Në Kryeministri...

14 Shtator 2023, 19:10Blog TEMA

Në Kryeministri...

Nga Visar Zhiti

Filmi artistik për burgun e Spaçit,
për qëndresën e të burgosurve, që shkoi deri në revoltën e madhe, e cila bëri histori, ku u valëvit Flamuri ynë pa yll, i kuq me gjakun që u derdh, duhet bërë patjetër, jo për të qenë vetëm një pasurim i kinemasë shqiptare me një arritje dhe temë të re, krejt ndryshe nga ç’ka lënë trashëgim Kinostudioja e vjetër, në shumicë e dëmshme, por që të jetë dhe kujtesë, kujtesë me art, edhe edukim me të vërtetën, me art patjetër, që të jetë kulturë, por dhe qendrim i Shqipërisë. Me kë është ajo sot? Me persekutorët apo me të përsekutuarit?
Dhe regjisori i filmit, Namik Ajazi, kërkoi një takim tjetër me Kryeministrin, zotin Edi Rama. Shkuam bashkë, unë me cilësinë e autorit të skenarit, tashmë të mbaruar dhe ia përsëritëm që si regjisori, edhe skenaristi, po edhe piktori janë tre ish të burgosur politikë dhe në skenat e filmit do të donim që të përfshiheshin edhe të burgosur të tjerë, që kanë mbetur gjallë, tani në rolet e të moshuarve të burgut, gjë që do ta bënte filmin të veçantë në një aspekt të veçantë, të pazakonshëm, por dhe me domethënie, etj, etj.
Vëmëndja dhe interesi i Kryeministrit ishin serioze, ndërkaq u përshfaq dhe Edi artist e mik, ndezi një cigare, unë i dhurova librin “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”, me poezitë e mia të Spaçit dhe Qafë-Barit, botimin anastatik nga Shtëpia Botuese Onufri, e shfletoi, paska dalë shumë mirë, tha dhe teksa pinim kafetë, se ku telefonoi, fliste për shuma parash dhe Spaçin… të bëhet muze që të xhirohet filmi… pastaj të na mbetet muzeu… edhe filmi, ndërhyri regjisori etj, etj. Mbasi mbaroi telefonatën, Edi Kryeministër iu kthye regjisorit:
- Ju filloni punën, - i tha bindshëm, - me partnerët e huaj, që keni gjetur të bashkëpunoni dhe me mundësitë e deritanishme, mbështetja financiare e qeverisë është e sigurtë, ju vjen brenda këtij viti!
Pra, filmi i munguar kështu nisi. Me besimin se do të jetë i vërtetë…
NJË SHTESË
- koment i thjeshtë komenteve -
REALIZIMI I NJË FILMI
është një art kokektiv, një ndërrmarje e madhe dhe nuk mjaftojnë as dëshirat e as fjalët, por kërkon mbështetje të madhe financiare.
- Në kushtet e Shqipērisë është shteti, qeveria që mund të lëvrojë një shumë të tillë parash me VKM-të e nevojshme.
- Ky nuk është veprim personal dhe as për përfitim personal, por gjykohet vlera e projektit, dobishmëria shoqërore e tij, etj, në këtë rast e muzeut të Spaçit dhe filmit për të.
- Paratë janë të popullit, të taksapaguesit shqiptar, pra dhe tonat…
- Mund të shtoj me dhimbje që është dhe puna e papaguar e të burgosurve politikë në vepra të ndryshme, në ndërtime, miniera, hapje themelesh e kanalesh, tharje kënetash, etj, ku është derdhur jo vetëm djersë, por edhe gjak e janë lënë eshtrat, pra ata, të burgosurit politikë, vetëm i kanë dhënë ekonomisë shqiptare, jo vetëm moralisht e politikisht.
- Tjetër: gjithsesi filmit, sipas regjisorit të tij dhe jo vetëm, i duhet të kërkojë mbështetje edhe nga producentë të huaj, gjë që ka të nevojshme së pari njohjen dhe mbështetjen e projektit nga vendi yt.
- Qeveria në fund të fundit del si rezultat i zgjedhjeve, që jemi të detyruar t’i pranojmë dhe ajo, qeveria, duhet të jetë jo e partisë fituese, por e të gjithëve, e popullit dhe na pëlqen apo nuk na pëlqen, kryeministri duhet të respektohet, bashkëpunimi në dobi të vlerave të përbashkëta është i pashmangshëm, dhe kryeministri duhet t’u shërbejë të gjithëve njëlloj, çështjeve dhe kauzave sipas hierarkisë së vlerave, me interes ekonomik e kulturor…
- Filmi për burgjet tona duhet dhe është më shumë se një film, më shumë se një vepër arti, nderim për qendrestarët, heronjtë dhe martirët, por dhe tregues gjeneral i qëndrimeve dhe i mendësive tona.
- Nëse ndokush apo grupe të caktuara njerëzish dinë mënyrë tjetër dhe më të mirë të realizimit të një projekti të tillë, që do të jetë dëshmi, kujtesë, akuzë dhe e gjitha e shndërruar në vepër arti, aq sa janë aftesitë dhe mundësitë, besoj është i mirëpritur për bashkëpunimin e dibishëm.
- Në mbyllje dua të shtoj për miqtë dhe për ata që kanë vuajtur nga përndjekjet dhe me të drejtë nuk bëjnë lëshime, për komentet e lajmit që dhashë (edhe sinqeriteti është guxim), se unë i jap rëndësi porosisë Biblike që t’i kthejmë armiqtë në vëllezër, që nuk do të thotë harrosh dhe drejtësia të jetë drejtësi, kur tek ne po ndodh gjithnjë e më shpesh që vëllezërit po kthehen në armiq dhe po harrojmë të kaluarën dhe drejtësinë…
- Bashkarisht të bëjmë atë që duhet, më të mirën e përbashkët!

45 Komente

 1. k
  kritiku

  lepiresit e rradhes. Burgun e keni merituar

  1. P
   Pilo Lala

   Zoti Visar, vetem nje gje do ju kerkoj populli, qe te mos genjeni ne film, tregoni realitetin, se pastaj do ju zhvleftesojne.

   1. P
    Prroji i Thate

    Ke te drejte, deshmite duhet te jene nga te dy palet. Nje pyetje, filmi do luhet shqip apo anglisht? Une kam degjuar interviste nje shofer te Burgut Spacit, ku tregonte te tjera gjera, shperblimi marrje rroge ne Burg per te mbajtur familjen. Nuk besoj se keta po e bejne kete film per te treguar te verteten, ketyre do ju a diktojne regjizoret e huaj cfare historie do tregojne. Ata qe kane hedhur parate, nuk ju rruh.et fare per te burgosurit, por duan qe filmi te shikohet , te fitojne para.

    1. J
     Juristi Foltores , veteran .

     O Pilo Lala ! Keta diskutojne per te bere nje film artistik dhe jo dokumentar . Keshtu qe siç jane bere filmat ne ate kohe qe percillnin frymen e socializmit , ne gjithe gamen e tij , ashtu dhe keta te njejten gje do bejne po ne kushtet e demokracise . Ne burg shkonin ata qe shkelnin ligjet e shtetit te diktatures se proletariatit . Pa dyshim qe kishte dhe gabime apo faje te x apo y , po shumica denoheshin per shkelje te ligjeve te atij sistemi . Pse pak burgosen sot , po nuk quhen te persekutuar . Ne ate kohe ata qe e kruanin me shtetin futeshin brenda , talleshin me ligjet brenda ne burg , ligji i denonte serish dhe punonin ne miniere apo ndertimin e veprave te kohes , etj . Çdo sistem ka ligjet e veta qe duhen zbatuar nga qytetaret , ndryshe ligji te denon .

    2. 2
     2

     Te burgosurit politike kane qene njerez te poshter,shume te keqinj na te sistem qe sabotonin ekonomine,ashtu te keqinj jane edhe sote. Ata u denuan ne sistemin socialist me te drejte dhe ne baze te ligjeve te atij shteti dhe sot ata po marin demeshperblime te medha dhe nuk ngopen me para qe marin miliona e miliona dhe thon shteti nuk po na jep gje. Keta monstra gjoja te persekutuar me shumat e parave qe marin padrejtesisht po varferojne popullin me pangopesine e tyre.Shteti duhet t'u verin nje kufi,se e kane tejkaluar masen e nje punetori te rregullt e te ndershem qe ka punuar me ndershmeri ne koperativa bujqesore apo ne ndermarrje bujqesore.U shoft fara e tyre.

     1. B
      Bureto

      Turp, edepsëz! Dihet më shumë empati për të burgosurit politikë dhe familjet e tyre, që jo vetëm nuk i merituan vitet e burgut dhe internimeve, ku shumë prej tyre intelektualë dhe patriotë vdiqën në to, por ndaj tyre, në mungesë të një respekti dhe sjellje më dinjitoze nga shoqëria dhe shteti, nga ana e asaj pjese të shoqërisë, që heshturazi ndihmoi diktatorin të mbante pushtetin, pa folur për ata që duartrokisnin mizoritë e tij, një mea- culpa e sinqertë prej saj, do ishte minimumi që mund të bëhej ndaj të persekutuarve politikë të diktaturës. Sigurisht që kjo nuk mund të pritet nga minjtë e gjirizave, gardianët e burgjeve, hetuesit e sigurimit dhe bashkëpunëtorëve të tyre, ku me siguri, një ndër ta ka qenë dhe komentuesi më sipër, i cili apo të cilët, nuk meritojnë veçse neveri.

      1. S
       Shume u duke…

       Nuk na late,qe ta kishim deri ne fund respektin,per ju,mbasi shumica juaj u shndrrua ne lakenj te neveritshem te diktatorit islamik-komunist sali dhe me tej nje rufjani politikan blloku sic eshte rama,sic po shkelqen ti zhiti me kete karakter. Dhe se dyti, po na e neverisni,duke bere pazar banal-heroik gjithandej me fjalen’’i persekutuar’’,kur kete fjale e meritojne shume pak,si prifterinjt shkodrane dhe disidente te llojit Trifon Xhagjika.Kurse lloji ngjela,bekteshi e pesuan nga baballaret e tyre,te cilet hoxha i futi brenda, jo se i dolen kundra,por se duhesh realizuar plani me’’armiqe populli’’ Dhe se treti burgu i vogel, nuk dallonte shume nga burgu i madh, ku mbante te mbyllur hoxha,turmen e madhe dhe vec kesaj ne burg ju gjenit dhe shokun,, me te cilin mund te flisje lirshem.

       1. N
        Nikla

        Bravo kritiku,se na can rroten e karit kta persekuleshet po ate muhabet po bohet 40 vjet e po me i vrim kavallit kta,mir ju ka bo qe i conte me thy gur kto legena!

        1. P
         Patrioti

         Turp dhe skandal qeveritar! Keta ish burgaxhinj,para se te na derdellitin per nje palo film nga ca te burgosur ,armiq te Shqperise atehere,le te guxojne te bejne nje film se cfare i kane dhene shumices se shqiptareve keto 33 vjet? Cfare kontributi kane dhene per demokracine dhe shtetin ligjor,per mireqenien e popullit! Le te flasin se pse mbeshteten ANTISHQIPTARIN S.Berisha,qe ne vend te zhvillimit te vendit,i vuri zjarrin Shqiperise,shkaterroi dhe grabiti te gjitha pasurite kombetare,percau popullin aq sa sot mbi 2 milion vete jane larguar nga vendi pergjithmone! Ne cilin vend te Lindjes ish komuniste u shkaterruan dhe u grabiten pasurite kombetare si ne Shqiperi? Antikomunizmi juaj kellire ka qene dhe eshte ...ANTISHQIPTARIZEM,ndaj mbylleni halene!

        2. L
         Luani

         Visar zhiti, njeri me vlera të larta , kombëtare, patriotike, qytetarie..!!

         1. R
          Raimond Vlonjati

          Rama hajduti nuk ka respekt fare per zyren e larte te Shteti ku punon, por shkon ne zyre me atlete , sikur po shkon te lozi basketboll. Bastardi i piste qe na ul nivelin e prezantimit te zyres Kryeminsitrore . C'eshte ky funderine e qelbur qe nuk ka nje kod veshje zyrtare kur eshte ne zyren e Kryeminsitrise . Njeri legen. Po si nuk i thote asnje nga PS-ja qe te vishet si zyrtar ne zyre , jo ashtu si halabak. Edhe ne menyren si vishet hajduti Rama i sherben armiqeve te Shqiperise , qe te tregoje se ne nuk kemi politikane serioze qe te kene respekt per shtetin qe perfaqson. Tipiku i fytres s eposhter te cilin aptjeter duhet ti kudnervihet nje Avni Rustem i dyte, sepse ky krimbi njef vetem forcen, ky nuk di c'eshte arsyeja . Po i theve dhembet ketij me force ky behet si pule. Se e kercenoi njehere Berisha dhe ky mori nje pamje si gjynaqar kur dilte ne tv. Tani ky ngaqe ka hypur siiper eshte bere trimosh dhe arrogant kunder interesave jetike te KOMBIT SHQIPTAR. Ndaj nevojitet Avni Rustemi kunder ketij krimbi te ndyre , Ndersa ky Zhit ky eshte mut muti, eshte tamam akrep se ky ka ofenduar popullin Shqiptar ne shkrimet e tij ne gazeten Shqiptare qe botohet ne New York.

          1. R
           Raimond bythqiri

           O bole , Rama vishet sport qe kur re veje gruaja jote te cvishet menjehere dhe tja futi ne goje , ashtu sic ja fuste Ilir spiuni , se kurva gruaja jote e do ne goje dhe tja derdhesh ne surat …

           1. A
            Abazi

            Ore perse hidhesh dege me dege dhe lodhesh kdu shkruar:behu AVNI RUSTEMI vete.

            1. B
             Bureto

             Rajmond lugati, po thua "ndaj nevoitet një A.Rustem kundër këtij krimbi të ndyrë! (dmth, Ramës)". Po pse ta kërkojmë atë kur të kemi ti "trim të çartur", (dmth mi gjirii), hidhu pra! Që kështu krahas asaj të Avniut, të ta ngremë dhe ti një shtatore në Vlorë.

           2. D
            Dinua

            Gjynah, se ky burri i Majlindes, ne te gjitha projektet me para shqiptare a te huaj qe ka marre persiper si regjizor dhe skenarist, ka deshtuar me sukses te madh dhe total. Gjynah them per shtetin.

            1. I
             I burgosuri i Spaçit

             Marrëzira vtipike shqiptare. Të burgosurit politik u paguan me dëmshperblimet e kohës së vujatjes së denimimit shumë më tepër nga sa merrte rrogë mujore Enver Hpoxha. Revolta në burgun në Spaç dhe ajo në Qaf-Bari kanë qënë vetëm rebelizma emocionale të disa të denuarve, asgjë më shumë. Ato nuk përmbushnin asnjërin nga katër elementët e revoltës. Rama, ligjerisht, nuk guxon të sponsorizojë filma apo veprimtari të tjera të kësaj natyre, me parat e popullit. Me rënjen e dikttaturës menduam se shpëtuam nga partizanët dhe njerëzit e tyre por, këta të denuarët politik qënkan shumë më konsumues dhe përçarës të unitetit të kombuit se partizanët. Për 48 vjet dëgjuam refrenin, partizanët, fëmijët e partizanëve, familje partizanësh. Tani kaluan 33 vite dhe vazhdojmë të dëgjojmë , të denuar politikë familje të persekutuarësh, gjyshi dhe gjyshja të pushkatuar dhe denuar. Po për Shqipërinë dhe shqiptarët, kur do të flitet? Boll më!

             1. X
              Xhezo Smokthina

              Ti duhet të jesh i burgosur i Bllokut!

              1. S
               Sejfi Protopapa

               Sa kar qeke, as ilaqet ste bojn dermam

               1. U
                Uranjaku

                I ke rene pikes or mik. Te mori Enveri tokat dhe ja dha fshatarit te varfer, ne demokraci na dole i persekutuar e more miliona.. po keta bije nenash qe dhane jeten ne lufte e qe nuk e njihnin fare Enver Hoxhen nuk meritojne shperblim??????

               2. K
                Koli

                Sa ke vujt or Njeri i Mire.Mbas gjithe atyre vuajtjeve dhe Djali i vetem qe te iku para kohe:Cfare jete,dhe prape je i forte.Cfare njeriu i mire qe eshte Vizari.

                1. E
                 E verteta dhemb....

                 Duke pare foton te duket jo si nje zyre kryeministri i nje shteti por nje hamam i teqes se baba Mondit( me tanga).....shtuar ketu edhe foton e leshqenit turk deputet i kuvendit turk Kemal Ismael... hahahaha

                 1. T
                  Tanxi

                  Namik Ajazi nje pederast i rendomte i tvsh prej vitesh e din te gjith,Majlinda Bregu nje kurve e rendomte e tvsh e din te gjithe edhe ska faj se Namiku se prek me dore.Tashi se cfare mohabeti kan bere me Ramen Namiku kete jam kurioz,mbase Rama I tregon se si ka qire Majlinden

                  1. P
                   Patriot

                   Per shqiptaret do te flitej mbase vite 90 po te kishim vertete shtete demokratik, nqs ato qe kane lare duarte me gjakun e shqiptareve per 40 nuk do te ishin ne krye te te gjithe posteve. Nuk do te ishte bere e qellimshme perzierja e te burgosurve police me ato ordineri sic u be dhe perzierja e qellishme ne pronare dhe ishpronare. Te dy klasat kane marre minimumin e pagesave prandaje rrovolta vazhdon duke mos votuare sepse eshte vrare shpresa.

                   1. G
                    Gazeta

                    Do deshtoj ashtu sic kane deshtuar te gjitha filmat apo projektet per te kaluaren sepse ne thelb eshte e gjitha nje hipokrizi e neveritshme.. E dine te gjithe qe vetem tek leket ju punon mendja, asgje tjeter. Megjithese keni marre miliona dhe ende merrni nga shteti perseri nje deshtim. Perkundrazi njerezit sa me shume ju shohin aq me shume nostalgji kane per te kaluaren. Jeni thellesisht te korruptuar, te neveritshem dhe hipokrit. Njerezit kane pare dhe perjetuar aq shume krime dhe vjedhje keto 33 vjet nga ju ish te persekutuarit apo anti-komunistet saqe nuk duan te degjojne me.

                    1. N
                     Neri

                     Te realizohet nje filem per kete teme.Por tema dhe subjekti i filmit te jete real.Jo vetem burgu,por me dekumenta per se eshte akuzuar i denuari,a ishte dhenia e denimit brenda ligjeve te shtetit.Te strehosh nje kreminel qe ka vrare nje komisar cete (dhe ne demokraci atij nuk ju lejua te hynte ne Shqiperi)dhe ta quash i perndjekur politik eshte marrezi.Pra te pasqurohet ne filem si e ka zhvilluar veprimtarine per te cilen eshte denuar.Te hapen arkivat dhe te pasqurohen deshmite e tyre.Sepse nje mesues ne nje rreth perdhunoj nje nxenese ne 8 vjecare,u arrestua,ne qeli i rrembeu dhe poshtroi policin duke i mare dhe pistoleten,u nis per arratisje por u kap ne kufi.Tani ai quhet njeriu me i persekutuar.

                     1. V
                      Vranakonti

                      Neri, bravo.

                     2. (
                      (-----)

                      Ky e ka kthyer zyrën më të lartë të shtetit ngjashëm me nevojtoret publike të kohës së E. Hoxhës, ku shkruheshin lloj lloj paturpësish nga rrugaçët mureve të tyre dhe era e rëndë të çponte hundën nga mungesa e ujit.

                      1. R
                       Raimond Vlonjati

                       Tnai kjo eshte defekti juaj vella, qe e quani veten opozitare, se ju e krahasoni kete hajdutin Rama me Enverin. Ky nuk i vjen as te sholla e kepuces Enverit, se Enveri ishte mjalte per njerezit e thjeshte , shtepite na i dha falas, spitalet falas, shkolla falas, universiteti falas, etj . Ndersa ju si idiote beni autogol, se Enverin e do populli Shqiptar se asnje nuk i afrohet puneve gjigande qe ka bere Enveri na favor te te mires se popullit te thjeshte. Ca hajvanesh jeni ju mor vella qe nuk kuptoni gjera kaq te thjeshta .

                       1. (
                        (-----)

                        Thua ti Rajmond Vlonjati: "...Enverin e do populli Shqiptar se asnje nuk i afrohet puneve gjigande qe ka bere Enveri ne favor te se mires se popullit te thjeshte". Komunizmi enverian (sepse cdo vend kishte komunizmin e tij specifik sipas bindjeve te udheheqesit) nuk ishte asgje me shume se skllaveri. Enveri i fuste njeriut nje kokerr ulliri ne goje, pas kesaj i fuste gryken e nje shishe kiloshe ne bythe dhe e urdheronte ta mbushte me vaj. Dhe ti thua ka bere per njeriun e thjeshte. Kur dihet qe skllevrit ne kohen e Romes ngriheshin ne protesta sepse skllavopronaret ju jepnin vetem tre here mish ne jave. Po se mos je i vetmi skllav ti qe te con goja leng per skllaverine ku te kishte katandisur Enveri. Dhe pse nje hajdut si Rama me tere shpuren e tij qeverisese vjedh taksat publike, ti shkon dhe bije ne preherin e Enverit, nje skllavopronar i pameshirshem, qe ktheu kocke e lekure nje popull te tere.

                      2. K
                       Kot fare

                       Na cave trapin o Visar.Ne qenien tende ka vetem urrejtje.Nuk kuptova se cfare muti revolte ishte dhe cfare lesh flamuri keni ngritur.Kur behet pale dhe kryeministri atehere dhiti ne te muhabetit.Gjithmone refreni eshte i njejte shumica e atyre te politikes jane per shkaqe te tjera por lemshi i akuzave te paverifikuara perftoi me shume dobice politike se perdhunues.Visari rrok te na mbushi mendjen se ajo qe thote eshte e verteta sublime dhe ai si engjell ka vuajtur me shume se te tjeret prandaj cdo gje vetem kunder tij eshte kaq mizore.A di te flasesh gjera te tjera jashte kesaj sfere o zoteri se dhe krijimet e tua fyellit ne nje brime i bien.Tani duhet me na ca dhe ne trapin qe se kemi kruajtur bythen si ju.Disidentet e sumes.

                       1. T
                        T

                        Akoma me spacin ju ruset e kan mbyll kapitullin e stalinit me koh .beni vendin te begat te gjithe bashk dhe kaq .cju duhet ju akoma me enverin. Debila .

                        1. L
                         Lymi Tutit

                         Visar respekte ! Nuk komentoj,sepse eshte thene gjithcka ! Sugjeroj te hapet nje llogari Bankare "Kontribut per filmin Artistik Burgu i Spacit" dhe jam i bindur qe shume,shume qytetare do te japin me shume deshire,kontribute modeste ! Te pakten brezi yne i lindur dhe rritur ne ate rregjim,do te kontriboje edhe si "ndjese" ndaj Jush dhe keqardhje per vuajtjet e tmerrshme te perjetuara,nga qindra dhe mijera bashkeatdhetare,qe nga femije e deri te moshuar ! Brezi i ri ka nevoje per "mesazhe te prekshme" dhe filmi do te jete i tille ! Lymi Tutit

                         1. L
                          Lymi Tutit

                          Visar respekte ! Nuk komentoj,sepse eshte thene gjithcka ! Sugjeroj te hapet nje llogari Bankare "Kontribut per filmin Artistik Burgu i Spacit" dhe jam i bindur qe shume,shume qytetare do te japin me shume deshire,kontribute modeste ! Te pakten brezi yne i lindur dhe rritur ne ate rregjim,do te kontriboje edhe si "ndjese" ndaj Jush dhe keqardhje per vuajtjet e tmerrshme te perjetuara,nga qindra dhe mijera bashkeatdhetare,qe nga femije e deri te moshuar ! Brezi i ri ka nevoje per "mesazhe te prekshme" dhe filmi do te jete i tille ! Lymi Tutit

                          1. L
                           LIGJ PËR MBROJTJEN E SHËNDETIT NGA PRODUKTET E DUH

                           Neni 15 Ndalohet pirja e duhanit në: a) mjediset e punës; b) institucionet shëndetësore, me përjashtim të institucioneve të shëndetit mendor (vetëm për pacientët); c) institucionet arsimore; ç) mjetet e transportit publik; d) mjedise tregtare, bare, restorante, diskoteka dhe klubet e natës; dh) mjedise të tjera publike. Në mjediset/institucionet e mësipërme nxirret një rregullore e brendshme, ku theksohet ndalimi i pirjes së duhanit në këto mjedise dhe përcaktohet qartë personi, i cili do të jetë përgjegjës për rastet e shkeljes së këtij ndalimi nga çdo person.

                           1. l
                            ledioni

                            Visari, nje shkrimtar pa lexues qe ka marre vetem çmime, rroga dhe shperblime nga taksapaguesit duke futur ne treg vitet e bugut si asnje ish i burgosur tjeter ne Shqiperi.

                            1. D
                             Devolliu

                             Nje pjese jo e vogel shqiptaresh, jane kaq injorante , idiote , maskarenj , saqe edhe per vete Zotin t'i pyesesh , do te shkruajne e thone fjalet me te keqia . Me asnje popull ne bote nuk ndodh qe te nxjerrin nga mendja vetem negativitete , banalitete , qelbesirlliqe , sharje , ofendime , shpifje . Dhe eshte per t'u habitur , se sa shume jane dhe sa te pa turpshem e te pa cipè tregohen . Nje popull qe te imponon perbuzjen e urrejtjen .

                             1. S
                              Shefqet Çela

                              Tridhjet vjet që nuk kanë të ngopur këta të "persekutuar". Shfrytëzojnë çdo mundësi për të xhvatur "lekët e popullit". Tani na gjetën një mundësi të re, filmin. Duan fonde...fonde.. nga "lekët e popullit". Filmi do art, dosje vërtetësi dy elementë që kurrë s'i kanë pasur. Këto i kompensojnë me politikë dhe propagandë. Mjaft më!

                              1. M
                               Mahmuti

                               Namiku me artin e Majlinda me politiken e hajde rri ne Shqiperi. Arti u namikua e politika u majlindua. Shit

                               1. L
                                Lasgushi

                                A e njihni Namik Ajazin,i arrestuar në diktaturë për vjedhje me anë të mashtrimit.Dhe hetuesi idiot,e coi në gjyq për propagandë armiqësore. Duke e shndruar në qëndrestar antikomunist të thekur.

                                1. F
                                 Fadili

                                 Zoti Rama ju dha miliona apo miliarda para ! Jo si presekutori juaj sekretari Partis shoku Sali Berisha qe vetem nje kest jua dha,dhe ju akoma therrisni rrnoft Birisha, keshtu del qe te thuhet mir jua ka bere komunizmi.

                                 1. h
                                  humor ballkanik

                                  Ne Kryeministri...per te mesuar nga i shumedituri Edi Rama eshte per Burgun e Spacit e revolten e atjeshme te 50 viteve me pare.

                                  1. b
                                   banal

                                   Megjithë vleren e mendimit dhe peshen e tij, Visar Zhiti, une nuk mund ta ul intelektin dhe zgjuaresine tende, por ne radhe te pare duhet te kuptojme; ne çdo shtet diktatorial apo liberal a duhen zbatuar ligjet e atij shteti pavaresisht se kush i ben?! Po jap nje shembull nga me banalet ne historine shqiptare me sa e njohe une: ligjet sot pse nuk zbatohen per kriminelet dhe hajdutet e nivelit me te larte si Sali Berisha me kompani? Kjo do te thote se shteti nuk eshte ne sherbim te historise dhe njerzeve qe e bejne kete histori por ne sherbim te individit. Ne nuk e ndajme dot sot qe se te gjithe te burgosurit paskan qene politik dhe sikur te kene qene te tille, prape ne se eshte zbatuar ligji ata duhet te heshtin. A themi se demokracia eshte shtet ligjor? A themi se para ligjit jane te gjithe te barabarte, a themi e flasim per lirine e shprehjes dhe mendimi qe sot eshte e lire por shteti dhe ligjet e tij tallin bythen me te, a themi per ruajtjen e privatesise personale, por sot me shume se kurre je ne dore te kriminelit shtet , polic, kibernetikes dhe ne nevojtore kontrollohesh. E, pra, shteti qe ju e quani diktature, per mua jo, ta mbronte privacine , nderin, moralin, respektin e me shume familjen si celulen e pare te ndertimit te nje shoqerie njerezore qe ishte konsoliduar me shekuj deri sa erdhi ketu, ku demokracia filloi prishjen e saj dhe shkaterrimin perfundimtar te shoqerise. Ne ndihemi çdo minute te kercenuar nga shteti "liberal", sepse qe te jetoshe duhet te keshe para, por te keshe para duhet te punoshe por puna sot eshte bere bisnes me shtetin , mafjozin, kontrabanden etj. Per mua kjo lloj demokracia eshte kercenim serioz per njeriun, per gjallesa qe hallakten ne atmosferen e saj eshte nje mrekulli. Prandaj, njerezit vdesin fizikisht me me vonese se sa kane vdekur shpirterisht. Sot edhe miljarderet ankohen qe te mbyllin gojen fukarenjeve formalisht! Prandaj ata filma qe thua ti jane nje vlere e historise dhe sikur te duash ti dhe myteberet e tu, ata sot jane shperndare ne atmosferen dixhitale dhe nuk humbasin, por kane vlere njerezore megjithe mungesen e perfektesise te tyre, por madheshtise se aktrimit dhe rolit qe artistat tane te medhenj kane interpretuar. Jane te pa arritshem nga çdo lloj arti tjeter qe kerkoni te impononi. Sot eshte koha tu qartesohet atyre qe nuk jane te informuar dhe mesuar me dije , histori dhe shkence te diktatures qe ju e quani, po te duan, ndryshe koha do beje vete reduktimin deri ne çfarosje. Boten po e mbulon "covidi" ne te gjitha fushat e jetes. Me kujtohet qe interviste e Franc Bekendbahuer kur erdhen ne Shqiperi per te luajtur ne kohen e "diktatures" : "sa zbritem ne Rinas, na izoluan ne nje dhomen, na disifektuan rreth nje ore dhe pastaj na lejuan te shkojme ne Tirane...!" Pse behesh kjo? Qe te mos hynte as semundja qe jashte ishin si sot, tek populli shqiptar. Ky ishte kujdesi i shtetit atehere. Po sot?Dhe ne fund po e mbyll argumentin me nje banalitet si vete koha qe jetojme: te flasesh je i lire, por duhet te mendohesh mire se çfare do thuash se edhe bytha mendohet qe ta leshoje pordhen ose jo...!

                                   1. S
                                    S D

                                    Do të sjellë vetëm dëm dhe asgjë në shume, për arsyen e vetme se filmi do zere vend në kujtesë vetëm tre ditë dhe më amalgamen që është gatuar popullsia shqiptare nga politika 33 vjeçare është e pa konceptueshme se si do luajë rol pozitiv një film nga i cili që sot lind dyshimi se do të ruajë vetëm njërën palë dhe do të grise anën tjetër qe kurrë nuk u bindën në 33 vite për asgjë, nuk u morën vesh kurrë në një tavolinë ose dhe kur u moren vesh ne kurriz te shqiptareve dhe me interesa të politikës që lakmoi vota për të qeverisur jo për të ndihmuar popullin por vetëm tarafin e tyre dhe militantët, çdo gjë e faktuar që nga ligji për pronën, korruptimin e sistemit gjyqësor, arsimimin që deri pak vite më parë nxirrte nga shkolla vetëm byk dhe kashtë etj etj

                                    1. D
                                     Drejtesia e munguar

                                     Termi i "persekutuar politik" eshte nje mashtrim per te rembyer parat e shqiptareve.Nga sa njoh une,te denuar padrejtesisht nga diktatura ishin te pushkatuarit pa gjyq ,per bomben ne Ambasaden e BS-k.Familjaret e tyre hapen gjyq dhe mbi bazen e ligjeve fituan pafajsi.A ka te tjere qe kane marre pafajsin per denimet qe kane marre ,ne "diktature"?Kush ka marre nje pafajsi nga nje gjykate,me te drejte quhet i persekutuar ,per denimin e bere.Shteti ka ligje ,qe kush i shkel ndeshkohet,sic ka ndodhur edhe me ata ("te perskutuarit e diktatures").Pa fajesia nuk merret me dekrete politike,sic u veprua tek ne.Ne Shqiperine kapitaliste,gjithe keqberesit e "diktatures " u quajten "te persekutuar".Per te vazhduar xhvatjen e parave te popullit po perdoren metoda te sofistikuara.Filmi le te behet por,jo me taksat e popullit.Te mos harojme,se te gjithe ata qe respektuan ligjet e shtetit,ne "diktature" e pas saj marrin pensione qe nuk u del as per buke thate.Qeveria Shqiptare,duhet te mendohet mire para se te akordoj fonde te tilla.

                                     1. M
                                      Mohamed

                                      O visar,behu burre te pakten ti dhe thuaj te verteten e revoltes se spacit. Ate e sajoji nje oficer i ri pasi nuk po e shtynte dot me,per te bere buje dhe te perfitonte transferim ne Tirane,gjeti dy derdimene qe i perdori. Po ka burra ky vend shkojne e marrin deshmite e te denuarve. Nuk hiqni dore nga Enveri,se keshtu thoni ai ka manipuliar historine,ju cfar po beni?! A sme thoni vec arben brocit qe e vrau Pjeter arbnori,ato tre te tjeret si u vrane?! Cfar burgu kishin bere?! Se nuk late xhepist e ordiner pa na e bo deshmor demokracie????????????????

                                      Lini një Përgjigje