Zoja Shkodër asht' Dashni

16 Maj 2023, 20:54Blog Elisa Spiropali

Zoja Shkodër asht' Dashni për disa arsye.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse qytetet dallohen dhe mburren, për shembull, ngaqë njëri ka pranë një kështjellë të famshme, tjetri lumë që vjen nga larg duke u spërdredhur mes maleve, tjetri urë të famshme, tjetri mal të lartë, tjetri liqen të magjishëm, tjetri det, e kështu me radhë.
Zoja Shkodër asht' Dashni sepse është i vetmi qytet në botë që nuk ka 1 por krejt mrekullitë e botës.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër ka kala hijerëndë me legjendën më drithëruese dhe më të bukur në botë. Jo e bukur vetëm për me habit vizitorët me legjenda. E bukur sepse ka bërë efektivisht luftëra nga më të tmerrshmet.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër ka det.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër nuk ka 1 por 3 lumenj, Drinin, Kirin, Bunën.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër ka Urën e Mesit që është urë nga më mahnitëset në botë.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër nuk ka 1 mal, por mu në oborr të Saj, krejt Alpet e egra dhe madhështore.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër ka Kisha dhe Xhami me histori jashtëzakonisht interesante.

E të tjera, e të tjera.

Por Zoja Shkodër asht' Dashni edhe sepse ka;

Qytetari' me ja pasë zili,

Histori frymëndalëse,

Natyrë, ngjyra, aroma, marramendëse.

Klimë të pakonkurrueshme,

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër dhe Zojat e Zotnit shkodranë nuk ngjajnë me askënd në botë, veçse me veten e vet.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse diktaturën, në mënyrën më inteligjente, më therëse, më ironike, më bukur dhe më hidhur prej krejt nahive të tjera të Shqipërisë, e ka tallë, e ka përqeshë, Zoja Shkodër, Zojat dhe Zotnitë shkodranë.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse barcaletat më të rrezikshme, më me spec kundër diktaturës, ato që përmes humorit evidentonin anët më të errëta dhe më kriminale të Diktaturës, para se me ardh në Tiranë, janë shpik në Shkodër.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse zërat më të bukur, tingujt më të fuqishëm, këngët më melodioze të vjetra dhe të reja, e kanë shtëpinë, ku tjetër veçse te Zoja Shkodër?!

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse në krejt botën, natën poshtë dritares apo dikund tjetër, për me lyp Dashuri i këndohen serenata të dashurës, e shumta të fejuarës. E Zoja Shkodër asht' Dashni edhe sepse Zoja Shkodër asht i vetmi qytet në botë, aq i butë e aq i bukur, aq plot me dashuri, ku serenata i këndohet edhe Nuses. Kënga e mrekullueshme "Serenatë Nuses" asht' prova.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër dhe Zojat e Zotnit e Zojës Shkodër e bënë dallimin mes mashtruesit dhe të sinqertit, seriozit dhe qesharakut, punëtorit dhe parazitit.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër nuk është tamam-tamam qytet.

Shumë më tepër se qytet, Zoja Shkodër asht' muzë frymëzuese për gjithkend që i afrohet, e kupton, e ndjen.

Zoja Shkodër asht' Dashni sepse Zoja Shkodër, tu e dit' sa fort e du, ma fal që nuk ia imitova si duhet Dialektin????

78 Komente

 1. N
  Ndoc Dudasi

  Të lumtë Elisë. Nder e respekt për sa thua për të përnderçmen, ZONJËN E RANDË SHKODËR. Me shumë konsiseratë.

  1. T
   Truproja Gedafit

   Shkodra realisht eshte e kendshme dhe ka nje afersi me qytetet e Evropes qendrore,POR ti moj kellire qe shkoje si e pangrene dhe kerkoje peshk je shume por shume fallce dhe negative

   1. q
    qenefistan

    Z.Spiropali,kam pasur dhe kam respekt per ty,si femer e zgjuar,e GUXIMESHME,me personalitet, me kulture,por here here,merr yrysh dhe fluturon me presh,si duke e ngaterruar bosin tend me Skenderbeun,kur ai nuk eshte vec nje dylber i semure i sulltanit otoman dhe tani,mbas kaq vitesh jete qe ke ti,kur Shkodra ka qene aty,me gjithe kete ´´dashni´´,por ´´cuditerisht´´ ju e zbuluat tani!!! Ta kuptoj politiken dhe ta aprovoj ne menyre te vecante,por kurre ne keto dimensione absurde,qe merre here here.

    1. E
     Elisa-beth Spiropalikari von de Prrenjas

     Më ndjeni për frymëzimin, po e kam nga menopauza e parakohëshme dhe impotenca akute e Benetit ( ejakulonte pa filluar preliminaret- dhe këputej si lepur). Ika të ndrohem për higjenë.. puç puç

     1. p
      paluca

      Kuptim plote ky mesazh!Znja Sipiro e Palit ka harue me thanun :Qi znja.Shkoder asht' Dashni sepse Zoja Shkodër dhe Zojat e Zotnit e Zojës Shkodër e bënë dallimin mes mashtruesit dhe të sinqertit, seriozit dhe qesharakut, punëtorit dhe parazitit edhe pse pas 32 vitesh edhe pse ne 1991 iu vrane kater djem per me ardhun ne pushtet satrapi Sali!Elisa ke harue pa permendun edhe fituesin e BB Rip 2!

     2. Kosovë

      Te lumt, i thua? I thua nje pushteti qe perdori veglat e tij Berishen dhe Meten per te shitur Himarën te nje kriminel. Armit e Shiperise, bashk me Berishen, Ramen e Meten si vegla te tyre, luajn zarë me popullin e token shqiptare. Ku ishte kjo e pushtetit kur Inteligjeca greke vendoste per Himaren? Kaq dele ju konsiderojn?

      1. S
       Sperma e thartuar

       Allah akbar,kosokar!

     3. A
      Asnjeansi

      Brava Eliza , urime per fitoren dermuese ndaj ujkut te Vicidollit , ti ishe udheheqese politike e Shkodres , ke pjesen tende ne ate fitore .

      1. A
       Asdfgh

       Paska ra Elisa n’dashni, me ne fund …))))

       1. i
        inteligjenti

        RESPEKT PER ZOJA SHKODER DHE POPULLIN E SAJ PLOT HUMORE DHE DASHAMIRESI. SHKODRA E KETIJ 4 VJECARI E VITET NE VAZHDIM DO KTHEHET NE INDETITET;;DHE DO JA KEN ZILIN DHE NE RAJON DHE ME GJERE. ME MIRE VONE SE KURRE RESPEKT NGA VLONJATI

        1. M
         Mal Cori

         E po justifikojeni dashninë e zojës Shkodër....... Bani i vestimet e premtume............ . Bani urën e rrugën Ulqin Velipojë Shëngjin........ Rregulloni hyrjen e Bregun e Lqenit....... . Investoni në rrugën e Dugagjinit...... Mbi të gjitha, gjeni fonde e përfundoni për 4 vjet autostradën Thumanë Shkodër............... . Lidhni fshatrat me rrugë për në qytet. Etj etj.

         1. T
          Taulant

          Ene pastaj hajde duroji pordhet e shkodranit!! Ju jeni si gjinkallat, dini vec me kenue e me u mbur se jeni kaposhat me te bukur. Sa per pune, nje mut, i doni vec gati. Hajde mo do ju rrej Rama me ca gjona sa tju mor votat per zgjedhjet e 2024. Maloku, malok ngelet, nuk permiresohet.

         2. P
          Pirdhni se liroheni.

          Eshte shume e vertete qe Zoja Shkoder eshte dashni, por ke "harruar" te thuash se u kthye ne origjine ne Grupin Komunist te saj e themeluar nga Zef Mala.

          1. A
           Akt1visti

           O Zot Mamica...o Zot! Përzeje kte kukumjaçkën se do katandisesh me dy vota si Saliu me Like floririn oooo piktor

           1. K
            Kim Jong

            Mbi 60 perqind nuk votuan njerezit qe skane te drejte vote=not my goverment

            1. q
             qazim

             Bukur,shume bukur jane thene te gjitha.

             1. P
              Pordhe me ere suniti.....

              Cer thu mer kece,ne Shkoderr 90% e lajne sumen me kanoce ti thu asht dashni !?

              1. L
               Latif Dreqi

               Ku je o Gjergj Fishta, a po e sheh si po hedh valle ne Shkoder ajo qe ne 2013 s'kishte me nder me thene as breke ne bythe, nje rruqe e vjeter. Ku je o Gjergj Fishta, a po sheh prej se larti se ata qe eshtrat e tua i hodhen ne lume, kellirat e kuqe, pjellat sovjetike kane shqyer dyert e qytetit njisoj si gjysempingat e '44-s dhe po hargalisen neper rruget e Shkodres o Fishta i madh!

               1. A
                Asdfgh

                Te qenka fut thelle dreqi o Latif. Fishta me ne fund duhet te gezohet, qe pas 30 vjetesh, edhe pse me vonese, komunisti i fundit e la Shkodren…ps ka aq lidhje me komunizmin sa ka Saliu juaj e pd e tij me demokracine…sa per Fishten dhe komunizmin…Avash te keqen, mos shfry kaq shume vrer….se dhe Fishta nuk qe engjell, ashtu siç nuk qene komunistet…gjithesesi, vepren e tij si shkrimtar, Enveri nuk na e ndaloi ta studiojmë neper shkolla, qe do te thote vlersim i tij si shkrimtar.

                1. L
                 Latif Dreqi

                 Ik ore bastard, pyke shelgu...PS eshte pjella bastarde e Miladin Popovicit dhe Dushan Mugoshes e keshtu do jete brez pas brezi. Fishten e ke mesuar ne komunizem ti aq sa ka pasur Elisa sapun per te lare syte!

                 1. P
                  Psikologu

                  O Latiiif ku e ke bere burgun ne Spac?...nese jo e ke bo te pidhi i motres tende.Pervers...

               2. S
                Spiropajdhi

                O zot çfarë mban kjo tokë

                1. p
                 pinokio

                 Ma bukun nuk thuhet.

                 1. E
                  Ermal

                  Si kjo, si Veliaj të hapin zorrët me këtë kopjim të bajatshëm që i bëjnë Ramës. Janë kapacitete për t’u vlerësuar, por u mungon origjinaliteti i tyre. Duken më shumë si servila se sa personalitete.

                  1. k
                   kacidhja

                   filluan operacionet plastike.

                   1. B
                    Beni Limakes

                    Na çate karin duke i bo qefin qytetit me kot te Shqiperise me njetez hunderra qe duruan 40 vjet komumizmin dhe 33 vjet PD ecleshit dhe kriminelin non grata Dali qen Berisha.

                    1. B
                     Buda

                     Shkodra ka shekuj qe nuk ka nje mbretereshe te dyte si Teuta, erdhi koha te kete Elisen. Bravo!

                     1. M
                      Mësuesi

                      Suksese zonjës Shkodër nën drejtimin e ri intelektual e politik. Komplimente edhe për ty zonja Elisa! Veçse një shënim do ta lë alla shkodrane: Hartim i bukur, por gabimi yt i përsëritur: zoja=zonja. Notën 6.

                      1. m
                       mister GABI

                       Hahhaaaaaaa Zoja Shkodër është dashni, sepse votoi Elia Spiropalin, d.m.th. Bec Korobecin...Po të mos e votonte, Zoja Shkodër, do të ishte urrejtje, do të ishte zoja Shtrigë...ikni mos na hapni barkun, me këto hartime idiote...

                       1. R
                        Rikardo

                        Kam kuptuar qe shpesh here forca e dashurise dhe sinqeritetit eshte shume e fuqishme deri sa te munde edhe burra te forte...

                        1. F
                         Ftk

                         Mire moj mire. Po zoja Shkoder ka edhe disa plage qe si gjen askund, jo vetem ne nahijet e tjera te ketij vendi sic i quan ti por askund ne bote. Psh gjakmarrjen apo edhe kjo eshte dashni. Apo mizerja qe ja kalon edhe poezive te Migjenit. Edhe kjo dashni eshte me siguri Ti ne fakt je nje cope mishi me dy sy sic eshte katandisur shumica e asaj shoqerie

                         1. A
                          Alfred

                          Perse Elisa?!...E ngarkuara me mision te posacem?! Kjo e folur, me gjuhe prej konkuestadoreje?! Qe flet per nje pjese te Shqiperise, si per nje placke lufte, nje paje e pasur per t'u lakmuar?! Edhe kjo e folur e strukturuar si te jene gozhde qe I ngulen nje shkambi per ta destruktuar?! "Nuk ka kala qe s'e marrin komunistet" - po rikthehet si echo ogurzeze!!!! Elisa, versioni aktual, I up-date-tuar I Shefqet Pecit!!! Jeton ne boten e saj, te cudirave!!!!!.....Me CV deri edhe sudamerikane!!!!......

                          1. A
                           Arbërori

                           Alfred, Ose shkruaj shqip ose italisht, se ke bërë një çorbë që as ti vetë nuk e kupton.

                          2. D
                           Doganjer peshoreje

                           Keshtu te merr me qafe ti kur shkruan por me bukur rruaje leket kur ishe ne dogane. Imagjino sa rende ishe kir merreshe edhe me leket e doganjerve 20€, Ehhhh moj Elise te te njihnin te gjithe siç te njohim ne ne dogana as per pastruese ste merrte kush. So ja degjoninzerin Shkodres dhe shkodranve shume shpejt.

                           1. A
                            Alfred

                            Shkrim me permbajtje te Rames dhe ambalazhuar me Elise!....

                            1. M
                             Mexhide Jakova Kacani

                             DIALEKTI SHKODRAN TINGËLLON SI NJË MUZIKË HYJNORE

                             1. M
                              Mexhide Jakova Kacani

                              DIALEKTI SHKODRAN TINGËLLON SI NJË MUZIKË HYJNORE

                              1. B
                               Bk

                               E kujt i duhen keto hartime??! Kot fare.

                               1. A
                                Alfred

                                " I zgjidhni komisaret ju, I zgjidhni! Ato ia prishin mendjen popullit!"......

                                1. A
                                 AJET DELAJ New York

                                 Urimet me të mira Shkodres e shkodraneve mendjeholle. Fitorja e z. Bent Beci nese lexohet korrekt kane për të mesuar te gjitha palet perveç Kryeministerit Rama qe e ka lexuar mendjen dhe zemren e shkodraneve qe kur kandidoje z Beci. Shkodranet e kane aprovuar vendimin e z Rames për për të votuar Partine Socialiste qe kur vendosi konkretisht për tu shkeputur nga e shkuara e saje duke kandiduar z Benet. Ne anen tjeter fitorja e z Benet I tregon politikes se quajtur e djathte se Shkodra nuk eshte prone e asnje force politike. Une besoj se z Rama e ka gati edhe implementimin e planit të zhvillimit të Shkodres qe do ja beje te veshtire gjithkujt për ta marre Shkodren mbrapsht për se pakti sa të jete Rama ne politike. Gjithsesi Shkoderlocja mbetet Shkoderloce dhe nuk mund të jete ndryshe. Une do ju uroja ekipit te z Beci pune te mbare. AJET DELAJ New York

                                 1. J
                                  J .Nonaj .

                                  Shkodra ime .Shkodra e babes tim .e kultures dhe e qytatarise .e humorit e shpirtmadhesise .!!!Sa bukur e bane .votove me kulturen qe te karakterizon .me bukurine e shpirtit e inteligjence . Ma e mira do bahet .!!!

                                  1. N
                                   Noc Rroku

                                   Uroj Suksese Shkodrës që guxoi ,pas 33 vjet të pranojë ndryshimin. Kam besim se Zotnia Benet Beci ( jo elisa) do bëjë shum më tepër se parardhësit dokmatik.Ju shkofë mbarë.

                                  2. b
                                   blendi ...ziu

                                   Qendrojne te gjitha ato qe shkruani.por duhet te shtoj vetem nje rresht: Zoja Shkoder eshte "dashni" sepse... "dashuroi" Salen 30 e ca vjet !!!?

                                   1. T
                                    Tefa....

                                    Dukesh e knaqun, besoj edhe e ngopun....!....

                                    1. L
                                     Lame Duka

                                     Nje hartim i dobet nga nje zonje qe merr rrogen si ministre. Zoja Shkoder eshte dashni, por me se pari eshte dhembje per qytetaret e saj. Mbajeni mend kete zonja Spiropali. Shkodranet e dijne mire qe ju per Shkodren ju ka rene ndermend qe egziston atehere kur te vune te drejtosh fushaten e zgjedhjeve te 1 majit. Te provuar nuk keni asnje lidhje tjeter me te. Ata, qytetaret e Shkodres, i duan shume te ardhurit, por i duan shume nese te ardhurit nuk i thone "mire u pafshim ne zgjedhjet e ardhshme". Partia qe perfaqeson zonja Spiropali dhe qeveria e saj kane detyrimin kombetar ta vene Shkodren ne vendin qe i takon ne zhvillimet demokratike e ne perparimin e saj galopant ne cdo drejtim.

                                     1. D
                                      Daja ismet

                                      Ha ha ha e falune je sepse je totalisht kot

                                      1. A
                                       Alfred

                                       Elisa me gojen plot helm si te kobres se Nilit po noton e po helmon gjate Bunes e Drinit....

                                       1. C
                                        Cen Drumadhi

                                        Prite zot ba me pa ken zoja Shkoder lezbike kishte me pa ra ndashni me ty me Kaq fjal t bukura. E te kishte than:”hajde maj iher ktu te rroku fort ty ta hangsha at cice t bukur qe m’ke”. Un per vedi rash n dashni. Mu habit pra edhe n pleqni. Fjalt tuja tu lexu At mikun ma bane dru Prite zot me pa ken i ri T kisha zhdep tu te…chi Me dashni Cen Drumadhi

                                        1. M
                                         M Molla

                                         Me fakt ti mamic i urren shkodrant edhe Shkodren Te njon nga afer dhe kam punue ty prandaj ta them. Ty te pelqejne katunart dhe llumi shkodres jo me kot u more me tomen, bajrat, , çelajt dhe ndonje funderrine tjeter. Por ti sdin me ba gja tjeter veç seate we ban ma mire mashtruesen dhe xhepisten.

                                         1. K
                                          Kujtimi

                                          Euforike idiote.

                                          1. T
                                           Tiktak

                                           E bukur, e zgjuar, e mire

                                           1. T
                                            Tan Tambushi

                                            sa bukur e ka shkrujt. kuptohet prej frymzimit se , ka ken dita e mrekullirave per lizen e cudirave kur i ka shkrujt keto vargje. e dita mrekullive per lizen bukuroshe do te thote dashuri dashuri e shume shume dashuri .

                                            1. R
                                             Rikard zemer luani

                                             Shkodra sic e meriton , Benetton Beci Do ta kthej ate kryeqytetin e Ballkanit Dhe Jo sic e la Veshgjati kolera salicar sheqerres, Shkodranet me shume kushdo mikprites Zotnjje me jabaxhinjte Zoti ti bekoje!

                                             1. S
                                              Socialist po jo i Rames

                                              Shko ere debile. Kane faj socialistet qe ju votijne ju.

                                              1. R
                                               Real

                                               Bukur paska dale ne kete foto dashnorja e Gonit te FBI.

                                               1. I
                                                Isa

                                                Bravo Elisa dhe respekte pa fund per Shkodranet

                                                1. a
                                                 alban

                                                 Elisa, ylli i bukur i PS.

                                                 1. D
                                                  Dajti

                                                  Mjaft ju serviloset shkodraneve “antikomuniste”. Vleresoni vetem shkodranet e majte, socialiste. Ata meritojne respekt sepse ju kane votuar vazhdimisht. Sa per fitoren e 14 majit, PS ju dha nje oferte te parezisteshme dhe ata braktisen “antikomunizmin” duke braktisur komunistin e fundit, dhe u bene pragmatike. Shkurt pazar!

                                                  1. S
                                                   Socialisti jo lejla

                                                   Kan faj socialistet qe ju votojne akoma se na cate c… duke ju lepire gjithe demokrateve. Prit sa te dalin nj dy si Arlind Qorri dhe e shifni p.. e palare te malokeve. Tu vije ere te gjitha ju k… qe rridhni leng sa here u flet Ed-dogani. Se mos te shperthen dhe ty ndonje kopse nga kenaqesia si asaj ministres te kultures

                                                   1. T
                                                    TeKaRabosh

                                                    Shkodra ka Mbarruar…30 vite Saliu dhe nja 30 Rama do ti vendosin Pllaken…qe nga 1945 deri sot Qeveriset nga Kolonat e Kuqe me nje menyre apo tjeter…Qeverisje te Djathte nuk ka Shkodra qe nga Koha e Italise…Komunistet e Saliut ja dhane Qeverisjen Komunistave te Rames …Po a Ka me Hajdut se Benet Beci kelysh fuksash apo se Bardhe Spahia,Djale Fuksi..Shkodranet dhe Gjithe Shqiptaret jane ne Gracken e Komunizmit Kameleon qe ka ndryshu Taktike..nuk Te vret me Plumb ,por me Kafshate buke e Padrejtesi….Do hedhin disa Betoniere e disa Makete qe do behen nga Lideri me Qillota dha aq…Varferia,korrupsioni,padrejtesia njesoj si me Sali mortjen..Kombin Shqiptar e kan kap per Fyti Femijet e atyre qe e vrane per 45 vite….Kapitalizem gjakpires per Shumicen e Socializem Shampanje per Eliten..cfare ndryshon per Njerezit asgje…Emigrante ,drama,vuajtje e vetmi..Lamtumir o Mori Shkoder ,Lamtumire more Cukal, ,,,,,Kur u katandis ky Qytet kryqender e Veriut ne Katund nga Te Kuqte,prisni te ju nxjerrin hajdutja Elisa prej Llumit…..O Ke Vdek Po sje ka Rre thone

                                                    1. S
                                                     Sebastia

                                                     Sa fjale te forta e te verteta.

                                                    2. r
                                                     raul

                                                     Bravo Elisa , paske dhe dell shkrimtari , shkrim shume i bukur , i ke thene te gjitha por ke harruar dicka qe Shkodra e meriton : Shkodra eshte dhe mbreteresha e qyteteve Shqiptare brenda dhe jashte kufirit.

                                                     1. A
                                                      Alfred

                                                      Ku do e ngrini monumentin e Tit Vullkanit, moj ti, mbesa e partizanit Meke????!!!!!!......Ne vend te Preg Jakoves, Cesk Zadejes, apo ne vend te Pjeter Gacit?????!!!!!!!.......

                                                      1. $
                                                       $antiago-@-Chil€

                                                       Koncerti: Mos hani kryp O zemër.- Partia minierë floriri. Teksti: Skënderbe Ismailbe Ramsey III Këndon: Drane von Spiropajdhi Orkestra : Tau Lan T'au ; Dam Van Ian Çik Nuri

                                                       1. s
                                                        shoqeruesi i Spiropalit

                                                        Shoqe Spiropali ka njohuri te mira per Dashni e Seksologji....nga Rilindja vetem Bela Ballukja ja kalon ne keto fusha!

                                                        1. P
                                                         Pushka Rames

                                                         Ore sa per mire e ka marre pushteti ELisen e Mjaftit. mmmmmm i lumt pushka Rames di ca promovon :)

                                                         1. L
                                                          Laqka

                                                          Kjo dhe veliaj kane nje fytyre aq te urryer sa dhe mjalte te nxjerrin nga goja te bejne te vjellesh. Gjynah se jane dhe te rinj por te kallin krupen

                                                          1. N
                                                           N.VJOSA

                                                           Nje shkrim i mrekullueshem per nje Qytet te mrekullueshem, nga nje shqiptare e bukur me nje intelekt brilant!...Te gjitha te verteta, te shkruara me nje frymezim realist dhe plot poezi...Nje merite e madhe Rames qe na ka paraqitur edhe politikane te rinj si Lali Eri, Elisa dhe shume te tjere drejtues plot pasion per sot e per te ardhmen ...!

                                                           1. R
                                                            Rezart Kabashi

                                                            Ha ha ha foli me ne fund edhe shoqja Ket Bazhdarit. A eshte kjo elisa e doganave apo me bejne syte

                                                            1. S
                                                             Shkodrani

                                                             Tashti ti Zoja Spiropali, me na i lan sentimentalizmat (se kalaja, uji, lumi, ura, shpija e vjeter njaty kane kene edhe para se me ardh ti n'kyt bot) edhe me hedh lekun e premtum ne Shkoder, pa e vjedh, pa e tjetersu, pa e vonu, aty ku ky investim mund te kthehet neser per te miren e Shkodres dhe tane Shqypnis. Sepse, Gjergj Fishta thoshte: "E pra, atdhetaret e shkrete plasen, plasen tuj fole per atdhe e tuj punu per vehte. Por c'dobi! Per Shqipni s'po ka pune e per atdhetare s'po ka pare. Pazari i Shkodres (sh.a. qe don me rregullu Beneti) asht ba klub me pi kafe e me ça llafe... politiket".

                                                             1. v
                                                              vajmedet

                                                              Paska shkuar ne orgazem kjo hajdutja e doganave. Vazhdon te shohe endrra me Skenderbe duke recituar poezi si ne kopesht. Tani do ta vjedhin dhe plackisin edhe Shkodren sic po bejne me te gjithe Shqiperine.

                                                              1. s
                                                               spata

                                                               Nuk ju kuptoje te nderuar bashkatdhetare.Si duhet te flasi Spiropali . Furcat dhe hiperbolat jane pjese e kultures politke ne Shqiperi . I lin keto dhe shpresoni qe premtimet e qeverise Rama per Shkodren te zbatohen . Se kush ka ken, kjo zonje e rande ne keto 32 vjete demokraci ,ashte harue.Ashte harrue ,jo vetem nga politka ,por dhe nga vete intelektualet e popoulli Shkodran. Shkodra ashte perfaqsuar nga element pro kalbesires dhe antishqiptarit Berisha .Humbi shkelqimin e saj dhe kulturen moderrne ,mbasi shkoje pas njerzve primitiv . Ajka e Shkodres u shperngul ose ne Tirane ose jashte vendit .Do te kerkoje shume kohe qe ajo te kthehet ne vlerat e saj e te behet me te vertet ashtu sic i takon .

                                                               1. S
                                                                SPAK

                                                                Kam shkuar ne Shkoder shume here por nje ngjarje nuk do ta harroj kurre! Ishim ulur tek Kafe Madhe me Linin, Lin Simoni,qe i ndrcofte shpirti atje ku eshte, besoj shume njerez e njifnin mbante nje shkop ne dore! Dhe kamarjerja erdhi duke folur nje Shkodranishte te perkryer me te gjitha ngjyrat e kasaj gjuhet te mrekullueshme,por kur me degjoi qe fola me aksent Jugu mu kthye dhe me tha" po ku je more patriot i dashur,se me ka marre malli te degjoj! Por cicerimi i gjuhes shkodrane ishte me i bukur! Dhe Shkodranet ishin dhe jane njerez te mrekullueshem. Beje Shkodren Shkoder dhe jo Venecia sic tha Jozefina! Urime Benet Becit dhe suksese!

                                                                1. K
                                                                 Kel

                                                                 Elisa eshte burrneshe!

                                                                 1. T
                                                                  Trapajane hesapi

                                                                  Ke te drejte moj Eliz.Tregojne se dikur te ura e Bahcallekut Ka qene nje tabelle ku shkruhej:-"kush hy ne Shkodet e del pa qire eshte budalla".

                                                                  1. U
                                                                   Ushtari.

                                                                   Elis urime per fitoren madheshtore ne shkoder dhe pa humbur kohe filloni e investoni ne ate qytet jaq te mrekullueshem se barcaletat e shkodres do ti kesh ne dere.Po te kujtoj disa per ti mbajtur mire parasysh."letren tande per sajdi e kam mbylle ne yzerhane e sa hete qe shkoj me dhi me bie nderment per zotnin tande." Tjeter Elis."Iku hoxha erdh alia ,ali hoxha , hoxh alia."Qe mis te beheni per barcaleta pervishni llert mire per ta ndyshuar sa me shpejt shkodren

                                                                   1. U
                                                                    Ushtari.

                                                                    Elis urime per fitoren madheshtore ne shkoder dhe pa humbur kohe filloni e investoni ne ate qytet jaq te mrekullueshem se barcaletat e shkodres do ti kesh ne dere.Po te kujtoj disa per ti mbajtur mire parasysh."letren tande per sajdi e kam mbylle ne yzerhane e sa hete qe shkoj me dhi me bie nderment per zotnin tande." Tjeter Elis."Iku hoxha erdh alia ,ali hoxha , hoxh alia."Qe mis te beheni per barcaleta pervishni llert mire per ta ndyshuar sa me shpejt shkodren

                                                                    Lini një Përgjigje