Më lër të flas...

26 Shkurt 2024, 10:25Blog Nga Azgan Haklaj

Më lër të flas...

Parlamenti është mejdan i fjalës e jo arenë përleshjesh e gladiatorëve!

Vezhgim i dhimbshëm nga degradimi i jetës parlamentare!

Titulli i këtij refleksioni nuk ka të bëjë me emisionin e një show televiziv por me një show tjetër sa të neveritshëm po aq dhe të rrezikshëm për demokracinë.

Eshtë show që prej muajsh po shfaqet shëmtisht në Parlamentin e Shqipërisë.

Edhe sot kur u bënë dy vjet luftë e pushtim në Ukrainë parlamenti i atij vendi vijon funksionimin fizik ndërsa në Tiranën që pret samite integrimi europian salla e Kuvendit të Shqipërisë është kthyer në pamje që të kujton Groznin apo skenat talebane të shkatërrimit në Siri.

Natyrisht që në pamje të parë aktorët janë rithemeluesit dhe gaztoret, por realiteti tregon se ideatorët, skenaristët janë vetë rilindasit dhe regjia është e tyre sepse ju intereson degradimi i metejshëm opozitar dhe zhvatja përmes ligjeve klandestine të pasurisë kombëtare dhe taksave të qytetarëve shqiptarë.

Më e rënda, e cila vijon dita-ditës të dekonspirohet është lufta sistematike në akord e të dy palëve, rilindasve dhe foltoristëve, të cilët e luajnë këtë teatër absurd kundër Partisë Demokratike dhe liderit të saj Lulzim Basha.

Pasi deshtuan turpshëm e botërisht me shpifjet, sajimet, fabrikimet mediatike duke angazhuar, kompromentuar deri kryeagjentin e kundërspiunazhit të FBI-së Charles McGonigal e komplotuan kundër PD-së dhe kryetarit të saj Lulzim Basha rikthyen në skenë si fishekun e fundit për mbijetesën e tyre politike, misionarin e hershëm të Ramiz Alisë qysh në dhjetorin 90-të Marshall Sali Matrapikin.

I furnizuar me para e media të pafund Sali Berisha u turr si bishë kundër Lulzim Bashës që kulmoi me rrethimin për pushtimin e selisë së PD-së.

Ai dhe mercenarët demopërfitues të armatosur me të gjitha armët mesjetare shkuan aq larg sa me sulmin e tyre të paprecedentë rrezikuan fizikisht jetën e zyrtarëve demokratë që gjëndeshin në punë e aktivitet në seli.

Pasi deshtoj dhe u thye turpshëm duke u kthyer me bisht ndër shalë Marshall Berisha përdori kamikazin Agron Zhukri dhe invadoi shtëpinë e lirisë, shtëpinë e demokratëve.

Të ndihmuar nga rilindasit dhe me regji të tyre simbolet e PD-së u futen në ingranazhet e drejtësisë së plepave duke vijuar edhe sot fabulën e legjendës së Penelopës.

E kur panë se nuk po e mposhtin dot as moralisht dhe as fizikisht Partinë Demokratike legjitime inskenuan terrorin parlamentar me përdorimin e shpërdorimin deri në poshtërim të gardës së republikës.

Me këtë skenar kalifati i Edi Ramës lodron me ligje klandestine e vendime të çmendura që rrezikojne deri sigurinë kombëtare.

Piksynimi i kalifatit famëkeq në vijimësi është privimi nga fjala që të pengojnë mendimin ndryshe,  propozimin e amendamenteve, të projekteve, platformës, doktrinës së shpalosur nga Lulzim Basha dhe deputetët stoikë të PD-së.

Mbajten peng të reformës zgjedhore me qëllim që të mos përfshij vendimin e gjykatës  kushtetuese për hapjen e listave e votimin e diasporës si dhe rekomandimet e OSBE-ODHIRIT.

Por skandalet parlamentare gjoja në mbrojtje të fjalës së lirë arritën deri në kërcënime fizike, reagime të rënda gjer në dhunime të turpshme siç ishte rasti me deputetet e nderuara Flutura Açka dhe Merita Bakiu, ku kaçakët e rithemelimit dhe gaztoret e Hamasit berishist shkelën publikisht çdo normë të së drejtës zakonore shqiptare.

Fakti që veprime të tilla jo vetëm nuk eleminohen por shtohen larmishëm në ç'do seancë deshmon për një strategji të përbashkët foltoro-rilindase.

Natyrshëm lind pyetja: Kush i fut “armët” e hamasit berishist në parlament?!!

Vetë rithemeluesit kanë deklaruar në media se flakadanët i kanë futur rilindasit.

Kjo dekleratë e eksponentëve të foltores verteton publikisht bashkëpunimin e tyre për ta mbajtur peng parlamentarizmin e për ta kthyer tempullin e ligjeve në skenë krimi.

Ku është garda e republikës??

Pse nuk e kryen misionin e saj kushtetues që të garantojë funksionimin normal të parlamentit??

Kjo pyetje e ka përgjigjen e thjeshtë:

E mbajnë nën presion binomi Noka & Balla , përfaqësuesit e trebythëkëndëshit të cilët janë besëlidhur për të luftuar së bashku kundër SPAK-ut, BKH-së, GjKKO-së, madje edhe kundër SHBA-së, e deshmia me e qartë për këtë është marrveshja e foltoristëve dhe rilindasve për të amnistuar zyrtarët e korruptuar të sulltanatit mavi.

Sa do të doja të isha drejtor i përgjithshëm i gardës së republikës e të përballesha me dyshen Noka & Balla që poshtërojnë këtë institucion të sigurisë kombëtare, njëri duke e shantazhuar drejtuesin e tij e tjetri duke hedhur miell mbi gardistët që nuk dinë si të veprojnë.

Natyrisht do të ua provoja këtyre sharlatanëve se zbatimi i ligjit është detyrim dhe se vetëmbrojtja është e drejtë hyjnore dhe kushtetuese për gjithësecilin e gjithësecilen.

A ka gjë më të turpshme e kompromentuese për shtetin e drejtësisë sesa foltorja majë çatisë e Sali Nongratës e cila ndot akustikisht Tiranën e Shqipërinë dhe sulmohen në mënyrë të paprecedentë të gjithë drejtuesit e institucioneve ligjzbatuese të shtetit???!!

Si ka mundësi që pushteti i katërt media është në dispozicion të nongratës??!

Sa kushton një ditë mediatike në shërbim  të nongratës dhe trebythkëndorit për të mbrojtur korrupsionin e tyre dhe krimin e organizuar që e përdorin herë pas here për të grabitur verdiktin e sovranit dhe uzurpimin e gjymtyrëve të shtetit.

A ka shtet?

A ka ligj?

A ka drejtësi në këtë vend që aspiron verbalisht të integrohet në BE?

Si ka mundësi që pretëndojmë të jemi pjesë e BE-së dhe do të jemi interlekutor të saj ndërkohë të gjitha vizitat e miqëve tanë ndërkombëtarë trajtohen nga media si vizita private të Edi Ramës për shkak se jemi shtet pa protokoll.

Publikisht shtroj pyetjen për presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama:

Pse nuk kemi drejtor të protokollit të shtetit?!

Sigurisht që është e dhimbshme sepse pushteti simbiozë me mafien politiko-ekonomike dhe krimin e organizuar ka paralizuar të gjitha institucionet e shtetit.

Parlameni semantikisht ka në rrënjën e fjalës latine foljen "flas" dhe jo" përleshem”.

Ndoshta është hera e parë që do të doja të isha prezent në atë sallë serish pa gardë dhe badiguardë e të vinte të më kapte mikrofonim huthistët e nongratës, ndonjë Gaz Bardhe, gjel Peqini, apo deputet perimesh nga Lushnja!

Do të deshiroja sot të isha drejtues i lartë policie apo drejtues i inspektariatit të mjedisit e menjëherë do të mbyllja për ndotje akustike shfaqjen grotekse të përnatshme të rrugicës së turpit tek ballkoni i Sali Magdalenës e t’u ktheja qetësinë e munguar prej kohësh qytetarëve.

Do të deshiroja shumë të isha sot një prokuror dinjitoz pjesë e SPAK-ut dhe do ta mbyllja me tulla ballkonin e lëvizjes çartiste të çetës anti amerikane që gjeneron shëmti në mes të kryeqytetit të kombit...!

23 Komente

 1. K
  Kapterri

  Çdo popull ka nevojë për cirk.

  1. S
   Socialisti i fundit

   Bravo Azgan. Qe nuk vepron ligji ndaj sharlataneve berishiste e bardhiste tregon se dy partite e medha dhe Ilir floriri jane ne nje lidhje gjalle a vdekje. A nuk eshte turp kur nje deputet i PS shpreh keqardhje per arrestin shtepiak te Berishes???

   1. d
    drejtesia

    Ajde more Azgan,peli an qe tregon vehten qe je nji hajvan!

    1. H
     Haklan Azgaj

     Azgan djale, por kar me fjale.

     1. A
      Agimi

      Ajo fjale e perdorur nga ana jote per A. Haklajn te takon vetem ty o pleh.

     2. S
      Shqiptari i Ilirisë

      O Azgan,po ty të ren mendja se Lul rruga kombit dhe 21 Janari do jetë e ardhmja e politikës? Qënke në një ëndërr të madhe Azgan! Lulit ja kan heq vizën.E mbajtën sa ja futi Berishës dhe tani te koshi i plehrave se dhe Luli yt agjent ruso-sërb është dhe me paret e tyre ka lobuar Azgan.

      1. S
       Shkembi

       Ne jeten tone politike fashizmi eshte ulur kembekryq, kurse drejtesia eshte bere spettatore

       1. S
        Svetllana

        Jane parate e agjentures serbo-ruse qe do ta bejne tym e flake Shqiperine, jo vetem sallen e parlamentit, nuk flet kot lexhendari i Vicidolit, biri dhe dhenderri i Serbise, Sali Sheqere Vuk Karraxhich Berisha.

        1. D
         Dardanisti.

         Azgan Haklaj, për nji herë po merr rrespektin tim. Deri sot, në çdo intervistë, në çdo dalje mediatike, ke ngarkuar më shumë rracë-qirin Ilir Meta se UDB-ashin, tradhetarin e kombit Sali kopil Berisha. Përveç se sot, pyetjeve që tu kanë bërë per Sali Berishen dhe hekatombën e Tropojës, ku vellezerit tuaj, pa qënë trafikanta droge, pa qënë të korruptuar, pa patur asnjë bisnes, u vranë nga UDB-ja Serbe me doren e Sali kopil Berishës, ti ju ke eskivuar (shmangur) ketyre pyetjeve duke dhënë pergjigje tymuese dhe të mjegullta. Azgan djali, ti e din shumë mirë që Sali kopil Shiqerja ka qënë, është dhe mbetet agjent i UDB-së Serbe, që misioni i tij ishte të shkatrroj totalisht Shqiperinë dhe vertetë e ktheu në gjendjen që Shqiperia ishte në shekullin 18-të, dhe ky ( Sali tradhetari) me punën e tij të zellshme në shkatrrimin e Shqiperisë, i dhe të drejtë dhe ishte e vertetë, hipoteza e Sllobodan Milloshit, i cili tha "që Shiftarinë e shkerdhej kur të dua, jo me ushtrinë Serbe, por vetëm me shoqaten e gjahtarve të Beogradit"....!! Azgan, pse nuk e ke radio-skopuar kopilin e Shiqeres së Viçidolit ashtu siç duhet, më perpara se sot...?!!! Të kuptoj, sepse kishe frikë dhe dhiheshe në brek nga UDB-ashi i Viçidolit, por sot nuk duhet të kesh frikë ta analizosh me fjalët që ky tradhetari Sali sperma e Shkaut i kupton, sepse 99 % e kombit Shqiptar, Amerika, Anglia dhe së shpejti krejt Evropa e kanë shkerdhyer definitivisht kopilin e një kurve katundi, që ngjizi bastardin me Serbin Vuk, në stallën e dhive në Viçidol. nejse.

         1. K
          Koli

          Ham ham o Azgan.

          1. B
           Babina

           O Azgan Ahmeti, po të therras në emer të babës tat, sepse deri sot nuk e ke merituar të thirresh me mbiemer Haklaj. Ti e din Azgan, por nuk po mundem të permbahem pa ta kujtue, që kullen në Haklaj, ku ti je lindur, e kanë prishur dhe djegur xhonturqit, Serbt, Gjermant dhe së fundi i ka shkatërruar Sali UDB-ash Berisha me çetnikët e tij sipas urdherit të UDB-së Serbe. Azgan, nuk duhet të poshtrohet kurrë një njeri i drejtë dhe i ndershëm, por Sali tradhetar Berisha ishte, është dhe do mbetet armiku më i madh i kombit Shqiptar dhe ti Azgan, kur flet, kritikon apo akuzon tradhetarin e kombit Shqiptar, Sali Shiqere Viçidoli, nuk duhet të flasësh me doreza, nuk duhet të flasësh as mish as peshk, por, meqense është tradhetar i betuar i kombit, dhe duke parë që rrugen ta kanë hapur vellezerit e tu dhe Amerika, mos i thirr derrit dajë Besnik Mutafaj, por jepi shperblimin që një tradhetar kombi meriton. Tungatjeta.

           1. B
            Babina

            O Azgan Ahmeti, po të therras në emer të babës tat, sepse deri sot nuk e ke merituar të thirresh me mbiemer Haklaj. Ti e din Azgan, por nuk po mundem të permbahem pa ta kujtue, që kullen në Haklaj, ku ti je lindur, e kanë prishur dhe djegur xhonturqit, Serbt, Gjermant dhe së fundi i ka shkatërruar Sali UDB-ash Berisha me çetnikët e tij sipas urdherit të UDB-së Serbe. Azgan, nuk duhet të poshtrohet kurrë një njeri i drejtë dhe i ndershëm, por Sali tradhetar Berisha ishte, është dhe do mbetet armiku më i madh i kombit Shqiptar dhe ti Azgan, kur flet, kritikon apo akuzon tradhetarin e kombit Shqiptar, Sali Shiqere Viçidoli, nuk duhet të flasësh me doreza, nuk duhet të flasësh as mish as peshk, por, meqense është tradhetar i betuar i kombit, dhe duke parë që rrugen ta kanë hapur vellezerit e tu dhe Amerika, mos i thirr derrit dajë si Besnik Mutafaj, por jepi shperblimin që një tradhetar kombi meriton. Tungatjeta.

            1. H
             Humoristi

             E verteta,fakewesisht,eshte se tere trimat ne debat,vendlindjen e kane ne katund!Mjer ky vend se kush i prin!?

             1. L
              Liri

              Je i vertete dhe bindes Azgan

              1. H
               Ha ha ha

               Qe ti te flasesh ne Parlament , duhet te marresh VOTA. Dhe sa vota do marresh ti me LULIN do e shofim se shpejti, por ti vazhdo enderro ne gjumin e lulit!

               1. N
                Nandi

                ky eshte nje koqe qe i ka ngel ora te Lyl Basha Nuk thote ndonje gje te re dhe nuk thote as qe Lyli eshte pjelle e Salih Berishes Bashkepuntore ne vrasje dhe vjedhje E gjithe kjo eshte nje loje dhe Amerika nuk i ha keto budallalliqe te Salih katunarit dhe Lyl Bashes

                1. N
                 Nandi

                 ky eshte nje koqe qe i ka ngel ora te Lyl Basha Nuk thote ndonje gje te re dhe nuk thote as qe Lyli eshte pjelle e Salih Berishes Bashkepuntore ne vrasje dhe vjedhje E gjithe kjo eshte nje loje dhe Amerika nuk i ha keto budallalliqe te Salih katunarit dhe Lyl Bashes

                 1. F
                  FUTJA KOT FRROK

                  brravo azgan djali se per ty na mori malli gjum ti e gjum luli ne pd do dalesh i fundit

                  1. S
                   Skraparliu

                   Z.Azgan me pelqen ne shkrimin e komentet qe bene per disa deputet finok qe hedhin gurin e fshehin doren te cilet dolen tani hapur se cfare burra jane,por une do te doja nga ju si njohes i mire i PD dhe nje njeri qe tregon kurajo ne kete shkrime te cilesoje se si u pasuruan ne pushtetin e Berishes si Noka,Baci,Shehu,Vokshi,Boci,Gjeli peqinit,deputeti Shalqinit,thuthuqi pa Loqe,motra Gazi,katundari Saianji,kerici Fariut,Bolebylkbashi etj.etj lista nuk mbarone ti diskriditoje keta soje politikanesh qe kerkojne karrike dhe qe po servilosen Sales se nuk ju plase Karri per PD,per Shqiptaret te gjithe keta kane qene ne pushtet dhe e ksne nderitur shtetin vetem e kane mjele,per pese vota te Mediut,Dules,Dukes,etj.po shkaterohet pd keta kane 30 vjete qe fusin emrin ne listen e pd per pak vota se nuk marin me shume se 200 vota se Tit Vasili shkolle shumti i lsi,do beje mire tja u thoje se te gjithe vijne gjoja ne pune me makina te shtrenjta Renxheroves dhe ketej thone Shqiptaret e varfer dhe keta qe vdesin per Shqiperin vec per ta vjedhur,duhen burra me kurajo Azgan po ku ti gjejme per ti cuar ne parlament keta e kane zene karriken me tapi,do zoti bie catia e parlamentit dhe i ze brenda te 140 deputetet.

                   1. B
                    Boll me rrota cari.

                    Kush e merr ne interviste ket Koke-Duce ka me pergjegjesi se ky idiot.

                    1. M
                     Marseli.

                     O Azgan ty te shan dhe te ofenduan.Ndoshta nuk qendrojne te gjitha,por per qendrimet tende ndaj krimeve te partis tende,per kry kriminelin Sali dhe shum te tjer ju nuk flisni fare.O Azgan kush organizoi vrasjet ne Shkoder 91 dhe kush u denuan pa as nje prove.Kush I vodhi dhe zaptoi pronat e te tjerve dhe u pasuruan me gjakun e derdhur ne shqiperi,kush krrijoi gjith ate raprezalje ne Tropojen tende dhe gjith shqiprin ku ra shteti si piramide po gerdeci,21janari kush shkaterroi drejtesin edemokracin duke punuar per tu pasuruar nga pasuria publike dhe shtim te korruosionit dhe kultit te Bajrakrit.etje krime te partis tende me gjith Luli e lulet nen udheheqjen e krye krimit Salii.Ju Azgan si parti dhe antaresi shqiperin as fashizmi nuk e vrau,dogji e vodhi keshtu.Popullit ju Azgan dhe te tjere nuk ja thoni hapur keto krime dhe te beni autokriyik te thell sepse pjesa derrmuse e popullit,tmerrohet kur flitet per pd dhe ju Antarsia e saj.Njeriu qe ka bere pis gjakun,shpiŕtin dhe nderin nuk godet veten por ja u heth te tjereve fain.Me falni per shprehjen qe ju nuk doni ta pastroni bythen tuaj te bere hello fare dhe doni te beni pis te Rames pa fakte e pròva.Ai Luli yt do te jap llogari deri ne arrest per 2=3 ktime te renda.A e di ti Azgan qe Luli vetem per 21 janarin ka 2 apo tre krime te renda me vetem heqje Lirie.Nuk ka burreri Luli kur nuk flet per krimin e 21 janarit per vete dhe Salin.Ty te ka pyshtuar frika,servilizmi dhe pa aftesia.KESHTU NUK FITONI KURR.

                     1. D
                      Dardan

                      O Azgan, o merr hakun e Hysen Haklajt, o mos e hap me gojen!

                      1. L
                       Lul brava

                       Po te isha un polic thote,osé prokuror,hahaha,o azgan ishte liru i ven roje objekti ne bathore,shko i here se si dihet,se ti as deputet,as polic as prokuror,sdo jesh kurr,aaaa po zar i te tjt po kte e qa

                       Lini një Përgjigje