Nuk është turp të ndjekësh “Big Brother”

2 Shkurt 2023, 11:54Blog TEMA

Nuk është turp të ndjekësh “Big Brother”

Nga Nilda Halili

Big Brother është një shfaqje televizive e njohur në mbarë botën që ka argëtuar audiencën për më shumë se dy dekada. Koncepti i Big Brother përfshin një grup njerëzish, të njohur si “banorë”, që jetojnë së bashku në një shtëpi që është e pajisur me kamera dhe mikrofona, duke kapur çdo moment të tyre 24/7. Shfaqja ndiqet nga miliona njerëz në mbarë botën dhe është kthyer në një fenomen kulturor.

Ka disa arsye pse njerëzit duhet të shikojnë Big Brother:

Së pari, shfaqja ofron një formë unike argëtimi që nuk mund të gjendet askund tjetër. Ndërveprimi midis banorëve të shtëpisë dhe sfidave me të cilat përballen krijojnë një atmosferë tepër argëtuese. Big Brother për shumicën e njerëzve është si “virus” sepse sapo nis ta shikosh, është e vështirë të ndalosh. Aq më tepër nëse i referohemi edicionit të sivjetshëm të “Big Brother Albania 2” ku dinamikat janë nga më të ndryshmet.

Një arsye tjetër pse njerëzit duhet të shikojnë Big Brother është se ai ofron një pasqyrë në sjelljen dhe marrëdhëniet njerëzore. Big Brother ofron një eksperiment social, duke lejuar audiencën të vëzhgojë se si njerëzit me prejardhje dhe kultura të ndryshme ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Është kuriozitet i madh të shohësh se si njerëzit përshtaten për të jetuar në një shtëpi realitivisht të madhe/vogël me të huaj që në rastet më të shumta nuk njihen dhe sesi marrëdhëniet e tyre zhvillohen me kalimin e kohës. Ky format ofron një dritare ku pasqyrohet natyra njerëzore dhe mënyra se si njerëzit reagojnë ndaj situatave të ndryshme.

Big Brother ofron edhe një formë “arratisjeje” për shikuesit e tij. Njerëzit mund të pushojnë nga jeta e tyre e përditshme dhe të zhyten në botën e disa personazheve që kanë zgjedhur të ndajnë çdo gjë nga jeta e tyre. Mund të harrojnë problemet e tyre dhe të shijojnë dramën, humorin dhe argëtimin që ofron shfaqja. Për shumë njerëz, Big Brother është një burim ngushëllimi dhe argëtimi që ata presin me padurim çdo herë që është “Prime” ose shfaqja e madhe e cila në rastin konkret është çdo të martë dhe të shtunë.

Përveç vlerës argëtuese, Big Brother ofron edhe një platformë për diskutime për çështje të rëndësishme sociale. Big Brother ka trajtuar një gamë të gjerë temash gjatë viteve, duke përfshirë racizmin, seksizmin dhe paragjykimet. Ai ka ofruar një platformë për diskutime mbi këto çështje dhe ka lejuar audiencën të shohë se si njerëzit me prejardhje dhe këndvështrime të ndryshme i shohin ato dhe reagojnë përballë tyre.

Për ta përmbyllur, Big Brother është një mundësi e shkëlqyer që njerëzit të shprehin mendimet e tyre dhe të angazhohen me të tjerët. Shifrat e audiencës që ndjek Big Brother në Shqipëri janë të “frikshme” krahasuar me formate të tjera, qofshin këto politike, artistike, kulturore, etj. Big Brother ka një numër të madhe dhe të përkushtuar fansash që ndërveprojnë me njëri-tjetrin përmes mediave sociale dhe forumeve në internet. Fansat ose njerëzit që zgjedhin ta ndjekin qoftë edhe sporadikisht, ndajnë mendimet dhe opinionet e tyre dhe po ashtu përfshihen në debate dhe diskutime. Kjo është një mënyrë shumë efikase që njerëzit të lidhen me të tjerët që ndajnë interesat e tyre dhe të shprehin mendimet e tyre.

Si përfundim, Big Brother është një gjë që duhet parë për këdo që kërkon një formë unike argëtimi, një pasqyrë të sjelljes njerëzore, një formë ikjeje, një platformë për diskutime mbi çështje të rëndësishme sociale dhe një mundësi për t’u angazhuar me të tjerët. Shfaqja ka diçka për të gjithë dhe kombinimi i tij i dramës, humorit, emocioneve dhe komenteve sociale e bën atë një nga shfaqjet më argëtuese dhe më të menduar në televizion.

21 Komente

 1. B
  Beni

  ky esht program per njerez idiot me koefiçent te ulet inteligjence shqip per katunaret.

  1. S
   Sa-Hale Breshkani

   Duket nga surrati dhe emri qe edhe kjo shkrimtare, Nilda hyn ne kategorin e idiotvr... Kur u bo dhe kjo bibe me dhen mend!?

   1. k
    k

    Fenomen kulturor??? Është kulture tek koka jote se zakonisht quhet fenomen antikulturor sepse Nuk ka asgjë kulturore. Njerëzve i pelqejne thashethemet, është e drejte e tyre, por nuk eshte kulture.

    1. A
     Adi

     O beni mos e ke gje mamin kurve blloku

     1. T
      Tarras-Bulba

      O Adi, i ke ra pikes, se per ty e ka fjalen beni, por ti s'e ke nivelin t'a kuptosh..., Trapa si puna jote qe e kalojn kohen kafeneve duke folur per Big Brother se s'keni ndonje gje me interesante per te folur a diskutuar... Fjalet mbrapsht!

    2. P
     Popull

     Bigbrother-i eshte si nje kuplara dhe qe nga Arbana e te regjidoret egj te stafit jane si tutoret e prostitutave. Nese Vip-at jane te tille, mjere ne.

     1. S
      SB

      qenke shume e mencur moj Halilke

      1. S
       Sazani

       Sa ke fituar me kete lloj reklame , duhet te jesh paguar mire per deri sa kete show pocaqi ne e paraqet si envent kulturor . Me sa duket edhe ti nuk ke me shume tru se sa ata “ vip “ - at

       1. M
        Maks

        Ky eshte program i degjenerimit Ky eshte program i dembelizmit Ky eshte program qe duhet ti vihet pulla e kuqe e degjenerimit Eshte program i turprshem qe nje familje e shendosh nuk mund ta shoh kete lloj degjenerimi

        1. P
         Pianisti

         Tani po presim kur te qihet dipllomati yne tipik shkodran: pordhac dhe ordiner me kete araben e fryre me silikon qe te kenaqen milliona katunar shqiptare ne mbare boten. Do e djegin fare sa ne Londer e sa ne New York nga qejfi.

         1. ….

          HAhaaahaaa…Prognoze e sakte…

         2. A
          Albani

          Big Brother eshte nje kalbje kulturore qe nese arrin ti besh avokatin, ke marre fund. Keqardhje per ty.

          1. B
           Berti

           E vertete qe nuk eshte turp te shohesh bigbrother pasi show te tille zhvillohen ne shume shtete te botes biles kane shikues jo te paket.Por po rendis disa fakte qe ky i jone eshte nje mashtrim e hipokrizi qe ne nisje te tij dhe nga ky moment nuk ka me asnje interes per tu ndjekur pasi eshte percaktuar gjithcka nga produksioni dhe topchanel. Ti marrim faktet : 1. Ne kontrate me pjesmarresit eshte percaktuar qe eshte i ndaluar manipulimi e mashtrimi ndaj banoreve, produksionit e publikut. Kete e shkeli Luis Ejlli e shkeli. Produksioni nuk mori asnje mase. 2. Opinionistja Zhakline Lekatari me papergjegjshmeri te papare mbron e shfaq dashuri per Luisin live ne prime dhe ne studio te tjera televizive. Ajo sulmon hapur rivalin kryesor te tij. Zhaku ka nje goxha emision seksi ne tik tok e ate pune e ben me mire. 3. Ne kontrate eshte e ndaluar rreptesisht qe banoret te flasin per politike. I perkedheluri i produksionit Luis citon ne shtepi thenie te Berishes qe” jam Sali Beridha une o budallej” e me pas kerkoi banoreve te tjere ne darke te ngrejne dolli per Berishen. Produksioni jo vetem nuk e prejashtoi por as nuk e permendi ne prime. 4. Ka vidio te publikuara ku intervistohen vajza te personelit qe ndjekin bigbrother qe kur pyeten kush e fiton te gjitha pa prejashtim thone Luis Ejlli. 5. Arbana Osmani tifoze personale e Luisit sulmon Olten si rivale e tij , nuk e lejon te spjegohet per ofendimet qe i bene si e pamoralshme, shtrige etj,por permend vetem kunderpergjigjet e saj pas ofendimeve. 6. Arbana deklaroi qe jane marre masa qe nuk do te lejohen drone por per turp te nesermen e ne vazhdim vershuan drone ne mbeshtetje te Luisit te financuar thone nga foltorja e Berishes. Pra filmi ka mbaruar te dashur qytetare, nuk ja vlen deri ne prill me per bigbrother fituesi eshte percaktuar eshte idhulli e kandidai i ardhshem i foltores se Berishes… Luis Ejlli.

           1. A
            Amos Muji Halil Zaharia

            Qenke shoku Oltes ti. Se me kete koment qe ke bere ti, ta bllokojne adresen fansat e Luizit (me fal foltores se Berishes). Une them te vetkenaqemi. Ti biem me dore

            1. ……

             Po s’diskutohet, pse ç’pret nga Arbana katnarja gjëri i trashë speci mbush e dashuruar ne pleqni me toyboy-in shkodran qe e beri edhe regjizorin e BB dhe qe qenka shok i ngusht i Luisit

            2. G
             Gossip

             Jane nga ato emisionet e Endemolit qe jane bere enkas per ti gozhduar njerezit para TV per ti injektuar emisione pa asnje vlere perverse degjenerimin,perversiteteve,LGBTQ, qe meqe jemi ne Globalizem duhet te transmetohen anembane botes qe virusi te perhapet kudo njesoj.Po jap nje shembull:dikur Rai jepte emisione per te mbushur koken si psh scuola educazione,Quark etj ndersa tani sheh Maria de Filipi,uomini e Donne,kurva me buze te fryra, si Donattela Versace ose Belen Rodriguez pastaj eshte ai jevgu Philippe la Corunna qe fotografohet me teleobjektiv duke I futur duart partneres ne nje ishull "misterioz" e te tjera e te tjera.

             1. F
              Fakiri

              Ky i shkreti njeli tu i ra me dor per not.Tirane -Durres vajtje ardhje.Dhe katunaret kenoqen tu e pa.

              1. P
               Para Lushnja

               Bravo Berti je shume i sakte. Ato qe parashtron jane te gjitha fakte e nuk mund ti heqesh asnje presje se i kemi pare me syte tane. Mendoj qe ajo qe ngelet per tu pare ne vazhdim eshte te shohim maredhenie seksuale live midis drogaxhiut mashtrues Luis dhe mendjelehtes fodulle Kiara, maredhenie qe do te duartrokitet me histeri nga Zhaku dhe Berisha.

               1. J
                Jarani

                Kurva baxhella funderina ,sipas kesaj minorenet duhen te shohin keto kurva e pederasta ne tv ,kur mos ardhte ai ,por per ju baxhella e pedera duhet me thene (ku he o Enver ) benit qejf me bythen tuaj e kur te kapte 8 vjet burrg kush e fut ,e 7 vjet kush e ha . Ti qe ke bere kete shkrim qenke me te vertete kurve ,baxhelle ishalla ajo vajza jote u shkedhevte me gomere si dhe ai djalit tend ju befte bytha sa nje govate .

                1. Y
                 Ylvie

                 Boboo, ciftosin nje budallaq mendjelehte me nje mashtrues te pacipe cdo vit keta piranjat e produksionit. Vjet e hengri Trixa, sivjet kjo. Dashuri quhet kjo e Luizit, ai mashtron paturpesisht. Turp per produksionin, program per budallenj.

                 1. A
                  Ada

                  Sot femija I'm 9 vjec, me tha qe une ne klase them qe e shof big brother, se ndryshe shoket te tallin sic ia kishin bere nje shoku te klases. Sic mundohem gjithmone , I shpjegova qe shoku I klases qe kish thene qe se shihte ishte me I Forti dhe me I drejti. Dhe I kerkove nese ajo do bente mire qe tia thoshte kete shokeve dhe madje edhe qe kete program prinderit e mi me shpjegojne qe eshte per te rritur. Ky program po Ben dicka te shemtuar te femijet Ku ata kete lloj filmi me nje skenar pa asnje vlere po e marrin si maredhenie te verteta. Dhe oraret e tij duhet te jene ne ore te vona. Pastaj shoqeria jone e shkrete qe ska me e ca kalon kohen eshte per te ardhur keq. Eksperimenti njerezor per sjellje Brenda ambienteve te mbyllura eshte dicka e tmerrshme dhe aspak I vertete seshte ky lloj programi we po behet me skenar.

                  Lini një Përgjigje