Si Rama po bën diplomaci me piktura!

23 Mars 2023, 10:46Blog TEMA

Si Rama po bën diplomaci me piktura!

Nga Dritan Hila

Edi Rama ka hapur një ekspozitë në Athinë ku kanë marrë pjesë personalitetet më të larta të politikës greke. Konkretisht kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, pastaj edhe ministri i Jashtëm Dendias, etj. Kjo në fakt është një taktikë e përdorur prej kohësh nga Edi Rama. Të njëjtën gjë ai e bëri edhe në Francë. Hapi ekspozitë pikturash. Pas kësaj mori edhe titullin e Kalorësit të Legjionit të Nderit. Rama ka hapur ekspozita edhe në Kinë edhe vende të tjera me ndikim botëror. Rama e përdor pikturën si një mjet për të carë tregjet e politikës botërore. Unë mendoj që i ka shërbyer kjo, edhe Ramës edhe vendit.

Neve deri tani kemi qenë një vend i cili është prezantuar me politikanë të fortë, ose politikanë të korruptuar, ose të dyja bashkë. Edi Rama e ka këtë njolle të vendosur nga mediat, por ka arritur ta sfumojë këtë politike të kundërshtarëve të tij, duke u paraqitur si një kryeministër i cili here shfaq anën e tij sportive, here atë të batutave dhe here atë anën si artist. Ketë e përforcon edhe duke thënë që: “Unë jam një politikan i rastësishëm, sepse jam piktor!”. Kjo e ka prezantuar Shqipërinë me një fytyrë ndryshe, në sytë e botës. E ka paraqitur Ramën si një politikan te butë, pavarësisht se në realitet këtu në Shqipëri, ai është një politikan i dorës së fortë.

Rama është politikan po aq i fortë sa Berisha, në Shqipëri, nëse do i krahasojmë. Ai e kontrollon me dorë të hekurt partinë. Madje edhe më shimë se Berisha, si ai kishte edhe fraksione brenda partisë te cilat dilnin jashtë kontrollit të tij. Ndërsa Rama e kontrollon me dorë te hekurt partinë. Por në sytë e Perëndimit dhe të botës, ai paraqitet si një njeri i butë, artist, si një njeri që do të çojë përpara Shqipërinë. Është i zoti te paraqesë ato vepra që ai ka bërë, siç janë rilindja urbane, agroturizmat, pra Shqipëria turistike. Ka punuar në këtë drejtim dhe fakt është që televizionet më të mëdha ndërkombëtare tashmë e kanë Shqipërinë në agjendën e tyre. Ka ditur ta vendosë Shqipërinë në një fokus të tij, bashkë me veten.

Ajo që bën përshtypje është vizita në Shqipëri dhe zbutjet e toneve nga ana e politikës greke. Duhet thënë që Mitsotakis i ri është një politikan i formuar në SHBA. Ai përfaqëson të djathtën greke, atë të djathtë që mbart anën më të zezë të marrëdhënieve shqiptaro-greke, të armiqësisë ndaj shqiptarëve. Por për fat, kjo periudhë tranziconi ka bërë që shumë parti të ekstremit të djathtë siç ishte Agimi i artë, koha i sfumoi duke e lehtësuar edhe të djathtën greke nga pesha e ekstremistëve. Momentalisht Mitsotakis përfaqëson një familje të madhe politike në Shqipëri, përfaqëson të djathtën greke dhe po përpiqet ta modernizojë atë. Ai tha fjalë pozitive në ekspozitë. Gjithashtu edhe Dendias, i cili sipas të dhënave është ngë Vunoi, i njëjti fshat nga është nëna e Ramës.

Mua ma kanë thënë himariotë, të cilët kanë punuar në vilën verore të Dendias në Korfuz që ai vetë flistë shqip dhe nuk ishte fort entuziast kur i përmendën termin e vorio-epirit. Kemi të bëjmë me një politikë të Ramës i cili po përdor pikturën si një mjet për të zbutur marrëdhëniet me ato vende të cilat kanë qenë armiqësore ndaj Shqipërisë deri tani dhe për ta përdorur si armë ndaj vendeve të fuqishme. Duhet thënë që Rama në këtë periudhë, kur bota është ndezur në konflikte midis Perëndimit dhe Lindjes, midis bllokut ruso-kinez dhe atij Perëndimor, ka ditur të mbajë një politikë të butë.

Rama nuk do mbesë ne histori për shkak te pikturave të tij, por për shkak se minimalisht ka qenë 10 vjet kryeministër. Rama ka mbajtur një profil të ulët me Kinën. Nuk ka përdorur të njëjtën gjuhë që përdorin Perëndimorët, ata që quhen skifterë në politikë. Kjo ështe reflektuar edhe në marrëdhëniet që ne kemi me Kinën. Rama nuk ka përdorur një gjuhë skifterësh kundër Rusisë. Ka marrë pjesë në sanksione se janë të domosdoshme, por nuk ka marrë edhe një pozite flamurtari kundrejt Ukrainës. Sepse Rama ka qenë i qartë që në fillim. Kjo është një betejë mes dy vëllezërve sllavë që në fillim. Ukrainasit nuk kanë qenë përkrahës se mëdhenj të Kosovës, madje edhe sot që flasim nuk e njohin atë.

Ambasadori i tyre i bën elozhe Beogradit dhe i jep siguri që nuk do e njohë Kosovën. Rama si një diplomat i mirë, edhe me Ukrainën nuk është treguar entuziast, i ka akorduar si ndihmë 1 milion dollarë dhe ato s’e dimë nëse ia ka dhënë apo jo. Është treguar me një këmbë në frena. Nuk është treguar agresiv ndaj Rusisë, pavarësisht se Rusia është mike e Serbisë. Por duhet të dimë se në politikën e madhe, Rusia nesër del, ne një koniunkturë të caktuar e tradhton Serbinë. Nëse Rusisë do t’i jepet mundësia që t’i njihet aneksimi i Krimesë, kundrejt njohjes që ajo do t’i bënte Pavarësisë se Kosovës, Rusia do ta bënte pa asnjë pikë vrarje të ndërgjegjes apo dhembshuri për Serbinë. Situata ka ndryshuar.

Perëndimi sot është në fazen kur mendon që mund ta marrë pavarësinë e Kosovës, njohjen nga Serbia pa pasur nevojë për miratimin e Rusisë, sepse pozicioni i Rusisë sot është shumë i dobët, pavarësisht se është anëtare e këshillit të sigurimit, problemi i saj është që ka këputur të gjitha urat me Perëndimin. Duhet thënë që Rama nuk ka treguar ndonjë qëndrim i cili nesër mund ta bëjë të vështirë një bisedim midis qeverisë shqiptare dhe asaj ruse apo kineze. Politikën e tij me Greqinë Rama ka ditur ta luajë bukur. Ai ka qenë një kundërshtar i bërjes së varrezave të ushtarëve greke në luften italo-greke, por që varrezat shtriheshin përgjatë gjithë vijës së pretenduar nga ana e grekëve. Ai ka ditur ta mbajë këmbën në frena.

Është edhe një qasje e zgjidhjes së problemit të detit duke kaluar midis Shillës dhe Karibdës. Në një krah ka opinionin nacionalist shqiptar m, i cili është shumë i vëmendshëm ndaj zgjidhjes që do t’i japë. Në krahun tjetër ka aleatin e vet strategjik i cili është Erdogan. Personalisht mendoj se dërgimi i çështjes së kufirit detar te Shqipërisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Detit është pak problematike sepse ne nuk kemi juristë te mirë të së drejtës ndërkombëtare, aq më tepër nuk kemi juristë të së drejtës detare. Mirëpo ka të ngjarë që çështjen tonë ta marrë përsipër studioja e bashkëshortes se Tony Blair dhe kjo e bën një argument te fortë në favorin tonë, me shpresën se edhe mund të fitojmë.

Kam frikë se grekët i ka trembur kjo sepse dihet influenca që ka çifti Blair ne politikën botërore, e sidomos kur bëhet fjalë për dete, ku janë amerikanët dhe anglezët ata që e bëjnë ligjin. Me anë të kësaj diplomacie Rama ia ka dalë që të zbusë gjakrat dhe ky është një nga faktorët që e mbajnë atë në pushtet./ Dritare.TV

32 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Hahahahahaha

  1. D
   Draper dhe Çekan

   "Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit"! Punon ti mor karagjoz, apo ket pune te kane dhene ty, rri tere diten para kompjuterit dhe zhkarravit ne tastjere tekstet qe te dergojne ne A-4 loqexhinjte e Sahalese. Nuk ka shkrim ne kete gazete qe ti te mos beshe komente te tipit Sali Ramut Berisha, duke mos thene asgje per shkrimin qe komenton, por vetem meresh me fjalor banal, tipik Sahale Ramut Berisha, dhe me familjaret e protagonistit, te cillet nuk kane asnje lidhje me çfare shkruhet. Te dish nje gje: Komentet e tua vetem e lartesojne EDI RAMEN, dhe tregojne te verteten per shpellaret dhe prijsin e tribuse se tyre.

   1. V
    Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

    Dalina, ti je moj zemer?

    1. D
     Draper dhe Çekan

     Jam MOTRAT dhe MAMI YT qe presim ne semafor naj pensionist te pa grua qe tja marim ne goje per ca leka qe te te blejme ty ni gamor qy te shkosh ne protesten e Saliut.

     1. D
      Draper dhe Çekan orrigjinali

      Po ty mor te qifsha motren dhe grun fut dhe gocen me morre leje mua qe shan njerezit me pseudonimin tim moj karaputane , po aq shemtire je nga trute sa te pelqejne te mirat e te tjereve. Ptu te qifsha familjen kinez kurve , fuks , I peshtire .

      1. R
       Raimond vlonjati

       Rama po shet Detin tone me shgaravinat e tij qe i quan piktura,, si shurra

     2. L
      LIRI dhe ARGITA BERISHA

      Nuk me njeh o sherbetori im pa shtylle kurrizore? Vertet nuk me njeh se kush jam une? Po une jam Argita e Sahalese mor IDJOT, jam Liri Berisha, mor PEDERAST, jam Albana Vokshi, jam "Nora e Kelmendit" mor FAQEZI, jam Mesila Doda qe te çaj ballin me shishe mor BURRE KURVE. Keto epitete te merituara qy ti thashe, jane per te te kujtuar se sherbetori duhet te mbaj venin e vet e te mos dal si kerrja para gamorit.

      1. D
       Draper dhe Çekan orrigjinali

       Vito , ma gjen dot kete daline kurven , qe eshte femer te garantoj une se kurvat perdorin fjalorin karagjoz.

       1. V
        Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

        "Draper dhe Çekan orrigjinali"! Une e gjej kush o mas ktij llagapi, po kam frik se ti nuk je " Draper dhe Çekani" orgjinal e kshu mshko puna kot.

        1. T
         Taulant

         "Draper dhe Çekan orrigjinali"! Per i kyt hall qy tka zan, ma mir thuj "Raimond vlonjatit", se ai o çapajef sigurimsi, ay ka nuhatje si QEN ene me i her tmaro pun

     3. v
      vertete e !

      noj byth Greku te Lashte me carin rrasur brenda ,do entuziasmonte merrezishte Greket , Ja beri ndonji dhurate te tille KM i Shqiperise Kolegeve Greqire ? Mesiguri qe Maredhenjet me shtetzin e perdearsteve do kishin marre nji zhvillim te ri

      1. d
       durrsak 24 karat

       Greket nuk e dun Edin, nuk i kane dhane ndonji dekorate si Like Florinit per kontributin qi ka dhane per perhapjen e greqizmit ne Sqhipni. Kshu asht puna o "vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit" dhe "vertete e !". Ju, me sa shifet, hani buk ke aleanca e Likes dhe Non-grates. Let China fuck your mothers!

      2. R
       Ropi

       Me pak fjale politikani me briliant qe ja pare ky vend!

       1. P
        Profi

        Je i madh! Dritan Hila! Objektiv, fisnik.

        1. A
         Arjan

         Doli dhe dritani I shkabajve bythlepiresi I radhes mbas merushes.Bir selmoni nanes ke te qaje me pare.

        2. a
         anti25642654censurë

         "Si Rama po bën diplomaci me piktura! " a thu të jenë budallenj grekët,apo e kundërta?? mos vallë grekët po ja fusin dobiçit,duke i bërë qejfin duke i dhënë galeritë e tyre për publicitet?? ai "bëhet i njohur" dhe grekët marrin atë që duan!dhe çdo shqiptar e di se çfar duan grekët!të gjithën!!

         1. I
          Irfani

          Eeeeeee "diplomaci" me Zahon! Ha ha ha

          1. V
           Vulhumburi

           Tregoni nje tjeter qe ka qene ne gjendje ,ne historine shqiptare ,te beje me shume !

           1. j
            janullatos arxidoglyftis

            Rama kujton se ben diplomaci ! Greket e pabese nuk do te kene kurre ndonjehere qendrim pozitiv ndaj shqiptareve. Nuk ua lejon kisha orthodhokse edhe sikur te donin.

            1. a
             anti25642654censurë

             "Rama kujton se ben diplomaci !"nuk është aq budalla sa shtiret!!budallenj janë ata që duan të na shesin sapunin për kaviar të presuar!!

            2. D
             DIPLOMATI I KARRIES

             DRITAN MO BIR KE SHUME TE DREJTE TI POR KJO SJELLJE NUK BEHET NDERKOHE QE FAL QEVERISJES SE KORRUPTUAR E TE PAAFTE , 50 % E POPULLIT QE EDI RAMA QEVERIS ESHTE PA BUKE, KUR 5 % KANE KAPUR TE GJITHA PUNET E BUSNESET, KUR 45 % MEZI JA DALIN TE SHTYJNË MUAJIN KURSE GJITHE PENSIONISTET ME PENSIONE JO SPECIALE APO TE POSAÇME BEJNE ÇUDI SI VAZHDOJNË TË JENË GJALLË. E KUJT I DUHET KJO LLOJ DIPLOMACIE PER TE NDRITUR NJE VEND QE STERRON PERVEÇ VETËM EDI RAMËS QË DO PADITUR PË SHFRYTËZIM TË DETYRËS QË MBAN NË FAVOR TË VETES.

             1. P
              Pickaxhiu

              O dipllomati edhe ti ske buk me hanger?...epo hani karin tim

             2. S
              Semi

              Nuk besoj se genjehen Greket perkundrazi...eshte feminore ta mendosh. Dritan dedha te pyes...ligji luftes a u hoq?

              1. A
               Agim

               Fotografi qe flet vet

               1. A
                Abdurahim Ashiku

                NJË MBRËMJE ME FAMILJEN MICOTAQIS Marrë nga libri "Rrëfimet e komshiut" Kisha ditë që nuk e kisha takuar. Më mungonte humori dhe e qeshura e tij, një e qeshur sikur rrjedh nga kroje të thella ujëkristal. Kishte arsye. Kësaj radhe ishte lidhur pas të vëllait që nuk bënte hap pa të, pa iu ngjit përdore si ngjitet fëmija pas prindit. Athina e kishte befasuar me rrugët, lëvizjet, trafikun, zhurmën. I mësuar në ngushtësinë e shtëpisë së vogël private diku andej nga kodrat e Rrashbullit, me klasën ku jepte mësim dhe grupin muzikor që i jepte gjellë bukës së mësuesit dhe ndonjë tra shtëpisë ende në ndërtim, Athina i dukej e pakapshme, madje e frikshme. U përqafuam me të dhe me vëllanë, mbasi me të isha njohur në Golem të Kavajës verën e kaluar. Pritëm dritën jeshile të semaforit për të kaluar Patisionin e për tu shtruar në atë mjedis të vjetër lokalesh që mban në vetvete Fokion Negri. U ulëm dhe porositëm kafenë e zakonshme. Tek gjerbnim amalgamën e kafenjtë në një cep buzësh kapa fijen e njohur të buzëqeshjes, fije që i shfaqej sa herë kishte ndonjë të re nga “Fronti i kamerierit”, siç thoshim me shaka. - Mbrëmë kisha mysafir në tavolinë Micotaqin... - Kë? Micotaqin? Atë të madhin? - Jo vetëm atë, por edhe me të shoqen, Marikën edhe të bijën, Dorën, edhe djalin, Qirjakon... - Dhe...? - Edhe duzinën e rojeve që rrethoi lokalin. - Kaq? - Ishim lajmëruar, sigurisht se do të vinte dikush i madh por se kush, pronari nuk ma tha. Ai, për çdo gjë ka besim të plotë tek unë dhe shërbimet e veçanta mi jep vetëm mua. Bëra gati si zakonisht tavolinën duke u kujdesur deri në hollësi. Kur behu në hyrje të lokalit ndjeva njerëzit të luanin vendit, madje të ngrihen në këmbë. Nuk munguan edhe disa përplasje duarsh në shenjë respekti apo tifozëri partiake. Ju e dini se në lokalin tonë vijnë nga të gjitha partitë dh nga të gjitha shkallët e pasurisë. Në krahun e djathtë, sapo kaloi portën mori Dorën, kurse në të majtën Qirjakon. Pasi u rehatuan u urova mirëseardhjen dhe i ftova për porosinë. Më dëgjoi, më mati nga koka tek këmbët, më pa në sy dhe me atë zërin e tij bubullues më pyeti: - Kritikos ise? - Ohi!- i përgjigjem prerë duke ngritur kokën lart. – Ime Alvanos! Priste, ndaj edhe pyeti, ti them se jam Kritikos, Kretas sepse nga Kreta i ka rrënjët megjithëse kretasit asnjëherë nuk ia kanë dhënë votën, as atij kur bëhej e ribëhej kryeministër, dhe as sot partisë së tij “Demokracia e Re”. Përgjigja ime, e prerë, e befasoi. Të them të drejtën, asnjëherë, në asnjë rast, edhe atëherë kur isha ilegal, nuk e kam mohuar se jam shqiptar. Pse ta mohoj? Pashë në ato të dhjeta të sekondave se si kërciti kolltuku, si notoi shikimi sa tek e bija tek i biri. Pashë se si buzët ia përshkoi një fill i hollë qeshje. Nuk e mora vesh natyrën e atij filli derisa nga goja e hapur nuk do të dilte një zë i fortë, bubullues... - Ho, ho, ho! – qeshi ai sa u drodh lokali - Ha, ha, ha! – qeshi e shoqja - Ha, ha, ha! – qeshi e bija. - Ha, ha, ha! – qeshi i biri Ishte një shpërthim gazi që nuk e kisha dëgjuar e ndjerë ndonjëherë, një bubullimë si pas flakës së rrufesë në qiell me shi, një gaz që vazhdoi për minuta e i dha lokalit tjetër ngjyrë. Porositën, dhe ndërsa drejtohesha tek kuzhina për të lënë porosinë, ndjeva mbi sup një dorë të rëndë. Kthehem dhe përpara më del fytyra dyngjyrëshe e shoqëruesit. - Pse qeshi kryeministri? – Më pyeti paksa me arrogancë. - Më pyeti në se jam nga Kreta, Kritikos. - Dhe ti si iu përgjigje? - I thashë se jam nga Shqipëria, Alvanos. E pashë si ia përshkoi fytyrën një qeshje që nuk mungoi të bëhej e zëshme. E pashë se si bisedën ua tregoi rojeve të tjera të cilët u shkrinë në gaz. Kur qesh shefi, qeshin të gjithë. - Kaq? – i them - Kaq. Çfarë do tjetër? - Lanë ndonjë bakshish kur ikën? - Hëëë!- mërmëriti dhe vazhdoi: - Të pasurit i mbajnë xhepat qepur me pe dore... Kohë të reja... Athinë, 22 mars 2011

                1. T
                 Todi

                 Nga nderzimi artificial ke lufta ne Vietnam. Ne fakt kam vene re qe Hila eshte pro Rus...nuk dihet arsyrja por...sa per Stadion e Blair nuk e ashtu shume Greket...thone qe shumicen e ceshtjeve I kane humbur

                 1. d
                  ducja

                  Bo ky diplomaci, apo bo greku? i jep ca pare per zhgaravinat e tij dhe e emocionon pa fund pêr t'ia fut pastaj. greket njihen per dinakeri, me duket se e kapen edhe kete si peshk.

                  1. S
                   Semi

                   Tani..ne nje pike ja fute kot. Moderim I Rames me Rusine??? Ku e pe...90% te rezolutave kunder Rusise I ka iniciuar Amb jone ne okb...dhe mire ka bere...

                   1. I
                    Ina

                    Edi Rama eshte diplomat , politikan , artist , vizionar , atdhetar , ka cilesi aq te mira sa nuk i gjen ne nje person tjeter , uroje te qendroje sa me gjate ne krye te vendit , ti vendos pikat mbi I

                    1. E
                     Erdogan

                     Greqia njifet per cdo Gje zoti me comentin ducja dhe jo vetem per Dinakeri. Njifet per Dhipllo-Mati shqip Dopjo sy i zgjuar,Njifet per Istori (histori "shqip") njifet per Mithollogji,Arxeollogji,Politizmo (Culture "shqip"),Arthmetike (Arithmos Number "shqip"),Filosofi (Mik i Diturise "shqip") etj. Kurse you Skiptaret njifeni si Arnaute,Allvanose,Arber,Albanas dhe historia tuaj fillon si Pashallek turk i krijuar ne 1913en nga vete colonizatoret angloamerikane. Ata e ndane Epirin Greke ne te veriut Osmane dhe te Jugut Greke.

                     1. p
                      per sherbetoret e pushteteve ka vetem neveri

                      Tani i Hiles me Ramen si ajo vepra "Mbreti lakuriq" qe e shihnin ashtu pa breke e i thonin "sa bukur eshte veshur".

                      1. S
                       Salihu prej Surelit

                       Ju pjerdhsha mu ne mendje ju qe boni gjeni e mjeshter ne diomaci nje hajvan te pa fre qe kareren e psikopatizmit e ka nis qysh npubertet. Ed Rama eshte Sal Berisha ne versionin e te majtes, i paftyre, mashtrus, i kap prej kangjellave te po asaj zyre nkryministri per mos u shqit pa lapra, me edukat brutale te pacipe, qe slen kend pa fy kur e kundershto, njejt si Salehu i Sheqeres.

                       Lini një Përgjigje