Maria shqiptare, Shën Pali dhe Shën Pjetri në Durrës dhe Skrapar dhe “profesor” Sazan Guri

3 Tetor 2023, 17:54Blog TEMA
Maria shqiptare, Shën Pali dhe Shën Pjetri në Durrës dhe

Nga Teuta Toska*

Sot në drekë ishte i ftuar në "Shqipëria live" inxhinieri që merret me etimologji (popullore) dhe me zbulimin e rrënjëve tona të fshehura ndër mijëra shekuj, zoti Sazan Guri.

Tema ishte me interes të dyfishtë për mua: do të pyetej pse emri i Marisë qenka shqip dhe do të zbulonte fakte se pse Shën Pali e Shën Pjetri kanë qenë në Shqipëri (në Durrës, madje edhe në Skrapar) disa herë dhe se Pali e Pjetri janë me emra shqiptarë (kupto edhe shqiptarë mund të jenë ata). Pra, etimologji dhe histori biblike e krishterimit. Dy herë e interesuar.

Unë mora bllok e stilolaps dhe thashë të marr shënime për t'i dhënë inxhinierit një përgjigje shkencore, koherente, me argumente, pse asnjë prej pretendimeve të tij nuk shkon, pasi kam ca kohë që më intereson shumë edhe filologjia e tekstit biblik, më e zhvilluara ndër kohëra në botë.

Thashë po i rendis argumentet dhe provat e inxhinerit dhe do të mbledh material shkencor për t'u përgjigjur.

Mirëpo, ajo që më çuditi ishte se ai që thirret inxhinier nuk arrinte dot të thoshte një fjali të plotë prej fillimit e deri në fund. Zëri i tij i lartë, gjithë spazma dhe kalimi nga njëri informacion (i thënçin) në tjetrin jo vetëm nga njëra fjali tek tjetra, por edhe brenda fjalisë, më bënë të kuptoj se zoti Guri është i pakundërshtueshëm.

Po, i pakundërshtueshëm, sepse është i pakuptueshëm, i palogjikshëm në ato që thotë. Dhe kur them i palogjikshëm, flas për logjikën që e do një fjali: subjekt, predikat, agjent etj. Per silogjizmin as që bëhet fjalë. Ose në fjalitë e tij mungonte radha e zakonshme me: kryefjalë e më pas kallëzues e më pas ndonjë gjymtyrë e dytë.

D.m.th fliste aq shpejt dhe thoshte aq shumë gjëra pa thënë asgjë sa edhe dy moderatorët që nuk lënë të ftuar ta çojnë mendimin deri në fund i heshtoi. Pa thënë ata asgjë për shumë minuta të vyera televizive. Edhe mamin tim, gjithashtu, e la pa fjalë për ca çaste.

Ia tërhoqën vëmendjen disa herë që të kthehej te tema e emisionit, por më kot, se qëllonte si batare etimologji popullore nga Meksika në Babiloni, nga Kina në Argjentinë. U pyet 3 herë për emrin e Marisë dhe e përmendi nëpër shumë informacione të tjera pa lidhje idenë e tij për emrin e saj.

Duke qenë se nuk ua bënë dot ballë zellin dhe dalldinë e zbulimeve madhështore për ne, popullin dhe gjuhën e vogël që kemi pjellë gjithë njerëzimin, edhe dy moderatorët u hodhën të praktikojnë edhe ata sportin e etimologjive popullore. Dhe ia dolën me sukses televiziv.

Në këtë pikë, pasi lashë bllokun, mendova se është diçka kaq e mirë që një televizion aq i rëndësishëm fton një njeri si zoti inxhinier Sazan Guri për të folur për këto gjëra.

Në radhë të parë, ne sigurohemi që deliri po përparon aq shumë tek ai sa po shkon drejt lajthitjes. Edhe pak dhe do ta kuptojnë edhe fëmijët që ky njeri po lajthit. Është diçka kaq e mirë sepse ne kuptojnë se sa pa nivel janë të dy moderatorët dhe se sa me kurajo e shpallin budallallëkun e tyre.

Gjëja më e keqe është se ne turpërohemi në sy të dijes botërore, që ka mijëra vite që studion tekstet e shenjta dhe ka përgjigje me argumente gjuhësore e arkeologjike për udhëtimet e Palit dhe të Pjetrit (pse këta s'kanë qenë në Skrapar) dhe për etimologjitë e emrave të tyre. Turpërohemi sepse nxjerrim në televizione kombëtare njerëz qesharakë e të lajthitur, që guxojnë e flasin pa droje gjithë budallallëqet që i vijnë në mendje.

Përgëzime "Shqipëria live", klikimet i bëtë, budallallëkun na e treguat!

*Pedagoge në Universitetin e Elbasanit

73 Komente

 1. S
  Sqepari

  Moj zonje, po fjete me qente do kruhesh nga pleshtat qe ke marre

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Plehraaaa arabe m'Albanistan pasardhes te dobiceve te nizameve te sullton Muratit,mos u merrni me kristerimin,merruni me marmidat muslimone.....

   1. C
    Concili

    Graqireve nuk ka nevoje t'u besh adn'ne, se e kane te shkruar ne surratin e tyre te nxirre dhe qe aty shikohet se nga kane ardhur e nuk kane lidhje fare me keto troje te Europes.

    1. a
     armand

     Ja doli dhe helaqi qe u Ka shpallur lufte suniteve . O bole Ke ngateruar gadishullin . Arabik e ka emrin dhe Jo arberor. Kthehe koken pas dhe fillo e llomotit por kujdes nga byrazerat e anadollit se kane dobesi per dobi¢at e jenicereve. Sa per Sazanin bravo i qofte se vetem me fjale ju nxjer nga orbita dhe gjen me shumice njerez si puna e pedagoges qe kur shkruajne dhe argumentojne duken sikur jane nxenesit e Sazanit.

    2. m
     me nje fjale vend-muti

     Zonje e nderuar, si njohese e gjuhes se vjeter dhe te re shqipe,me siguri duhet ta dini tani me shume se kurre se etimologjia e fjales arnamutistan,rrjeth nga fjala sazani-stan.

     1. R
      Ringjallja pellazge

      Nje mender profesore, e perkrahur fuqimishte nga pleshtat dhjerodhoks, qe mezi presin te kundermojne me qelbin e tyre antishqiptar ne cdo shkrim qe u jepet mundesia. Pra, Sazan Gurin kemi 30 vjet qe e degjojme apo ndoshta edhe e lexojme. Nese shkrimet e tija nuk i pelqejne Izonjes, eshte i lire ti kunderargumentoj. E pa degjuar ndonjehere zonja TOSKA, ne shkrimin e pare fyen, fyen nje njeri qe te pakten njihet si atdhetar, me shpirte dhe zemer. Veteprofesorlleku i saj duke fyer tregon ligesi apo qofte IDIOTESI. Duket zonja qe ne paraqitjen e pare paska bere gati kerkesen per 300 evro. Mbase mund te jete ndonje antare e devotshme e shoqatave intelektuale te orthodhosve qe janulla ka krijuar me bollek ne Elbasanin tone.

     2. P
      Pjeter mustaku

      Po u ngatrrove me krundet te hane pulat zonje!

      1. B
       Brryli

       "...NE turpërohemi në sy të dijes botërore,...."" ?!?!?! Pse nuk ta kjo vajza üne nuk turpërohem"?

       1. P
        Plani 5te pesevjecar

        Talluni me Sazanin por të gjithë ju që komentoni do ju vijë radha të jenë në moshë të tij dhe mendjen do ta keni te një gotë dhallë.

        1. R
         Reply to Plani 5te pesevjecar

         Or ti i planit nuk tallet njeri me Sazanin, puna eshte te ata mendjekoqet qe e marrin te jape mend ne TV.

        2. D
         Dobrushi

         Zoti Sazan Guri apo pyka dihet se eshte magazine pa inventar. Dhe ka mare huqet e dajes se tij Petrit Belliu nga Kuçova nje super idiot qe edhe po ta vesh ne gare me gomarin prape mbetet i fundit.

         1. C
          Cudia

          E kam njohur Petritin dhe në fakt gjithë Kuçova ka pas respekt për të. Ti që e ofendon duhet të jesh një fundërinë me mangësi të theksuar intelekti.

        3. h
         hum hum

         I thoni Sazanit ,,ti futi nje xhiro nga dajua i tij ,,qe ndodhet lart ne maj tomorrit Abaz Aliu i famshem ,,,dhe ti fusi dhe nje tas hashure ,,,,

         1. Q
          Qirshum Rexhep Fiqllari

          Më në fund, një EPITAF, për pordhollogun nga skrapari, Sazan Guri, kushuri i parë me gomarin, djalë teze me Çu En Lain nga Kina, (meqenëse PPSh dhe PKK ishin motra), vëlla nga babai me Sergei Nikita Hrushovin, rival në ëmbëlsi me mjaltin, vëlla nga nëna me qëntë femra te rrugës, djalë halle me macet e kazanëve të plehrave, armik me këdo që i shan qen e mace, sivëlla me Krishtin, stërvëlla me Muhamedin, dhe për në fund, është i sigurt në vetvehte, se ka dalë nga Gopi i Nënës së Vet.

          1. K
           Kjo duket njeri kote

           Duket më budalle kjo që ka shkrue kët artikull me emrin Teuta Toska se sa Sazami.

           1. S
            Show

            Ti budallallekun tend e shfaqe sheshit

            1. A
             Ambjentalisti

             Përse të duket budsllaqe kjo që ka shkruajtur artikullin? E ka shkruajtur gjithe mend e çdo fjalë të mbështetur. Nuk di potë të pëlqej kur flet Sazan Guri, tregon që o nuk e kupton o je si Sazani, më fal që po shkruaj kështu. Sazani është një palo inxhinjet, që nuk ka shkëlqyer në zanatin e tij, pastaj u hodh në mjedis, e bëri çorbë dhe mjedisin dhr tani ka filkuar merret me çfarë do gjëje që i del përpara. Prandaj mirë është të mos dali më në tv se kur nuk e njeh nuk e merr vesh sa i trashë ëdhtë, se ka të trashë plotë po nuk i dimë, kurse Sazani e ka dhe vazhon ta ketë reklamën duke e treguar kudo budallallëkun.

             1. f
              foni

              ke te drejte, kjo ben sikur po zbulon rroten kur dihet qe sazan guri eshte idiot noterik

              1. T
               Taku

               Nuk e ka shkruajtur per ty… ti nuk je jashte ksaj bote…

              2. L
               Lako Dejajni

               Njw konstatim dhe analize modeste e zonjes Toska, por me vend. Nuk eshte i vetmi rast qe Sazan Guri gjen hapesira per te folur broçkulla dhe budallaleqe ne emisjone televizive, aq me keq ne TV Kombetare dhe çuditerisht moderatoret e pa afte si dy llafazanet e TOP CHANNELIT, te cileve çoç u duket vetja qe kane nga nje karrike te vene prapanicen, pranojne per shkak te idiotizmit te tyre lloj-lloj "shpikjesh" te dallkaukeve qe ka ku vend. Dhe nuk ndodh kjo vetem me Sazan G(H)urin, por dhe me hunj te tjere. Per mua, fajin e kane zoteruesit e televizioneve qe ne platformat e tyre mjaftohen me gjasme "dhenie informacioni te ri" duke ftuar njerwz pa haber, ose qe jane konsumuar moralisht e shoqerisht. Njw ndwr ta eshte edhe Rreti Katror i tw dielave, Perputhja etj.

               1. T
                Te lumte dora

                Sazani ka lajthitur me kohe. Duhet nje revolte e teleshikuesve qe te sabotojne keto emissione. Jo vetem programe ku eshte i ftuar ky person dhe te tjeret, njesoj te lajthitur si ai, por edhe te sponsoret qe financojne keto programe. Te mos i blejme ushqinet, malleat apo sherbimet qe reklamojne ato. Duhet nje levizje qytetare per komunikim te pergjegjshem dhe etik. Ke etika hyn dhe shmangia e gomarlleqeve ne studio apo artikuj te tjere ne media on line qe vetem spekulojne me injorancen e te ftuarve apo publikut. Duhen bojkotuar dhe artikujt e gazetes tema qe na percjellin gjepurat qe llomotisin keta lart e poshte. Me ne fund nje artikull qe ngre shqetesimin per kete gjendje krikike e qesharake ku ndodhet trajtimi i çeshtjeve te rendesishme si historia, etimologjia-evolucioni i gjuhes shqipe, etj Po behemi qesharake e nuk I sherbejme aspak çeshtjes kombetare me deklarime te tilla pa asnje baze logjike e historike.

                1. M
                 Miri

                 E lexove mire o rob zoti artikullin shkencor per "emrat fetar"??? Varja inxhinierit por lexoje artikullin e Teutes me vemendje. I vetmi emer Histirik ne artikull eshte emri i Teutes qe na krenaron si komb.

                2. D
                 Dhjerokracis na nxori fytyrën e vërtetë

                 Ky dallkauk është më budallai i shqiptarëve që në këto 30 vjet na ka mbushur mëndjen se çrracë budallenjësh që kemi.45tv me 1milion shikues,vetëm Luli mund të bëj llogari sa banor për tv i bie... Këto 45tv,janë mbushur me moderator e pronar budallenj e injorant r analfabetë që nuk dinë se si t'i mbushin emisionet e ftojne lloj lloj budallai që flasin mbrroçkulla se e kanë kuptuar se populli të pëlqen sa më budalla të jesh. Nxit ndonjë njeri të ditur ose shkencëtar e të flas për shkencën ose arritjet e fundit,nuk e ndjek njeri dhe nuk njihet nga asnjë. Fshatar injorantë kudo të flasin për emisionet surrugato ku mblidhen ca kurva injorante e zihen se sa dashnorë kanë ndruar e shumë e shumë carlliqe

                 1. P
                  Pffffff

                  Ja thua po kujt ja thua moj zonje e nderuar. Kjo qe ndodh me hapsiren publike shqiptare shkon pertej trishtimit. Njerez te manget, qe nuk i dine kufizimet e veta ka gjithandej neper bote, po qe ti kthesh ne "VIP", ti trajtosh si profesore dhe t'ju marresh mendjen ne televizione publike e sidomos ne keto permasa..., hmm nuk besoj se na ben dot gare kush ne kete pike. Dhe nese perpiqesh te ofrosh ndonje argument patrioteve ulurites (krejt te pavetedijshem per shkallen e padijes se tyre) etikohesh si tradhetar , apo edhe me bukur si "i kompleksuar". Kocaqi e beri gjithe boten shqiptare dhe e lidh me rregullin e treshit cdo gje per te cilen qindra ne mos mijra historiane serioze ja kane kushtuar jeten nder shekuj. Kokrra a namit. Nje tjeter deklaron me vetbesimn se lufta e Trojes eshte zhvilluar mu ne te hyre te Shkodres ( O tempora o moreeees) - Kjo Helena mos ka qene nga Gruda? Ftohet me interes tjetri dhe pyetet gjithe reverence ne nje studio publike. Pu pu c'behet Keshtu qe te na rroje Sazani, Kocaqi dhe Alred Cako qe ka dje ai menyren e vet te spjeguarit te gjithckaje.

                  1. k
                   km

                   Nuk kam ndonje simpati per Sazan Gurin.Por nga sa lexova nga kjo shkencetarja me laps e Bllok,mesova vetem si mund te fyesh publikisht nje njeri qe shfaq mendimet e veta,ashtu Sic mendon dhe sa di ai ne ate fushe te shkences.Sigurisht,AQ sa lexova,neser ajo mund te jape me shume argumente shkencore.Por ...te shohim dhe te presim...

                   1. S
                    Sfera e kristalit

                    Sazan Guri nuk eshte as shkencetar, as historian, as arkeolog, as gjuhetar. Eshte vetem nje broçkullites egomaniakal qe s di nga pjerdh gomari, megjithese eshte hajvan i teri. Ky eshte mendimi im

                   2. t
                    tefiku

                    Keta jane profesoret e demokracise. Me perpara profesoreve,qe numuroheshin me gishta, ju hiqnin kapelen ,sot nuk ka mbetur kungull pa u bere profesor e doktore shkencash, prandaj universitetet tona jane ne fund te listes ne rankimin e universiteteve ne Evrope

                    1. B
                     Bocua

                     Zonja Teuta ! Do ishte me sakta ta"kundershtoje"ing Gurin me argumenta e te na thoshje nga eshte Maria,Pjetri apo Pali. Me sa kuptova nuk e dini as Ju. Bocua

                     1. K
                      Kaqe

                      E thote Wikipedia nga eshte Maria. Nuk ka pse ta thote Teuta.

                      1. R
                       Retorike

                       Po pse, ti nje te marre qe te thote se kripa eshte e èmbèl, e kundershton me argomenta?

                      2. N
                       Nikoll Kamshi

                       Nuk është hera e parë që tv-t nxjerrin në ekran më të marrët për të na dhënë "mend" ne"budallenjeve" që i shikojmë. Mos u merzit,të paktën kurseve laps dhe letër.

                       1. A
                        Analisti gjeopolitik

                        Eh , moj Teuta , sa vone e paske marre vesh , qe Sazan Guri , ka vite qe ka lajthitur, plotesisht , ndonse asnjehere ne jeten e tij , nuk ka qene mire nga mendte .

                        1. d
                         demokrati

                         zonje a zonjushe ha kos “grek”, Sazani e vret mendjen per dicka, aq sa di, Ju shkoni pas Sazanit, ju jeni nje ndjekese e prof.Sazani.Nese s’jau mbush mendjen Sazani, lexo Vaso Pash Shkodranin o pasuese e denje e llosheve te akademise vrastare te Shqipes ne tirane..Vula 8500 vjecare e Shqipes/Pellazgjishtesh ju ka bere te humbi durimin dhe gjykimin.Erresira eshte care, Shqipja Hyjnore nuk mbahet ne kafaze lloshesh.Pyet Gjyshen, Gjyshin,At e Mem te te japin nje cope Buk dhe nje Fet Djath, para se te qeshesh a qash per pacavuren qe ke shkruar.Kerko pak c’kan folur Sardet dhe sikalet, Sazani nuk thot asgje, kur ta marre vesh Shqiptari V behet, leshrat e kokes, o beler e Gjuhes Shqipe dhe pasuese e denje e llosheve.

                         1. K
                          Kopertina

                          Ti duhet te jesh fis i Sazanit, patjeter. Po pse, mordderdimen, ku ka shkruajtur Vaso Pashai qe Maria/miriami/meremja e rrityr dhd lindur ne mes te hebrenjve ne Azi na qenka shqiptare? Ku ka shkruajtur Vaso Pasha qe hebreu Judese, me enrin hebre CEFA qe latinisht ia kthyen Petro (shqip Guri) na ishtd shqiptar? Ku ka shkruajtur qe hebreu Saul k l'indirizzo ne Tarso ps renies nga kali ne Siri u pendua dhe ndryshoi emrin ne Paulus, emer latin/romak, ishte shqiptar? Ate vulen pellazge pije me leng se do te te vijne mendime me temira, me kismet!

                          1. d
                           demokrati

                           Dobet dhe mungese e theksuar klasi, je me pak se nenprodukti qe ka nxjere z.Sazan pas pirjes se pijes kombetare te Pellazgeve, Dhall????.Me Vul, 8500 vjet Pellazgji.Kismetin uroja xhinsit tend, fara ime uron Udh te Mbar.

                         2. A
                          Andi

                          Nuk e pashe shkencen tende, vetem sharje per Sazanin dhe moderatoret. Nuk ka nevoje te shash, jep argumentat e tua shkencore. Cili eshte ai/ajo redaktore qe te botoi nje lume me sharje dhe asnje argument shkencor si premton ne tekst. Sa per fjaline e shqipes, ajo eshte shume e zhdervjellet, dhe jo nje Kryefjale Folje pjese tjeter, si kerkojne ta anglikanizojne tani ne epoken e miqesise me USA.

                          1. V
                           Veto

                           Ti je me prejardhje nga pinguinet. Ta them une. Ti hajde e me kundershto me argumenta shkencore. Sazabi thote rrotat jane kuadrate, Ti thua kundehtojeni me argumente. I vetmi argument eshte shfarosja e tij nga ekrani dhe çdo organ RTV apo shtypi

                          2. Z
                           Zaza

                           Sazanit i kane ik pellumbat. ????

                           1. G
                            Guri i kazanit

                            Lidheni këtë hajdar

                            1. s
                             selim

                             Nje gje eshte e sigurte, ne jemi vendi i pare ne "industrine" e prodhimit te hajvaneve.

                             1. s
                              shmili

                              PO, nuk duhet folë vetëm me ndihmën e intuitës. Për të qenë shkencëtar, intuita është parakushti i suksesit edhe në shkencat e natyrës. Ka situata që atdhetari i nderuar, Sazan Guri, flet me intuitë e cila duhet t´iu nënshtrohet ligjeve gjuhësore dhe provave integrale. Tek Sazan Guri kemi motorin e nxitjes mendore, gjithmonë me sfond nga kultura kombëtare. dhe ai kurrë nuk pretendon se ka zgjidhje, por na frymëzom dhe, jo rrallë, jep përgjegje të kuptueshme.

                              1. I
                               Intuita

                               Shkenca nuk bazohet ne intuite. Por ne rezultate te qarta qe nuk ndryshojne sipas qejfit nese paraqiten prova shkncore. Shkence don me thene se uji ngrin gjithmone nen zero grade dhe vlon mbi 100. Nuk ndryshon se sazani eshte shqiptar apo pakistanez. Jo sepse intuita e Sazanit thote pa asnje Prove qe nje katundare nga Azia si Maria, ishte shqiptare. Intuita ie Sazanit mund te thote se ti I ngjan komshiut. Provat gjeji ti me intuiten tende

                              2. M
                               Mbledhje kolektivi

                               Ç profesor ziu, Sazani. Eshte Pordhefor!

                               1. H
                                Henks

                                Ça të bëjë i shkreti Sazan, do shtyjë kohën, është i papunë..

                                1. L
                                 Ledioni

                                 Teuta te urej. Ti je per tu share qe meresh me nje gomar si Sazani.

                                 1. O teuta shkruaj tek blloku si shkencetare vetshpallur : jemi muter rrace muti nuk jemi kerkushi : tani kenaqu me kto qe te thash lumturou kenaqu deri ne masturbim dhe vazhdo si shkenctare ti tregosh botes diçka ndryshe , meqe ti je me e mir se Sazani jepi .

                                  1. Roberto

                                   Po ky Sazani sikur deshte te behej edhe President i Republikes. Sa mire do ishte. Nje i tille na mungon shune.

                                   1. P
                                    Pellazgu

                                    Tani do te sulen fansat çakenj te sazan gurit and co

                                    1. S
                                     Shqiptari

                                     Me kte artikull Teuta shave dike per te na treguar klasin tend prej shkenctare , duhet te jesh shum e zoja me kaq shum sa i ben qefin vetes , bota ka ber historin por me historin ton po ben rahat greqia dhe te tjeret , mos mer lapsin tek Sazani por po pate tru dhe byth dil ti na bej gjera te mdha , mos i thur lavdi vetes duke denigruar te tjeret mjaft u hapet bythesh keni 30 vjet qe historin e fisit tuaj e sajoni vet shum gjera i beni vet , shko ne arkiva dhe na thuaj diçka te re mos rri pa pun ne shpi duke shar sazan Gurin , te pakten sazani xhdogje e sajon ne favor te kombit vet po ju kur nuk keni ber asgje per cilen histori sakrifikoni na trego librat dhe çudit e tua , se dipllomoheni tek kristali keni nje mik ne rektoratin e universitetit dhe jeni ber 1800000 doktora shkencash dhe shani sazanin se deri aty e keni hapin , ik moj femer puno ik mos denigro te tjeret , le nam ste vjen zor.

                                     1. t
                                      tytyty

                                      Sazan guri, pellumb xhufi ,lejla kocaqi ,majmun mema ,ago dalipaj e ca te tjer ,ta shpifin ,,

                                      1. H
                                       Hatzi Kiamili

                                       Moooooooooos, Tefta! I love... You!

                                       1. B
                                        Baj mir

                                        Ti shan me budalleqe,moj mesuese.Sill kunderargumente ndaj Sazanit.Ai thote jane shqiptare,tibthua jo.

                                        1. T
                                         Tersi

                                         Eeeh moj bijë eehë! Që at mot të zi që saliu u vuri "zjarrin" shkollave këtu ngelnë këta .... "sazanët"!.

                                         1. c
                                          ceni, boston

                                          Sazani eshte nje keric gomari qe nuk e ka shokun. Kur dikur punonte si inxhier nafte nuk ja varte asnjeri se cfare thoshte. Pergjegjes ishte kur shponin ne puset e naftes, pergjegjes i 6 naftetareve qe punonin ne nje pus cpimi. Rrote gomari se nuk dua ti them rrote mulliri...!

                                          1. J
                                           Jari N

                                           Moj Zonjë, po fjete me qentë do kruhesh nga pleshtat që ke marrë, Sazan Guri jo ka lajthitur por ka pjerdhur fareee, shyqyr që ishin moderatore se po të ishte ndonjë nga këta; Gon Llaka, a Sajmiri i Stopit do kishin tallë Carin me Idjotin Sazan Guri.

                                           1. S
                                            Sokrati

                                            Sazan guri (nuk ia vlen ta shkruash mbiemrin e tij me shkronje te nadhe) është sazan dhalla dhe nga keto fare pak te dhena secili duhet te kuptoje se me ke ka se beje - njeri i etur per te konsumuar kohen ne menyre skandaloze dhe e keqja e me e madhe e tije eshte se nuk konsumon veten dhe kohen e tij, por konsumon te tjeret... Lereni ne batakun e tij, le te argaliset dhe te ndjehet ''rehat''! ''Shqiperia live'' dhe simotrat e saj jane bere sot ne te gjithe vendin bataku me i madh, ku reklamohen budallalleqet dhe merren klikimet... dhe Shqiperis shkon ''perpara'' nen shembullin e gafores... Falenderime per shkrimin e sakte te Profesoreshes se Universitetit te Elbasanit, znj. Teuta Toska.

                                            1. R
                                             Roland

                                             Po te beje testin e inteligjences,Karaburun Dhoga,del me status “deficent delirant”.Merreni me te qeshur,eshte palle.Relax,defekim.

                                             1. d
                                              destan

                                              Eshte e turpeshme qe ne cdo ekran dhe per cdo ceshtje qe diskutohet meret per ekspert idjoti Sazan gomari.

                                              1. P
                                               Phoenix

                                               O ma, po ne na ka kriju Zoti apo kemi ardhe nga majmuni? - Ne na ka kriju Zoti te keqen mami. - Po babi thote se ne kemi ardhe nga majmuni. - Epo, babi e ka per fisin e vet. Kjo anekdota eshte per zyshen sepse e di qe eshte njekohesisht edhe akademike; studiuese e gjuhes shqipe edhe besimtare e krishtere; studiuese e religjionit. Pra, na pelqen apo jo, eshte nje nga njerezit me kompetente qe kemi ne te dyja fushat. Edhe zysha njeri eshte, i ka ardhur ne maje te hundes me Sazanin, prandaj ka shkruar rreth ketij makthi mediatik qe nuk mbaron kurre, vetem e vetem per ca klikime me shume. Ai ka ngaterruar profesion, perzien shume tema bashke dhe eshte spazmodik ne te folur, por e bukura eshte se flet me kompetence e pa referenca. Me sa di une eshte edhe mjek popullor. Pastaj se c'e ka kete mani per t'i nxjerre te gjithe shqiptare nuk e kuptoj. Edhe sikur te gjithe lideret e historise te kene qene te gjithe shqiptare, kjo e shton buken ne dollap? Nejse...

                                               1. T
                                                T

                                                Bravo zyshe mir ja bere ktij gomari qe na ka ca bythen debil i lindur .dhe ai gomari cako qe la nam ka 4 vjet we genjen si idjot .

                                                1. M
                                                 MEMEDHETARI

                                                 E nderuar pedagoge,sic e di tani jane nderprere provizorisht programet humoristike.Jane me pushime aktoret ... Na lejo te zbavitemi pak me "profesor" Sazanin... Vertet qe kemi shume halle por kemi nevoje edhe te qeshim...

                                                 1. L
                                                  Luigj Bonopard Abdulhamit lll

                                                  Sazani thote qe ka lindur ne Mangalem dhe duke u rritur ka pare nga dritarja Baba Tomorin ne maje te malit. Ky e mesoj sa u be 10 vjeç. Nje dite iu faneps ne ender Shen Kozmai dhe nga Tomori shpirti i Sazanit u pastrua ne rrjedhat e lumit Osum. Ketu filloi dhe zanafilla e nderiçimit shpirtetor te Sazanit. Kjo zgjati deri ne vitin 1992-93. Po nje dite shtatori shokut Sazan i kënduan. Disa thone ishte nje hoxhe ca te tjere nje Dervish nga Teqeja e Alipostivarit... Nga kronikanet e kohes eshte studiuar rasti ne fjale dhe pothuajse historianet dhe profesoret e fese kane arritur ne unison se Sazan Guri ndodhur nen ndikimin e fuqishem te tre besimeve nuk arriti ti dorrezohet asnje Zote, ndaj ai shkon ashtu nga fryn era...

                                                  1. P
                                                   Pensionisti

                                                   Zano mblidh mëndien o birbo se dhe çilimijt e lagjes po thonë ikni se po vjen sazua dhe të ndëron emrin e .....babain ta nxjerë nga Honoluluja e baban nuk idihet,panvarësisht se je 100 karad SHQIPTAR. SAZO shkruaj për atë që ke studiuar apo dhe ajo të ka lënë si të tjerat.

                                                   1. K
                                                    Kujtim

                                                    Kur punonte në Institutin e Naftës i gjithë kolektivi pa përjashtim tallnin k* me Sazan Gurin ( edhe gratë...!) Rodol i thërrisnin.. Është i metë,po deri para ca kohësh shikonte punën e tij dhe na vinte keq për të. Tani ka filluar të merret me gjëra që nuk i kupton dot as vetë dhe deri diku na ka pështirosur ekranin. Dikush kërkon t'a kundërshtojmë me argumente.Shumë saktë.. Argument kërkon ti- ja argumenti : Nuk pranoj të tallet me kombin dhe gjuhën time një IDIOT. Të mjafton kaq?

                                                    1. G
                                                     Gjergji

                                                     Moj zonje mos ban bla bla bla por kundershtoje me llogjike e jo me ofendime se njerzit qe ofendojne nuk kane llogjike normale,ju keni te drejte ta kundershtoni por vetem kur te jepni versionin tuaj, une nuk e kuptoj pse prekeni kaq shume per ate çfare thote z.Guri si ju si Arisototel Spiro (i deklaruar greke) si Fatos Tarifa (i deklaruar pro serbe)po çfare doni te deklaroheni……

                                                     1. G
                                                      Gjergji

                                                      Moj zonje mos ban bla bla bla por kundershtoje me llogjike e jo me ofendime se njerzit qe ofendojne nuk kane llogjike normale,ju keni te drejte ta kundershtoni por vetem kur te jepni versionin tuaj, une nuk e kuptoj pse prekeni kaq shume per ate çfare thote z.Guri si ju si Arisototel Spiro (i deklaruar greke) si Fatos Tarifa (i deklaruar pro serbe)po çfare doni te deklaroheni……

                                                      1. J
                                                       Janulles me rrocke bythes

                                                       Po media smban pergjegjesi, pergjegjesi mban arsimimi qe po e transformon ogerta manastirliu pasi vodhi mire e mire kufomat neper spitalet e shqiperise (po ilir beqja mooo) i merr ilir beqja leket 100mln euro. Eeee kompania one iris pekmezi

                                                       1. J
                                                        Janulles me rrocke bythes

                                                        Mos i censuroni komentet se beheni dhe ju si sali berisha dhe shkerdheni djali i tij

                                                        1. A
                                                         Abaz ali evgjiti nga iraku ju ka qire pragun

                                                         ...dhjeu mbi malin e Tomorit dhe injorante e bejne te shenjte. Race muti arixhi qe poshteron malin pellagjike hyjnor te Tomorit dhe Edmond Brahimi nje injorante dhe qylaxhi theret nje qylaxhi si Ferdinand Samarxhi dhe i thurin lavdi nje gabeli si abaz aliu qe ska lidhje me kombin dhe kulturen shqiptare. Dhe sazan guri si banor i assj zone ka ngelur i lajthitur nga idjotesia shqiptare qe poshteruan fene e te pareve tane.

                                                         1. C
                                                          Cimi vlora

                                                          O zonje po nuk ka budallenj si do dellohen te mencurit, prandaj te mencurit duhet te shkruajne me shume ,per te kuptuar nga anon kandari.

                                                          1. X
                                                           Xha Tasi

                                                           Profesoreshe urime per shkrimin mjaft te qarte dhe krejt Shqip. Qente le te lehin, karvani shkon perpara , thote nje fjale e urte popullore.

                                                           1. I
                                                            I ZEMERUARI ME MASKARENJTE.

                                                            Pse ka kaq ndyresi ne Shqiperi? Nuk gjej spjegim. Shqiperia, me vjen turp ta them, por me ngjan si nje pesazh i mahnitshem, por qe ne te nuk kan vend vlerat, vetem antivlerat, vetem maskarenj, idiote, te pa shkolluar edhe pse jane me "universitet". Me kujtohen kohrat e largeta te socializmit, kur shkonim ne "zbor", me hajvane tregoheshin agronomet, zootekniket, shefat e planeve e plot e plot gomere te tjere me universitet. Ne kete rregull te turpshem nuk futeshin vetem MESUESIT. Per sa me siper, vini re nivelin e komentuesve qe i kundervihen nje MESUESI per te mbrojtur nje IDIOT me universitet.

                                                            1. T
                                                             Thoma vaso

                                                             Mirë ky guri nga Skrapari, por këta tv e portalet pse e thërrasin e i marrin mendime e intervista nuk i vinë turp, kur këtë gur sazani në Skrapar e vendosin në qëndër të tyre. 100 herë turp! Këto tip buçe nuk duhen afruar kurrë sepse e dhe që shkruajmë tani bëjmë pa dashje turp. Heshtja është flori e pjekuri, o tunç !

                                                             Lini një Përgjigje