Surpriza e dytë e këtyre zgjedhjeve

17 Maj 2023, 17:40Blog TEMA

Surpriza e dytë e këtyre zgjedhjeve

Nga Andi Bushati

Përpos rezultatit maramendës së Edi Ramës, surpriza e dytë e këtyre zgjedhjeve ishte se ato i dhanë fund një dualizmi absurd, të imponuar me dhunë nga kasta politiko diplomatike dhe studiot televizive: atij midis non gratave dhe pro amerikanëve të këtij vendi.

Do të ishte tepër simpliste që argumentimi i kësaj teze të bëhej duke marrë për bazë vetëm krahasimin mes rezultateve të Berishës në raport me atë të PD-së së vulës. Këtu çështja nuk do shtrohej fare në për diskutim. Nëse në qendrën politike të vendit, në kryeqytet, përfaqësuesit e Non gratas morën 40% dhe idhtarët e thekur të vlerave pro atlanitike u votouan dhjetë fish më pak (të tilla janë raportet pothuajse edhe në shkallë kombëtare), kjo do i binte që Shqipëria të ketë formëzuar një shumicë dërrmuese anti perendimore.

Por, fatkeqësisht çështja është më e komplikuar. Sepse duke ditur që opozitës (pra dy PD-ve bashkë), i munguan këtë radhë 200 mijë vota më pak në raport me zgjedhjet e përgjithshme, pyetja që duhet ngritur është se ku shkuan ato. Përmes një analize numerike të shkëlqyer, kolegu Gjergj Erebara, nga agjensia BIRN, na tregon gjurmët e rrjedhjes së kësaj vote. Dhe aty kuptojmë lehtësisht se, përmes non gratave të tjerë, zgjedhësit e rëmbyer nga ish PD-ja kanë shkuar drejt Edi Ramës. Në pak vite PSD-ja e Tom Doshit është shndërruar në forcën e tretë politike në vend. Ajo nuk ka qenë vendimtare vetëm në Shkodër dhe në Vaun e Dejës, por pothuajse në gjithë Veriun. Në Lezhë partia me kryetar non grata ka shkuar deri në 20 % ndërkohë që shumë vende në këshillin bashkiak kanë marë kristiandemokratët, që të vetmin deputet kanë pasur një personazh të djegur nga ligji i sponsorizuar prej amerikanëve, ai i dekriminalizimit. Ndikimi i drejtë apo i tërthortë i personave non grata ka qenë përcaktues edhe në garat e Tiranës, Vorës apo Durrësit. Pra përfundimi është se votat që iu mohuan non gratas më të shquar, Sali Berishës, u transferuan përmes të singjashmëve të tij drejt e në thesin e rilindjes. 

Mjafton vetëm kaq për të kuptuar se konflikti provincial mes idhtarëve të atlantizmit dhe kundërshtarëve të tyre është një konstruksion i shpikur nga hiçi. Në këtë vënd me një trashëgimi vasaliteti ndaj të medhenjve edhe Sali Berisha edhe Tom Doshi edhe Vangjush Dako edhe Aqif Rakipi, janë më proamerikanë sesa shumë qytetarë të vetë SHBA-së. Prandaj duhet të dimë ta lexojmë sinjalin që na dhanë votuesit të dielën e shkuar dhe ti japim fund fabulës që nxit masturbimin intelektual të një kaste të vogël. Dasia që janë munduar të na imponojnë, ajo mes pro dhe anti perendimorëve është një mashtrim. Këtu, në këtë vend, vota nuk ka as ngjyrim ideologjik, as preferencë gjeopolitike. Ajo përbën një ekuacion të thjeshtë mes atyre që kanë forcën, për të blerë, joshur, trafikuar, manipuluar dhe të tjerëve, që nga pafuqia mundohen, ta zvogëlojnë këtë trend. 

Si e tillë, çdo fabul e sitisur me pro dhe antiamerikanizëm është si një pardesy Yamamoto në trupin e një krimineli. Ajo thjeshtë sherben për ti dhënë një mbulesë teorike akteve banale të manipulimit.  

42 Komente

 1. M
  MOKRARI

  BRAVO SE E JUSTIFIKOVE SUFLLAQEN QE TE KA DHENE SALI BERISHA.

  1. D
   Dakord

   Ore ky gënjen ashiqare fare. Është detyra e Tema të mos lejojë gënjeshtra. BF ka marrë 23.29 përqind në tiranë dhe 22 përqind në rang vendi. Ky është një plehrë, fundërrinë, fekale.

   1. D
    Doktorri

    Ky ngatërron me qëllim kekun me byrekun........... . Non gratat e tjerë nuk dihet janë gjallë a janë vdekur......... . Ata nuk shajnë me rob shpie Juri Kim, apo ambasadorin anglez........ ...... . Kështu mos prit o Andi, që edhe Tom Doshi, apo Vangjush Dako të hanë bar si Berisha dhe njerëzit e tij.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Ja tani dalin keta koperativistet patronazhiste dhe bejne zhurmusin . Artikulli eshte shume i sakte -- Biles sipas meje , demokratet kane votuar te gjithe por votat e tyre i kane vjedhur patornazhistet e Rames dhe i kane shperndare ne menyre te atille qe tu sherbjne PS-se dhe sateltieve te saj , dhe nga ana tjeter te duket sikur PD-se nuk i kane ardhur votuesit e saj ne votime.

     1. M
      Miri

      Pikes i ke rene. Madje jo vetem demokratet kane votuar te gjithe, por kane votuar edhe nje pjese e socialistave per Berishen, por cte besh, fati i keq thuaj. Patronazhistet prape ua vodhen edhe ketyre. Nejse, ska gje, ju jeni mesuar tashme. Me kete mendje qe keni prape keto brockulla do thoni edhe kur te humbni ne zgjedhjet e 2025-es.

      1. R
       Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

       Çashtu bre RAJMOND çashtu.

   2. G
    Gri z.

    Kyt mendje mbaj Andi dhe filloj fjalit me kushtezoren "Nese...." Rams si bon gjo! Por paret S nongrats ja merr.

    1. A
     AS

     Autor i shkrimit: Po te kishe pak dinjitet, nuk do flisje ne publik sepse do ndjeheshe pjese e fajit komunist dhe do kishe turp. Do beje nje pune pa rene ne sy, sic bejne femijet e Enverit.

     1. D
      Drita

      Une e njoh mire Tom Doshin- nuk ka asnje 0.001% antiamerikanizem, perkundrazi, ti Andi Bushati je 99% antiamerikan, prorus dhe berishian.

      1. o
       opozitarizem ndaj c'do pushteti

       Respekte Bushati! Te mba mend nje opinion (ai normal, jo ai me bajga militantesh ne koke) si OPOZITAR me te tere pushtetet ne keto 30 vite (krejt e kunderta e botuesit te kesaj gazete, d.m.th.) Per te tille analiste ka nevoje opinioni e jo per bythlepires te mollaqeve te pushteteve me rradhe.

       1. L
        Lexuesi

        Sa te paguan Sala?

        1. Z
         Zaqja

         Gjeniale Bushat. Kam idene se Yuri kim e urren usa me shume se toma dhe me pak se berisha. Per qifen sdi re them se ai eshte idjot i lindur. Kurse dakos sja ndien fare per ta. Jeni vetmi qe u bie kokes.

         1. Z
          Zyko

          Sakte. Shqiptaret nuk votojne per alternativa, ideologji apo zhvillim. Ata votojne per te mbajur vendin e punes, interesa te vogla, bizneset e pista, statukuone e tyre jo per probleme madhore si punesimi, rrogat, pensionet, ambienti, korrupsioni, taksat, etj. Per keto shqiptareve as ja u ndjen fare. Ta gezoni Enverin e trete (i dyti eshe Berisha). Monizmi eshte demokraci pa opozite. Ju kete zgjodhet kete radhe. Ta gezoni.

          1. N
           Nemesis

           Andi! Kush lind prej MICE, do te gjaj MINJ. Edhe personi yt nuk bene perjashtim nga kjo e vertete UNIVERSALE.

           1. T
            Trapi

            Supriza e TRETE : ka zera se Andi eshte HETEROSEXUAL .

            1. B
             Baca-Bajram

             Po mire morre rrote K@Ri, ti dhe ai trapi tjeter, kolegu Erabari paskeni ber nje zbulim te shekullit... po numrin e pjesmarreseve ne keto zgjedhje e keni mar ne konsiderate!!??? Pu c'na ka gjet halli me keto miza muti qe i verdallosen topit te m#tit, Sa-Hales... Mire me Sa-Halen qe eshte ngjit si muti pas kepuces dhe s'po e heqim dot qafe, po me keto mizat si i bohet???

             1. R
              Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret

              Zot sa ShpirtZi qe eshte !

              1. B
               Bushati Saliut nipi Hysniut

               Te ishte gjalle shoku Hisni Kapo dhe shoqja Vito sa do kenaqeshin me idiotin vogelushin Andi . Andushi xhaxhi Enverit 200 mije vota qe abstenuan ishin vota pro amerikane o i mjere kjo eshte kultura por ty te ka bere Rama budalla ta nxori trurin

               1. T
                Taipi

                Qeni leh atje ku ha .

                1. l
                 lexues

                 Ky sikur me kafshon karin.Eshte funderrine e noterizuar

                 1. M
                  Muzaka i Ri

                  Po ketu eshte e gjithe storja, se mendimtar te medhenje si puna jote e bene Berishen me te tijet qe te besojme se muti haet. Vazhdoni, vazhdoni se mire e keni.

                  1. B
                   Bush Ati

                   Ky trapi i bushatëve ka ndejtur tërë natën të gjejë një miniargument për të larë sadopak surratin e palarë të saliserbit. Dhe “Eureka!” thirri: po e krahasoj me tomdoshin, dakon apo aqon dhe “U krybac!”, je i çertifikuar si proamerikani më i zjarrtë mgjs ke vrarë e ke vjedhur, ke shkërdhyer demokracinë dhe drejtësinë, e ke sharë e luftuar imperializmin amerikan dhe ambasodorët e tij më shumë e më fort se gjyshi im dhe xhaxhi enveri, që për çudi ishin fhe janë idhujt e tu deri kur të vdesësh!”

                   1. P
                    Populli

                    Bushat! Shprehja qe ke perdorur ne kete shkrim: "masturbim intelektual", te ka dale nga shpirti, pavaresisht se e ke perdorur per te sulmuar te tjere. JE FIKS NJE I MASTURBUAR INTELEKTUALISHT! E thote Freud: Njeriu eshte ajo cfare mendon dhe flet.

                    1. K
                     Kurrizi I dushkut

                     Mosë kujto se je më i squt se populli i thjesht që votoi në shkrimet e tua vërehet që ti njeh mirë vetëm sintaksën se për të tjerat je një idiot që nkë ke shok je një prej atyre analistëve që këpusin vetëm broçkulla nëpër studio televizive dhe që u bëni dëmin më të mathë demokratëve të thjeshtë

                     1. R
                      RREMA

                      O fare muti te shkerdhefsha meshkuj e femra ne fis. O pisanjos o gelbaze o legen materniteti

                      1. A
                       Artan Tare

                       Kështu të vazhdojnë dhe Rama do bëhet mbret.

                       1. G
                        Goliku

                        Ky Bushati njihet nga të gjitthë shqiptarët për idetë e tij fashiste. Edhe këto mediat shqipfolëse dhe shqipshkruese, që i përhapin idetë e tij janë fashiste? Nëse ky fashist, nuk do të mbështetej nga mediat, për përhapjen e ideve të tij, nuk do të kishte asnjë vlerë, nuk do të përbënte asnjë rrezikshmëri.

                        1. V
                         Vito Kapo

                         anti amerikan si gjyshi bythqiri

                         1. I
                          I Madhi Morricone

                          Sikur te ka pjelle saliu o te qifsha mendjen, po saliun e ka kap semundja e pleqerise , skleroza nga ai prisni ju te rroni o te qifsha familjen.

                          1. A
                           AS

                           Eshte shkruar 27 komente. Une bera nje, por jane te postuar vetem 5 komente. Si cdo pune tjeter ne Shqiperi.....

                           1. S
                            STRUGË

                            ANDI I KAZANIT, mjat hëngre Mut kot, or debil! Ske argument për anjë fjalë që thua, a e kupton o shpifës i pështirë? Shkofshi në djall ty, saliu muta, moniçka, çani e KAZANI. E PATË MË 14.5.2023 sa ju vlen lëkura! Jeni HIÇ E KALUAR HIÇIT, JENI DY ZERO (JENI BOOLE) E KUPTOVE IDIOT, më fal se ty je edhe BUDALLA ME DIPLOMË, BUDALLA I DËSHMUAR PREJ KOHËSH, ANDUSHI I GJYSHIT HYYYSË.

                            1. s
                             shqipo

                             Z.Bushati mblidh mendjen se nuk e ke idene se sa paradoksale jane teorite qe nxjerr ne artikull. Kerkon te argumentosh dhe te teorizosh probleme shoqerore qe jane me se te qarta. E kuptoj tifozerine tende qe nuk "dashuron" Ramen(PS) por ke rene ne "dashuri" me Berishen(PD), por te pakten mos na shtjello idera qe i shikon naten ne ender dhe i shkruan nje dite me vone. Populli shqiptar nuk e do me Berishen Meten keshtu qe me voten e tij i the qe te largohen. Meqenese dikujt duhet t'ja japin perfiton Rama qe nuk eshte me i mire se dyshja tjeter. Por mileti zgjodhi te keqen me te vogel. Prandaj Ando behu realist,leri mllefet apo inatet personale, leri menjane keto analiza politike shterpe qe nuk ja vlen ti lexosh. Respektoj opinionin tend por me vjen keq qe si analist apo gazetar ke rene ne nivel te ulet,je i pabesueshem dhe jo neutral. Merru me mire me politike dhe futu ne ndonje parti me mire se sa te shkruash mbrockulla te tille.

                             1. R
                              Raimond vlonjati

                              O Shqipo raku ! Boll o hajvan se na hape barkun , se tregon qe je krijese deficente totale. Ti flet per demokratet kur ti nuk njef fare o bajge. Absolutisht te gjithe demorkatet kane votuar pro Berishes ,as qe diksutohet fare, Por votat e PD-se i numeroi hajduti i Kristaq spiunit , dhe natyrisht q eka vjedhur se Ram hajduti ndaj deklaronte para kohe , sikur parashikonte motin , se do dali 50 % . Kjo tregon qe ai ju kish dhene detyre spiuneve te tij ne votime qe te vidhnin deri ne ate mase, mos ta benin balte fare se do diskretitoohehsin. Dhe biles socialistet nuk kane vajtur te votojne, sepse nje shumice emire e tyre jane perkrahes te Arben Mala, Arta Dade, Namik Dokle, SHkelqim Cani, Limos Disdari, Ruci etj etj te cilet Rama i ndoqi me shkelma nga PS-ja, ndaj dhe shumica e PS se nuk kane vajtur fare ne votime.Por Rama ka vjedhur votat e Berishe dhe i ka cuar tek PS-ja dhe tek Satelitet e tij , dhe Berishes i la nja dy Bashki qe te mos binte dy fare hapur kjo vjedhje skandaloze . Ndaj mos na fyej intelektin e koqeve me kete mendjen tende prej deficenti

                             2. I
                              Ilir

                              Vito Kapo ishte me shtetësi amerikane. Prandaj edhe Andi mund ta ketë. Kështu që nuk mund të jetë antiamerikan.

                              1. s
                               saliu

                               Ha përshesh Bushat, mos ha vetëm mut.

                               1. t
                                timo

                                Thonë: filani e ka vshin e majtë me dorën e djathtë. Shkodrano - vlonjati Bushati do të na vërtetojë se mund ta kapë vshin e majtë me dorën e majtë por duke kaluar dorën e majtë rretheqark kokës.

                                1. Nik

                                 Nuk e kiuptoj si Tema lejon idiotlleqet e ketij legeni!

                                 1. K
                                  Kristianmuslimani ????

                                  Sa e veshtire per t'u pranuar e verteta tek kjo hapesire. Po te njejtet qe kane veç mllef ndaj çdo hapesire qe i jepet nje mendimi ndryshe nga ai i shumicës, po ata tani jane sulur ndaj nje mendimi te lirë e shume afër te vertetes si ai i Andi Bushatit. Sa me shumë shajne e komentojne, aq me i madh impakti qe ka pasur ky shkrim i Andit. Bravo Andi Bushati! Je nje mendje e lirë qe argumenton më së miri. Bravo Tema qe i jepni hapesire shkrimeve te tilla, se jeni bere si Zeri Popullit njehere e nje kohe, por ja qe i jepni pak ngjyra hapesires tuaj me keto shkrime

                                  1. H
                                   Hapja e sumes tende

                                   C ngjyra more kar nga nje veremli qe e do Ramen te vdekur?Kjo eshte hapja jote gezimi yt?Ti spaske kuptuar asgje koqe kandari sikur te jete me i madhi i botes ky veremliu nuk ja fal talljen qe i beri Rama tek Cani para 20 vjeteve sa dhe kur te shkoje ne ate bote epitafi do jete mallkuar qofte edi rama.

                                   1. K
                                    Kristianmuslimani ????

                                    ???????????????? E paske marr rrogen se qenke gjithe frymezim...

                                  2. P
                                   Patrioti cam i M...Bazes

                                   Mero Baze vepron me mend - Sjell here pas here ndonje shkrim te Andi Bushatit qe jane si Kamxhike ne bythe te rilindjoteve...qe pastaj atyre tu duken mjalte e qumesht ato Bajgat qe u sjell perdite neper Editoriale qe ti pertypin!

                                   1. R
                                    Rajmond motren ku ta kesh

                                    O super karrrrr!Cfare thua o bole e peshtire te shkerdhevsha cte permban pragu me gjithe And bibilushin.Argumentat e ketij katrani impotent jane thjesht per inat personal dhe aspak racional.Ku more vesh votat kur cdo gje eshte e qarte abstenim nga ana e demokareve per Berishen qe e futi nen sqetull PL(pidhi i lirise) dhe keshtu te pakten i thuren mendjes dhe nuk votuan.Ps kishte te njejtat vota ketu ska filozofi i vetmi argument eshte urrejtja e verber e bibilushit kundrejt Rames.Ti nuk je vlonjat more Rajmond muti ti je cope sperme maloku.

                                    Lini një Përgjigje