Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

20 Mars 2023, 13:32Blog Nga Frrok Çupi

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të ‘voglit’. Lidhja kryesore, se Putin hap rrugën për Berishën dhe urdhër arresti dëshmon sa të përafërta janë krimet mes të dyve dhe sa paralajmëruese janë për keqbërësit mbi jetën e civilëve.

Pyetja më e ‘thiktë’ mbi ngjashmërinë është ajo që bëhet ‘pse po zgjatet koha e Berishës?’, ndërsa për Putin u desh vetëm një vit e ca ditë, që nga 24 shkurti 2022 kur sulmoi civilët e Ukrainës deri në 17 mars 2023 kur u lëshua urdhër- arresti.

Edhe kjo ka arsye pse ka ndodhur.

Ajo çfarë e ndan si ‘me thikë’ krimin e Putinit nga krimi i Berishës janë vetëm dy elementë:

I pari, se Putini ka vepruar në një hapësirë shumë të madhe shtetesh, ndërsa Berisha me të njëjtin lloj krimi, por në një hapësirë shumë më të ngushtë, siç është Shqipëria. Putini është përgjegjës për dhunën mbi civilë, më shumë se 16,000 fëmijë janë ndarë nga prindërit e tyre, janë transferuar ilegalisht në Rusi ose në territoret e pushtuara nga Rusia në Ukrainë.  Berisha nuk kishte Rusinë në dorë, se nuk e dimë çfarë do të bënte bota me të. Edhe pse në këtë vend të vogël, presidenti e kryeministri Berisha ka shkaktuar të njëjtën vuajtje mbi civilë e mbi fëmijë, të paktën 3000 fëmijë janë lënë pa prindër në vitin 1997 kur Berisha sulmoi Jugun e vendit.

Elementi i dytë që e dallon njërin nga tjetri janë vetëm pak kuriozitete:

Vladimir Putin është aktualisht në krye të një shteti të madh dhe vihet në kërkim për t’u arrestuar e dërguar në Hagë. Tjetër?… Putin po kërkohet nga 123 shtete, ku nuk mund të shkelë sepse arrestohej menjëherë; 123 shtete do të thotë se është i kërkuar në dy të tretat e Botës. Tjetër kuriozitet: Putini është i treti në botë i rangut të tij që do të paraqitet në Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve në Hagë, pas ish liderit libian Muammar Gaddafi dhe atij të Sudanit, Omar al-Bashir.

Të tjerat janë shumë të ngjashme mes të dyve.

Prova më e fundit është jeta e Arina Yatsiuk, një vajzë e vogël nga Donbasi. Fillimisht trupat ruse vranë prindërit e saj, më pas ajo u zhduk pa lënë gjurmë. Që nga mesi i tetorit, 800 fëmijë nga zona lindore e Donbasit thuhet se jetojnë në Moskë, por nuk është e sigurt se jetojnë. E njëjta gjë ka ndodhur në Tiranë, në vitin 1995, me Remzi Hoxhën. Shërbimi Sekret i Berishës e zhduku Remziun, e lanë të birin duke u rritur në kërkim të trupit të të atit. ‘Të kem një varr të babait, zoti president!’, i lutej fëmija presidentit Berisha, por kurrë nuk mori asnjë fjalë. Berisha i dhunoi egërsisht të drejtat e civilëve dhe të fëmijëve, duke u nisur që nga zhveshja e tyre nga prona, i la edhe pa banesa duke u vjedhur edhe kursimet përmes piramidave mashtruese financiare. Ato fitime të qytetarëve shkuan në xhepat e spekulantëve dhe të zyrtarëve të lartë të shtetit

Dhoma e Procedurës Paraprake e ICC konsideroi se urdhër-arresti i lëshuar për Putinin  është sekret, me qëllim për të mbrojtur viktimat dhe dëshmitarët dhe gjithashtu për të mbrojtur hetimin. Akuzat e Amerikës ndaj Sali Berishës, po kështu kanë pjesën e vet sekrete; por Berisha kërcënon Amerikën “Më zbuloni akuzat’. Qëllimi është të godasë autoritetin e Amerikës përmes psikozës së turmave që e rrethon. Është thuajse e njëjta gjë mes të dyve, të dy reagojnë njësoj kundër Amerikës.

Prokurori i ICC, Karim Khan, i pyetur nëse besonte se një ditë Putini do të ishte në bankën e të akuzuarve, vuri në dukje gjykimet historike të kriminelëve nazistë të luftës, ish-presidentit jugosllav Slobodan Millosheviç dhe ish-udhëheqësit liberian Charles Taylor, ndër të tjerë. “Të gjithë ata ishin individë të fuqishëm, të fuqishëm dhe megjithatë e gjetën veten në salla të gjyqit”, tha ai. E krahasuar me situatën e Berishës, ka një dallim dhe një vijë të përbashkët me Putinin. Dallon  fakti që Putini, edhe pse aktualisht në majë të një shteti të madh dhe fuqie bërthamore, me siguri do të vihet në bankën e të akuzuarve në Gjykatën Ndërkombëtare, çfarë mund të pritet edhe për Berishën? Ky këtu është i braktisur nga ish- partia e tij, pa asnjë vlerë politike, i degraduar në përpjekjet për të shkaktuar përçarje dhe konflikt, i lënë tutje  nga gjithë bota.

Berisha, sot në vendin e vet Shqipëri është  njësoj siç mund të ndodhej Putini në një nga 123 shtetet e Botës që po e kërkojnë për t’i vënë hekurat.

27 Komente

  1. Z
    Zoti Ju bekofte...

    z.Frrok Cupi te dhente Zoti force dhe Urimet nga cdo Shqiptare qe te adhurojne me penen tende te arte qe shkruan per Kriminelin me te rrezikshem Spiunin Sali ..dhe Grupin e tije .. Zoti te ka Bekuar dhe te bekofte.. Faleminderit .

    1. V
      Vranakonti

      Respekt per zotin Frrok Cupi.

    2. Z
      Zoti Ju bekofte...

      z.Frrok Cupi te dhente Zoti force dhe Urimet nga cdo Shqiptare qe te adhurojne me penen tende te arte qe shkruan per Kriminelin me te rrezikshem Spiunin Sali ..dhe Grupin e tije .. Zoti te ka Bekuar dhe te bekofte.. Faleminderit .

      1. D
        Dante

        I shkreti ti Frrok sa rende je! Po te bluan trupin dhe mendjen ligesia. Po te ha sic ha mola rrobat. Sic krimbi bren derrasen. Eshte semundje e pasherueshme ligesia Frrok

        1. S
          Shpresa

          Kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Karaxhich (gjoja Berisha) eshte njeriu me i urryer ne Shqiperi, ti "Dante" i Ferrit mbroje se ne Ferr e ka vendin.

          1. D
            Drini

            Ti dante/shkelzeni mos u merzit se ne hage do ngordhe ytat si qen plak.

            1. B
              Bukuroshi [email protected]

              Frroku ashte i bekuar nga zoti per mendjen e holle dhe penen e arte qe Nuk lodhet kurre Per realitetin, banalitetin , korrupsionit dhe krimeve dhe shkaterrimeve qe i beri Sali Berisha at dheut te tij si nje komunist idealist i perkedhelur nga byroistet dhe drejtuesit e shtetit te para 1990, mjaft keq, dhe shume e dhimbeshme qe disa attiviste te tije i shikojne pas, Saliu ka Rene nga kali, ka Rene nga populli, Saliu eshte nje i vdekur nje kufome para shqiptareve dhe Nuk ashte me ne listen e te gjalleve.

            2. K
              Komunist me Rolex

              Alzhaimer ne avancim Roko doktorin se arreston dot sbagu jo me ICC se Putinin harroje nuk është lider afrikan po i fuqise berthamore nr1 ne botë

              1. s
                shtjefen palushi

                e mor Frrooook..... !!!!!!!!!! nuk mendoj se je rrote kari.... je thjesht nje muco... nje zar, nje agjent i ambasades amerikane. Po kur Bush dhe Bler bombardonin Irakun.... ku ishe ti? ne pith te sateme?

              2. O
                On

                Sa trap eshte ky...po kur Berisha ne 2006 e beri drejtor cuditerisht deri ne 2013 nuk e shante me? Si puna e qenit dmth...

                1. L
                  Loku

                  Tipik malok

                2. i
                  i drejti

                  haaaaaaaaaaaaa doli te hell fall me filxhan ky spijuni akoma nuk ka dal gje cfare ka then ky rrot kari burr legen e ha marren me buke haaaaaaaa.

                  1. B
                    Besnik

                    Une i bashkohem Urimit “Zoti Ju bekoftë…” Le te mos ju degjoje SPAK apo padrejtesia shqiptare, zoti Frrok, ani, s’ka rendesi, le t’ju shaje apo ofendoje ndonje idiot! Por Populli u jep urimin me te madh per kontributin qe po jepni ne mbrojtje te tij: Zoti Ju bekofte.

                    1. T
                      Tani

                      Kush e nxorri nga dhomae cmendimit kete?Futeni ne burg mjekun qe e nxorri.

                      1. g
                        goni

                        Nepermjet Cupit po kuptojme se se kemi jetuar se si funksiononte propaganda ne kohen e ZP

                        1. g
                          goni

                          Ment e kokes dhe stomak te fort te ndrydhesh mllefin o Frrok...lolky po rrjedh ,po degradon nga mllefi.

                          1. I
                            Indinjata

                            Frok sipas kesaj analize tenden i bie qe Berisha nuk do arrestohet kurr!Putini jo e jo,mos te te genjeje mendja nese nuk deshirojme luften e trete boterore.Kot Amerika nuk eshte mbeshtetur tek ju sepse ju farketon si te doje e ju per kredo personale digji dhe vendin.Ju beme kryeminister e çuat kete vend ne falimentim dhe per karike vrate live,ju beme president jo vetem qe shitet shqiperine por edhe e futet ne vellavrasje,tash qe ju bem edhe krye.ar te partise demografike ,jo vetem qe nuk e leshoni kete post por e konsderoni si tok te xanun.Ju dhane instiucionet e drejtesise ,vetem drejtesi nuk ka ne kete vend.Tash qe te vendoset drejtesia e barabarte per te gjithe duhet arrestuar se pari SPAK-u pasketaj ata qe diplomuan anetaret e saj! Ndaj o Frok jemi te bindur qe kjo eshte shaka e radhes se as Putini e aq me pak Berisha nuk do arrestohen kurr ,sepse keto jane tymnaja qe sherbejne si opium per njerezit e thjeshte qe i quajn popuj! Apo jemi heret akoma e duhet te presim edhe rreth 70 vite te tjera.Fatkeqesi e ketij populli qe ka 32 vite qe ha sapunin per djath si ne vitet 90 ku Hajdari Azem i pat deklaruar fshatareve ,digjini e preini vreshtat me rrush se do rrushi do vij prej Amerike,ku vertet erdhi por ishte aq i tharte sa thartoi nje popull te tere e embelsoi vetem ata qe vrane,dogjen,pervehtesuan,shiten kete toke e kete popull!Ndaj o Frok jeni bere si ata anetaret e dikurshem te P.punes qe ne vitet 90 strukeshin nga turpi e frika e njejta gje duhet te ndodhi edhe me ju ,ndonese ndryshimi eshte qe ju jo vetem qe nuk strukeni por jeni krenar qe kete vend e privatizuat deri ne vorreza(rast ky unikal ne bote) e sot e keni per mburrje qi shqiperin e keni ba toke te xanun ku tani kjo demografi ju ka ba pronar ne mal,ne qytet dhe ne bregdet fale kesaj drejtesie e kesaj miqesie.

                            1. a
                              adi

                              Mire do ishte te gjithe ata qe e plaqkiten pronen e shtetit dhe te korruptuarit te denohen! Por krahasimi qe bene z Çupi me ngjane shume me Berishen kure e krahasonte Enverin me Hitlerin prandaj nje mentalitet keni ne kete aspekt!!

                              1. G
                                Gëzim

                                Ju që i dilni në mbrojtje kriminelit Sali duke kritikuar dhe ofenduar Frrokun, pse dilni me pseudonime dhe jo me emër të vërtetë. Këtu kuptohet sa dhjetsa jeni.Të paktën Frroku shkruan çfarë mendon duke dalë ballë përballë, jo si ju, fshiheni pas frikës tuaj. Mos kini frikë se nuk ju vret Frroku jo. Legena.

                                1. s
                                  shori

                                  O Frok, kokerr malokari, kaq gdhe je, kur krahason njeriun me te fuqishem ne bote, burrin me koqe dhe liderin e vertete, te fuqise ushtarake nr. 1 ne bote..., me koqe kandarin malokar, Sali Berishen, hajdutin tipik, kriminelin e paskrupull dhe injoratin tribal mesjetar, qe vetem fale popullit te shqipove eshte akoma politikan dhe jo ne burg, te pakten...!!! Sa per gjykatat e travestive, do t'i ruajne topet Rusise dhe Putin-it dhe gjithe langot e perendimit ngjajne me hienat qe rrethojne LUANIN per t'i vjedhur e rembyer gjahun...(!!!???)

                                  1. Ρrushi

                                    Dakord Frrok, por ndërsa ne të aprovojmë Spak as që do t'ja dijë fare. Nuk ka ndjeshmërinë e qytetarit të vet por ka frikën e vandalëve të Berishës se mos pastrohen vetë. Të përshëndes.

                                    1. E
                                      Emigrantii duaspores USA

                                      Shkrimi i Frrokut eshe shum i sakte ,i vjemure ose nuk i vjen dikujt nuk keni pse bwni deklarara me sharje Ier gazetarin.Po te ishin te gjithe ata qe kexojne shkrimet e tij ne nivel te edukimit mevte larte nuk do te flisnin keshtu.Ai qe do te behe kritikun te evidendoje problemin ku frroku ka mashtruar opiniinin.Po ti marrim nje per nje ato qe ka bere berisha shqiptarve jane te vertetuara te gjitha.Frroku ka kohe qe flet per to,do te ishte mire te flisninsa me shume njerez qe jane demtuar nga veprimet oenale te berisges deri sa orgabet e drejtesise te kryenin arrestimin etij.Kjo tregon emancipimin e shoqerise qe nuk lejon ne sistemin demokratik dhe shtetin ligjor qe nuk e kemi te forte drehtesia duhet beje punen e saj tani qe nuk eshte ne Ithetrat e BerIshes qe bebtw si te donte me te.Nadje ka bere dhe shou ne tv per te siguruar Ilir Meten se do te dale i pafajshem kur te gjithe e pane dhe dgjuan vidion e filmuar nga Dritan Prifti,dhe ashtu ndodhi.Kush i ka pare dhe degjuar bemat e berishes dhe del sot ne mbrojtje te tij duhet te mendoje po sikur ti kish ndodhur atij ose njerzve te tij keshtu do flisnin.Frrokut i lumte mendha dhe dora qe shkruan per keto te verteta qe kan kene gjurme mendjen e njereve qe nuk harrogen kurre dhe do ti tregohen brezave te tere se kujt ju besua te hedhi themelet e demikracise dhe te ndertoj shtetin ligjor qe e shkartrroj atecshtet qe ishte perc30 vite dhe kerkon pas 30 viteve te vij ne pushtet ta ngrej ate.Kush e mebdin kete eshte i lene ng trute e kokes kjo nuk mun tecndidhi kurre.

                                      1. p
                                        poli

                                        Ruana Zot nga mllefi pa aresye se do themi brockulla si Frroku pastaj.

                                        1. l
                                          landi

                                          O Frrok, kur do vije helikopteri se tre here e kane marre amerikanet me helikopter sipas brockullave te tua.Po ik o Frrok, nuk ka gazetari nga kulishet e Zerit te Popullit....ka sharrje dhe inat. Uthull Frrocke uthull.

                                          1. l
                                            latif gjiza

                                            KARR komplet por karr i fishkur

                                            1. "
                                              "BOHOTINA"

                                              Me vjen keq per disa komentues qe shajne nje gazetar qe thote te verteta per nje monster, te cilit iu dha nje shans historik per ta bere Shqiperine zonje, por jo, na vodhi 32 vjet te tjera nga jeta dhe ja ku jemi. Nje vend ne depresion me nje industri qe prodhon vetem fara lule dielli dhe misra te pjekur. E gjitha kjo se perbidshi Salih e goditi ne çdo qelize kete vend sa hipi ne pushtet...

                                              1. P
                                                Perlat Spahiu

                                                Frroku dhe roli I tije ne shoqerine kooperativiste shqiptare.o frrok tregoje mire historine ,e jo sic duan ameriqanet, se nese duhet arrestuar Putini duhen arrestuar dhe ish presidentet ameriqane xhorxh bush e obama, per krimet e bera ne Irak e Afganistan. Mos be propogande o kerme, sic behesh ne kohen e qepes,duke genjyer.

                                                Lini një Përgjigje