Pse në Tiranë gjen “patriotë” kundër Serbisë, por që ulin “brekët” para Greqisë?

29 Shtator 2023, 17:12Blog TEMA
Pse në Tiranë gjen “patriotë” kundër

Nga Kreshnik Spahiu

E gjeni dot, ku ndryshon Fred Beleri i Greqisë, me Milan Radoiçiçin e Serbisë?

Kam tre ditë që dëgjoj me habi “patriotët” e Shqipërisë që ulurasin për sulmet e Serbisë, por që ulin brekët para Greqisë!

Patriotizmi në Shqipëri është paksa më i ndryshëm se në Kosovë.

Ndonëse ka disa të përbashkëta në disa pjesë të shoqërisë.

Le të themi në Shqipëri ka njerëz që duan Berishën më shumë se Shqipërinë, ashtu si në Kosovë ka njerëz që po kritikove Albin Kurtin, e barazojnë që: “ti nuk do Kosovën, nëse nuk do kryetarin.”

Pra e përbashkëta është që shqiptarët pjesërisht duan më shumë partinë sesa Kosovën dhe Shqipërinë.

Gjithësesi ka disa spacifika që shqiptarët e Shqipërisë mbeten larg ndjeshmërisë patriotike krahasuar me shqiptarët e Kosovës. Ndoshta komunizmi i bëri shqiptarët në Shqipëri “internacionalistë” dhe pushtimi në veri i bëri “nacionalistë”.

Për ta ilustruar po marr dy personazhe që kanë kërcënuar seriozosht me bandat e tyre integritetin territorial të Kosovës dhe Shqipërisë:

Milan Radoiçiç dhe Fredi Beleri respektivisht mbështeten nga Beogradi dhe Athina për pretendimet territoriale në veri të Kosovës dhe jug të Shqipërisë.

- të dy kanë marrë pjesë në sulme ushtarake respektivisht njëri kundër pavarësisë së Kosovës dhe tjetri kundër Shqipërisë,

- të dy janë të votuar nga minoriteti serb dhe grek,

- të dy kanë formacione politike në Kuvend,

- të dy financohen nga jashtë: nga Serbia dhe Greqia,

- të dy kanë qenë të dyshuar dhe hetuar për krime,

- të dy synojnë serbizimin e Kosovës dhe helenizimin e Shqipërisë,

- të dy kanë mbështetjen e kishës orthodose serbe dhe greke,

- të dy synojnë autonominë e komunave të banuara nga serbët dhe grekët në Kosovë dhe Shqipëri,

- Beleri u hetua për vrasjen e 3 ushtarve shqiptarë në kufi, ndërsa Radoiçiç për vrasjen e një polici shqiptar.

Ndryshimet me këto proçese janë turbulencat “patriotike” të ndryshme që ka Tirana nga Prishtina:

- Prishtina këtyre i futi plumbin, Shqipëria i futi për kryetar Bashkie.

- Në Kosovë s’gjen asnjë shqiptar të votojë Radoiçiçin, në Shqipëri mijëra militantë të Berishës dhe Metës e votuan Fredi Belerin si kryetar.

- Në Kosovë njerëzit e Radoiçiç janë shpallur organizatë terroriste, ndërsa në Shqipëri opozita e shpalli Fred Belerin hero dhe të burgosur politik.

- Në Kosovë opozita u bashkua me Albin Kurtin kundër Radoiçiç, në Shqipëri opozita bashkohet me Fred Belerin kundër Ramës.

Për të mos u zgjatur ndryshimi i patritove në Kosovë në dallim me Shqipërinë është ky.

Hashim Thaçi nga burgu doli pro Kasovës kundër Radoiçiçit të Serbisë.

Në Shqipëri, Berisha dhe Meta bëjnë aleancë me Belerin e Greqisë për rrëzimin e qeverisë së Shqipërisë.

E imagjinoni dot sikur opozita e Kosovës sot të rreshtohej pro bandës serbe të Radioçiç për ta rrëzuar Albin Kurtin?

Jo, nuk ndodh se ata e duan shtetin më shumë se pushtetin. Kundër Serbisë ata janë bashkë.

Ky është ndryshimi me spiunët e Shqipërisë.

51 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Me c'pare e mbush zorren ne gjermani ki dobici turk i sullton Muratit ,Spahi!? Cfare pune ben,ku jeton,sa i ingranuar eshte ne shtetin gjermon!? Apo duket qart se baba dogani i ka lidh pencion dhe ha baydava m'xhamie....

  1. L
   Latif

   Ja dhe nje kelysh I saliut qe u hodhe po PSE o kelysh ai te verteten po thote po ti o kelysh CE po te jete greku apo po te ai gruan dhe te japi nje taftotita shumire e ka ai po beni ju kelysha qe duhet tju tereqim zvare dele dhe flete shqipe o kelyshi greqis

   1. T
    Tata luigji

    @ suninet jane ata bira kurvash qe te shkerdhyen maman dhe ti del e flet nje shqipe te paster per kete ka merit Rrahmoni qe u betua para satem se djali do mesoj shqip, nuk do te ndalem shume me ty por ne se je kopil me nje nene kurve po baba 24 karatesh del nga tastjera e tel dhe na jep ndonje adres por mos hajde pa motren e vogel I fuck u all member of u family

    1. G
     Grekqiresi

     Jevgu grek, jevgu grek i more evrot or sumqire? Juve do ju kthejme ne Pont dhe Etiopi ku mund te nderseheni lirisht nga gomeret dhe zebrat.

     1. V
      Vranakonti

      Bravo,bravo zoti Krashnik! Me kete shkrim brilant ke noten 10 . Permbajtja e shkrimit tend eshte aq kuptim plot sa kete e vertetojn disa komentues e bythelepiresa te Sali Berishes dhe Ilir Metes. Kur disa te shajn me komentet e tyre,dije se je ne rregull dhe i drejte ne ate qe thua. Sa te jete Sali Berisha,Ilir Meta ne shqiperi dhe Albin Kurti ne Kosove,nuk do kete qetesi se ata mbrojne dhe mbeshtesin punen e tyre agjuenturore te agjentet Fredi Beleri dhe Radoçiçin. Bravo Respekt.

      1. t
       tetovari2

       O sunit......ky paret i mer nga motra e gruaja jote që i ke në gurbet. në Gjermani.Ky është macro pra ky u gjen klientë motrës dhe gruas tënde kështu bën pare,pra tani rahatohu bëj gjum tani.

       1. J
        Janulles me dras pas koke

        Mos e ngateron me veten tende o plere ?. Ti mbush zoren e thare me ushqim ne kishe ….ptuuuu vromjari ….

        1. a
         am

         Po ty kush te paguan qe shkruan komente këtu o zagarmadhi i sahanit te JanulloSaliut?

         1. b
          bimi

          e MBUSH ME PICKEN E SAT TEME O KELYSH I jANULLES.... IK ME VRAP MERR PENSIONIN 300 EVRO SE ERDHI

          1. b
           bimi

           e MBUSH ME PICKEN E SAT TEME O KELYSH I jANULLES.... IK ME VRAP MERR PENSIONIN 300 EVRO SE ERDHI

          2. U
           Uffff

           Nuk para kam komentuar shkrimet e tua perpara, por kesaj here me duhet te them se ke qelluar ne shenje ne cdo pike! E gjitha kjo tregon sa prapambetje ka akoma tek ne, dhe arsyeja pse Kosova eshte vetem 15 vjet shtet por ka tipare shtetformimi me te mira se ne.

           1. D
            Dakord

            Uffff gabon kur thua sa prapambetje ka te ne. Te ne ka vetëm një kryekriminel dhe banditët që e ndjekin. Sali krimineli dhe kolaboracionistët e tij. Kaq. Laku po u ngushtohet, burgu i pret fundërrinat anti kombëtare. Beleri i saliut është radoiçiç. Autori i ka rënë pikës.

            1. U
             Uffff

             Ti mund te argumentosh si te duash, por ai kriminel i k mblodhi rreth 400.000 votues. E pra kemi 400.000 majmune te prapambetur midis nesh, te cilet na sjellin vetem prapambetje. Ne vend qe ta kishin bojkotuar dhe te kishim nje opozite te reformuar sot dhe nje alternative pushteti..

             1. B
              Bureto

              Ufff! Ke shume te drejte. Gjeli (mbreti i pulave), si rregull, kendon në mengjes, hipur mbi plehun e plevices apo haurit. E vertete, fatkeqesiht tek ne ka shume 'pleh' e 'majmune' thua ti (militante te verber, analiste dhe ndjekes bythlepires etj, dhe keta mund të hiqen (pastrohen, mpaken, ftillohen etj), nëse do dale ndonje Herkul (burre shteti), që sipas mitologjise ta pastroje haurin e "mbretit" Avgji (si ky, heperhe mbetet Salehu).

           2. R
            Raimond Vlonjati

            Ik o bajge e qelbur, se gjasme je dhe gjykates ti o deficent., po na ben te zgjuarin ky idiot. Bejleri mund te jete super kriminal por ai nuk eshte kapur ne flagrance me arme ne duar , sic u kap krimineli serb, qe ishte i filmuar me banden kriminale brenda ne Manastir . Nik bajga , gjej ndonje gje tjeter per te bere te zgjuarin se nuk i genjen dot Shiptsret o mut muti, me keto perralla primitive .

            1. L
             Latif

             Po ti moj bajge bejlerit dhe e saliut po pale ka bere beleri apo dhe ne vloren do na I xirni vorepilli ikmoj kurve vlore dhe mose shkruaj Shqip bajge grekut

             1. A
              Aron

              Nuk eshte kapur Beleri ne flagrance me arme ne duar? O Rajmond, je shume rende nga ana mentale. Po Belerin e ka arrestuar vete shteti grek se u kap me armet qe kishin marre nga vendi ku u vrane edhe dy oficer shqipetare qe mbronin kufirin shqipetar, tjeter se e kane "mbyll" ate dosje per ato qe dihet.

              1. N
               Nari

               Meqenese nuk u kap me arme ne dore,po qe boterisht dihet qe ka mare pjese ne vrasjen e nje oficeri dhe dy ushtareve ne kufi,por ama eshte kapur ne flagrance duke djegur flamurin e Shqiperise ne 2003,dhe per kete eshte denuar me tre vite burg nga gjykata,e meritonte plotesisht qe Sali nongrata dhe Like floriri ta kanidonin per kryetar bashkie ne Himare !!! Nuk kam cfare te them,se qenke patriot 24 karatesh.

               1. D
                Dauti

                KY qe fshihet pas raimondit, eshte dhenderri i salehut. Sa ta rrasin ke 7 penxheret do komentoje krejt ndryshe, prisni e do shihni.

                1. R
                 Raimond foltore-nevojtore

                 Raimond je fikse bajge Greke s'ke asgje Shqiptare pis njeri td tille spiune si ty e kane mare me qafe kete vende bsjge

                2. L
                 Latif Dreqi

                 O Spahiu i trapit...ne Greqi punojne e jetojne mbi 500 mije shqiptare, te cilet me halle, me pune, me mund e djerse, me 1000 veshtiresi e paragjykime jane integruar ne shtetin grek. Natyrisht duke care dhe permes nacionalizmit grek, kane krijuar familje, dhe jane te respektuar aty. Beleri akuzohet per blerje votash o loqe pensionisti, nese ju dini gje tjeter bujrum denojeni, por ti aty e kishe e coje ne gjyq, se ishe zotrote dhe nenkryetar i KLD, apo atehere se kishe mendjen tek shqiponja ti, e kishe tek paret qe bere me kuintale. Ptu te dhjefhsha patriotizmen tende o hale!

                 1. V
                  Visi

                  Ooo Latif që je edhe dreq, Në Greqi shqiptarët "u integruan" duke e ndërruar identitetin,duke ndërruar emrat dhe fenë,pra vetëm pasi mohuan veten dhe prekardhjen e tyre.Nëse ty ky është integrim atëherë të shkon shumë mirë epiteti që i vënë vetes-Dreq.

                  1. V
                   Vranakonti

                   O Latifi dreqit,je ne metro apo t'i kan ngren trut pulat. Beleri eshte kriminel se vrau ushtar te pafajshem ne Peshkepi se ruanin vendin e tyre. O palaço!

                  2. L
                   Luani

                   Taman shqiptar i pabese dhe i shitur dukesh qe je pleher.

                  3. H
                   Ha ha ha

                   Paska komentuar dhe ky Rai-muti.

                   1. a
                    astrit

                    Roterike pseudonacionaliste.

                    1. K
                     Kreshnik Fekalesh

                     Ik ti ben Lufte me Greket me Jetski o Hajdut bythqire Burre…pse i fryn zjarrit o qelbes…ne Greqi jemi Shtet Formues e ndajme pak a shume te njejten Histori….Ti cfare Historie Ke me emer Spahih ???? Ha ato qe Ke vjedhur se gjete e bere o dobici i Saliut

                     1. e
                      emigranti

                      Kreshnik, konstatimi juaj eshte i drejte, me perjashtim te frazes se : - " te dy jane votuar nga minoriteti serb e grek ". Himara nuk eshte zone minoritare, percaktuar kjo nga Lidhja e Kombeve qe nje shekull me pare. Prandaj ju si jurist nuk ju lejohen lapsuse te tilla.

                      1. A
                       Autoktoni

                       Pa pike dhe pa' presje!

                       1. r
                        raul

                        O Rajmomd Vlonjati, o monster, o hunderr. Nuk ke ti aq mend sa te fyesh Kreshnik Spahiun i cili eshte nje intelektual i spikatur. Dhe me kete artikull brilant ai e ka nxjerre ne pah fytyren e poshter te perbindeshit te vicidolit dhe spiunit te pazarit te ri qe te keput ne mes qe jane gati ti vene zjarrin shqiperise, jane gati te nxjerrin kandidat ne zgjedhje dhe nipin e Geringut te Rajhut te Trete vetem per te ardhur ne pushtet por qe nuk do vijne me kurre.

                        1. D
                         Dikush.

                         Ka dy gupe njerëzish në Shqipëri qe duan partine me shume se Shqipërinë: Të "rehatuarit" nga partia ne interesat e tyre dhe te varferit qe presin nga partia një cope rehatie. Shyqyr qe jane pak!

                         1. A
                          AC/DC

                          Kafshe si spahiu, idrizi, bido jo vetem kenaqen qe duan te fusin sherr, po dhe perfitojne. Dhe kane te drejte, injoranca ne albanistan eshte ne nivel alarmant dhe me qesharakja eshte se gjithe ky llum derdhet te kanalet nacionaliste. Te krahasosh serbine me Greqine eshte pjelle e kesaj injorance. Shume arvanitas(jo albanistanas) kane luftuar per pavarsine e Greqise, shme lojtare shqiptare kane luajtur dhe lozin per Greqine si kane luajtur shume minoritare si Millo, Haxhi,Marko,Ruci etj kane luajtur per Shqiperine qe.tani eshte kthyer ne albanistan ose vilajet te turqise.

                          1. S
                           Stefan Bardhi

                           Ik or vromjari te qifsha gruan dhe papuan. Shko qihu ne bithe ti me burra se ketu flasim vete ne, ptu vemje evgjito gre qire e piste

                          2. Q
                           Qiforti

                           PO ta nisim krahasim nga 1914 aftanomia e vorio epirit ,ku ishte kosova? Vertet keni hedhur ndo nje fishek kundra turqeve atje ne kosov?

                           1. G
                            Grekqiresi

                            Jo, fishekun ja kemi futur ne bythe grekut se i pelqente shume, bile donte dhe predhe se e mbushte me mire

                           2. M
                            MS

                            Sepse greket paguajne.

                            1. N
                             Nik

                             Pamvaresisht se ky sorra i Rames thote ca te verteta, ai si nje ish "kombetarist i thekur" ka heshtur per shume gabime politike te Rames ne maredheniet Shqiperi-Kosove dhe ato me Serbi e Gerqi. Me siguri ai eshte atje ne Gjermani me nje detyre te caktuar dhe paguar nga Rama per te lehur ne favor te tij nga Gjermania. Keta analistet e tipit te sorres kane nje status "special" na flasin nga larg per te bere me shume "pershtypje". Ngjashem por shume me cilesor eshte Z. Burimi nga Franca, dhe ky besoj i paguar nga opozita per te folur nga Franca. Pra qeverria dhe opozita mender i thenshin kane vendosur nje simetri, nje analist shqiptar, sorra e Rames nga Gjermania dhe tjetri Z. Burimi nga Franca. Z. Burimi, me gjithe respektin per te, e vuri veten ne nje pozite shume te veshtire kur perpiqej te mbronte mender opoziten shqiptare per mender mutin qe beri me kandidimin e Belerit apo sofizmat per drejtesi ne favor te Belerit! Opinionit publik i duhen gazetare te pavarur si nga Rama edhe nga Sali Pyka e Mete Janullatusi!

                             1. P
                              Patriotet e shitur

                              Keto te bashkimit per fitore duan Baben,e kane gerryer Shqiperine per 30 vjet ,nuk duan shtet

                              1. N
                               Noli

                               Kreshnik trapi, pyet Saliun tend dhe hajde te flasim, e bere si puna e kurves qe betohej per koken e cunit se ishte e virgjer. Me qene se Saliut , mikut te Albinit , i rane potkojt, mendon te vazhdosh ndyresine e percarjen po si mik ne perspektive i Albinit, me urrejtje krahinore qe do te nxjerresh armik Jugun e mencur e patriotik per interesa te ndyra. Pergjigjen kerkoja Kurtit se ai di te merret vesh mire me greket dhe do te na beje corben e patriotit mbarakombetar duke radikalizuar kosovaret me urrejtje te pashembullt ndaj Shqiperise dhe zgjedhjes qe ka bere populli i saj. Te siguroj qe shqiptaret nuk i besojne me nje Saliu te dyte, qofte Kurti apo ti.

                               1. Roberto

                                Per Bejlerin ka prova o Rajmond qe vetem vlonjati nuk je kot e genjen veten. Keshniku ka qene si ka qene te pakten tani po flet drejt. Avokat ka qene 35 vite me pare dhe i njeh mire ligjet.U rreshtua kundra Rames ne nje llogore me Berishen,Bashen dhe Meten. I pa c'monstra ishin jo se ky ishte me i mire por te pakten i kuptoi poshtersite e tyre. SUNITET QE NUK BEHEN NJEREZ e paskan zbuluar qe Kreshnikun e financon Erdogani apo ndonje tjeter. Keto jane semundje patollogjike qe veshtire te kurohen tek SUNITET si lloji i kafshes.

                                1. G
                                 Gjergji

                                 Edi Rama eshte "kali" serb ne Tirane! Edi Rama, me me kerksen e tij, qe ne veri te mbikqyre KFOR-ri-sic kerkonte edhe vete Vuciqi, eshte me shume se tradheti! Rama, me keto levizje, thjesht ka marre duartrokitje ne Mosoke dhe ne Beograd, por ne Prishtine , Shkup, Tetove e ne Tuz , ka fituar urrejtje te paimagjinueshme! Edi Rama, eshte kthyer ne nje pinokio dhe si i tille e ka vendin ne ndonje cep te ndonje magazine, e cila kundermon ere ngordhesirash!

                                 1. R
                                  Roberto

                                  Fatkeqesi te kesh mendjen tende te semure o Gjergji.

                                 2. R
                                  Rorirota

                                  Krahasime të tilla nuk mund ti bëjë një që e heq veten jurist. Sali Berisha nuk është opozitë, ai është filo serb e grek, ashtu si shkatërroi ai Shqipërinë duhej të ishte pas hekurave. Kosova patriotizmin e ka kthyer në nacionalizëm fashist. Dhe më e keqja është se kur ju intereson përdorin flamurin shqiptar, kur s'ju intereson shajnë gjithshka shqiptare. Gjithnjë kosovarët do jenë shkopinj nën rrota për Shqipërinë, edhe tani që kanë shtetin e tyre na bëhen pengesë për gjithshka. Albin Kurti duhet të ketë dorë në atë që ndodhi. Fakti që thotë se po përgatiten për riterrorizëm, duhet të dijë se nuk shkon kush si mish për top për Albin frikacakun. Të kish dalë në luftë, do fliste ndryshe, s'la gjë pa bërë kur ishte në opozitë, edhe parti në Shqipëri krijoi i pabesi.

                                  1. Y
                                   Ylli Rakipi artopoland i familjes Berrisha

                                   Niku mekaniku e qare shkrimin ja ke grisur masken dhendrit te Serbis shokut non grata komunistit sekretarit te PPSH shokut Sali Gerdecit

                                   1. L
                                    Labi

                                    Analize brilante ! I ke rene pikes o Kreshnik, te lumte ! Ketu kemi edhe media llapaqene me Arian Canin etj. qe na e mbine ne ekran ate fyturekafshen , Belerin e ndyre e qe shajne gjithnje cdo gje shqiptare.

                                    1. H
                                     Himarioti

                                     Bravo z. Kreshnik! Shumë mençur dhe patriotisht keni shkruar. Berishistët antishqiptarë sigurisht që nuk e pëlqejnë shkrimin tuaj por, ata ashtu janë, nuk ndryshojnë dot, bisht qeni do të vdesin.

                                     1. d
                                      deda

                                      të lumtë kreshnik një shkrim me një llogjikë perfekte

                                      1. S
                                       Shqiptari

                                       O Kreshnik ti me bastardet e tjer antishqiptar te politikes 30 vjeçare e xhveshet popullin shqiptar nga atdhedashuria qe i karakterizonte , si te dali kryeministri dhe te shpalosi parrullen : nacionalizmi streha fundit e maskarenjve : nje parrull komplet antishqiptare e antikomtare qe i frymezon shqiptaret te xhvishen nga atdhedashuria dhe atdheut mos i japin as nje vler, politik serbogreke e fillimviteve 90t , politika sistemit te shkuar i karikoj me atdhedashuri njerzit deri ne maksimum , ju bastardet dhe sharlatanet e vendit tim , ju rrugaçet e kti vendi e katandiset kte popull per ibret dhe pa ndjenj nacionaliste , ju qe keni ngritur me permendore te ter tradhtaret dhe antishqiptaret e kti kombi qe te identifikoheni si popull pa atdhe pa din e iman , per kte vend jan vrar mijra djem e vajza ne lulen e rinis dhe ju badtardet antishqiptar keni 30 vjet qe i tallni i beshtyni e i denigroni vetem se u vran per lirin e atdheut , kte e bet qe ti chvishni shqiptaret nga pattiotizmi me qellim antikomtar , sot ju te perdal flisni e na tregoni se kosovaret jan me atdhetar se ne , jo nuk esht e vertet , jan me atdhetar se ty dhe bastardrt e tjer antishqiptar te politikes shqiptare , ne jug te shqiperis ka fshatra me 300 shtepi qe kan 350 deshmor te liris kunder antifashizmit , ata ishin vullnetar jo per qar e perfitime personale si atdhetaret e bythes sot qe dergjen me nga 20 vila neper shqiperi , ky esht realiteti , sot e 30 vjet ne shqipri mori revansh llumi antishqiptar qe kan luftuar dikur kunder atdheut , sot ju i shperbleni me kiste parash me mall e gje sepse luftuan kunder kombit te vet , sot e keni detyruar ket popull qe therret o sa mir me qen antishqiptar se te haprn dyert ne politik administrat e kudo , ky esht realiteti shqiptar , sa per kosovaret i pam gjat luftes qe iken te ter burrat nga syt kembet e lan gra fmi e pleq nga pas , mir qe erdhen nga diaspora krahu majt patriotik qe i dolen per zot popullates se ajo per 80 perqind te kosovarve ishte lufta turpit , sot ata patriot te kosoves jan ne burg pse luftuan per atdheun , kurse bashkepuntoret e serbis qe iken si cuba nga vendi sot ndajn ofiqet e pushtetit , ky edht realiteti jon dot .

                                       1. K
                                        Kreshniku i Jutbines

                                        Po edhe ketu e ka gabim Kreshniku?! Komentues injorante e antikombetare, bishta te Sali Luftenxitesit. Bravo Kreshnik, si gjithmone e ke thene te verteten ne sy.

                                        1. B
                                         Bravo Niku

                                         Shkrime me te bukur dhe te goditur nuk besoje qe ju dovshkruani ndonjehere . Keshille : Blije nje korrnize dhe vendose kete shkrime brenda dhe vare ne mure ....me bukur nuk munde te gjesh

                                         1. P
                                          Pellazgu

                                          Kreshniku turko islamist, robqir den babaden

                                          Lini një Përgjigje