Për ata që thoshin "Rama iku tani, do e heqin amerikanet, i ka orët e numëruara"

23 Shtator 2023, 17:11Blog TEMA
Për ata që thoshin "Rama iku tani, do e heqin amerikanet, i ka

Nga Endri Tafani

Çështja Mcgonigal u mbyll në gjykatë, pa përfshirë në të Ramën.

Ishte evidente nga materialet e dosjes McGonigal që nuk mund të kishte dënim apo akuzë penale ndaj Ramës. Mjaftonin pak njohuri juridike dhe politike dhe të kontekstit historik ku jetojmë për ta kuptuar këtë gjë. Nuk kishte prova që e implikonin direkt, nuk ishte në interesin e McGonigal të pohonte që Kryeministri shqiptar kishte ndërhyrë tek FBI (pse të hante dënime shtesë, kur provat ishin të paqarta?!), nuk kishte interes vetë në SHBA për ta ndjekur më tej.

Në fund të fundit në vetë SHBA ekzekutivi e ka përdorur shpesh FBI, për të sulmuar kundërshtarët politikë, rasti i Trump është ai më i fundit në një listë të gjatë. Dhe nëse ka patur rrudhje turinjsh nuk ka patur ndonjë indinjatë. Kështu kanë ardhur kohët. Morali është lënë jashtë portës.

Siç thashë, mjaftonin pak njohuri juridike dhe politike, por si dhe pak njohuri për kohën dhe moralin ku jetojmë, për ta kuptuar që më parë këtë gjë.

Opozita me të drejtë insistonte tek një "lojë e ndyrë" e Ramës. Pavarsisht shfajesimeve të Ramës shumë shqiptarë è kanë të qartë apo e kanë krijuar tashmë si ide që Rama është përfshirë aty. Opozita duhet të ndalonte aty.

Problemi është që opozita vazhdonte më tej duke pretenduar që Rama do dënohej, në SHBA është bërë nami në opinionin publik dhe të gjithë mbanin në gojë çështjen McGonigal.

Ndërkohë nën zë u thuhej militantëve "Rama iku tani, do e heqin amerikanet, i ka orët e numëruara".

Nuk kishte asnjë gjë me larg të vërtetës dhe patetike se këto qëndrime të opozitës.

Çfarë mund të kuptohet nga kjo është se opozita ose nuk ka njohuri juridike apo politike dhe kohës ku jetojmë, ose është një mashtruese ordinere që insistonte në gjëra që dihej që nuk do ndodhnin, në kuadër të "ngritjes së frymës tek militantët". Të dyja janë të rënda.

E keqja tjetër është që ky rast tregon që dhe vetë opozita ka humbur besimin në forcat e saj dhe pret një zgjidhje mekanike nga jashtë "për të hequr Ramën".

Një shpjegim shtesë për një pjesë të opozitës mund të jetë fakti që vetë Berisha që e ndjen veten të sulmuar padrejtësisht me sanksione "nongrata" insistonte tek ky rast për të treguar që ky sanksion është vendosur në mënyrë abuzive dhe rasti MczGonigal e vërtetonte. Por dhe vetë Berisha duhet të ndalonte aty. Vazhdimi dhe insistimi në ekzagjerime të tipit "çudirat që do dilnin nga gjyqi në SHBA, opinioni publik amerikan që ziente kundër Rames, fajësia e qartë me prova e Rames, dënimet penale që do vinin" etj etj shpjegohet po me të njëjtën gjë si me sipër ose nuk ia ka haberin me politikës dhe kohës ku jetojmë ose mashtron për konsum të brendshëm por të përfshirë në këtë rast me interes personal.

Si è thashë dhe më sipër, e gjithë opozita ishte ose injorante ose mashtrues në ekzagjerime e veta, por ironikisht nga të gjithë palët e opozitës vetëm Berisha ka një justifikim interesi personal në këto qëndrime.

Të paktën ai di të bëjë lojë për veten e vet, plus "i jep zemër militantëve" ndërsa pjesa tjetër e opozitës ngel tek pjesa "u jep zemër militantëve".

Por gjithsesi veçanëria mbaron këtu.

Kjo politikë padije apo mashtrimi "t'u jepet zemër militantëve" pasi vetë opozita e ndjen veten të pafuqishme për të hedhur Ramen, tregon që duhet një Lidershipi i ri në opozitë me njohuri politike dhe mentalitet tjetër nga ai që mbizotëron sot aty.

27 Komente

 1. D
  Dauti

  Haaaa. U leshuan bythelepiresit e Rames! Po ke takoi Rama ne Amerike? Vetem Juri Kimin. Askush nuk ia vari. Lexoni cfare shkruhet ne gazetat kryesore ne Amerike. Pa shtypi shqiptar dihet nga kush paguhet.

  1. V
   Vasili

   E mer * Damut * e ke vene pa lidhje ket emer se ti je ai evgjiti gre qire qe i shkerdhehet gruaja me shqiptare pa hesap. Shko mer bythshpartallu lyeju me vaj se ta hapen at bithe shoket e meshes, papu loqja dhe dhespot kaka. Yt ju qifsha rracen pis jevg gre qira

   1. S
    Stefani

    Or Damut prej Gre qie tmerr e kini Ramen me se ju fut Karjanin ai e se rruan fare Dulen per ju jevgjit gre qira. U shofshi mer pederast i Janulle kancerozit

    1. O
     Olgert

     Po ti cje o mjere ??? Bythlepires i kujt je ??

     1. O
      O Daut bolle hengre mut

      O Daut mos ha mut ... O Daut o loqe po si mo bole takohen njerzit keshtu si ta do qefi ty ..... Ka nje rregull o trap thuhet protoll qe vendoset me pare .

      1. B
       Bac u kry

       Endri Fuga Tafani. Prit se ske pare gje aloma

       1. Z
        Zagali

        O Daut mos ha mut.

        1. Flisni aresyes!

         O Daut! Mos i ben turinjte me mut!

         1. R
          Riku

          O Daut mos ha mut ,se te zbut!Rama ishte ne maje te drejtimit boteror e ti vazhdon ritualin se nuk rri dot ma ngrene mutin e saliut! Rama eshte qytetar e per rrjedhoje nuk vjen as nga pylli e as nga fshati !Imagjino sikur drejtimin e vendit ta kishte marre Rama ne 1990!Minimalish ti nga kafshe do ishe kthtyer ne njeri e pas 32 vitesh ndoshta do kishe hyre ne radhet e qyteterimit e nuk do mbeteshe akoma me bisht siç je edhe sot!E bukura eshte se paske lexuar edhe gazetat kryesore ne Amerike,humor pylli apo je ne sherbim te ish shikut berishist e te ka caktuar korektimin e gazetave Amerikane .Ndaj me i matur tjeter here se jenon ne 2023 e diçka do te kishte ndryshuar ne sensin mendor .O Daut mos ha mut se te zbut!

          1. R
           Rekruti daut

           O Daut e mendje mut , Saliu te heq e Bardhi ta fut . Po ku ke mend ti qe te vleresosh keto proçese nderkombetare te nderlikuara per mendjen tate . Rama drejtoi Keshillin e Sigurimit te OKB-se , qe jam i bindur qe ti nuk e ke idene se kush eshte e çfar perfaqson ky institucion . Vazhdo degjo pordhet e Saliut ti , se mire e ke atje ku je me bagetite ne kullote .

          2. r
           robi

           Shume shpejt do shprehet dhe strategu i foltores krrici i faros me kollaro me 2 gishta lart gergufur mbi furgonin e policise me trupin perjashta duke bere garipin para shpellareve te Astirit.

           1. E
            E megjithate ai mbetet i inkriminuar

            Sigurisht ne nanintereson ky gakt, qe prova per Ramen nuk kish ne dosjen McGonigal! Sepse ne jemi mesuar te fshihemi pas gishtit. Provat qe inkriminojne Ramen jane sa nje mal por nese na intereson te mos i shohim, mbyllim syte e pranojme funderrinat qe na qeverisin

            1. S
             Suljoti

             Shko mer pedersat i felliqur jevg greqie e mos komento ktu se ky forum eshte per burra shqiptare e jo per kurva burre gre qire. Ju ka dale boja e sna rruhet Karjani me per ju mor evgjito aziatiko gre qira

            2. s
             selimi

             Po o lanet po Ai qe vodhi lopen ska faj. Kendo kengen komandant na mori malli tani

             1. P
              PRoShi

              OPozita jonë është një ordiner i rëndomtë, mashtrues , dhe kriminale më mëndësi. Do e vuajë më fund të fundit populli opozitar, sepse mashtruesit hë për hë ndjehen mirë e të pashqetësuar nga votuesit e tyre. Mazhorancës do i hanë minë.

              1. @
               @#@

               Jo çfarë amerikanësh?! Po e heq Janullatosi. i qiu shtetin e letrës me çuplinat idjote të Edi Ramës. Shërbimin sekret të Edvinit që ka hallin si i duket buzëkuqi para pasqyrës. Janullatosi 90 e ca vjeç punon. Ka vënë poshtë karit Sali Berishën dhe Ilir Metën që valëvisin flamurin e Vorio Epirit. Ka greqizuar gjithë jugun. Ka blerë gjithë televizionet publike ku bëhet badihava propagandë antishqiptare për copëtimin e Shqipërisë dhe pavarsinë e VorioEpirit. Shqiptarët duken minorancë dhe të pambrojtur në debatet televizive, ku të shqyejnë filogrekët dhe motërqirët alla Bushat. I ka imponuar qeverisë shqiptare censusin si è do greku dhe vetëm greku, paçka se në Greqinë gjenocidale bashkimeuropjanse popujt jo grekë janë zhytur në errësirë dhe terrorin e mesjetës. Shqiptarët nuk gjejnë të drejtë pronash të tyre as nga shteti as nga qeveria dhe kanë marrë rrugët e spastrimit etnik, ndërsa filogrekët kanë ndërtuar hotele mbi pronat e shqiptarëve, janë bërë pronarë të rivierës dhe i mbron ushtria greke dhe Janullatosi. Janullatosi punon, ndërsa Edi Rama e ka hallin të lëpijë pendët e megallomanisë, të zhgarravisë gjithë ditën letra që i ngjit nëpër zyrat e shtetit si ushtarët letrat që fshijnë menderen, mureve të haleve të reparteve. Të shesë dënglat nëpër tallava gjithollogjie, duke ndenjur 12 orë në televizor. Të heqë e vërë femra zyrave dhe institucioneve strategjikë, ku kërkohen kuadro super të kualifikuar. Të vrapojë si servil histerik pas humorit të padronëve dhe t'a hedhë pështymën ku duan ata. Edi Rama të vetmin hall që ka kur drejton Shqipërinë pa ushtri, pa industri, pa hekurudhë, pa bujqësi, pa flotë, pa arsim, pa dyer e dritare, është të ndërtojë imazhin e tij super megalloman, që kur të shpërthejë gjithë përmbajtjen e mutit që ka, do marrë në qafë përsëri Shqipërinë. Nga Sali motërqiri dhe zhdukja e Shqipërisë nga harta e botës në 1997, askush nuk mësoi asgjë! Prandaj vazhdon sot e kësaj dite të jetë si muti i qenit nëpër këmbë, si ushtar i MAVIt dhe si opozitar i asaj qeverie që e meriton. Nëse qeveria Rama do kishte pasur qoftë edhe minimumin e suksesit në historinë e tij qeverisëse, pavarsisht propagandës shurdhuese, nuk do kishte vend për Sali Berishën. Do ishte shfarosur dhe Shqipëria do ishte në një nivel tjetër zhvillimi historik. Por Edi Rama mendjelehtë, adoleshent dhe delirant, dështoi turpshëm. Berisha dhe Meta në gropën e halesë së motërqirëve të këtij kombi dhe Fitoi Janulla.

               1. b
                ben.

                Ja dhe keta ,lululeshet qe mundohen te mbrojne ramen me shume se delenxhinjte e vete. Lulushak 1. McGonigal pranoi fajesine qe do te thote te gjitha akuzat qe i ishin bere i pranoi. Pra pranoi qe ka bere pune te pista me ramen . 2. Nese shteti amerikan e ndjek apo jo penalisht ramen kjo eshte tjeter gje. Dhe kjo nuk eshte se ben ramen jofajtor. Perkundrazi shteti amerikan ku ta gjente qe udheheqesit e shteteve ti kishte me dosje per burg ne amerike si rama. Sepse cfardo lloj gjeje qe te kerkojne amerikanet rama eshte i detyruar ta japi , sepse ndryshe ata i tundin dosjen dhe e fusin ne burg. Shqiperia nga sot eshte peng. Nuk eshte thjesht shtet bananesh, eshte me keq eshte peng. Kjo deri sa ta shtrydhin mire, sepse me dosje te tille ne amerike fundi eshte i qarte. Po deri atehere shqiperia do kete mbaruar si shtet dhe si vend ,dhe me thene te drejten me kaq shume plehra qe frymojne ne kete vend cudi si vazhdon.

                1. H
                 Himarjoti Lab

                 Eh mer pederast evgjito grek qe ben diversjon ktu e na hiqesh si njohes i problemeve. Shko mer bythqir burre ruaj nusen e vajzen se po ta pallojne shqiptaret e po ta mbajne ne kar pa hesap. Ptu mer bythshpartallu qe do vetem te çpohesh nga prapa me papune dhe dhespotin kaken

                2. G
                 Grida Erla Sonila Eni sekreraret e familjes krim

                 Duhet td jesh Daut nga mendja te besosh cfare thote nongrata krimineli Berrisha. Eshte ne halle i shkreti talken njerzit tani e ka mare ne dore miushi Robert Papa i pa pune ne Amerike e mashtron per ta zhvatur

                 1. P
                  Per tere lepiresit e rames

                  Mc gognigal tha " po, kam hpaur hetim kundra partise opozitare (pd se). I thashë fbi tha te halte hetim pa patur fakte" Tani si mendoni ju? Qe ky ka hap hetim per qejf te vet? Apo i ka thene Rama? E mbani mend si mburrej Rama me dosjen ruse qe i ishte hapur pd se ne amerike? Prandaj te tere ju qe po nxitoni te mbroni Ramen e verteta eshte krejt ndryshe. Tani Amerikanet do ta perdorin ramen, do ta shtrydhin dhe ca kohe dhe do ta hedhin tutje. Rama e di shume mire qe amerikanet do ti thone ne nje moment " mr prime minister it is time to go" Prandaj mos u eksitoni kot Rama ka marre fund

                  1. A
                   Arvanitasi

                   Shporru or evgjit gre qire e mos bej diversjon ktu duke shkruar nga 2 e 3 here. Ik mor te qifsha grune e papune se nuk pijne uje me ahpifjete e trillimet e posav bythare greke qe mbajne era mut km larg

                  2. K
                   KOLONEL PESIONIST

                   OK,POLLI MALI NJË MIII..! -Ky është Sb korbi zi..non grata..për 33 vite i korruptuari madh,Dhunuesi Demokracisë,Tredhje të drejtësisë që në 92. -Sajesat e TIPIT BABALE do të vazhdojnë..sa të jet Sb mbi dhe..se në politikë ka marr fund 2021. -Kjo është PD e Saliut 91 e tërhequr zvarr prej tij për interesa personale,Familjare,HA-LE-ATËVE(MILITANTËVE) -Edi Rama KM deri 2033..mandej përsëri PS..!!

                   1. a
                    antipatrea

                    Ramën do ta... dhe pastaj do ta ... dhe pastaj do t'i ... dhe pastaj do ta ... amerikanët ... deri atëherë ti si pensionist që je do të ... kesh vuajtur tek selvitë ... ndoshta ... Ramës do t'i... bien vetë k..qet deri atëherë... dhe pastaj Luli do të ... rrijë më shumë km. ... se nuk ka ... që t'i bien ...

                   2. K
                    Koha

                    Rama spo iken per fat te keq, do vazhdoje ta demtoje kete shoqeri edhe per ca kohe. Te shpresojme qe do jete sa me e shkurter koha

                    1. N
                     Nandi

                     ngelen me gishtin ne bythe gjith qente e sallahones se Salih NON GRATES hahahahahaha

                     1. l
                      luli me pantallona te shkurta

                      te lumt o gazetar ke shkru shum bukur te lumte keshtu i don partia te pa aftet qe mundohen me mashtru popullin po jo te gjithe e marrin sic e ke shkruar ti nuk di a ke femij ajo po brezit qe po vjen cfare po i trashegojme gazetar si puna jote e kaq apo varferine ne skamje turpi botes historija do ju gjykoje nje dite e zoti eshte me i madh se ai qe te paguan ty kemi 10 vite qeveri te nje kryeministri dhe nuk di cfare ndryshimi ka ndodhur keto 10 vite se jane shume uroj qe te jesh brez i ri dhe te vuash shum gjate se ne brezi i kaluar e provuam xhaxhin e ja ku jemi sot te fundit ne europe per cdogje tkesh pak turp qe shkruan me pasion per te keqen e femijve e niperve tane turppppppppppppp

                      1. P
                       Perlat Spahiu

                       kukulla Grata edhiu I rames dhe dashuria per ameriqen o americani.

                       Lini një Përgjigje