Kryqëtarët e vulës duan të grabisin Berishën

15 Mars 2023, 09:13Blog TEMA

Kryqëtarët e vulës duan të grabisin Berishën

Nga Andi Bushati

Në Shqipëri nuk përbën më turp të sillesh në mënyrë qesharake. Këtë rol së fundmi kanë marrë përsipër ta luajnë këta të PD me vulë. Boll të dëgjosh klithmat e revoltës së grupimit Alibeaj, për faktin se kryekomisioneri i zgjedhjeve, Celibashi, nuk pranoi t’i regjistronte për garën e 14 majit, për të kuptuar se me ç’virus absurd tenton të infektohet debati publik.

Ajo që ka ndodhur është e thjeshtë. Kryqëtarët e vulës duan edhe t’i grabisin Berishës përfaqësimin, duke pretenduar se në gjykatë kanë ende kryetar Bashën, por edhe të njihen nga KQZ, si një parti serioze nga e cila Basha ka dhënë dorëheqjen.

Pra e gjithë revolta e sotme e “PD” me vulë kundër Ilirian Celibashit ngjizet nga dyzimi që duan të jenë njëkohësisht një grupim edhe me Bashë edhe pa Bashë. Ata nga një anë e njohin ende për lider edhe nga ana tjetër e etiketojnë atë si e “shkuara e pakthyeshme”.

Nga kjo dyfytyrësi u prodhuan pastaj sulmet ndaj Celibashit. Dikush e etiketonte si vegël që kërkon eleminojë Alibeajn për llogari të regjimit; një tjetër e shihte si zgjatim të diktaturës komuniste; një i tretë si stonaturë në sfondin e një vendi anëtar të NATO dhe aspirant për BE.

Situata bëhet më komike po të mendosh se bataretë vijnë nga ata që përfitojnë nga zemërgjerësia e Lindita Nikollës dhe që bashkojnë votat me Edi Ramën. Fabula e atyre që i janë vërsulur kryekomisionerit të zgjedhjeve i ngjan asaj të hajdutit që bërtet kapeni hajdutin.

Denoncimi i kësaj sjelljeje skizofrenike nuk ka lidhje fare, as me mbrojtjen e veprimeve të Celibashit, as me drejtësinë e akteve të tij. Ky i fundit e ka humbur rolin e arbitrit, që kur, për njëmijëenjë rrethana, u detyrua të linte jashtë zgjedhjeve atë që antarësia dërrmuese e PD-së ka zgjedhur për kryetar. Ai është delegjitimuar që kur nuk çertifikon dot kandidatët e primareve të cilët qytetarët i votuan si figurat që do rivalizojnë përfaqësuesit e rilindjes.
Njolla e turpit për Celibashin është se ai do vazhdojë të jetë kryegjyqtari i një procesi që ka diskriminuar opozitën reale.

Por, në vend që në mjedisin politik të diskutohej për këtë skandal, aty po ushtojnë krismat në ajër të Alibeajt dhe të atyre pak idiotëve të dobishëm që i shkojnë nga pas. Ata nuk e kanë për herë të parë këtë sjellje hipokrite. Janë po të njëjtit që anulluan votimet në PD, me gjoja arsyetimin se s’mund të mbaheshin kuvende anti amerikane, janë po ata që numëronin 5 mijë vetë, në një sallë që nxinte dy mijë, janë idem ata që përbetoheshin se selia e PD nuk kishte dyer të blinduara.

Është po ai grupim që këtë ditë vere po luan rolin e të revoltuarit fallco duke bërë zhurmuesin e problemit të vërtetë. Në këto zgjedhje përfaqësuesit e opozitës reale, nuk do të kenë as komisionerë, as financimin shtetëror që i takon, as kohën mediatike që i përcakton ligji. Ky është dhunimi i vërtetë i 14 majit. Dhe në vend që projektorët të fokusohen tek ky krim i autoktacisë ramiste, publiku duhet të dëgjojë qurravitjet e vulëmbajtësve se i paskan kanë rënë në qafë. E bukura është se ata bëjnë sikur e kanë seriozisht, sikur besojnë se përfaqësojnë shumicën, pasi kështu ndodh në një vend ku ka humbur turpi i të ndierit qesharak.

36 Komente

 1. T
  Tironsi

  E vertete Bushat qe ne Shqiperi nuk perben me turp te sillesh si qesharak si ty. Ti je perfaqsuesi tipik i nje gazetari te pafytyre, palaco, mashtrues dhe i pacipe. Je ti more majmun qe e ke quajtur Berishen kriminel, diktator e njemije te zeza dhe tani pa pike turpi e mbron kundrejt shperblimeve te majme.Ti je aq i pafytyre sa del hapur kundra SBA e BE, njelloj si dikur gjyshi yt dhe babai yt hetues gjakatar i diktatures.Gjithsesi po i kthen Berishes reston kur te nderronte pelenat ne nje spital te Parisit kur ishte mjek i gjyshit tend.

  1. V
   Vullneti

   Tironso te lumte goja ne pak e ka.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Bravo Bushati ! Shkrim i shkelqyer .Tamam analize reale ndaj psillekut moral te deficenteve qe kane rrembyer vuulen e PD-se dhe duan ti sherbejne Rames deri ne vdekje Mirepo ketu shkruajne postimet vetem keta deficentet qe puthin prapanicen e Rames cdo mengjez, si ky halabaku me emrin Tiransi, Vullneti e kompania e bujqeve Keta jane tamam personifikim i shprehjes " vella l i karit" ndaj dhe shkumezojne si budallenj, se po ju thote Bushati te verteten ketye turmave halabake te spiuneve te Rama hajdutit

    1. I
     Injoranti nuk ka brire

     shqiperia nuk behet kurre, mbasi ka shume bedela si nipi Hysniut apo ky Rajmond kari qe jane per ti djegur me benzine ne mes te sheshit!

     1. P
      Putin Gelboqja

      shqiperia nuk behet kurre, mbasi ka shume bedela si nipi Hysniut apo ky Rajmond kari qe jane per ti djegur me benzine ne mes te sheshit!

      1. I
       Injoranti nuk ka brire

       shqiperia nuk behet kurre, mbasi ka shume bedela si nipi Hysniut apo ky Rajmond kari qe jane per ti djegur me benzine ne mes te sheshit!

       1. P
        Putin Gelboqja

        shqiperia nuk behet kurre, mbasi ka shume bedela si nipi Hysniut apo ky Rajmond kari qe jane per ti djegur me benzine ne mes te sheshit!

        1. A
         Arbeni

         Ik or shëmtirë …..!

         1. A
          Arbeni

          Ik or shëmtirë …..!

          1. B
           Burbur

           G D H Ë !

           1. Z
            Zot na fal cfare ke krijuar !

            Rajmond Tropojani.

         2. S
          Shqiptari i Ilirisë

          Ore Bushat,ti je idiot,apo bën vetë?! Unë kujtova se do i jepje të drejtë Celibashit që nuk regjistroi PD legjitime,kurse ty të vazhdon diareja për hallin e Sali Berishës. Po ç'rëndësi ka nëse ka krimineli i Viçidolit shumicën apo pakicën në PD?!Pse mo në kohën fiseve është shoqëria? Berisha sigurisht si prijës fisi e trajton PD,bashkë me ty,po shteti mbështetet mbi ligje mor qelb! Po në v.91, 90% e shqiptarëve ishin me Enverin dhe Ramizin,po pyeti sot sa janë me këta të dy? Ti flet për turpin dhe komiken në Shqipëri dhe nuk e kupton se ti je pjesë e tyre.

          1. H
           Hajduti i Surrelit

           Ti nuk kupton, jo Bushati, Ti je nje halabak qe e ke koken te mbushur me mutin e Rames , ndaj flet si hale Ndaj ndryshoje emrin , BEJE SHQIPTARI I KARIT .se je tamam mbushes topi . iK O IDIOT, SHKO NE SHKOLLE Fillore te mesosh te kuptosh nga jeta se qenke rrembythje fare

           1. T
            Tironsi qe ta fut

            O trap, plaku komunisti kriminel eshte non grata. A ke tru ne koke ti apo i ke te ziera? Do te shikosh dhe shtepine e Lirise se vet te shkoje ne te semes. Mos u merzit. Amerika vetem se po e zvarrit non graten te harxhoje sa me shume nga ato qe ka vjedhur. Vetem kaq. Do drobitesh ti me nongraten bashke o debili donkishot. Noc rrokun do merrni.

          2. timo

           Or Bushat, fatkeqsija jote është se përveç idiot, ti je edhe i padobishëm.

           1. L
            Luiz Zhulsi

            Ti do palluar ne dru ndryshe nuk merr vesh

            1. A
             Arian

             Je nje plere intrigant nuk te rri dot ajo goje pa permendur Ramen dhe aty ku ska lidhje fare po ashtu do ju haje smira ty dhe ca te tjere si ty se ai siau vare fare zero jeni per te

             1. a
              artan

              Idiot me te madh se ty qe i shkon nga pas nje krimineli si Sali Berisa nuk ka o pleh.

              1. A
               Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

               duan te grabisin babane tend shpirtror mor familje kriminelesh qe ky popull budalla te ndegjon ty klyshin e kryetarit te internimeve.

               1. N
                Noci

                Nuk eshte i pafytyrë por ne mungese te partisë se gjyshit ai mbron njeriun e gjyshit dhe partinë antiamerikane te tij.Edhe pse ka prejardhje nga babai familje fisnike ,ai nuk e do te djathten shqiptare e cila me se shumti perfaqesohet nga grupi anti Berishe

                1. B
                 Bllokmeni

                 Të jetë kaq injorant nipi i shokut Hysni sa të mos interpretojë dot një proçedurë të thjeshtë ligjore që ka të bëjë me statutin dhe rregullat e partive politike ? Unë nuk e besoj ! Ai thjesht është nostalgjik për bëmat e Saliut në kohën e socializmit , kur e shëtiste Bushatin e vogël nëpër lëndinat e bllokut . Dhe jo vetëm kaq , po Saliu me shokë e paguan mirë për të bërë rolin e avokatit dhe të zhurmuesit në emisionet gazmore te darkës . Eshtë bërë i pështirë , po jashtë çdo standarti .

                 1. T
                  T.

                  E mgja kampion mes “idiotëve të dobishëm” mbetet Bushati. T’i shërbesh Berishës është jo thjesht kryeidiotizëm. Është t’i shërbesh kryetradhltisë dhe kryekrimit. Numuri i madh i votave që Saliserbi ka mes pjesës më të pailuminuar të shoqërisë shqiptare, nuk e pasaportizon aatë si demokrat. Atë që i ka bërë SB Shqipërisë nuk ja kanë bërë as turku, nazizmi dhe komunizmi së bashku.Kështu që të mbështesës çështjen e tij në emër të numurit të votave të një apo 20 mijë njerëzve pa tru, është të bëhesh bashkëpuntor me krimin dhe tradhëtinë, me antidemokracimë dhe anti drejtësinë, me antifamiljen dhe antipronën, me antiarsimindhe antikulturën, me antiKosovëndhe antiAmerikën, me të gjitha antit e vlerave morale e materiale që shqiptarët kishin e kanë krijuar. Andi Bushati dge ca andër të tjerë janë kthyer në zërin e së keqes më të keqe.

                  1. B
                   Bravo

                   Bravo Bushat, i sakte si gjithmone

                   1. S
                    Skraparliu

                    O nipce sa analist i zoti je po shqyen bythen per te mbrojtur ate qe te vuri emrin po ai i futi shkopin ne byth gjyshit e gjyshes tende sa te shijojne ato leket qe kullojne gjak shqiptari qe te jep zeni je vertet nje plehere qe nuk te bene pershtypje asgje te rente nje rrufe ne koke te na leshe rehat.

                    1. P
                     Populli

                     Këto nuk janë çështje “TURPI” a “NDERI”. Emrat që iu referohesh ti Bllokist, kanë kryer KRIME, duke përdorur tërë arsenalin ushtarak të Shqipërisë për të vrarë njerz në ’97, Gërdec, 21 Janar. Kjo është diferenca. Ti nuk e bën dot këtë diferencë, por merresh me çështje “TURPI” a “NDERI”, sepse vetë ti nuk ke asnjë nga këto kategori morale.

                     1. N
                      Nipi Hysniut djali spiunit

                      Nipi Hysniut anal- ist nipi Vito Kapos anal- ist nipi Pellumb Kapo anal -ist nipi i Gaqo Nesho dhe Tana Kondi anal- ist kusheri i Xheli Gjonit ana - list djali spiunit anal -ist i ritur te prehri Enverit anal - ist dhe i mjekuar nga doktori Berrisha anal- ist pika mu ne bythe gazetaris shqiptare dhe kazaneve te mbremjss qe meren me kete antikape mental.....

                      1. G
                       Gabriel

                       Bravo Bushat! Misioni i fundërrinave qesharakë vazhdon! Ta fusin vulën në bythë! Ajo çfarë kam frikë unë ëshhë mos Celibashi bën lojën sikur po i pengon diçka këta e CAS ia hedh poshtë e kështu loja vazhdon. Një vit çështja nga shkalla e parë në apel. Tmerr

                       1. t
                        trimi

                        E verteta është se asnjë se vjedh Berishën, përkundrazi Berisha vodhi gjithë shqiptarët. Dhe gjithë shqiptarët janë dakort që ta falin Berishën ty vetëm ti hiqet qafe atij populli, se jy të dy degjenerata jeni e do ngelni.

                        1. Q
                         QEJFLLIU

                         MONA MOJ MONA,KU I KE PARAT TONA

                        2. i
                         i sinqerti

                         pse eshte kaq i urryer ky bushati? e meriton gjithe kete urrejtje per negativizmin e urrejtje qe mbarte ne ndergjegjen e tij ndaj disa sukseseve te edi rames, per nje gje duhet vleresuar dhe vertete duhet vleresuar per ate respektin e dashurine per gjyshin sali qe i eshte regjistruar ne memorie qe kur ishte 3 vjec e saliu vertete e donte si nip. kur saliu qellonte tek shtepia e shokut hysni kapo dhe nipi andi ishte te ghyshi hysni , kur kishte nevoje me shkue ne banjo "gjyshi Sali hajde e lajme" pra andi me tre gjusher hysni. xnaxhi enver qe edhe ai e donte shume dhe sali, vetem gjyshi sali i rron te shkretit. nje te mete e ka duhet njohur eshte pa karakter e grate e tij sa here eshte martuar i shkojne me te tjere. nuk i ecen me femrat se nuk eshte burre femrat kur martohen shumice kerkoine burra, jo si and bushati e aldo bumci qe me shume jane femra

                         1. T
                          Tirona Re

                          O nipcia i Hysni Kapos ,Saliu jot eshte non grata dhe non grata do vdesi. Karlliqet qe shkruan ti nuk do ta ndihmojne dot Salih Shpellen dhe ti do hash nje dite karin ne bythe o impotent

                          1. T
                           Tarrasi

                           Bie bora floqe floqe,uleret anusi i Bushatit per LOQE: Buc e neveritshme si gjithe rraca e tij e shkerdhyer

                           1. A
                            Arbeni

                            Herën tjetër do të të bëj surliu Viçidolit deputet.

                            1. a
                             altin isufi

                             TURP PER KETE SHKRIM

                             1. B
                              Burbur

                              Saliu është guri i fundit i shpresës për klanin e Bushatit,sepse të tjerët i kanë treguar derën. Të mbrojë fjalën e lirë nipi Hysni Kapos,kjo është vërtetë fantastike!

                              1. Aldua

                               O pisa te Rraces pa rrace shqiptare o mjeran te Pa shpirt e Komuniste te NDYRE, ti hani ate qe Nuk thuhet ketu Andi Bushatit eshte nje njerei NJERI dhe jo Pis e Servil, e thot te Verteten Troc, e nuk ka te Drejte edhe i Nipoi i Hysnit dhe I vitos te Korigjohet te Thot te verteten e dites O PISA, ai nuk blihet as me nje Thes me Para e thot hapur te verteten dhe per Edi Pis Kurvene dhe Kurvat e Shqipnise, e mos Hysni Kapo koNTRIBOJI PER KETE Shqipni, luftoi edhe ai si partizanet shqiptare per te cliru Shqipnine dhe eshte Pushtu nga Edvin Kristaq rama njereiu Pa origjine dhe anti shqiptar. And Bushatit eshte Vertet Bushat dhe Andi Shqiptarise...

                               Lini një Përgjigje