Disa përfundime mbi “tradhtarin” Rama dhe “patriotin” Kurti

30 Shtator 2023, 18:01Blog TEMA
Disa përfundime mbi “tradhtarin” Rama dhe

Nga Habjon Hasani

Fiksacioni i gjuhe-leximsave per te kritikuar Edi Ramen per çfaredo dhe kedo, ka kaluar ne nivel rajonal gjeopolitik.

Le t'i ndihmojme me disa nocione qe nuk mesohen duke lexuar letersi dhe as duke lexuar pordhet me rigon te shtypit nderkombetar:

a) Pergjegjesite dhe valenca e Rames ne çeshtje gjeopolitike te rajonit ndryshojne katerciperisht me pergjegjesite e tij brenda vendit, koncensionet, politikat infrastrukturore, kriminalizimin, ujesjellesat etj.

Te takati brenda vendit merrini shpirtin, por nuk mund ta trajtoni me te njejten valence ne skemat rajonale ku Rama ashtu si dhe Kurti, jane ushtare.

b) Nuk ka asnje ngjashmeri dhe asnje lidhje ngjarja ne Ukraine me veriun e Kosoves; Ukraina eshte inkursion amerikan se i kane shkuar te dera e shtepise Putinit, e krahasueshme me Ukrainen eshte vetem kriza e raketave ne Kube, ku Hrushovi i coi raketat te dera e shtepise amerikaneve.

Serbia nuk eshte fare superfuqi as rajonale; keshtuqe çdo shembull dhe analogji me Ukrainen mund te behet vetem nga njerez qe gjykojne ne menyre romantike situata te lidhura me forcen dhe gjeopolitiken.

c) Mundesia dhe takati i Rames dhe Albin Kurtit per te imponuar politiken dhe deshirat e tyre eshte ne raport te drejte dhe/ose e barabarte me shumatoren e fuqise se tyre te zjarrit, pra eshte e barabarte me mundesine e tyre per te diktuar ushtarakisht.

Kjo fuqi ushtarake eshte ZERO dhe per Albinin dhe per Edi Ramen; ndaj çdo perqendrim i debatit ne segmentin e ketyre te dyve eshte idiotesi, eshte njesoj si te gjykosh mbledhjet e bordit te nje kompanie supermarketesh nga zenkat e dy menaxhereve qe punojne me rroge ne dy pika te ndryshme supermarketesh.

d) Eshte sherbim i pavetedijshem ndaj Edi Rames ta godasesh ate ne piken me te forte te tij, ne predispozicionin dhe sinkronizimin me politiken e jashtme te SHBA-ve. Edi Rames as nuk i plas bytha fare se si ju duket juve sherri i tij me Albinin, per sa kohe ai di keto gjera:

d1) Albin Kurti eshte absolutisht i varur nga SHBA-te dhe ne rolin aktiv dhe antagonist qe i eshte caktuar, nese do ishte antagonist prej verteti, do ishte rrezuar nga pushteti per 24 ore me protesta ose puç nga brenda partise se tij me viston amerikane.

d2) Edi Rama di njesoj siç e di dhe Albin Kurti se e ardhmja i perket nje integrimi ne tregje te perbashketa me Serbine dhe Evropen ne teresi; dhe kur as Rama e as Kurti e as Vuçiçi te mos jene me pas 50 vitesh; tregu do ekzistoje ndersa brezat ne Beograd, Prishtine e Tirane do i shohin si kujtime te largeta keto qe po ndodhin sot.

d3) Me predispozicionin qe ka ndaj amerikaneve (kupto dhe Soros po deshe) Edi Rama fortifikon viston e tyre per te qeverisur i qete ne Tirane, sa me shume kritikohet ne Tirane aq me shume e ngre pazarin te amerikanet. Rrezik zyra e shtypit te Rames i perkthen ne anglisht kritikat ndaj tij per t'ja shitur partnereve si kosto te madhe qendrimin e tij.

Pra kritiket jane duke i dhene ndihme kolosale Rames dhe ne menyre paradoksale, duke e sulmuar qorrazi per Kosoven, po e forcojne ne Tirane.

e) Albin Kurti operon me ideologji dhe nje sens shume serioz shtetari; mirepo ky sens ne nje dynja qe drejtohet nga koorporatat dhe hegjemonia bankare, heret a vone do perballet me strukturen e sistemit dhe gjasat jane qe ne afatgjate ose ekonomia kalon ne kolaps ose lideri parimor asgjesohet. Keni ne Greqi shembullin Syriza si degraduan me turp.

Se sa parimor eshte Albin Kurti do duket ne qendrimet afatgjata qe ai do mbaje mbi tregun, FMN, borxhin, etj, deri tani ai ka kufizuar tek tuk ndonje oligark, por kjo nuk i ben asnje sfide sistemit ne vetvete, ndaj dhe sa here e shqyrtoj Albinin theksoj se eshte shtetar ideologjik ne dukje, pasi nuk ka ende asnje prove te tij se po e aplikon ideologjine ne nivel sistemik. Zero, asnje prove.

E lexuar ndryshe kjo e dhene mund te interpretohet dhe si nje populizem i sofistikuar i tij ne raport me Ramen, por ne thelb jane te dy hipokrite dhe sherbetore te sistemit, vetem se Albini e heq vallen ne nje menyre si me te pranueshme per publikun.

f) e fundit, kontrasti i qendrimeve ndermjet Albinit dhe Rames eshte nje nder diversionet me te holla diplomatike. Por jo kur e sheh si kronikan fshati, por kur perpiqesh ta shohesh nga Beogradi. Imagjinoni sa te veshtire e ka tashme Vuçiç te percaktoje ose te perkufizoje "faktorin shqiptar", nuk i thote dot ekstremist bazuar te Kurti se eshte Rama ketej qe flet me tone te buta, e as nuk e percakton dot si vasal apo hipokrit bazuar te qendrimi i Rames se eshte Kurti nga ana tjeter qe eshte shume konkret dhe ne dukje nuk perfill as vasalitetin e Rames dhe as te Vuçiçit ndaj presionit amerikan.

Kontrasti ndermjet Rames dhe Kurtit eshte arme me vete ne raport me Beogradin dhe koordinim shume i mençur "polic i mire" dhe "polic i keq" e per sa kohe ky koordinim po jep efekt ne çoroditjen e Beogradit, do te thote se secili ne rolet e veta ka produkt, ne funksion te lojes se madhe.

Pra mbase nuk eshte fare vendi te kritikojme "apriori" se s'ben njerin prej tyre, sepse gjasat jane qe dhe Rama dhe Kurti tallen dhe qeshin me deklaratat kunder tyre qe njerin e quajne ekstremist e tjetrin tradhetar.

28 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  Rama bythqiri nuk eshte tradhetar. lol. Rama eshte nje sherbetor i rendomte i Serbise Shqiperia duhet te kerkoje shkarkimin e ketij mut muti, ta coje ne ndjekje penale per tradheti ndaj Shqiperise, dhe ti kerkoje te ktheje pas te ardhurat nga roga e tij, sepse ky bir bushtre i ka sherbyer vetem Serbise, jo Shqiperise dhe interesave te Shqiptareve ne Rajon.

  1. e
   em

   merr gje ti RAIMOND??????

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

    Eeeh, e beri shkrimin i nderuari Habjon, por per ke e bëri. Mbushin këta? Ja shiko këtë rrypin Raimond. As e ka lexuar fare shkrimin por kapi telefonin dhe drejt ne koment prej idioti. Habjon Hasani është nga te djathtët e vërtetë, natyrshëm kunder Ramës, por edhe kunder shkaterruesit të PD, Sali Katunarit. Habjoni e tha troç - Rama ne planin kombetar është Kryeminister i Shqipërisë, nje vend i vogël, dhe zbaton politikat e aleateve. Nuk luftohet Rama per politiken nderkombetare, sepse as ne nuk e dimë çfare loje luajne Rama dhe Kurti. Ndoshta Jane ne marrëveshje me njeri tjetrin. Rama duhet hequr si kryeminister per politikën e brendeshme ekonomike, per raportin me votuesin e brendeshëm. Nuk.luftohet Rama tek pika e tij me e forte, por tek skandalet, korrupsioni, shtrenjtimi i jeteses, varferia, papunesia, etj. Duhet të jesh komplet rrotë trapi të flasesh idiotesitë si "tradhetar, vllau i Vuqiqit, armiku i Kosovës", e të tjera budallalleqe. Sa shkruan dikush me këtë menyre, ti e kupton qe Jane këta budallenj qe e mbajne Ramën ne pushtet.

   2. R
    Ramiu

    Hahahahahahahahahahaha!

    1. K
     King D

     Po cfare jane keta ofendime te turpeshme.... te nje niveli te ulet qe postoni ju moderatore te GT... zgjohuni.............

     1. N
      Ndryshe

      Vlonjat koketrash se inatci ka plot ne ate fshat.

     2. N
      Nik

      Na plasi b.... per zhgarravinen tende!

      1. B
       Bekim

       https://x.com/andric1961/status/1708144390890254805?s=46

       1. E
        Edi

        Nuk e mbulon dot Edin me shurrë

        1. C
         Coni

         Ja ke fut pordhes kot plako. Po kot fare ama. Si duket je i shkolles se lubonjes por sodomia i tak ngjele anglosaksonit. Me nje fjale ke shkruar po s ke thene asgje.Mgjth do ecesh.

         1. F
          Fabjon

          O Babjon ty ta kane lene te shtunen gojoren? Ishe mire te barcaletat

          1. P
           Prokurori publik

           Nuk po e kritikon njeri kot se ka gabuar po ti loqe te kesh pak dinjitet te paktën se nuk ngeli Rama t'a mbrosh ti me shkrime patetike

           1. v
            vilman

            Te thuash qe Serbia nuk eshte fuqi ushtarake ne rajon gabohesh aq me teper kur dihet lidhja me Rusine.... Sa per keta shpellaret qe fajsojne Ramen kaq dine se shpellare jane .

            1. B
             Berati

             Hej gaze- kar. Uli tyten se do vrasesh....veten. Debil. Paske dale nga mendja dhe e paske leshuar gjuhen azat me keq se seksioni i komenteve. Te dogji bitha se te shan Ramen? Mire ne " foltoristet" po gjermonit si do ja besh me lapidarin qe I ngriti Rames? Rama krueministri me i mire qe Serbia ka pasur qe nga koha e Pashiqit. I ka vene kapak.

             1. D
              Danoçët e Pazarit të Ri

              Raimond Vlonjati. Je një anonim i ndyrë që provokon me "Vlonjati", por je vetëm një trushpëlarë në Facebook për Komente, nga radhët e Bandave të trushpëlarëve të Berishës dhe Metës. Ti dhe gjithë ushtria e trushpëlarëve PD LSI(PL) do vazhdoni "me keqardhje" shumë gjatë në Opozitë në rënie të lirë edhe më keq se, në Kukës dhe Rrogozhinë. Edi Rama ka difekte në përzgjedhjen e njerëzve në Qeveri, por është shumë herë më i zoti se gjithë parardhësit e Tij, ndaj vazhdoni hani M... të thatë ose të njomë sa herë e shani dhe shpifni për të.

              1. D
               Dumbabistet e Saliut I bene analistë

               Danoç, nuk është vetem Raimonda. Ke edhe nje nga Berati me sipër qe është kokrra e trapit, dhe as e kakuotuar fare çfare ka dashte me thanë Habjon Hasani. Këta jane nga ata debilat qe i bien betonit me kokë, por nuk pranojne kurrsesi me hy nga dera. Qe kur dolën telefonat me internet, budallenjte filluan me tregu veteveten haptas, sepse deri atehere nuk e donte njeri sa budallenj ishin. E nxorren edhe Habjonin so Ramist, kur dihet boterisht qe Habjoni është kunder Ramës. Por rrumpallat e Saliut nuk mendojne dot me trurin e tyre. Ja kane falur udheheqesit të dashur të partise, si dikur komunistët e flaktë me tre klasë shkollë qe re vrisnin per Enverin. Edhe Enveri vetë habitej se sa të flaktë ishin.

              2. K
               Kris

               Rames nuk I plas bytha se I ka provuar te gjitha thote anuslisti.

               1. L
                Lek Makenda

                Me pak fjalë, ky tipi e percepton politikën me optikën e biznesit, dhe rolin e shtetarit dhe te politikanit thjesht me terma dhe përgjegjësi menaxheri. Vaj medet ...

                1. Q
                 Qamili

                 Ama analist ahmak qenke por trus bythen e mos u ndegjo ma more ahmak e budall

                 1. T
                  Tirana

                  bull shit texte. Mbeturine nga fakti se e gjithe kjo del nga mendesia e ketij portali

                  1. D
                   Detari

                   habjon (habib) hasoni … vk ramazoni ka nje ushtri mahmutash qe i bejne gojore. Jane bere gjithe talebanet e kampit xhihadist te manzes gazetare

                   1. M
                    Mbresa

                    KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                   2. L
                    Ledio

                    Albin Kurti eshte nje rrot kari qe po e shkaterron kosoven

                    1. T
                     Tanguli

                     Po ti Ledio Loqia cfar Kur e ke zbuluar..

                    2. L
                     Ledio

                     Albin Kurti eshte nje rrot kari qe po e shkaterron kosoven

                     1. A
                      Adrian

                      Edhe pak te duhet Habion, dhe mbrrin tek I" madhi " ALFRED CAKO.

                      1. F
                       Frankfurter Allgemeine Zeitung

                       Gazetari gjerman: Edi Rama kryeministri më i mirë i Serbisë që nga koha e Pashiqit

                       Lini një Përgjigje