Korbat puplarënë të Berishës fluturojnë edhe mbi Vjosë

20 Mars 2023, 19:59Blog TEMA

Korbat puplarënë të Berishës fluturojnë edhe mbi

Nga Alba Malltezi

Ndotësit më të mëdhenj të natyrës që toka shqiptare ka njohur ndonjëherë, ata që masakruan pyje, gërryen male, ndotën lumenj, thanë liqene, shfarosën kafshë, dëbuan shpendë, mbushën det me plehra, mbytën fusha bujqësore me ndërtime pa leje, sot nuk gëzojnë dot për Vjosën të shpallur Park Kombëtar. 

Ata që donin t’i merrnin frymën Valbonës në veri me mbi 40 hidrocentrale dhënë fisit, klanit, vartësve, shërbëtorëve dhe mbi 30 mbi Vjosën në jug, dhënë sekserëve të pushtetit, kunatit, dhëndrrit, parrukieres, rrobaqepëses personale, aktores së preferuar, gjykatësit-shërbyes janë në zi. 

Si përherë, janë njerëzit më të ngushtë të klanit të Sali Berishës, që për arsye të mistershme, ende të paspjegueshme, iu qëndrojnë gjërave të bukura që Shqipëria ka, si korbat mbi një kufomë. Por për fat, janë përherë e më pak dhe dukshëm, me pupla rënë.

Që lumi i bukur i Vjosës u shpall Park Kombëtar, është një lajm i mrekullueshëm dhe çdo shqiptar i mirë në gjithë këtë luginë mund të ëndërrojë një kryevepër të njerëzve dhe të natyrës rreth saj.

Me rastin e lajmit të mirë të shpërndarë, emisioni prestigjoz “GEO” në RAI TRE, pasditen e kësaj të hëne ritransmetoi një reportazh të gjatë dhe të detajuar realizuar 3 vite më parë që aty ku Vjosa buron, në malet e Greqisë e deri në derdhjen e saj. Fshatarë të zonës folën, nëna përmetare treguan e gatuan, artizanë të rakisë e të bakrit shpalosën talentin e njerëzve duarartë që të gjithë e dimë se janë punëtorë me nam.

Mes tyre foli dhe Dorina, një biologe e re me origjinë nga Përmeti i trëndafilave, lindur e rritur mbi Vjosë. Dorina studion ujërat e Vjosës dhe për telekamerat e RAI TRE bëri një demonstrim të thjeshtë shkencor që tregonte pastërtinë, oksigjenimin dhe parametrat që e shpallin Vjosën një lumë të pastër: me një rrjetë të futur në baltë dukeshin qartë organizmat, larvat, që ngecnin, të gjitha specie që mbijetojnë kur lumi është i shëndetshëm.

Por Vjosën një lumë të egër e të shëndetshëm, të denjë për vëmëndje dhe për t’u mbrojtur, e kanë shpallur dhe organizma prestigjoze ndërkombëtare që prej dhjetëra vitesh përpiqen të mbrojnë natyrën në mbarë Globin, ekspertët e të cilëve nuk janë korbat pendërrjepur të Sali Berishës që shpifin për inat; ndaj, sado që këta të fundit të kakarisin të dëshpëruar, kakarisja e tyre shuhet vetëm me gurgullimën e lirë të Vjosës.

37 Komente

 1. T
  Toni

  Berisha eshte kerme, por edhe Rama njesoj si ai eshte. Vjosa po aty do ishte po te ndertoheshin HECe, por do fitonim qindra milione euro energji te paster ne vit, plus nje liqen te dyte si Komani qe eshte perla e Europes. Prodhoni energji me pordhet e Rames e Leonardos tani, injorante.

  1. V
   Vjosa

   Ti duhet te jesh ndonje nga ata sekseret e Sali qenit qe u dha licensa hidrocentralesh. I beri ai kioskat mbi Lane faqeziu.

   1. D
    Demokrati orëve të para

    Më idiot dhe gomar se ti o Toni nuk kam parë në komentet anonimë që njerëzit shkruajnë. O njeri i zi, trushplarë dhe kaq gomar që je, thjesht u qaj hallin njerëzve që të rrinë pranë që duhet të paguhen për vështirësi.

    1. M
     Mondi

     Ha noj tas groshe o pordhaxhi se ato qe hengre sapo sapo I bere pordhe.Cope tule mishi me dy sy qe ju del Rama ne enderr,ngaqe e dining se nuk I afroheni tek gishti I kembes.Ju beri kashte e koqe dhe ju hodhi rrugeve si legena qe jeni.Mos ishte per Ramen ju llumi do ishit duke I bere varying vjoses.Keshtu ju pafshim ,duke jargezuar helm e vrer.

     1. V
      VICIDOLI QE TA FUT

      spo merret vesht se kush eshte injorant ktu ?

     2. S
      Sufllaqja me qepe

      Sa turiste vizitojne Komanin dhe sa vizitojne Vjosen? Po i harrojme per nje moment diku 300 milion euro ne vit energji te paster qe humbasim. Apo ndoshta i behet mire kesaj te importojme energji nga Tecet me qymyr te serbit?

      1. e
       e.r.

       e hongre sufllaqen ? leja te tjereve ekonomine

      2. D
       Drejtesia Popullore

       Injorante. Ne Maqedoni ka park kombetar, ku HC i Tikves eshte pjese e tij. Edhe Pjesa nga Vau i Dejes, Fierza dhe Komani mund te shpallen Park Kombetar, me perfitime te jashtezakoneshme. Nuk te kam degjuar asnjehere te flasesh apo sensibilizosh per mbetjet / plehrat qe vijne nga Kosova ne Liqenin e Fierzes dhe ndotin gjithe ujrat e Liqenit dhe natyren. Me Vjosen, me vetem dy hc e ndertuara, qe studimet jane bere, Kalivacin dhe Pocemin, jo vetem perfitoheshin 200 milion USD ne vit, por edhe permiresohej Parku i ardheshem dhe menaxhimi i tij. Ketu nuk po flitet per deget e Vjoses. Skema e Vjoses, permbante rreth 10 HC ne degen e Vjoses, jo ne deget (afluentegt) e saj.As ne ender nuk do i shikojme 200 milion. Hyrja ne USA ne nje Park eshte 10 dollare, dhe me 1 milion hyrje ne vit, do ftoheshin 100 milion minus shpenzimet. Dhe mos perdor terma si Korba, se Korba me e madhe je ti. Te kesh turp si gazetare. Nje pyetje kam per ty: me cilet specialiste ke biseduar para se te shkruash kete pacavure. Sa per Leonardo di Caprion nuk ma ndez fare, para disa ditesh bleu nje vile 18 milion USD, ky eshte nje hipokrit qe nuk e ka shokun, flet per mjedisin dhe harxhon karburant per levizjet me aeroplan privat me shume se harxhojne 1000 persona

       1. A
        AlbO

        puplarënë ahahah qr ca fjale, ca nuk shpik robi shkrete

        1. H
         Hajdarovski

         Nuk e duam energjine. Duam Vjosen. Rrofte Edi Rama dhjeramani qe u terhoq nga presioni Shba-Be. Qe u kalbte ne Ferr mgjth Berishen dhe Meten.

         1. P
          Phoenix

          Ke pyeten dhe me ke u konsultuan qe e shpallen Vjosen Zone te ndaluar qe na shesin si park kombetar? Asnje, as banoret aty, as Shqiptaret absolutisht asnje. Ky artikull pacavure propagandistik, perpiqet ti japi ngjyra politike ketij problemi, qe te shfokusoj vemendjen nga arsyeja e vertete se kjo behet qe te limitoj levizjen e lire dhe aksesin e njerezve, per ti sherbyer axhendes komuniste c'njerezore UN 2030 SUSTAINED DEVELOPMENT. Vjosa ka mijera vite qe rrjedh aty, dhe gjoja mbrojtja e saj, eshte thjesht nje fasade per te fshehur arsyen e vertete te ketyre krimineleve dhe mashruesve.

           1. F
            Fluturo

            Ti Alba po fluturon si qifte mbi reagimet e shpellareve te Saliut? Leri shpellaret, maloke ne hallet e tyre, apo nuk te shijon po nuk e more pak shpellarin ne goje?

            1. "
             "BOHOTINA"

             Alba shume bukur e ke trajtuar leri qent e rrugeve te kauisin, mos u trishto...

             1. P
              Partia

              Ore për raportin e DASH pse s'po flet Mero, apo po pret lajmin nga Fuga?

              1. S
               SADIU

               Sa bukur e ke thënë; korbi puplarënë

               1. G
                Gerdeci

                Per çdo te mbare qe i behet Shqiperise, do dalin korbat nga shpellat, si keta "komentatore" te vrerosur me lart, qe do perpiqen ta nxijne. Kot e kane, sa nxijne veten dhe shnderrohen ne te semure psiqike.

                1. g
                 genti

                 kjo trapja bashke me karlon ju rri mendja tek berisha se heqin nga goja ,se kuptojne qe sa me shume e permendin aq me shume ben efektin e kundert .......ju jeni plehra njesoj si berisha ,jeni te kapur me koncesione qeveritare ,te paguar nga inceneratoret per reklama fushate te ps ....ju skeni goje te flisni fare e jo me te beni moral ...... te pakten mero si bllokon komentet se ju tek shqiptarja te censuroni ......rrace e qelbur

                 1. H
                  Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

                  Genti, respekte. Komentues pa parti dhe të paanshem ka shumë pak. Na mbyten militantët e te dy kraheve.

                 2. V
                  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                  Moj debile e lexon ti gazeten qe boton burri jot apo jo qe ka dy dite qe flet per ndotjen e Vjoses?

                  1. P
                   Patrioti

                   Respekte për shkrimin e shkëlqyer znj.Maltezi.

                   1. H
                    Himarioti

                    Vjosa i ka të dya anët e medalies: Park Kombëtar dhe, burim i madh energjitik. Si pakr kombëtar, do të mbetet Vjosa e lashtë, asgjë më shumë. Vështirë se do të mund të shkojë në Permet ndonjë grup turistësh, vendas apo të huaj, vetëm për të vizituar Vjosën.

                    1. s
                     suflaqia me gjize

                     Te lutmi shume na perkthe ndonje gje cfare ke dash me thene

                     1. V
                      Vjosa - nje bekim per Shqiperine

                      Mire, more mire, po pse e shkruani emrin (dhe mbiemrin)e ketij balashit me shkronje te madhe dhe i thoni ''kryetar'' i pd, ndersa ai eshte nje larve e qelbur, qe po te kaloje ne lumin e paster te Vjoses, do ta ndotë dhe ate!? Poshteruesi i nje populli te tere nuk meriton respekt njerezor dhe as drejtshhkrimor. Faleminderit per shkrimin e vertete. Jeni e vemendshme dhe gjithmone e mirepritur nga lexuesi.

                      1. I
                       Ikir

                       Dikush ti thote kesaj putanes se te ish per “ te gjatin” do kishim diga”. Faleminderit shoqerise civile qe e cusn ne vesh te Di Caprios.

                       1. K
                        Kurbini

                        Duke e njoft Alben mund të them se kafsherite berishjane ja shtojn forcen tju denoncoje. Thirre putane sa te duash ajo e di mire qe e ke per gruan tande.

                        1. D
                         Demokrat i zhgenjyer

                         Kush i thote putane grave te botes do te thote se i ka thene 100 here putane gruas se tij!

                         1. U
                          Urrejtesi profesionist

                          O "Ikir " ( ose i qir) perse perdor te njejtat fjale qe perdor ne familjen tende. Kur do behemi njeres te disutojme pa ofendime dhe sharje te ndyra.....

                         2. a
                          astrit

                          Ne kemi pasur bukurira natyrore te jashtezakonshme. Per interesa ekonomike kemi shkataruar shume nga keto vlera natyrore. Jemi shume primitiv ne egoizmin tone per para. Vjosa le te na mbese si etalion te asaj qe kemi pasur. Brezat e ardhshem do te na e dine per nder.

                          1. a
                           altin

                           mos u habisni tja heqin pak nga pak ca hektare sic ja hoqen butrintit ne nje moment te dyte ne nje qeveri tjeter pse jo ...koha ka treguar qe ligji per shqiptaret eshte dicka qe mund te dryshohet sipas oreksve te shumicave .....asgje nuk ka mbaruar

                           1. L
                            Lexonjes

                            Si perfundim ca donte te thoshte autori me shkrimin?

                             1. S
                              Shorti i keq

                              Po te pakten te kishte perfunduar HEC -i i Kalivacit qe u hodhen miliona leke , u devijuan reuge e eshte kryer gjithe ai volum pune. Si mund te justifikohen leket e harxhuara te ketij populli ?!

                              1. B
                               Benet Beci

                               E paska me te shoqin sot myzeqarja Agime!! Puplarënë ?! Çorapja e kokës e grisur?! Impotent ?! Jo ska mundësi as traditë fyerja e burrit sidomos tek testikujt. Qofte edhe bujqesor italojugor perseri duhet me etike kur e shan. Dosja e inceneratoreve e ka çkonfiguruar çiftin folklorik Malltezi I Boles. Pergjegjesia eshte individuale tha Lenini I Librazhdit. Ska me mut te ngrohte te Edvinit qe ti mbuloje nga pisllëqet BoleMalltezet. Skane as ku tja mbathin. Si do njeri.

                               1. P
                                Perlat Spahiu

                                Shqipetar more bythe grisur,ngele duke kakarisur.

                                1. K
                                 Kristi

                                 Bukur... Sakte...

                                 1. L
                                  Likja

                                  Bravo Alba.

                                  Lini një Përgjigje