen apo shokun. Ndoshta erdhi nje kohe qe e dikton kete fenomen.

     Lini një Përgjigje