Nuk e keni mundur Bashën dhe Alibeajn, janë ata që ju kanë pushkatuar!

17 Maj 2023, 10:35Blog TEMA

Nuk e keni mundur Bashën dhe Alibeajn, janë ata që ju kanë

Nga Habjon Hasani

Fija e shkrepses, aritmetika dhe vulgu!

Teza me e fundit e mbrojtjes se berishisteve, eshte fakti se Alibeaj-Basha kane marre me pak vota se Arlind Qori.

Mirepo kur llogaritet nje fenomen, nuk mjafton te llogaritesh vetem peshen e tij specifike, por duhet llogaritur sidomos dhe konteksti laboratorik.

Se fjala vjen, nje fije shkrepse mbi nje tavoline xhami, ka shume ndryshim me nje fije shkrepse prane nje fuçie me barut ose nje kazani me benzine.

Deri me tani, numri i pjesemarresve ne zgjedhje (krahasuar me 2021) eshte diku te 245-260 mije votues me pak.

Nisur nga rezultati 2023, del se Partia Socialiste ka marre thuajse te njejtat vota si ne 2021, pra ne njefare menyre ka marre votat e saj.

Pra efekti dhe demi qe ka bere ajo "fija e shkrepses" Basha-Alibeaj, nuk eshte aspak 4%, por shume me shume se aq, i bie diku te 40-45% mase demtimi qe i ka ardhur Berishes nga efekti psikologjik i percarjes.

Eshte e vertete qe Basha-Alibeaj kane bere shume pak njerez te votojne per ta (shkrepsja mbi qelq) por ama ata kane bere dem kolosal ne efektin psikologjik te votueseve te opozites duke i bere qe te mos dalin fare nga shtepia (shkrepsja ne benzine).

Shtuar kesaj aritmetike dhe faktoret:

a) Doktori eshte non-grata (s'ka reforme territoriale e zgjedhore me te). Amerikanet do perdorin çdo metode per ta shfarosur.

b) Degradimi dhe goditja psikologjike e ketyre zgjedhjeve

c) Instrumentat e Rrapit i cili deri ne 2025 mund te flirtoje vende-vende me Meten dhe te nxise rritjen e Arlind Qorit.

Si i bie?

Eshte pushkatim i opozites i garantuar deri ne vitin 2033, nese ne krye do vijoje vulgu qe mburret sot se mundi Basha-Alibeajn.

Nuk e keni mundur Bashen me Alibeajn, ne fakt jane pikerisht ata qe ju kane pushkatuar.

15 Komente

 1. N
  Nemesis

  Per sa me siper, une nuk kuptova gje. Kot leçita, nuk .... Lere fare.

  1. H
   Hadi

   Eh, kur intelekti jot eshte i kufizuar, nuk eshte faji i artikullshkruesit por i injorances tende!

   1. N
    Nemesis

    "Hadi"! Shume falemnderit qe me kthjellove!

    1. R
     Raimond vlonjati

     Artikull-shurruesi qenka shume i zgjuar, duket sikur e ka nxjerre Rama nga bytha. Kjo fitore e ketyre zgjedhjeve staliniste nga Rama hajduti, kane bere qe te dalin ne spirfaqe sharlatane nga me te shpifurit , si puna e ketij deficentit qe ka bere kete artikull dhe te na fyejne intelektin e topeve me psilleqet e tyre morale per te jusitifkuar vjedhjen e qelbesires Rama dhe te qelbesirave te tij ne PD si Basha - Alibeaj

   2. L
    Ledio

    Hahahhahaaha ore late nam cdo pale zgjedhje lokale ka me pak votues se ne zgjedhjet paraardhese politike. Pastaj kulmi vjen kur ata qe mungojne ne kutite e votimit jane votues te alibashes qe zgjodhen qe per te demtuar berishen te rrine ne shtepi dhe ta lene alibashen te dale poshte arlind qorrit! Nderin me te madh Berishes ne keto zgjedhje ja bene rama dhe alibasha duke i marre vulen dhe hequr emrin nga fleta e votimit. Le te mendojme per nje moment se Rama do i linte vulen dhe Berisha do garonte me siglen e tij, rezultatet tregojne se ai do merrte me shume gjasa 4 - 5 bashki te vogla me shume dhe do humbte thuajse te ne gjitha bashkite qe ka humbur pasi blerja e votes do kishte funksionuar krejt njelloj. Por duke i hequr logon, vulen, siglen, parate dhe ne fund dhe emrin nga lista ju, ne dhe te gjithe kemi humbur te drejten ti kerkojme llogari! Ai kishte nje bashki dhe sot ka 7. Kishte 60 mije vota dhe sot ka 500mije … sepse fale rames numerimi dhe krahasimi i tij fillon nga dt 6 Mars

    1. !
     !

     Nga Fitorja në Fitorje! Le të plasin nga marazi këta socialistat. Si tha Lideri Historiko-Epik: Edhe një foltorist i vetëm të mbetet. ai do jem Unë.

    2. R
     Real Nemesis

     Ti mor loqe ke vjedh nickname Nemesis,ti se di kuptimin e kesaj fjale.Nga niveli dukesh proletar i kuq

     1. N
      Nemesis

      "Real Nemesis"! Jam Sali Berisha une o budalla, jam "proletari i kuq". Akoma se ke kuptuar? Pa le, thua se jam "doktorr". "NEMESIS" eshte PERENDESHA (sipas mitologjise) qe u jep ndeshkim te drejte te gjithe fajtoreve.

    3. o
     opozitat e sajuara jane te Deshtuara

     Ha-ha-ha Hasoni...na shkrive gazit! Ne 14 maj konkuroi PD me Vule ne qafe nga pushteti me emer Kryetari te atij qe ka lene me testament Bashuku kur dha doreheqje 2 vite te shkuar e mori me pak vota se Arlind Qorri. duke pushkatuar ate PD te ciles i mbajne Vulen - Ky eshte fakt. Nese Berisha pa Vule e pa emer ne Fleten e votes duhet te largohet, kjo dyshe qe ke ne foto duhet te QEROHET.

     1. S
      SPAK

      Le te mos nxitohemi per te dyja PD! Le te presim hapin e tyre te radhes dhe te shohim! Por diversioni i spiunit komunist Sali do te minoje ringritjen e tyre! Te rrojme dhe te shohim dhe Lutjuni Zotit te largohet Sali-Like nga politika ndryshe do te hiqemi zvarre edhe te pakten per dy pale zgjedhje!

      1. F
       Fatmur Lohja

       Titulli i shkrimit ka humor.Pse? Lulbrava e Alibasha deri para nje viti ishin e ardhmja e te djathtes .Kete sligan,oervec gjyshit,ngulte kambe edhe Palika.

       1. H
        Hahahaha

        Zoteri na shkrive gazit, 7 here 7 bejne 42. Fund e krye ishte si nje ligjerate e te ndjerit Alibashe, bajate dhe mashtruese. Ne vend qe te thoni idiotesira jepni ide si te dilni nga keneta ku e terhoqen PD euroatlantistet e thekur

        1. P
         Prifti

         O aliu I beut, mere dhe mamaqin ,julin e dedes, xhilagen, ejllin e tallavase,noizin e terhanase dhe krijo nji parti te re me klloune e zagare qe pellasin dhe kerceni me daulle.mos haro qe ne krye te valles duhet te jete lulushi ,se e keni te fituar pusht.....eti......o Hoxha fytyrepalare I pe....dese...

         1. E
          Eni

          Fatkeqesisht niveli arsimor dhe tallavaja beri qe gazetare te ketij niveli te perfaqsojne mediat tona. Stili Çili. Lexova rastesisht nje doktorature ke Cili te nje zyrtari te larte 90% plaxhature e hapur po fare...marre nga Literature trajnimi. Jo per gje por Shqiperia ky fshat nen uje, kerkon te hyje ne BE.

          1. T
           Trak

           Te gjithe jane si matrioshka, Ptu...

           Lini një Përgjigje