Pse ky ndryshim radikal në vetëm tre muaj, i Edi Ramës?

28 Shtator 2023, 17:16Blog TEMA
Pse ky ndryshim radikal në vetëm tre muaj, i Edi Ramës?

Nga Andi Bushati

Kushdo që e ka dëgjuar dy ditët e fundit Edi Ramën ka mbetur ndoshta i befasuar nga ndryshimi i kursit patriotik në fjalorin e tij. Ai, për herë të parë kritikoi vendimin e Beogradit për të mbajtur zi kombëtare për paramilitarët që ushtruan dhunë dhe vranë një polic pranë Zveçanit. Ai shkoi edhe më tej duke shpallur se, qe një premierë në këtë dekadë të sundimit të tij, që Shqipëria po mbante një linjë të kundërt nga ajo e BE-së, e cila nuk e dënoi, sipas Ramës, me forcën e duhur këtë akt.

Në një shikim sipërfaqësor dhe të pavëmendshëm dukej sikur kryeministri ynë e kishte bërë ndarjen midis viktimave dhe agresorëve dhe ka vendosur të marrë anë në favor të të parëve.

Por, në fakt thelbi nuk është ashtu siç duket nga forma. Në konferencën e shtypit në kryeministri, ai nuk e fshehu dot çoroditjen e njerëzve që kanë diçka për të fshehur. Në qëndrimin e tij kishte një disproporcion absurd, mes goditjes së fortë që i bënte hallkës më të dobët në Bruksel, zëdhënësit të BE, dhe druajtjes për të etiketuar Vuçiçin si ideator të sulmit kriminal të 24 shtatorit. Aty kishte inkoherenca qesharake. 

Kur BIRN e pyeti nëse ishte i gatshëm të negocionte mes Kosovës dhe Serbisë, ai tha se kjo qe e pamundur, pasi si kryeministër i Shqipërisë e konsideronte veten palë. Ama kur iu desh të përgjigjej nëse ia kishte treguar propozimin e vet për asocacion, Prishtinës dhe Beogradit, ai u mbrojt duke argumentauar se kishte paraqitur një propozim mbi palët. Ai pohoi se pavarësisht ngjarjes së rëndë që ndodhi në Banjskë do i vazhdonte takimet bilaterale me Vuçiçin, ndërkohë që për një gjë shumë më të papërfillshme sesa kaq, ai anulloi mbledhjet mes dy qeverive me Kurtin.

E gjithë kjo çoroditje dhe ky varg inkoherencash rridhte nga dyzimi për të bërë bashkë dy gjëra të pamundura: fjalorin prej burri patriot, me legenllëkun prej vasali të Vuçiçit. Sepse këtë 28 shtator, Edi Rama ka lëshuar nga goja një propozim që do të mbahet mend gjatë si një thikë pas shpine për Kosovën e që deri më tani nuk ka guxuar ta artikulojë asnjë politikan i lartë shqiptar. Ai propozoi që trupat ndërkombëtare të KFOR-it të merrnin nën kontroll veriun, një territor me shumicë serbe, po që gjendet në sovranitetin ekskluziv të Republikës së Kosovës. 

Kjo kërkesë e rihap diskutimin për veriun, që dikur Rama bëri plane për të trajtuar si një territor të shkëmbyeshëm dhe shpie ujë në mullirin e të gjithë kritikëve të Albin Kurtit, që e akuzojnë atë se e ka këtë pjesë jashtë kontrollit. Por, më e bukura e kësaj lajthitje të kryeministrit ishte se vetëm pak kohë më parë ai mendonte krejt ndryshe. Me një profesionalizëm të lavdërueshëm për memorien dhe shpejtësinë e reagimit, gazetarja e A2 CNN, Fiorela Beleshi, i kujtoi se jo më larg se 19 qershori i këtij viti, Rama pati shkruar se vendosja e KFOR-it në Veri do të thoshte humbje e kontrollit të shtetit mbi territorin.

Pra a po kërkonte Rama me propozimin e tanishëm të sanksiononte tkurrjen e kufijve të Kosovës? Pse ky ndryshim radikal vetëm në tre muaj? Çfarë e justifikonte këtë piruetë, që nëse nuk ishte idiote, mund të quhej me plot gojën e poshtër?

Ata që i hedhin një sy mediave të Beogradit e kanë përgjigjen. Propozimin 180 gradë të ndryshëm me atë që mendonte dikur, kryeministri e bëri pasi të njëjtën gjë e artikuloi një ditë më parë Vuçiçi. Pra ai s’po bënte as më pak e as më shumë sesa papagallin e presidentit serb. Prandaj, për të kamufluar me sa mundej këtë akt që do të ishte i turpshëm për çdo njeri normal, ai u rek ta kamuflojë atë me një gjuhë të rënduar patriotike. Kritikat për mbajtjen e zisë në Beograd dhe shpallja gjoja e ndarjes nga linja e BE-së, ishin maskimi formal për t’u bashkuar në thelb me të njëjtën linjë si Serbia.  

42 Komente

 1. A
  Abazi

  Populli yne ka nje shprehje kur e kap per veshi nje tjeter dhe i thote:Cfar uje i ke dhene gomarit.?Po,i pergjigjet tjetri,uje te ngrohte.Oboo e paske ngohur gomarin dhe ja terheq veshi me teper ai.Nga dhimbja ai e dredh pergjigjen dhe i thote.Jo,jo uje te ftohte.Obobo,e paske ftohur gomarin i thote tjetri dhe terhiq veshin me shume tjetri.Dhe Andi,kur nuk flet Rama,perse nuk flet,kur flet,perse foli.

  1. S
   Sebastia

   Nga ato qe thot Andi ke ndonje argument? A eshte e vertet qe Vucic dhe qeveria serbe kan kerkuar dhe kerkojne gjithmon marrjen nen kontroll te veriut te Kosoves nga KFOR ? ABSOLUTISHT E VERTET! A kerkoi te njejten gje Rama sot ? ABSOULTISHT E VERTET! A ka then Rama me 19 qershor te ktij viti qe marrja nen kontroll e veriut te Kosoves nga KFOR eshte humbje e kontrollit te territorit nga shteti ? ABSOLUTISHT QE ESHTE E VERTET! Tani ku p...dhin e robve tuj qendrojn ato q shkrun ti dhe bashk p....dhropshat e tu me posht?

   1. A
    Ali Pasha

    Ne çdo shkrim ky gazetkar , kete pune ben me mendimet e Rames , po mos i vini faj se eshte i semure psiqik dhe sa here flet Rama , ky e kundershton me te njejten kasete. Lereni te shfryhet se keshtu heq brengen

   2. p
    pesimisti

    Andi o idiot,nuk te lexon njeri o klluf. Te pakten e ke nje te mire,kur shikoj surratin tend te shpifur me duhet te pastroj ekranin, e kupton vet ti,se ti keto me nenkuptime i kap ne ajer ti ka mesu Sala qe i vogel kur te pastronte prapanicen.

    1. N
     Njeri i lire

     Ha ha ha sapo pohove se e ke lexuar! Po natyrisht nuk ke kuptuar gje si dele e partise ne pushtet, qe je! Bravo Bushat i ke rene gjithnje pushtetit e jo opozites! Ne cdo kohe! Prandaj je gazetar i lire!

     1. L
      Laku

      Po Ramën unë e lexoj se...dhe sot doli e tha: të dorëzojmë Veriun e Kosovës me duart tona...! Edhe se lexova vetëm unë por gjithë dynjaja... Dëm i frikshëm! Tani Vuçiçi do ta përsërisi sa të ketë frymë e kudo që të shkoj...kshu tha KM i Shqipërisë do thotë... Fatkeqësi e jashtëzakonshme të detyrohesh të zgjedhësh një piktor për KM...

     2. M
      Murgu

      Vetëm helm,kjo është motua jote dhe Agim Neshos.S'keni faj,komunistat nuk dorëzohen,shëmbull keni Salën.

      1. C
       Cobani

       Mashkull kurve se gazetar e analist as ke per te qene ndonjeher

       1. p
        pa vlere

        Dakort ! Po fiks fare!

       2. G
        Gurabardhi

        Ky Bushati është një trushkulur i vërtetë. Megjithse e di se , askush nuk e lexon dhe, të gjithë e urrejnë për marrëzitë e tij, ai përseri vazhdon të llomotisë. Farë e ndyrë, nga Shkodra apo nga Vlora, pak rëndësi ka.

        1. B
         Berti

         Andi i biri i hetuesit gjakatar te diktatures i shkon e gjithe dita nga mengjesi ne darke me Edi Ramen ne goje. Thone qe edhe ne gjume perpelitet i djersitur duke mermeritur Rama, Rama,Rama.Kam frike se do ti futet ndonje semundje e keqe ne shpirt ketij djali.

         1. A
          Arber

          Ky shursi mendon se e kap mat Ramen.Ky veçse I kap ate mikin (kur thone anej na veriu)Rames.Po pse mo shurs Rama do beje ca mendon ti a ca I duket e drejte Atij.Shqiptaret kane votuar Ed Ramen kryeministër e jo nipken e Hysniut qe na çan k..in vazhdimisht duke bere politikanin e b(ythes)otes.

          1. B
           Bushati Saliut nipi Hysniut

           Po komentoje pa lexuar nuk e lexoje kurre kete bllommen nipi Hysni Kapo i Vita Kapo i Pellumb Kapo nipi Xhelil Gjonit i Gaqo Nesho i Alqi Kondi djali spiunit dhe i kurrves Vera kusheri i pare i Gim Gagashit Nesho . Ky plehre i ritur ne prehrin e diktatirit Hoxha na jep mendje a e mendoni ju qe specie te tilla qe i kane sherbyer diktatures ne Gjermani mbas luftes se dyte boterore te mernin pjese ne jeten publike kurreee ky komunist jo vetem qe duhet bllokuar por duhet denuar per urrejtje ndaj kombit turpe per ata qe i japin hapsire vemjeve te tilla

           1. V
            Vunjot

            Te fala xhaxhi Spiros!

           2. N
            Nositi

            E drodhi Rama se ka frike nga ty o race mut

            1. K
             Kosova

             Bushati, ne 360 grade, eshte krejtesisht idiot nga punet e politikes, diplomacise, sigurise, mbrojtjes dhe ato ushtarake. Eshte e pamundur qe te kuptoje levizjet e Edi Rames................................Bushati eshte thjesht nje ndyrje e gazetes TEMA, por nje ndyrje qe paraqitet (apo eshte ngarkuar te paraqitet!) sikur perfaqeson mendimin kunder.

             1. M
              Mamate tuaja....

              Andi, nga reagimi i ketyre zagareve te Rames me lart kuptohet se ke te drejte. Ne lidhje me idiotesine, servilizmin dhe legenllekun e Rames ne fushen nderkombetare NUK KEMI PARE ASGJE AKOMA!

              1. J
               Jari N

               Po ça na e nxirrni këtë b/q, këtë këlysh Blloku.

               1. B
                Beni

                Je shume I sakte ne analize Andi.Patjeter qe do shajne pa argumenta legenat qe shesin bythen per nje rroge ne shtet.

                1. u
                 uruesi

                 Qifsh veten ne bythe moj andushke

                 1. K
                  Ku është ndryshimi?

                  Rama tha sot që veriun e Kosovës t'a kontrollojë KFORi, po këtë gjë tha edhe Vuçiçi. Kur bëhet fjalë për fakte mbi terrorin që ushtron herë pas herë Serbia në Kosovë, Rama del sa për sy e faqe dhe pastaj plas deklaratën pro Vuçiçit. Rama s'mund të mos thoshte diçka kundër ditës së zisë që shpalli Serbia për terroristët, se pastaj bie në sy hapur fare.

                  1. R
                   Rama Vučić

                   Mos u merrni me Andin, merruni me kryeministrin! Pse ia mban valixhet Vučić-it?

                   1. D
                    Danja

                    Se ashtu i do bytha o nipcja i bllokut osherbetori i saliut dhe iliirite qelbesire njeri qe te jane zene syte nga leket e zenit o ty tu qifte nena te dhjevsha ne zanatin qe ke o bushat pa BYTHE.

                    1. Z
                     Zefi

                     Nuk duhet marre më me kete qelbesire por me ate qe boton shkarravinat e ketij plehu. Z. M_t me falni Mero eshte bere njesh me te. Z. Mero eshte mesuar te kaloj nga njeri krah ne tjetrin sa here i prishet qefi. E di qe sdo ta kaloni kete shkrim por skagje, mjafton te njohesh vehten se kush je.

                     1. m
                      mond

                      Që të çuditesh ti o Bushat...

                      1. R
                       Real

                       Nuk ka ndryshim te qendrimit te Rames, por ndaj BE- se e ben kete se ndjen akullin e qendrimit grek ndaj ceshtjes Beleri

                       1. D
                        Dauti

                        Shyqyr qe na hape site more nipi I shokut hysni. Fanar ndricues te kemi...

                        1. N
                         Noci

                         Hip se te vrava,zbrit se te vrava.Ky paguhet vetem per te share Ramen,por ka inat se Rames nuk i behet vone fare dhe nuk i kthen pergjigjen kurre

                         1. A
                          Adashi

                          Po pse mor rrot k...i do të pyesi ty Rama se si duhet të flasë nderkohë që ai takon e flet me politikanët më të mëdhenj të perëndimit dje konsultohet me ta, mor i biri i Mehdi Bushatit kriminelit më të keq në sigurimin e shtetit.

                          1. a
                           ardit

                           Kjo analize e shvesh Ramen lakuriq. Bravo Bushato. R E S P E K T.

                           1. G
                            Guri

                            O burra tema batalion!

                            1. J
                             Jimny

                             O njerez komentatore, Perqendrohuni tek thelbi i asaj qe thote, jo kush eshte filani, fisteku… Sipas meje ka tre kendveshtrime, nje afatshkurter, nje afatgjate dhe nje historik. Dhe ka shume te panjohura qe ndryshojne gjithe kohen, ku nje qendrim qe na duket i gabuar tani, mund te rezultoje strategjik pas disa vitesh. Andi e zhvillon analizen, pa e ditur ndoshta, nen kendveshtrimin afatshkurter. Sipas ketij kendveshtrimi, me te vertet, Kryeministrin na e kane marre m’sysh, se kete here ka bere nje gafe! Se eshte ndryshe te parashikosh qe mund te hyje KFOR ne veri te Kosoves (sic ka thene deri tani, per shkak te menyres se si po i qasen Autoritetet Kosovare negociatave), dhe ndryshe ta kerkoje vete, njesoj si Vucici. A mund te thuhet dicka shtese per kete? Jo, Andi ka te drejte, eshte e gabuar dhe pike. Kryeministri sa me shpejt, duhet te beje nje “mea culpa”, dhe te ndryshoje menyren e bashkepunimit me Kosoven. Por sipas kendveshtrimit afatgjate…vertet mendoni se serbet ne Kosove do integrohen ne shoqerine kosovare, duke patur Serbine qe u fryn ne vesh gjithe kohen?! Se nuk do shkaktojne trazira, gjithe kohen, me apo pa Asosacion?! Si shume kosovare, Rama mendon qe jo. Atehere c’duhet bere? SHKEMBIMI I TERRITOREVE dhe BASHKIMI i Kosoves me Shqiperine, eshte pergjigja. A eshte zgjidhja optimale? Mbase jo, por eshte me e mira e mundshme duke konsideruar historine, aktualitetin gjeostrategjik dhe pasigurine qe mund te kene zhvillimet e ardhshme boterore. Mes Thacit dhe Vucicit duhet te jete arritur nje marreveshje per kete, qe Rama e mbeshtet ne fshehtesi (Rama ka qene gjithmone evaziv per kete). Skuadra terroriste serbe ka synuar te shkaktoje nje revolte te armatosur lokale, qe pastaj te mundesohej hyrja e KFOR ne Veri. Pa u futur KFOR, pra pa patur situaten kur nuk e kontrollon as dejure nje pjese te territorit tend, nuk gjen dot guximin te rihedhesh ne tavolinen e bisedimeve shkembimin e territoreve. Dhe nese realizohej, mund te shitej si fitore nga te gjitha palet. Sigurisht, eshte shume e rrezikshme si qasje, kerkon te kesh nje lloj garancie nga te Medhenjte, dhe mbase kjo eshte arritur dhe ne s’e dime. Dhe ketu hyjne sh faktore sic jane egot personale per te mbetur ne histori, koha qe kalon dhe zvogelon mundesite per te qene hero, raportet nderkombetare qe ndryshojne etj.. Kerkohet te realizohet nje gje historike, por ka gare e padurim per te arritur objektivin. Por ka edhe nje realitet historik qe sugjeron se nuk ka nje zgjidhje te shpejte, dhe ndaj nuk duhet kerkuar me padurim nje gje e tille. Historia tregon qe mosmarreveshjet per territore zgjasin per nje kohe te gjate, me disa breza liderash, kerkojne sakrifica duke perfshire edhe ato njerezore, dhe zgjidhen vetem kur palet gjenden ne pozicione force te ngjashme dhe me deshiren e mire per te gjetur zgjidhje qe i pershtatet te dy paleve. Me duket sikur Kurti vepron nen kete kendveshtrim. Ai e di qe nuk ka zgjidhje te shpejte, nuk beson qe Kosova do arrije (pa mbeshtetje) te realizoje shkembimin e territoreve (megjithese mund te mos jete kunder) ndaj mban nje qendrim refraktar ne negociata, duke kerkuar nje qendrik maksimalist: qe Serbia te pranoje njohjen e Kosoves ne qender, dhe pastaj te realizohen obligimet e tjera te paleve, sipas marreveshjeve paraprake. Mbase e kap… Kush e ka mire dhe kush e ka gabim? Ke duket se as Andi ne kete analize, dhe as Rama e as Kurti nuk mund te thuash qe e kane gabim. Ne fakt Rama e ka thene qe kemi te njejtin qellim me Kurtin, por rruget qe ndjekim i kemi te ndryshme. Por as Rama dhe as Kurti nuk e realizojne dot zgjidhjen ideale. Atehere cfare mbetet nderkohe? Mbetet qe Kosova dhe Shqiperia, te tregojne durim dhe maturi, ta kuptojne se Serbia eshte gjithmone kunder nesh, te forcohen ekonomikisht dhe ushtarakisht, dhe te integrohen defacto, edhe politikisht. Te zgjerojne aleatet dhe te forcojne lidhjet me ta, dhe te komunikojne e koordinojne mes tyre si dy shtete serioze, me kanalet perkatese (jo permes Medias se i nxorren te gjitha ne pazar, duke perfshire edhe egot personale).

                             1. J
                              Jymmi xhumi

                              Jimmy afat shkurter afat gjate afat shkurter afat gjate .. Nipi Hisniut bllokmeni lodhur ngrihet nga gjumi dhe fle gjume me Ramen ne koke ka kohe qe ka ikur per lesh . Rama eshte kryeminister antare i nato dhe keshilin e sigurimit ne okb dhe di me shume dhe ka me shume informacione se te gjithe keta te te gjithe diturit e kazaneve. Kur flet duhet degjuar Personalisht une jam jo vetem te mos nderhyje cfare atje ndodhe por mos ta permendi fare emrin e krahines se kosoves po fare. Dhe nuk e kuptoje pse fut hundet duke ditur cfare njerez jane dhe nuk e kuptoje fare cfare dreqi do pasi jo verem qe ata kane nje urrejte pathollogjike per Shqiperine por jane shume pro Serbe patriotizmin e perdorin si maske por jane te thekur per nene Serbin e enderojne cho mbremje.

                             2. K
                              Klevi jam kerrici i koke paces .

                              Qellimi i vetem ne jete e kesaj qenie te ndyre eshte te nxije vendin e tij dhe Kryeministrin . Ky eshte nje skuth , vemje , deshtak,palaco qe kur Rama flet kunder Serbise ky sharlatan behet me serbet , apo kur Rama flet kunder nderhyrjeve te Greqise ne punet e brendshme te Shqiperise Bushat shkerdhata behet nacionalist grek, ngeli tere jeten buce e kriminelit Sali monstrers dhe vazhdon t ja lepije megjithese bytha e non grates eshte thare.Vazhdoni te villni mut ti , Bejtja ,Rakipi ,Cani Qimi Shkullaku dhe lavire te tjera si ju se po i beni nje nder te madh Rames qe te qendroje ne pushtet sa ti doje pall.

                              1. I
                               Iliri

                               Bushat , o Budhat, bushat po boll llomotite more butre1.5 m. Po rrituo Bushat , kape mollen , kape mollen e Bushat . Hi hi hiii. Pa na trego pak ku i gjete leket e viles , ku i vodhe , na trego shpejt se do te na i trgoj SPAK -u pastaj . Ha ha ha haa Mashtrime, genjeshtra , manipulime , felliqesira nxjerrnga goja ku kelysh komunidte , mbetje e qelbur …..si nuk u lodh ????? Rama tallet nate e dite me Ty o Bushat, a nuk po e kuptoke breeee.

                               1. L
                                Leket e Zenit

                                flasin leket e Zenit!

                                1. U
                                 UNE

                                 Ah Koleka, Koleka, sa me i madh ke qene se Hisni dylber debili. Aq sa diference kane nipat e tyre sot. Dardha bie nen dardhe!

                                 1. M
                                  Malesori

                                  Kesi anal-isti Shqiperia nuk ka.Ky njeri eshte kompleskuar shume me Edi Ramen. Besoje se eshte smure dhe ka rene de depresion, duke menduar se Edi eshte premijer i shtetit te tij. kesi idioti gazetaria nuk ka dhe besoje qe nuk do kete.Ky njeri, ashtu ta quaj, patologjikisht eshte smu, dhe frigohem se mund te bej suesaide. Familja e tij, duhet te kontrollojne kete njeri.

                                  1. A
                                   Ali Peza

                                   Nipi i Ramiz Alise ke te drejte vetem te pendohesh dhe jo te predikosh.Turp,flliqesire!

                                   1. G
                                    Gramo-es

                                    Bushat kam nje sygjerim dhe nje pyetje. Shkrimi yt ne koncept rezulton I njejte me ate te S.nongrats, Sot. Te sygjeroj apo do ishe mire te shkoje zedhe es prane No grata, qe te mos lodhesh duke u sperdredhur. Meqense shumica te permendin gjushin lab Hysni, a nuk do ishte mire te mbron ngjyrat e Bushateve te Shkodres. Dmth a mund te sqaroni se kujt dege te Bushateve I perkisni? Sepse nese rrenjet do ti keni tek Bushatllinjt e Famshem te para 200 vjeteve, atehere mund te shihet edhe geni juaj. Ndoshta jo shume i paster! Dmth, ose psh thuhet se Bushatellinjte ja shiten Shkodren Serbise, dhe kjo ishte aresyeja qe ata nuk ju pergjigjen Ali Pash Tepenes, per bashkim. Si thua, po te jete e vertete, S. Nongrata do ngazellhej shume. Do te thote qe edhe njelloj si femijet e tij keni perzjerje gjaku serb apo sllav, ndoshta pak, por per SB do ishte befasuese. Per patriotism mos u merzit. Ai eshte gje relative dhe nese te duhet perdor gjyshin e Famshem. Kaq!

                                    1. Z
                                     Zot na fal cfare ke krijuar !

                                     Kur flet muti ne shi shi qelb te gjithe rrjetin si kurvat kur e vene flaken.

                                     1. A
                                      Ali Senjefi

                                      Agjenti serb Edvin Rama vazhdon mbeshtetjen per shefin etij Vucic. Tashme i demaskuar,ai po perpiqet me ndryshu reputacion e tij ne te gjithe shqiptarine perreth nesh.Sic shihet asht shume vone me nderru pllaken,atij i ka dale boja. A.Bushati,vazhdo shkrimet si gjithmone dhe per kedo pa dallim. Patronazhistet po te lexojne dhe kjo eshte gje e mire.

                                      Lini një Përgjigje