Për ata që gëzohen nga ikja e Alibeajt: Berisha nuk vjen më kurrë në pushtet

18 Maj 2023, 09:58Blog TEMA

Për ata që gëzohen nga ikja e Alibeajt: Berisha nuk vjen më

Nga Dritan Hila

Meta nga Partia e Lirisë dhe Berisha i Foltores deklaruan se nuk japin dorëheqje. Kemi një privatizim të këtyre formacioneve politike. Tashmë nuk mbetur një alibi për të thënë që këto janë parti ku ka një konkurrencë të lirë. Janë formacione familjare.

Formacion familjar i Metës, i cili heq e vendos kë të dojë dhe formacion formal ai i Berishës, i cili nëse nuk ka vënë djalin edhe vajzën, janë njerëz që kanë një bindje qorre ndaj tij. Ndërkohë në krahun tjetër kemi dorëheqjen e Alibeajt. Mbetet për t’u parë cila ishte arsyeja. Sipas informacioneve të mia, kemi të bëjmë me një presion të grupimit i cili kërkon një lidhje me Berishën. Por është humbje kohe. 

Alibeaj rezistoi deri në fund, për të përjashtuar Berishën nga Partia Demokratike dhe vazhdimin e saj si një projekt politik pa Berishën, por proamerikan. Shumë njerëz si Grida Duma dhe Salianji kaluan që në fillim me Berishën. Pastaj patëm një grupim tjetër që përfaqësohej nga Alibeaj dhe Flutura Açka të cilët kanë një lloj naiviteti politik deri sa i thonë Berishës jep dorëheqjen. 

Por Berisha nuk ka bërë gjithë ketë gjullurdi dhe nuk ka shpenzuar para pa fund për të dhënë dorëheqjen. Grupimi tjetër, ishte i vendosur për të vazhduar përjashtimin e Berishës. Ishte grupim i vogël, ku më të spikaturit ishin Alibeaj dhe Bejko. Bejko mori përsipër edhe koston e përfaqësimit të PD-sa në Tiranë, ku gjithë fushatën e bëri me lekët e xhepit. 

Ishte një fushatë dinjitoze dhe me program. Unë uroj që Erion Veliaj ta marrë parasysh programin e Bejkos dhe t’ua dëgjojë zërin këshilltarëve të PD-së. Pak gjë ka mbetur nga ky projekt. Me ikjen e Alibeajt, PD-ja kthehet në një OJF. Lulzim Basha që ka mbajtur një tërheqje të pakuptueshme dhe siç duket nuk do të kthehet me. I vetmi institucion legjitim i PD-së ishte kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së Enkelejd Alibeaj, i cili edhe ky ra. 

Që nga ky moment PD-ja është vetëm një grupim njerëzish, pra një OJF. Këta që u nisën me projektin për të përjashtuar Berishën dhe për të vazhduar pro Amerikës, u dorëzuan. Nuk duhet të ishin dorëzuar, sepse politika mbi të gjitha është këmbëngulje, rezistencë. Ata kanë të paqartë anën politike. Berisha po gëzohet pak shpejt. 

Këta që votuan PD-në nuk do t’i bashkohen Berishës. Ata janë proamerikanë dhe antiberishistë të bindur. Pra nuk kishin asnjë dilemë që do votonin kundër Berishës dhe kundër aleancës me Metën. Këta nuk i ka në xhep Berisha. Në zgjedhjet e ardhshme, Berisha nuk do të ketë më koalicion “Bashkë Fitojmë” dhe PD-në, por ka mundësi që të humbë akoma më tepër në radhët e tij. Sepse ka marrë një rezultat tmerrësisht të dobët. 

Ata që janë ndarë me të, janë ndarë ideologjikisht. Nuk është një punë që mund të afrohen. Këta janë zgjedhës që kanë qenë në opozitë prej 10 vjetësh dhe Berisha nuk mund t’i joshë. Projekti amerikan kërkon që Shqipëria të jetë pa Berishën. Unë kam informacione që shumë shpejt amerikanët do t’i japin bonuse të tjera qeverisë së Edi Ramës dhe këto bonuse do të tregojnë haptazi mbështetjen e SHBA-së për Ramën dhe kjo mbështetje padyshim që e bën kryeministrin të pathyeshëm në pushtet. 

Shqiptarët treguan që nuk e duan Berishën. Gjithë këta mendjelehtë që kujtojnë se mbas Ramës mund të vijë Berisha, ta harrojnë. Nuk do të vijë Berisha. Mbas Ramës, kur t’i mbushet atij mendja që të ikë, mbase pas mandatit të katërt, do vijë Veliaj, sepse projekti Berisha-Meta është një projekt i dështuar dhe zgjedhjet e vërtetuan. Berisha është një projekt i vdekur, ka një moshë të madhe dhe amerikanët nuk kanë ndërmend ta kthejnë. Brenda javës patëm një lajm të mirë dhe një të keq. 

Lajmi i mirë është që PD-ja ia doli të hyjë në zgjedhje. Ia doli të marrë një rezultat që certifikonte realisht fuqinë e PD-së, ndërsa 40% që mori Berisha, në fakt ishte përqindja e Metës, jo e demokratëve. Lajmi keq është që ky projekt është i shpërbërë në një lloj paqartësie politike. Do të ishte mire që këta të ishin filizat e një opozite të re. 

Mbetet për t’u parë nëse do kemi një rikthim të Bashës. Nëse rikthimi i tii do jetë për të bërë kioskën e vet në PD, është e kotë. Nëse do rikthehet me një projekt që të hapet, me prurje të reja ndaj shoqërisë civile, ndaj garës, ndaj zgjedhjeve të lira brenda partisë, atëherë mund të ketë shpresë për një parti, e cila do të jetë bërthama e një opozitë të fuqishme në të ardhmen.(Dritare.net)

15 Komente

 1. s
  saleh Hamuti i Mutit s'ka qen Kurr ne Pushtet !

  I nderuar , me löejo te bej njin Korigjim _Titullit te shkrimit tuaj (provokues ) i cili i shkon me shume nji thenje Sarkazme ne Politike . Prese ? _______Sepse Frankenshtajni i Fake Demokracise Shqiptare siedhe te gjithe dijme tashme , ka qen thjeshte nji Manikin ,Fijet e te cilit i terhiqte Padroni qe e krijoj nga Lart . Pra qenia ne Pushtet e Sharlatanit e Prostitutes se Shpelles salih brrisha , ka qen thjeshte nji Fasade iluzionistesh , te cilet eksperimentonin me turmat Shqiptae ne Shqiperi pas shpernguljes se gjithe pjeses se Civilizuar e te shkolluar Shqiptare nga Bota Aleate . __Pra , ajo qe ne pamje te par ,dukej sikur ne Pushtet ishte saleh brrisha me Bandat e tija te Krimit Demokratike , ishte thjeshte nji Iluzion Optik i asaj pjese Injorante teTurmave dhe Pederasteve Intelektual qe ngelen ne Shqiperi pas Emigrimit Masive te mirPlanifikuar e mir Studjuar nga Bota Perendimore per Shqiperine (si ne gjithe vendet ishKomuniste per t'i poshteruar si skellever moderrne ne Perendim ) ku______________ Drejtimin e shume Shteteve paZot si Shqiperia i Drejtonte tashme ne Paraskene vet Perendimi ,pra Institute te Politikave Perendimore me popujt e vendet naive ishKomuniste . Pra ,se u zgjata , boll me kte lloj Hipokrizie e vetMashtrim ,eshte Koha per te Folur (KlareText) Tekst te Qarte /Direkt me Shqiptaret ,ndryshe do vazhdojme te ngelin ne Labirinthin /Qorrsokak Politike ku na ka Futur Bota e na trajtuar perjtesishte si nji popull Idiot qe do te kishte pasoja Fatale per te Ardhmen . A nuk eshte koha i nderuar per te treguar pak Dinjitet e Karaktere Njerezor ? Deshirojme ne te qendrojme ala brenda ktij Laboratori Epxerimtal e Circja t'na shndroje neve ne lloj lloj Kafshesh Primitive ne kte Stan ????????? Atehere , ne do i mohonim vete vehtes , te qenit Njeri !

  1. S
   Sokrati

   Berisha e ka marre tatepjeten qe me ngjarjet e 1996-97, por cudia me e madhe eshte riardhja e tij ne pushtet me 2005! Eshte njeri korruptiv, provincial, bajraktar, klanor dhe pa ngurrim mund te them se eshte i pacivilizuar. Kundershtarin politik e krahason me armikun! Ben nje fushate dhe debat tipik si nje antagonist i pakrahasueshem dhe rezultatet e çuan gjithnje e me poshtë, duke ia çjerre masken pothuajse perdite. I plakur, me te meta serioze, i padeshiruar nga anglo-amerikanet dhe nga populli shqiptar, i urryer prej qytetareve dhe prej militanteve te tij, saliu hesht nga kjo ane dhe ngre krye se do te ribehet kryeministri i vendit, se na paska nje plan te mire per shqiptaret dhe sebashku me strehuesin e tij gjithashtu te neveritshem familjarisht, ilir metja, deklarojne me kembengulje dhe me nje zë perpara publikut: per ne nuk ka deshtim, nuk ka humbje, diçka qe nuk mund te ndodhe, e kemi me sondazhe dhe populli na mbeshtet ngado per fitore ne zgjedhjet e 14 Majit 2023! Te dyja keto figura pa fytyre sebashku edhe me lulin, por edhe me alibehun dhe te ashtuquajturen parti demokratike i perkasin nje historie te shkuar, qe u mbylli me daten 14 Maj 2023. E gjithe harta flet per fitoren me madheshtore te Edi Rames dhe nese do te kryhen investime, per te ruajtue kete ritem si deri me sot, Rama e ka te sigurte edhe mandatin e ketert, te mos çuditet askush! Nje kalë, qe punon dhe nuk lodhet, i zoti nuk e nxjerr ne treg, por e mban per vete dhe i zoti eshte POPULLI! Kush i sherben popullit, ai e ka me vete. Saliu eshte i konsumuar nga te ligat e tij sebashku me liken, me medihun, lulziun, demon spahiun, maliq lefterin dhe te gjithe aletatet e germadhes PD. Te gjithe ia hedhin fajin qeverise, PS, patronazhisteve, popullit, qe nuk i voton, ndersa lavderojne veten, mburren dhe mendjen e kane tek sharjet dhe shpifjet, ku me i shquari ne kete fushe eshte salihanji... Alibeaj nese seriozisht e ka bere largimin e tij nga PD, ka bere zgjedhjen me te mire. Ne nje grumbull njerezish, qe shahen e shtyhen, per te shqyer njeritjetrin dhe secili kerkon te dale i pari, nuk mund te punohet. PD u shkaterrua njelloj siç u shkaterrua PPSH, por jane te rralle ata, qe e kuptojne kete realitet. Nese nuk e kuptojne edhe sot, te pakten duke pare Harten e Pushtetit Lokal te Shqiperise te 14 Majit 2023, jane te verber jo vetem politikë, por edhe pathologjikë.

   1. I
    Ilir

    Zoti Hila, asnje nuk i ve ne dyshim deshirat e tua per mbarevajtjen e Partise Demokratike. Ti dhe gruaja jote keni njezete e pese vjete qe e keni deshmuar kete deshire. Sa mire qe fole!

    1. Z
     Zot fali ! Akoma enderrojne.

     Gjynah ZAGARET qe ju ndjekin.

     1. G
      GjonMali

      Zoti Baze, Pse s'ma nxirrni komentin? Njeriu mund të linde krimb mor burre, por ka gjithë jetën perpara qe te mos vdese i tillë

      1. D
       Dakord

       O gazetar plehrë apo injorant, ku e pe 40% ti. A i njeh numrat apo hiç??? BF ka marrë vetëm 247.000 vota pra vetëm 22 përqind dhe po ti heqësh votat e likes dhe ca pikla të grekut dule del qe sali vrasësi ka marrë rreth 12 përqind. Kaq o plehrë dizinformues.

       1. D
        Down with USA

        Usa eshte kurve e vjeter ajo dihet. Sa kohe eshte gjalle berisha eshte edhe shpresa per pushtet. Te ishte me mamuz usa berishen e digjte qe ne vitin 97 por ka lujte si kurvat edhe kur vrau 4 vete ne bukevard dhe i tha burre shteti.

        1. M
         Mul-nul

         Fundi Po I troket ne dere, primitiv , mbetje e pariciklueshme Ja di biografine cdo shqiptari kafsha e shpelles do abandonuar 100% fytyre cakalli Ku e gjen pushtetin aq shume ka vjellur Dhe jeton ne kasolle varfanjaku. Mega Hajduti I bankes shqiptare me cirakun fakir Fulllan

         1. E
          Eni

          Ky Hila ka nje te mire nuk shkruan me shume se 30 rreshta, se e mer uria. 9 ne 10 shkrime I ka per Berishen. Ja ka inatin qe I hoqi te atin nga puna.

          1. a
           anal-lista e Hileve te pushtetit

           Ashtu si tere anal-lista e borderose kryeministerise, qenka ligeshtuar e mallengjyer edhe Hilja nga doreheqja e kukulles Alibebaj...

           1. L
            Latif Dreqi

            Kjo eshte deshira jote o i biri i halese...Ai Berishe qe dergoi ne gop te s'emes tet atë, do te coj atje dhe nipin e Spiro Kolekes e birin e Kristaq Rames..Keshtu o burri i Xhunges, e cila kalon ne orgazem sa here permendet komunizmi.

            1. k
             kaq e veshtir per disa kafshe te pranojne Realit

             Latif Dreqi i Mallum . Hajde Kafshe hajde . Pyetje ; Jeton ti mes Njerezve ?

             1. R
              Raimond vlonjati.

              "Latif Dreqi"! Kete punen e orgazmes me siguri e ke msu nga jotame se si qeflie se ka shoqen.

             2. B
              Bilushi

              A nuk e patë sa fushatë qesharake bëri,miting me 35 vetë ku shante me libër shtëpie këdo dhe pastaj avazin e vazhdonte te Çim Peka me Sonilën por edhe Fevziu,Shkullaku,Bushati,Rakipi,Abilekaj,Sejamini e të tjerë .. Oferta kryesore - autobus pa bileta! Mbrapa tij Muli,Albana,Floriana,Thuthuqi,histerikja Kalaja,dudumi Bylykbashi ,Luçiano thyba ,shterpa Harxhi etj Estrada e Ballshit!

              1. T
               Tanàcsadó

               Latiiiiiiiiiiffffffff! Je djalli me brire, me i ndyre nga ustai yt. Mendja te ka ikur. Shiko mos te dalin edhe syte. Mbase nuk ta ka thene ndonje tjeter. Shikoje kete ''vlere'' dhe kultivoje vazhdimisht...

               Lini një Përgjigje