Lufta civile brenda të majtës, shembulli i Syriza-s

27 Shtator 2023, 12:24Blog TEMA
Lufta civile brenda të majtës, shembulli i Syriza-s

Nga Fitim Zekthi

Për të majtën, për komunisten, për mendjen totalitare pushteti nuk është një mjet, ai është një qëllim, madje i vetmi qëllim. Xhorxh Oruell e thotë qartë këtë në distopitë e tij të pakrahasuseshme.

Po të shohësh sot atë që po ndodh me partinë kryesore të opozitës në Greqi, Syriza, do të vëresh shembullin me të dukshëm të asaj që është e majta.

Syriza, pati një rritje shkëlqimtare në vitin 2012 si pasojë e krizës së thellë në Greqi dhe, siç thotë Panajotis Lampsias, si pasojë e pafuqisë së një shoqërie dembele që kërkon të shmangë me çdo kusht përgjegjësitë.

Duke qenë kështu populizmi vulgar fitoi. Në pushtet Syriza u mundua vetëm të konsolidojë pushtet në çdo kuptim të tij, duke përdorur çdo lloj mjeti edhe të paskrupullt.

Helmi që ata derdhën në shoqëri dhe vulgariteti që ata injektuan në shqoërinë greke thotë studiuesi grek Lampsias, bënë që askush në Greqi të mos dëshirojë të kthehet më ajo kohë.

Zakonet apo tiparet bazë të sjelljes së Syriza-s vazhdojnë edhe sot. Ajo sot është në luftë civile, në një luftë të egër të brendshme. Në fakt lufta e brendshme ka qenë aty gjithnjë kaq e egër.

Një tipar bazë i saj është përpjekja për të poshtëruar kundërshtarin, për ta shkatëruar atë karakterialisht, përdorimi i vulgaritetit në mënyrë të gjerë në luftën ndaj kundërshtarit.

Një tjetër tipar është përdorimi apo mbështetja për gjarpërinjtë që tani po i denoncojnë si të tillë dhe më pas i mbështesin përsëri.

Nuk ka mjet që nuk përdoret për të poshtëruar kundërshatrin aq sa dy nga sekretarët më të fuqishëm të partisë dolën dhe bënë thirrje që të ndalet kjo gjuhë dhe sjellje e tmerrshme “pasi armiku është Mitsotaqis.”

Në garën që u zhvillua për kryetar fitoi Kaselaqis, një biznesmen, që ka punuar në Goldman Sachs, deklaruar haptaz si gay dhe që jeton me partnerin e tij që e quan dashurinë dhe bukurinë e jetës së tij. 

Kaselaqis nuk ka paraqitur program, nuk ka elaboruar asnjë ide, thjesht ka thënë që do ndryshojmë partinë dhe vendin.

Kandidatja kryesore përballë tij ishte Efi Atsioglu, ish- ministre, një politikane e fortë dhe një prej yjeve të jurispruidencës në Greqi. Ajo është një e majtë tradicionaliste, pak a shumë një socialdemokrate.

Ajo humbi. Humbi për shkak të asaj që është Syriza, humbni për shkak të luftës së egër dhe të paskrupullt.

Për Kaselaqis votuan ata që ishin shumë të mërzitur që iku Tsipras sespe mendonin që Atsioglu kishte rol në largimin e tij. Ata nga inati votuan për Kaselaqis.

Një pjesë votoi nga inati për të treguar se n.q.s hiqni Tsipras, ne zgjedhim dikë që nuk përfaqëson asgjë politikisht, dikë që është shkrirja fare e të gjithë partisë. Një pjesë votuan sespe nuk e njihnin, nuk e dinin kush ishte dhe çfarë ishte dhe kjo ishte një avantazh për të.

Një pjesë ishin votues që nuk kishin të bënin fare me anëtarësinë e Syriza-s por hynë në votim si pasojë e sistemit zgjedhor që përdori qëllimisht Syriza, ku morën pjesë lirisht pa asnjë kontroll njerëz të ndryshëm pa u ditur sa dhe si.  Pra një tmerr i vërtetë.

E gjitha kjo sepse kjo është në të vërtetë Syriza, e gjitha sespe kjo është natyra e të majtës. E gjitha kjo sespe pushteti është qëllimi i vetëm dhe jo një mjet për të majtën, komunistetn dhe mendësinë totalitare.

Si Syriza ka kudo në në botë, sjellje si të Syriza-s gjen edhe tek ne. Pushtetei nuk është dhe nuik duhet të jetë kurrë qëllim në vetevete, ai është vetëm një mjet.

Ky është një dallim themelor me të djathtën. Kur e djathta nuk e bën këtë dallim ajo nuk është e djathtë. Ka vetëm emrin të tillë.

24 Komente

 1. B
  Bardha

  Kur analizon ky idiot merre me mend se ku ashte llumi i Shqiperise me nje opozit qe e drejton nje qesharak dhe bardha me salehun

  1. x
   xheJ.eN.Bi

   O Bardhaaaaa ...më duket se je ti idiotja dhe jo Zekthi.Ky nuk ka analizuar ,po i është referuar një shkrimi të një gazetari grek.I tij është vetëm paragrafi fundit që thotë dhe për Shqipërinl. Pse vallë shoqëria shqiptare ka degraduar kaq shumë dhe me nivele kaq të ulëta arsyetimi.Kjo ndodh në 90% të komentuesve.

   1. D
    Drini

    Nuk e kuptoj kush eshte alternativa o zekth? Te mos votonin po tua ndante Mitsotaqis se kujt i takonte vula sic ka bere Rama me ju ne Shqiperi? Ju po qe jeni te djathte! Perjashtoni anetaret dhe mbani kryetarin qe ka humbur kaq shume zgjedhje sa tani as nuk merr me pjese fare por ama ka nje super program te djathte qe e perdor per te vene gjoba!

    1. H
     Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

     J and B, respekte. Ke kapur thelbin e problemit. Zekthi sa nuk e thotë hapur se Syriza ne Shqipëri është PD, nje parti e ekstremit të majtë, qe rastesisht dhe gabimisht u identifikua si e djathtë Dhe ai gay, ishte Gazmend Bardha.

     1. L
      L

      Tamam gye esht gazment bardhi

    2. P
     Panajotis Lampsias

     I zgjidhi hallet e partise se vet ky gagaçi dhe tani po qan hallet e Syrizes se Greqise . Kesaj i thone qe kur nuk ke se çfar te besh , bej nje artikull dhe trego se sa i lexuar je.

    3. g
     gjeli

     edhe ne te zgjedhim bardhin si beth cim si syriza, besoj do bejme prokopi

     1. J
      Juristi

      O Fitim,o katunar,kur u bere ti me bo analiza,e ndrite me analizat ne Shqiperi,tani qenke bo internacional.Ik o Katunar ne katun,mos mer n'qafe robt.

      1. x
       xheJ.eN.Bi

       Juristi...i bie që katundari të jesh ti dhe jo Fitimi.Analizën nuk e bëri Fitimi ,po analisti grek Panajotis Lampsias. Jo katundar ,se ata kanë dhe një farë shkolle,po ju jeni analfabet që keni një telefon dhe ju duket vetja sikur u bëtë të ditur vetëm me fillore.

       1. M
        Milan

        Jo katundar por është një cop m... nga ato që bën sali shtrëmbua çdo ditë për të ushqyer llumin e pasbuthës!

        1. x
         xheJ.eN.Bi

         Milan,nuk e di për ku është nisur ky komb me këtë injorancën masive.Nuk kanë bagazh fare dhe janë të prirur për të komentuar me atë vulgaritet.Nuk lexojnë shkrimin fare dhe vetëm nga titulli komentojnë.

      2. B
       Bureto

       Ky shkrim eshte per kopjen e Syrizes se majte, por qe per ironi eshte "copy paste" e te ashtuquajtures "e djathte", dmth PD-se së shkalafitur në Shqiperi.

       1. V
        Vlora.Vlora

        PO Bardhi eshte cope injoranti mor djale ,ky tipi pavaresisht lozonjar , eshte me shkolle dhe shume i pergatitur i ka dhe nja 6 gjuhe dhe me perkrahje te madhe ,edhe nga populli dhe nga Usa ,erdhi nga hici dhe per tre jave mori partine ,te le ketu sali qeni basha apo meta te beje njeri parti?

        1. R
         Ringjallja pellazge

         Anal-iste Salidashes, enderimtar, besimtare dhe shtet-idealist me vitet e arta te SALIZMIT PD_ist. Mbeshtetes i forces politike me shkaterrimtare te atdheut tij. Me pak fjale, besoj nje te cmenduri ne cmendim ,qe te pasqyroj CMENDURIN.

         1. M
          MEMEDHETARI

          "E gjitha sepse kjo eshte natyra e te majtes..." ( !!! ) Ha nje mmm te madh o Fitim dhe ishalla te ta bjere mendjen ne vend!...

          1. X
           XhaFCK

           Tema, pse uleni kaq poshte duke publikuar shkrime kaq pa vlere gazetareske?!

           1. J
            Janulles me dras pas koke

            Opaaaaa gay o elinas ?? Ma sa duket kolotripidhen e kan ne gjak helenet …..qieshin ne byth qe ne kohe te lashta ….e cdo degjojme akoma , nuk na mjaftonte pederasti Janulla tani dalin dhe udheheqes hapur qe u ha suma ….ptuuuu vromiaridhes

            1. S
             Sadiu

             O Fitim Zegali merru me çorbën tuaj që e kini bërë në PD që së hanë as qënt, çfarë të duhet ty që analizon të majtën kur socialdemokratët evropiane ka linjat dhe objektivat e tyre. Merru me Bardhin vrasësin e Elbasanit se u ka vënë si lopët përpara bashk me vrasësin barbar të kombit nongratën. Pshurru djathtas se po u pshurre majtas do të bier në fytyrë o fytyr zi. Thoj Bardhit dhe nongratës si e ka emrin partia e tij që do të krijoj grup parlamentar.

             1. D
              Detroit

              Ky fshatari "analist" kryen diversion kur te majten e konsideron komuniste dhe Syrizen po te tille! Se kete diversion e ben ky dallkauk idiot per te nxjerre se e djathta qenka me e perparuar se e majta! Por harron ky teveqel se ne Shqiperi nuk ka patur pas 90-tres as te majte e as te djathte,AS ANTIKOMUNISTE DHE AS KOMUNISTE,por vetem ANTISHQIPTARE! Cfare antikomunistesh jane keta bandite qe per 33 vjet kane luftuar vetem per poushtet dhge pasurimin e tyre duke bere qe mbi 21 milion shqiptrare te largohen nga vendi pergjithmone? Por keta palo antikomuniste e akuzojne poer dite DIKTATUREN KOMUNISTE per lufte klasash,per padrejtesi,per varferi etj,por bejne sikur nuk shohin se te njejtat gjera i kane bere ketij populli per 33 vjet? Po te ishin antikomuniste me bindje e jo me interesa ,qe akuzojne komunizmin per VARFERI etj atehere pse sot shqiptraret jane po aq te varfer sa dje ndonese jemi hapur nga bota? Cfare antiko,munistesh jane keta kur shumica e shqiptareve akoma vuajne me TALLON,se kur nuk ke leke doemos qe nuk ble asgje dot,pra ke tallonin? Per cfare demokrascie derdellitin keta plehra kur sot nuk gjen nje zyre te administrates se bashkise etj te ankohesh per padrejtesite,kur ne DIKTATUREN KOMUNISTE ME TE EGER NE BOTE nje here ne jave mund te takoje edhe sekretarin e Pare te PPSH se rrethit per t'u ankuar? Cfare shendetesiew falas paskan keta qener kur te fusin ne sallen e operacionit per veshken e bllokuar nga guri dhe te thone qe tubin e shkarkimit duhet ta blija vete se spitali nuk ka? Dhe ky tub kushtonte 185 mije leke! Pastaj me nxorren qe te mewrrja mjekim privatisht vete,te kryeja privatisht analizat,echo,scaner etj privatisht dhe tubin e hoqen po privatisht tek klinika private e atij mjeku shteteror qe kushtonte 50 mije leke! Pra gjoja me shtruan ne spital ,por atje nuk bene asnje analize,mjekime etj por shpenzova privatisht 2 milion leke te vjetra! Ndersa ne SHBA jam vizituar ne 4 klinika private,kam bere analiza,scaner,echo etj per infeksion ne rruget urinare dhe hernie diskale,por pervec pageses fillestare te SIGURIMIT 500 dollare nuk pagova asnje dollar! Dhe ne fund shteti Michigan kishte paguar per mua 70 mije dollare!

             2. A
              Asgje

              Fitim ke vetem emrin sepse ti je nje humbjes ne realitet ,po ç te lidh ty me te majten greke e qe ben analiza duke ju referuar xhorxhit ,ik o shejtan shiko ndonjë problematike me kanalet vaditëse ne Elbasa????????

              1. F
               Fatmir Lohja

               E vetmi qe nuk u betua ne Bibel,por ne kyshtetuten Greke ,sot anatemihet pse u terhoq nga kryetarlleku i partise,e ja leshoi vendin nje pederasti .!?Grekerit me voten e lire e bene kete mesele ne mes te Athines mio!? Sipmtatiku grek nuk e kishte mbiemrin a Papandre e as Miqotaqis,por mendimin modern politik,jo nacionalus,e jo fetar.Une jam shqiptare.Emrin e grekut te mire nuk e mbaj mend,se jap prnsionist,.

               1. P
                Plaku

                Zekth islamiku shkruan qe të majte jane komunistet,gje qe nuk është e vertete,komuniste mbeturina të se kaluares ka,por jane pakice ne Parlamentet Europianë. Krahasimi qe ben me Shqiperine,nuk qendron gjëkundi,sepse PD ka rreth vetes mbeturina nga rregjimi i kaluar dhe plus qe jane njerez të angazhuar me ish sigurimin e shtetit dhe me idete qe nxjer është nje e majte extreme (udheheqja e PD). PS_ja aktuale po demostron qe është nje Parti Social-Demokrate me nje program pertej të majtes e të djathtes,kete po demostron deri tani. PD _ja po demostron qe qe është nje kope,qe po shkyhen mes tyre.

                1. a
                 alphazeta

                 O Zekth. Ja ke futur kot fare. Do të ishte mirë të na shkruanje pak edhe për Pinoçetin, Frankon dhe ish-monarko - fashistët grekë, para se të merreshe me Syrizan dhe të majtën. Shihet që nuk ke kapacitetin e duhur. Ndofta ke problem gjenetike. "Katundar o bre burrë, me të rrjep 7 lëkurë, qytetar nuk bëhesh kurrë". Je thjesht një militant o Zekth, me një tru sa të një pule.

                 1. S
                  Syriza

                  Syriza e ka zgjedhur nje gej edhe juve i keni jo nje po dy si Luli e Gazka , po me te vetmin ndryshim ai eshte i martuar keta here dashurohen e here ndahen punoni pak qe te bashkohen e ishalla merr per mbare , po si duken bathet ata qe te dy duan burra se jane femra vete .

                  Lini një Përgjigje