Komandantja karikaturë!

2 Tetor 2023, 09:38Blog TEMA
Komandantja karikaturë!

Nga Kimete Berisha

1. Presidentja Osmani i tha një gazete italiane se:

'Nëse Serbia e pushton Kosovën - do të përballet me popullin, që me çdo kusht do ta mbrojë lirinë!

- Në popullin e paske ymydin, a?

Ti a s'je përgatitur për luftë, anipse e 'para' e ke parashikuar luftën?

- Domethënë, Serbia s'do të përballet me 'ushtrinë e Kosovës', as me asnjë ushtri tjetër, por do të çohen populli  të luftojnë për liri!

- Me çka do të luftojnë populli?!

S'e kuptoj pse flet në mënyrë eksesive, nuk rresht së foluri!

- Pleqnare s'je, intelektuale s'je, një ese, një kolumne a një analizë nuk e ke të botuar...pse llomotit kurrë pa pushuar, dhe gjithnjë me frymë n'fyt!

A s'bën ta përmbash tmerrin, panikun dhe frikën që po ta zbulon fjala?

- Pasi që i tregoi Serbisë se ushtria e Kosovës është 'populli i saj',

Osmani ia lexoi edhe mendimet e errëta presidentit serb.

Tha se 'Vuçiq po mendon që me armë ruse ta aneksojë Kosovën'.

- A po mendon apo e ka planifikuar ta aneksojë Kosovën?

Vërja e theksit 'me armë ruse do ta aneksojë Kosovën' e bën këtë gojëmadhe edhe më karikaturë, sepse edhe UÇK ka blerë armë serbe që i ka përdorë në luftë mbrojtëse kundër serbëve.

Çka ka lidhje të kahit i ka 'arma dajtë'.

Armë shqiptare s'ka.

- Ajo po kujton se nëse thotë që ka faj Putini, kjo i ndihmon çështjes!

Krejt është ashtu siç po thotë: faj ka Serbia, faj ka Putini...

Edhe? Çka domethënë kjo?

Çfarë rëndësie ka kush e nisi luftën, pasi që lufta të fillojë?

- Ti tregona kujt po i bie zari të luftojë nga ana jonë!

Kush e mbron Kosovën?

- KFOR-i është reaguesi i tretë, po thua ti!

Pra, derisa të jetë një polic shqiptar në këmbë, nuk do të ketë KFOR në luftë.

- Kjo është naive, tmerrësisht naive.

Është komandante e ushtrisë që nuk ekziston, por flet si komandante e NATO-s.

- Pasi që Amerika i kërkoi Serbisë që t'i tërheq trupat ushtarake në kufirin me Kosovën, dhe pasi që e dëgjoi lajmin se disa ushtarë serbë filluan të tërhiqen nga kufiri, presidentja i dha 'urdhër' Vuçiqit që menjëherë të tërhiqet nga kufiri!

- Po e shfrytëzon gjendjen e luftës të bëhet interesant!

Si mund të forcohesh me pallavra, politikisht, kur je e vetmuar, presidente e popullit më të varfër në Evropë, e varur nga krejt bota, me 'armë të huaja' e me ushtri të huaja!

- Çka nëse Vuçiqi nuk e zbaton 'urdhërin' e presidentes Osmani dhe nuk tërhiqet nga kufiri?

Dhe, kur të nis lufta, çka nëse KFOR-i vetëm do të 'shikonin' se a po luftojnë  'fer' serbët e shqiptarët!

- Çka do të bëje ti?

Do ta çoje popullin në luftë?

Cilin popull?

Ku është populli?

- Paramendoje sikur mos të ishte KFOR-i në Kosovë?

- Paramendoje ekzistencën dhe të ardhmën e një vendi pa ushtri të veten!

- Shih ti kush na udhëheq, gruaja që luan me zjarrin 'e arnikut'!

2. Edhe deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë e ka shprehur frikën e tij që i kish depërtuar deri në asht.

Kamberi mendon se Vuçiqi mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Preshevë. Po a?

Ani pse s'po mobilizohesh ti?

Shqiptarët kudo që jetojnë presin nga të tjetët t'ua sigurojnë lirinë?

Po e pret Hillin të vijë të të ruaj tek sokaku!

P.S.

Të gjithë e dinë se lufta ka mbaruar.

Të gjithë e dinë se më të mirët janë vrarë.

Të gjithë e dinë se të varfërt mbetën të varfër

e të pasurit - u pasuruan.

Të gjithë e dinë se ti më doje fort...

(L.Cohen)

62 Komente

 1. E
  Eri

  Mire e ke shkruar Kimete. Partneret e Kosoves, miqte dhe gjithe dashamiresit kane muaj qe hane mut me Albinin qe i kerkojne te deeskaloje situaten duke larguar kryetaret fantazma nga komunat e Veriut, zvendesimin ngadale ngadale te policave shqiptare, me ata serbe te Veriut te Kosoves, ndersa keta mundohen t'i tregojne botes se kush eshte Vuçiç dhe Serbia. Ata kane Serbrenicen me 8 mije e kusur civile varr te hapur ne mes te Europes dhe perseri duhet te vazhdojne te bashkepunojne me serbet sepse s'kane si i zhdukin nga faqja e dheut, ndersa Albini me Vjosen kane 3 vjet qe cdo energji e harxhojne per Vucicin dhe Serbine, ndersa cdo gje shkon ne kurriz te Kosoves dhe popullsise se saj. Bota mundohet ta varrosi Vucic si faktor rajonal, Albini me Vjosen me doemos do e mbajne ne loje duke e faktorizuar, madje duke e nxjerre hera heres si konstruktiv ne dialog. Presin qe bota t'u thote oh sa gjynah ju qe po rrezikoni nga djallezia e Vucic, por mos kini merak se tani qe e njohem, kemi per ta bere mut me plumba, jo vetem ate, por edhe 7 milione serbet. Karikojne popullin t'i dale para armikut, se nuk mjaftoi gjaku i shqiptareve 25 vite te shkuara kur fituan luften me ndihmen e SHBA-se, por duhet qe edhe Albini ta shkruaj emrin e tij ne historine e Kosoves se deri tani eshte thjesht anonim. Kam frike se do e shkruaj per zi.

  1. L
   L.Xh

   Hej çi ke shti dreqin në krye kumandante Osmanagiqes bre. Ke për t’pa e ke për t’ndi që shumë shpejt, të paguajë ndonji tip Afrim Krasniq apo Lutfi Dervish-oski (edhe shtetas maqedono-bullgar), që ti shkruajnë ndonjë “studim” filozofik mbi kombësinë shqiptaro-kosovare apo artikull mbi rëndësinë e ideve të Abin Kurtit të sajë, se si duhen rregulluar marredheniet nderballkanike, etj, etj. e kështu, në fund, ke për të kundruar me kënaqësi, që Kumanarja të plotesoi deshiren, duke të treguar “aftesitë” e saja mëndje pordhë, në fushë të studimeve albanologjike e ballkanike e më tej.

   1. M
    Mal Cori

    Sikur të mos ishte KFOR, pyetja që duhet ti bëhet Vjollcës, asht: - Ku do të strehohesh ti Vjollca, nëse ushtria serbe sulmon Kosovën, sepse Albini për 4 orë gjindet në Stokholm..................... Sepse Prishtina për 8 orë mbushet me ushtarë serb..................... Apo Vjollca e di veten Vjollenski dhe ushtrinë e Kosovës ushtrinë e Ukrainës, me avionë Mig 27 e raketa Patriot.

    1. r
     realpolitika qe i eshte kthyer ne bumerang Perendi

     Kosova e Titos, shume ndryshe nga Shqiperia e izoluar e hoxhes,goje kycur dhe barkthare,i kish te gjitha mundesite,ekonomike dhe kulturore,per tu emancipuar dhe zhvilluar,aq me teper i kishte dhe rruget te hapura,per te shkuar kudo jashte ish Jugosllavise. Por jo! Shumica e tyre u pelqente te rronin dhe ndjeheshin te plote brenda nje mentaliteti islam te mesjetes se pushtimit otoman. Dhe ja rezultati,: Jo kot mbas shume vitesh,qe thuhet se Kosova eshte bere shtet,jo me kot ne krye te saj,jane dy karikatura tipike te kesaj mesjete te pushtimit anadollak: al-bini dhe osmania.Dhe mos shko me tej,si kane per te rrjedhur punet,ne kete vilajet.

     1. V
      Vranakonti

      Bravo zonja Kimete. Ke noten 10 per kete shkrim. Kosova dhe shqiperia nuk kane uzhtri,as armatim,jane me duar ne bythe. Serbi hyn ne Kosove pa rezistence,vjen duke qeshur se nuk ka kush te perballet. Te mbash shprese te NATO, ESHTE te kesh shpres te koqet e demit.

     2. S
      Shqiptari

      Femrat per mendimin tim deri ne postin e zvendesministres jan korrekt , me shum esht e pa mundur , shikoni çfar llogjike ka vjosa osmoni , na tregon luften qe do bej populli , per cilin popull flet , ai popull i kosoves qe ne vitin 98-99 iken nga syt kembet te ter burrat mo osmonen dhe rugoven perpara , mir pleqt e fmit se jan te pa fuqishem , ai popull iku komplet , 500 mij ne shqipri , 500 mij ne maqedoni , nja 300 mij ne mal te zi , kjo femer e ceket e kthen koken pas ne histori kur flet apo ja fut si kau peles , mjaft o njerez ploconi poste me rendesi shtetrore vetem per ti ber qefin te tjerve , postet ne qeveri nuk jan poste qokash , aq me teper i presidentit , ka ra rahat kosova postin e presidentit ja ka len grave ne dor , vini nje burr o njerez te flasi e te veproj me mend ne kok , komandante pergjithshme osmonja , hajde lufto po deshe .

      1. D
       Dea

       Po Kimetja nuk eshte femer? Ajo deri per zv.gazetare ben sipas teje????

      2. S
       Shkurt

       Pse e botoni kete debilen inatçore llafazane, monomaniake, injorante prepotente mendjemadje qe nuk di te shkruaje shqip?

       1. S
        Shkurt: Je Bajge

        Te dalesh kundra nje stilli te tille shkrimi ti tregon se sa injorant je. Edhe sikur te te jene prekur interesa me kete shkrim jepje kundra-agument po te kishe. Pastaj per ate qe thua se kjo nuk din Shqip meriton te te them vetem nje gje: JE BAJGE

        1. K
         Komplet idiot je o askush

         O gomar po ti ke tru sa ka Kimetja në gishtin e këmbës o halabak.

         1. p
          partizani i vogël Velo

          Vërtet, kjo fëmër s'shkruan dot shqip për së mbari se është nën ndikimin e sërbishtes. Fëmër që nxjerr kaq vrer, vetëm këtë kam parë. Mirë që Vjosa (ç'emër i bukur shqiptar!) paguhet si presidente, po kjo Qimetja (bobo ç'ëmër!) nga kush paguhet?!

          1. p
           pilo Lala

           Velo, kesaj ja vuri emrin babai e nena, nuk e vuri vete. Sa per penen qe ka, ta kete hallall qumeshtin e Shqiptarise. Vjosa po i tregon dhembet Serbise. Ne luften e vitit 1999 Vjosa ka qene vajze e rritur, po tja mbante te qendronte te luftonte, por zgjodhi universitetet, aty nuk te ze plumbi. Eshte kollaj ta hedhesh popullin te vuaje perseri ate qe pa ne 1999. Vjosa iken per ndonje studim pasuniversitar sapo te filloj lufta. Retorika e Albin Kurtit eshte dhuna, lufta, kjo i ka tmerruar Serbet e Mitrovices. Degjoni cfare thote Edi Rama, ai eshte Amerika. Degjoni me vemendje cfare thote Deputeti Shqiptar i Presheves ne Kuvendin Serb. Albini eshte nje diletant, hundperpjete, nuk i behet vone cfare pasoja sjell sjellja e tij kunder Amerikes.

           1. T
            Telua

            Ti duhet te quhesh "partizani vogel Velosheviç" , se emer Velo ka vetem ne shqiptari .

            1. D
             Dea

             Sakt partizan

           2. b
            bashkimi për drejtësi

            Hallall tambli nënës e nderuara Kimete. Je brilante dhe hapur e drejt e pa paragjykime. Mbetesh me shëndet. Presim shkrime të tilla që ua hapin sytë analfabetëve funksional që po "drejtojnë" drejtë humnerës politikën e Kosovës së lënduar.

            1. D
             Dosa Osmani karja bubuzhele

             Vallahi nji femer ma te shemtume se kete far lope te gjalle Dosa Osmani, kam pa vetem Argita Birisha bin babin. Rrace muti e njejte.

             1. "
              "BOHOTINA"

              Je e vertete ne çdo gje qe thua. Te lexoj me endje vazhdimisht. Stili gjithashtu interesant...

              1. P
               Patrioti i vicidolit

               Do luftoi populli! Cili popull?ai i bashkim vllazerim nderzimit sepse luftetaret i futet burgjeve,ne vend qe te benit jehone krimeve serbe,spiunuat ata qe luftuan edhe pse ishin shume pak (3500 qe kane luftuar ne front e 62500 me “llogjistike” neper mejhanet e Europes.Ne qe ju strehuam edhe pse te varfer,sot na thoni shihni punet tuaja se i keni me keq e kur ju vjen veza te suma ankoheni se nuk po ju ndihmojme.Une kam vendosur se po filloj lufta do ju ndihmoj duke marre kallashin dhe bllokuar kufirin dhe ose luftoni(sepse keni pervoje “lufte”ne fb)ose puthuni me serbin sepse pjesa me e madhe ate deshiron.P.S-ishte per vjosen e malpinin dhe patriotet e fb.

               1. N
                Nari

                Kjo Kimeta eshte shume e vecante si gazetare ! Shkrim shume i bukur.BRAVO !

                1. F
                 Fjale me vend

                 te njejtin mendim kam dhe une.

                2. k
                 koment

                 tema gazete serbe

                 1. T
                  Tironci

                  Kimete mbylle halen. Hashimi esht ne burg dhe ska per te dal. Ik gjej ndonje tjeter te qiesh

                  1. R
                   RKS

                   Pikes i ke rene Tironco. I mungon vitamina K , Qimetes. Maroj e shkreta.

                   1. R
                    RKS

                    Pikes i ke rene Tironco. I mungon vitamina K , Qimetes. Maroj e shkreta.

                   2. k
                    kosovari

                    Kjo i thotë fare troç gjërat. Bravo Kimete!

                    1. S
                     Spak

                     I lutem Z. Mero Baze te botoje komentet! Kombit Shqiptar i jane varuur te kembet disa mbeturina te hstorise sone shekullore! Injorante,qesharake,hajdute,patriote,vrases,genjeshtare frikacake,te shitur te blere, budallenj te zgjuar dhe nuk e lejojne te ngreje koke! Populli kosovar do te luftoje Serbine? Fali Zot se kaq tru kane! Nje turmr laramane me Albinin islamik dhe Osmanin bashke me tribune klanin e Saliut nuk dine cfare bejne dhe cfare thone! I jane vene ne krye pjses injorante te Kombit Shqiptar! Keta primitive nuk e kuptojne akoma se nuk jane akoma shtet,jane republike bananesh! Keta me patriotizmin qesharak te tyre nuk duan te kuptojne qe pa Ameriken,qe nuk e degjon Kurti,ka vetem 24 ore jete! Dhe shikojme se patriotizmi eshte "streha e fundit e maskarenjve,edhe Albi Vjose edhe Sali Like!

                     1. P
                      Për Spak

                      @Spak xxx Shqiptarët e Kosovës janë populli më proamerikan në botë! Pse falsifikon thënjet? Në vend të "patriotizmi" në origjinalin e thënjes është "nacionalizmi". Serbët janë nacionalshovenistë primitiv, ne jemi patriotë modern!

                     2. E
                      Emigrant

                      Zonja gazetare Presidentja e kosoves e ka pas fjalen per ate pjese e popullsis qe ja mbathi ne 1997-8 dhe kerkuan azil ne shqiperi maqedoni e europ Nuk e kishte me ata qe luftuan ne luften per liri dmth jo per Uck Luftetarer e uck i denancuan dhe sot jan ne burg

                      1. D
                       Dardani i Ri

                       Bravo zj. Kimete! Mjer Kosova në dorën e kujt ka ra, një Albin i çmendur dhe një Vjosë debile.

                       1. K
                        Kujtim

                        Kam frikë se ato që po thotë Kimetja vlejnë edhe për Shqipërinë..

                        1. k
                         kim-kim

                         Kjo femër malinje, pa mend dhe e mbushur me mllef për bashkëkombësit e saj ka nevojë të vizitohet te psikiatri.

                         1. V
                          Vladimir

                          Regime te turpshme, pa etike, gjithe mllefe dhe urrejtje qe nuk i bejne nder kerkujt. Presidentja ka thene te veten, une e lexova intervisten dhe nuk mu duk keq. Nuk di çfare i kerkohet te thote? Kosova eshte nje investim nderkombetar, nuk ka ushtri e armatim sepse nderkombetaret e kane vendosur keshtu. Dhe une besoj se keshtu eshte me mire. Ajo deklaron ate qe ndjejne krejt shqiptaret, ne se serbet futen ne Kosove, do gjejne nje popull qe do te luftoje kunder tyre me çfare te mundet. Fyerjet turperojne ate qe i shkruan apo i nxjerr nga goja...

                          1. z
                           zot fali !

                           Do luftoje populli i 2 Marsit .

                           1. V
                            Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                            Kjo Kimetja e Berishajve e meriton nje dekorate nga Serbia per kete shkrim qe as Politika e Beogradit nuk e ka qullosur dot...

                            1. M
                             Mondi

                             Dekoraten e meriton ti me pare per telefonatat e fshehta me kriminelet e serbise.Kujton se jane budallenj njerezit dhe nuk dijne te dallojne fjalet nga veprat.

                            2. r
                             rruga 56

                             Nje lope presidente qe kullot kudo ,vetem te pellase di. Nje stratege dhe tacticiene e NATOS sa qe nuk behet dot mbledhje pa pjesmarjen e kesaj lope presidente. Nje fucke llapazane kujton se UCK eshte gur rruge qe luan me te.

                             1. K
                              Kris

                              Kush perfiton nga keto artikuj sulmi ndaj Vjoses dhe Albinit?

                              1. B
                               Baba

                               Midis nesh ka shume tradhetare vete Milan Radojcic--Vucic--Vulin ..sebashku me disa tradhetar cmirezinje puthadore mendjemadh vesh gjate gomere perfitojne nga keto artikuj ! Opozita kosovare me Ramush Haradinaj ec - Urrejtja serbe ndaj shqiptareve eshte aq e zeze sa te pervelon ! - Peŕcarjen *shared cmirat shkrimet idiots pyetjetidiote) eshte e volitshme vetem per serbet ! - Ngrihuni lart o shqiptare mjerane ju qe shani Albinin dhe Osmanin

                               1. B
                                Baba

                                Midis nesh ka shume tradhetare vete Milan Radojcic--Vucic--Vulin ..sebashku me disa tradhetar cmirezinje puthadore mendjemadh vesh gjate gomere perfitojne nga keto artikuj ! Opozita kosovare me Ramush Haradinaj ec - Urrejtja serbe ndaj shqiptareve eshte aq e zeze sa te pervelon ! - Peŕcarjen *shared cmirat shkrimet idiots pyetjetidiote) eshte e volitshme vetem per serbet ! - Ngrihuni lart o shqiptare mjerane ju qe shani Albinin dhe Osmanin

                               2. V
                                Vjosa komandantja

                                Kimete je e madhe.Me ne fund ke shkruajt ato gjera qe mendojme prej kohesh per kete idiote. Kemi pasur ne shkolle,ne lagje tipa si kjo.Por kur behen me pushtet eshte shume.....

                                1. K
                                 Kurveleshi

                                 Per "komentin" Na shpjego pak pse eshte tema gazete Serbe?Vetem kaq!

                                 1. M
                                  Mondi

                                  Nuk di cfare te thote.Thjesht po perpiqet te mbuloje mutin me shurren e patriotizmit fallc. Harron legeni se nuk jane te gjith si soji I tij I qelbur.

                                 2. B
                                  Baba

                                  Cfare eshte kjo budallaqe gazetare qe ska pike inteligjencence !! Cfare rendesie ka populli apo ushtria ? Ti thu qe Vucicin kosovaret shqiptar ta presin me lule?

                                  1. p
                                   pilo Lala

                                   Kimetja thote qe nuk pritet Vucici me lule, por ajo thote qe lufta u be, Kosova dhe Amerika fitoi, mos u beni autore te nje lufte tjeter, se kete rradhe nuk do jete Amerika, harrojeni. Keni shansin me Ameriken ta zgjidhni situaten, te krijoni shtetin, ndaj mos u merrni me perralla, me vogelsira patentash , targash, ne qorrsokakun ku ju ka futur Vucici, dilni prej andej, krijoni Shtetin e Kosoves, kjo eshte detyra juaj. Fjalimet e Vjosa Osmanit dhe Albinit jane nacionaliste, nuk i japin zgjidhje Kosoves, vetem e largojne nga Amerika.

                                  2. E
                                   E c'na gjeti.

                                   O Qimete. Qe nga mbiemri qe ke dukesh se c'mut je. E para fol shqip e jo turqisht. E dyta je ne nje linje me Edi Ramen e Aleksander Vucicin. E treta edhe izraelitet popull i vogel jane por luftojne te gjithe per vendin e tyre. E katerta Presidentja Vjollca ka shprehur deshiren e popullit per LIRI, ndersa rospilleku jot shpreh vetem disfatizem . E pesta sinqerisht duke lexuar dhe shume nga komentuesit po e kuptoj se ne shqiptaret kemi shume BYTHELEPIRSA/se si Ty Qimete dhe prandaj nuk bejme hajer. E gjashta duhet te te vije turp nga familja e policit deshmor dhe nga deklarata e xhaxhajit te tij. Turpi te mbulofte. (Rospiet s'kane turp. rrine zbuluar)

                                   1. M
                                    Mbeshtetesi...nga prapa

                                    Shum e vertete,,keta dy karagjozet e cuan kosoven nja 10 vjet mbrapa,,,kujtoni fjalimin qe beri ne kuvendit e shqiperise kjo dosa,,,dhe ky kllufi albini kur erdhi te lobonte per saliun dhe meten,,,ne zgjedhjet,,,ca' tu thuash ktyre,,,ky bythpambuku ska ardhur njehere te bej pushimet ne shqiperi,,,por vetem ne greqi,,,mund ta shpjegoj njeri,,,ska ber njeher propagante per turizmin shqiptar,,,ky legen edhe kjo dosa osmani e urrejne shqiperine,,,

                                    1. C
                                     CH

                                     Po pse ore te mjere i jepni rendsi k'ti shkrimi.Po nese eshte lufta si mendon kjo ateher une kam lexuar disa here prej Gjeneraleve te NATOS se Rusia do ta merr Evropen per tri dite .Se paku kjo nuk eshte Gjenerale e ushtrise .Dhe qka ndodhi nuk e mori as Ukrainen .Per te vetmen arsy se than se nese hyni nuk na shihni shpinen po fytyrat. Edhe nese nje Kryetare gabon ne keto raste ,i gjithe populli dhe shoqria duhet ta perkrah ne raport me Serbin ,e jo keto shkrime pa sens dhe te demshme

                                     1. E
                                      Eri

                                      O vella, Kimetja jeton ne Mitrovice, i ka ende ne flegrat e hundes tymin e barutit dhe gjakut te derdhur te nje lufte qe ka mbaruar 25 vjet me pare. Gjithe naracioni i saj dhe i ne te tjereve eshte per te shmangur luften, qe nuk parashihet te sjelle asgje te mire. Çfare thane gjeneralet e NATO-s per Rusine nuk eshte argument. Fakti eshte qe Krimea, Donetsk dhe shume troje te tjera te Ukraines jane pushtuar nga Rusia. Nuk i administron me Ukraina, po derdhet gjak njerezish, me mijera, dhe ne fund nuk dihet rezultati. Mitrovica e Veriut eshte aktualisht toke e Kosoves dhe si e tille duhet te qendroje, nuk ka pse rrezikohet aneksimi i saj prej Serbise nga politika e mbrapsht e Albinit dhe garnitures se tij Vjosa Osmani qe kerkojne perplasjen me cdo kusht. Ideale do ishte te mos kishte serb qe banonin aty, por ate politike genocidi e bente vec Miloshevici me shqiptaret derisa e humbi Kosoven. Ne si shqiptare s'e bejme dot, per me teper qe s'te mbeshtet kush ta besh nje gje te tille. Tani, para se te provojme te masim forcat me Serbine, e mira eshte te degjojme nderkombetaret qe e krijuan shtetin e Kosoves dhe te qetesojme gjakrat. Neser do jete vone dhe do ta kemi humbur Veriun dhe ndonje pjese tjeter te Kosoves. E mbron a s'e mbron me gjak pastaj eshte thjesht çeshtje krenarie, narracion i politikaneve te Kosoves, por po hyri ushtria serbe ne Kosove nuk del aq kollaj dhe pa shkeputur ndonje cope tjeter me te madhe.

                                     2. F
                                      Fjale me vend

                                      Kimete je yll ! Lexoj me shume kenaqesi cfare shkruan, ke satire qe te ben te qeshesh me lot.

                                      1. R
                                       Real

                                       Prap doli te shkruaj kjo kare, kjo debile Po mos i jepni hapesire kesaj gazetare budallace.

                                       1. M
                                        MEMEDHETARI

                                        Kimete,je pak shejtane,por do deshiroja te shkruaje perdite!... Fali ata qe nuk te kuptojne...

                                        1. R
                                         RAIFI

                                         Si nuk e shifni o të mjerë se KFOR është neutral dhe nuk përleshet me Serbët.Sa herë është provuar njo gjë për mbi 20 vite.KFOR-i Franqez ndau Veriun e Kosovës,me dhjetra mijra shqiptar nuk i lejoi të shkonin në shtepit e veta apo propaganda përendimore iu ka verbuar .Perendimoret duan përseri të u japin toka shqiptare klyshve të Rusisë,e ju thoni për hatër të miqësisë me përendimoret falni toka edhe më tej.Sidomos këtë ide e kanë komentuesit nga Shqipëria që nuk janë të vetëdishëm se se shpejti për hatër të miqve përendimor do i falin jo pak toka Greqisë,atëherë do sillën si zorra në prush por do të jet von.Kështu u fliste Partia Komuniste e Shqipërisë kosovarëve pas LDB se serbet janë komunist si neve andaj i kemi vëllëzer,e kosovarët mbi 50 vite u prej e u masakruan nga komunistet serb,vëllëzer të komunistve shqiptar e tani vëllëzer të Edi Ramës.

                                         1. E
                                          Eri

                                          O vella, Kimetja jeton ne Mitrovice, i ka ende ne flegrat e hundes tymin e barutit dhe gjakut te derdhur te nje lufte qe ka mbaruar 25 vjet me pare. Gjithe naracioni i saj dhe i ne te tjereve eshte per te shmangur luften, qe nuk parashihet te sjelle asgje te mire. Mitrovica e Veriut eshte aktualisht toke e Kosoves dhe si e tille duhet te qendroje, nuk ka pse rrezikohet aneksimi i saj prej Serbise nga politika e mbrapsht e Albinit dhe garnitures se tij Vjosa Osmani qe kerkojne perplasjen me arme me cdo kusht. Ideale do ishte te mos kishte serb qe banonin aty, por ate politike genocidi e bente vec Miloshevici me shqiptaret derisa e humbi Kosoven. Ne si shqiptare s'e bejme dot, per me teper qe s'te mbeshtet kush ta besh nje gje te tille. Tani, para se te provojme te masim forcat me Serbine, e mira eshte te degjojme nderkombetaret qe e krijuan shtetin e Kosoves dhe te qetesojme gjakrat. Neser do jete vone dhe do ta kemi humbur Veriun dhe ndonje pjese tjeter te Kosoves. E mbron a s'e mbron me gjak pastaj eshte thjesht çeshtje krenarie, narracion i politikaneve te Kosoves, por po hyri ushtria serbe ne Kosove nuk del aq kollaj. Ti mbase pas kompjuterit me mendjen tende del deri ne Nish se je i zoti ne counter strike, por kam pershtypjen qe para 25 vitesh ti dhe familja jote je fshehur kur krisi pushka e pare dhe tani na kujton se c'beri NATO dhe SHBA atehere. Nuk e imagjinonit as ne 10 jete po te jetonit se mund te kishit shtetin tuaj, ndaj mos na shit patriotizem dhe na tregon kelyshet e Rusise dhe Serbise. Albini kujton se eshte Enveri dhe perpiqet ta imitoje ne politike, por Enveri kishte bolet me te medha, mundi te ngrinte nje ushtri me ne trushplaret te mirearmatosur dhe barkethare, ndersa Albini nuk eshte ne ato kushte.

                                         2. U
                                          USA

                                          Bravo Kimete! Nje shkrim realist .

                                          1. K
                                           Kosovari

                                           Shume e frustruar paske qene, oj Kimete. Por tash, mjaft, se e teprove.

                                           1. B
                                            Baba

                                            Gazetare e peshtire serbet do ta kishin zili ! VO eshte ne nivelin e duhur te ndergjegjes kombetare! Gazetarja nuk e ka haberin intelektual dhe pegjegjsi qytetare! Te ket turp per kete shkrim kynder VO presidente e RK

                                            1. D
                                             Dardani

                                             Kimete lavirja

                                             1. V
                                              Veri

                                              Kjo Kjametja qenka psikopate e fiksuar me Presidenten dhe Kryeministrin e Kosoves. Nese e wuan veten femer apo sic duket ja ka qefi te vetquhet intelektuale Kjametja.te permbahet dhe te mos zhgarravise vend e pa vend.

                                              1. e
                                               emigranti

                                               Si mundet qe kjo gazete te botoje pothuajse cdo dite shkrime te pavlera te kesaj serbofileje. Sa here qe shkruan vjell vrer kunder qeverise e institucioneve te Kosoves. Mund te jesh ne opozite me qeverine, edhe ta kritikosh ate per sa here qe mendon se nuk e ka te drejte, por kjo idiote qe di vetem te thure hartime mbeshtetur ne te paverteta sajon gjithshka vetem per te diskredituar insitucionet ne Kosove

                                               1. K
                                                Kombinati

                                                Ju lumte Z. Kimete, jeni gazetare shume e sakte dhe realiste. Do deshironim te kishim edhe ketu ne Tirane ca si ju dhe ca me pak bushater e shkullaker.

                                                1. A
                                                 Ali Senjefi

                                                 Vetem Albini i pari dhe Vjosa me pas, i'a futen kembet ne nje kepuce A.Vucicit dhe Edvin Rames dhe faktorizuan Kosoven. U LUMTE TE DYVE!!! E sa per ate se kush do te luftoje...ka pa mbarim ne Kosove Adem Jashare dhe edhe guximtare ne Shqiperi. Ne raste ekstreme te gjithe "PESHOJNE BYTHEN E VET",sa u'a mbane me i dale zot tokes- ATDHEUT - KOMBIT.

                                                 1. S
                                                  Shqiptare prej verteti jo si Kmetja

                                                  Kimete( Qimete) perball Serbise duhet me shume nacionalizem.E kam lexuar Presidenten Vjosa me simpati duke folur ne nje impeccable english ne mbrojtje te Kosoves.Pi ju? Sidoqofte ky shkrim vlen me shume si alarm per ushtrine e paarmatosur te Natos ne vendin ame se per Kosoven,se ciles i jane kufizuar shume te drejta. Pastaj sado ushtri te kesh ajo qe vendos eshte forca e nje populli si ai Shqiptar qe e tregoi veten ne 1999. Ting Qimete e mendo para se te derdhesh irgazmen kunder Vjoses

                                                  Lini një Përgjigje