Kronikë e vendimeve historike

23 Mars 2023, 18:31Blog TEMA

Kronikë e vendimeve historike

Nga Agron Gjekmarkaj

Një e befasi e madhe me kishte bërë pusi sot në Kuvend. Njezet e dy deputet të ndarë ndershmerisht njëmbedhjetë nga mazhoranca e po kaq nga opozita me dorezuan një peticion ! Nuk po u besoja syve. Në menyrë solemne ata kerkonin një gjë gati të pabesueshme. As më pak e as më shumë lypnin pa të drejtë negocimi qę kronika të shkruhej  të marten a të merkurren dhe jo më të enjten apo të premten pasi seanca parlamentare të mbyllej. Nën peshen e habisë i pyeta po pse ma kerkoni këtë o njerez të mirë ? Duam thanë njëzeri që ta lexojme , ta pervetesojmë dhe të ënjten te sillemi siç kronika e pershkruan, kesisoj nuk bëjmë gabime as ne e as ti. Qerratenjet mejtova më emocionuan me besimin që me dhanë por gjithsesi mu duk nder i pamerituar dhe nuk u premtova.

Ishallah insistimi i tyre nuk do të jetë i pafre dhe qendresa ime të bjerë si keshtjellë rëre. Lindita atyre qe po iknin ju la minuta me bollek që të merrnin me vete kujtimin e mirë.

Sot ishte dita e Teta Gertes. Ajo dje  mbeshtjell me nurin e fjales se mbajtur i ka dhënë shumë gezim Babos me Spitalin e ri të cilit i preu shiritin . Ndersa sot me atë inerci , me lumturi dishepulli erdhi mes nesh . Sytë e saj llamburisnin sukses.  Ajo u sulmua nga jugu  dhe nga veriu , Bujar Leskaj dhe Zef Hila ngarkuar me merinë e koheve rrethuan Teten por ajo luftoi si Zonja Çurre pa ju dridhur qerpiku . Qendresa e Tetes u bë në emer të Babos dhe shume xhelozi shkaktoi mes te veteve.Ehuha ngaqe Teta e ka shpirtin bereqet mendonin se nuk të merr gjak në vetull. Po të mori zët Teta të piu e zeza. Gabuan. Ulsiu kishte rregulluar dhëmbet i uruari dhe ngjante si shahir, pervjelte buzet që ti dukeshin teksa merzinë kishte bërë sikter. Niko nikoqiri dhe Tezja ishin pushtuar nga bajtalleku. Ngjanin si dy njerez të mirë që skanë me lek për të ndihmuar të varfrit dhe u thyhej zemra.

Çyrbja kishte zënë krevatin nuk u pa asgjekundi. Pyeta ku është evlati. Mora xhevapin se e kanë zënë ethet meqënese Babo si ka dhënë leje që ti bëjë copash gjithë armiqtë e tij. Shpirti i tij nuk e mbajti dot këtë. Ju moren këmbet, shikimi ju err, nuk pa më dhe u pland në krevat me 40 temperaturen.

Edhe Arben Pellumbi nga frika se mos Kosta i Gramozit dhe Lindites që do të jetë edhe i Babos i bënte gjemen për cenimin që i shkaktoi heroizmit të tij në Itali nuk u pa askund. U zhgenjeva pak se gjithë ai burrë që nuk i dridhej qerpiku kur Balona tundej të bjerë në panik nga kercenimet e Kostes?! Mbetet për tu parë.

Bela mbi banak solemne dhe në harmoni ngjyrash mes kafes dhe të zezes por më shumë ra në sy një bisede e ngrohte mes saj dhe Elises englendisur në ngjyrë lila. Te kenaqej syri tek i shihje në harmoni e gazmend. Na mungonte ajo pamje bukolike. Dukeshin si dy motrani e shoqeni.

Blerina ishte mbuluar me jeshilllek gati dukej si një lulishte në levizje. Shalsi u kthye mes nesh pa mendime por me shendetin mbroth. Dash Sula u pa në kafe çehrerënde, po jo në sallë. Sot ajo nuk e meritonte dhe ai iku me rropame e perbuzje si Ciceroni nga Senati.

Nuk u duk asaj ane as Kryezevendes Lideri dhe as Albana me gjasë revolucioni po prehet per një mesymje të re. Ndjeva mall.

Margeriti nuk kishte si të mungonte me heshtjen e saj mes jeshiles dhe blusë  si shënjë dashurie  per veten dhe kureshti per boten. Etilda  me shikimin perqendruar  mbi majen e kembes erdhi me perkorje e iku me modesti. Ndenji aq sa për të gezuar Majkon , Tonin e Taon me bisedat e buta si mendafsh domëthenë pak.

Mimi di Puccini flet vetem me burra si komandante e lindur i rrefente Etjen Xhafajt lavdine e moteve që vanë. Ngasherehej  ai i ngrati. Mjekrra e dendur i qullej. Lotet e burrave Mimine e bëjnë më të fisme dhe të paepur. Jorida në keto kohe të turbullta po i sherben vatanit në Bruksel tek unë mbeta vetem si kuk duke u perleshur me nostalgjinë. Braçe sot nuk zukati. Isuf Çela ngjante sikur i thoshte vetes , "proh hatri i Zotit erdhi kjo ditë". Tao dukej gjithe diten si njeriu i mirë Telo.

Ina Zhupa i kerkonte faktorit nderkombetar reagim ose per ndryshej do të mbante një tjeter deklaratë kercenuese.

Salianji me miresi shenjtori që e karakterizon dhe fantazi shkrimtari na ftoi për dreke me Helidon Bushatin të cilen se di pse e pagova unë. Më pas më kapi një si merzi. Nejse. Aty u moren vendime të medha. Shqiperia do të habitet prej tyre pa kaluar dy javë.Më vonë u ndamë duke u betuar në ruajtjen e sekretit i cili do habise Foltoren dhe  Vulen me formulen per bashkim.

23 Komente

 1. P
  Pal Melyshi

  Doli " Dielli " dhe " Hena " cdo herr del nje karaduz i Saliut te Vicidolit , po sa shume paskan qene keta maloket , katundare te Salu Kermes , po more zoti Baze po ja ulni vlerat Gazetes duke botuar shkrimet e ketyre analfabeteve njethundrake,

  1. R
   Realisti

   Gjekmarkaj paska drekuar me Salianjin.... Po turp o I pacipë "profesor" nuk ke??? Si mund të ulesh për të ngrënë me një një mashtrues ordiner që nuk ka minimumin moral si një shtetas I zakonshëm e jo më si deputet??? Ti duheshe I pari ti kërkoje Salianjit të bënte dorheqjen pasi historisë së Babales. Ti shkon e drekon me të. Të bëfsha m..in mu në kokë. Idiot!!

   1. A
    Adi

    Realisti, teper I perpikte!!! Koment me shume vlere per kete parlament derexhe!

    1. B
     Bureto

     Po te ishte ky politikan nga ata qe politiken e shikojne si sherbim ndaj komunitetit, por jo të rrojne e perfitojne në kurriz te saj, do te kishte lene mandatin dhe te konkuronte per kryetar bashkie në Lezhe, aty ku prej votave te lezhianeve ka marre dhe mandatin si deputet. Para tij e beri kete, në vitin 2019 Pjerin Ndreu i cili e la mandatin dhe mbasi u tregoi per kater vjet lezhaneve se sa vlen si kryebashkiak, po rikandidon. Pra shko matu me të, shko dhe sfidoje Pjerinin, dhe mos na 'çudit' çdo dite me nga një pamflet të pështire. Ani, po nuk ta mbajti, mos kandido, por per te treguar se ke ndoca dinjitet, per te ruajtur, te cilin na e shet sikur diç je, bëj aq sa beri miku dhe kolegu yt, profesor Mark Marku, i cili kur pa se si PD, po shkonte rokopuje, qysh në korrik 2021 dha doreheqjen. Edhe atehere ti, si skuth qe je, nuk u ndjeve! Dhe mos harro se deputet u bere në saje te atij dhe ti kete e di mire. E pra, ku ka rast më te mire se tani per te treguar se sa vlen?

   1. N
    Noci

    Hartimxhiu vazhdon te na tregoja perralla qe na duhet nje analist te na tregoje ku e ka hallin.Krahun e vet nuk e ngacmon se puna ju ecen per bukuri.

    1. T
     Tirana

     Gjelle per te vjelle

     1. f
      fredi

      Prape keto hartimet ky idioti?!

      1. M
       Mara emigrante ne Itali

       O Z.Mero po mjaft se u lodhet me keta nje thundrore ,te pakten verini turni i trete qe ye mos na bezdisin me idjotesirat qe shkruajne .

       1. .
        .

        S'po kap ndonje dashnor/e, prandaj duket si idiot pozitiv.

        1. S
         Shkodra

         Imagjinoni ne tere kete zallamahi qe gatuan per te arritur deri ne asgjesimin total te asaj mender PD-je, ky gomari merret gjoja me skica "humoristike" pa fe zorit sikur keta llapaqenet kan kapur qiellin e xhtate. Çfar ironije e hidhur, çfar makabriteti dhe hzjde e prit ndonje dobi prej ketyre shpellareve. Ky rrypi, ne vend qe te bente shkrime me analiza te gjendjes katastfofike ku ndodhet PD, ne vend te shpaloste ide si mund te dilet nga kjo gjendje, ne vend te marrjes se pergjegjesive si anetar i ketij grupi parlamentar ku ban pjese, merret me budallalleqe qe ke peshtire ti lexosh. Por kjo ndodh sepse soji i tij nuk di pse eshte ne Kuvend dhe nuk di te beje asgje te vyer per kete firce politike qe po shkon drejt zhuarjes. E gjith barra u ka mbete Alibeajt, Bardhit dhe 5-6 zonjave e zoterinjve deputete. Situate e rende kur ke ne krah deoutete qe presin nga do anoje peshorja qe te vrapojne pwr ndonje cope byrek...

         1. A
          Arian

          Prift je shume bajat i peshtire

          1. g
           goni

           Po ky kari ku kujton se eshte ?! Ne ore te letersise?! Keshtu eshte kur zgjedhim njerez shterpe ne parlament!

           1. p
            pap

            Seriozisht e keni, ky ashtu ..... i letersise?! Prandaj e shkruan shqipen me gramatike dhe pa asnje presje. O, perendi, ki meshire dhe na shpeto nga keta medioker!!!

           2. C
            Coli

            O Zot çe ka gjet PD me kete NJETHUNDRAKUN

            1. U
             Universi shprsa ime

             Humor malsori shkurt maloku. Kush të ka çuar ty në parlament or Trunxh

             1. J
              Jack

              Ky kujton se shkruan diçka per tu lexuar, i duket vetja publicist , sikur ka stil, mendon se eshte intelektual. Mjere ai popull per keta intelektuale........

              1. D
               Dardani i Ri

               O Gjekmarrja, ti akoma mendon se ka ndonjë budalla që i lexon marrëzitë e tua? As shpellarët më primitiv të Tropojës nuk të lexojnë dhe as të dëgjojnë më. Ti je i vdekur i pavarrosur.

               1. B
                Bozhigradi

                Ore miq, ju pyes sinqerisht, kuptuat gje? Per tipa si shkrimshkarravitesi me siper eshte me mire te mos shkruajne sesa te zbulojne budallallekun per ta pare edhe ne.

                1. k
                 kopeshtari i kuvendit

                 Markagjoni padfyshim qe femrat i ka per ze sepse historikisht si fis i ka vrare mbas shpine ,ndaj edhe sot pinjolli i tyre nuk kursehet dhe mendon se me Gjonmarkaj i ka fshire te gjitha duke harruar memorjen e ketij populli!E s'ka fat me te madh qe po ta kini vene re pas vizites se pare pertej Atlantikut ai ka lene gjithçka ne pritje te ndonje cope,pasi i ploteson te gjithe kushtet per te realizuar planet afatgjata te "miqeve" qe na e bene kete vend me hi se sa gjermani dhe na thone te krenohemi sepse Shqiperia eshte ne rruge te mbare:Ne vendin e pare per analfabetizem shoqeror ,ku mesatarrja e shoqerise nuk kalon as deftesat e klases se katert pavaresisht te paisur bte gjithe me "mastera"e diploma false.E s'kishte si te ndodhte ndryshe ,Shqiperia tashme eshte e pandalshme drejt humneres intelektuale sepse gomere qe u kuqelon fytyra ,nga te dhjamosurit ligjerojne e ligjerojne ne stallen e parlamentarizmit demonkratik te veshur me kostume e kollare sikur te jene truri i ketij vendi e kombi e identifikohen shume shpejte nga mbrapa nga menyra se si ecin si derra me dy kembe ku vetem qytetari e civilizim nuk shikon!Nje nga keta eshte edhe i leni menjane nga partia Salinjane te cilen e ka aq perzemer qe nuk po ia var sa u be cope duke hedhur rreshta per poziten por te fatkeqesisht kryesia e partise se tij nuk dijne shkrim e kendim e per rrjedhoje nuk arrijne tia nxjerrin dot vlerat ne pah!Bisht qeni le lindur e bisht qeni do ngordhesh pavaresisht se vazhdon e leh !

                 1. S
                  SPAK

                  Ky eshte nje Lysien Leven i kohes se Saliut! Njerez te kenduar por jo te ditur,koha i ka lene shume prapa!

                  1. Z
                   Zeman Mashkullori

                   HARTIMXHI! Shkruan me gabime gramatikore e sintaksore njëherësh. Nuk njeh përdorimin e presjes;nuk njeh pikësimin e fajlive nënrenditëse në pozicione të ndyshme dhe ca, më keq,nuk njeh pikësimin në ligjëratën e drejtë. Ngaqë kam qenë mësues dikur,po të ishe nxënës në klasën e 9-të,sipas normave të vlerësimit,merrje notë pakaluese.Mos u ngrefos sikur nga ti fillon mençuria,se,në vend të nxishë vetullat shkrimit i nxjerrë sytë.Nuk bën humor(nuk e ke në gene),po mbjell tumor dhe terror.Nëse guxon e shkruan më,do lë gjithë punët dhe me gërma kapitale do korregjoj çdo pasaktësi drejtshkrmore.

                   1. M
                    M_K

                    Këtij mundi - vrakohë - i thonë ; kur sikleti zë e zë be për at'skrivani që penën nuk e ngjeva gjëkundi veç në të timin gjak , e bera be të bëj ujë t'tëndin q'e ke safi e jo të turbullt e me tepri siç e kam unë .

                    Lini një Përgjigje