Prit aty o qen, se erdha…

13 Nëntor 2022, 17:50Blog TEMA

Prit aty o qen, se erdha…

Nga Frrok Çupi

Të dy, mbrëmje pas mbrëmjeje, sa në Kodrën e Diellit aq edhe në Gjirin e Lalzit, më në fund e gjetën simbolikën e protestës së ‘ madhe’ të datës 12 Nëntor. E gjitha do të ishte si një zarf me politikë e me urrejtje, por që brenda do të kishte erotizëm, dashuri ‘te kodra e te mullari’, ‘hajde këtu se të erdha atje…’.

Të dy, Sali dhe Iliri, po vdesin nga shkulmet e zjarrmisë për maxhorancën, për Parlamentin, për kryetarin e qeverisë, për vetë Amerikën që e kanë ngatërruar me Moskën.

Fillimisht zgjodhën datën e protestës, një datë që të ishte simbolike, sidomos për të fshehur erotizmin. Data 12 u gjet nëpër analet e historisë së lashtë judaike- kristiane, ku vetë Perandori me dorën e tij caktoi 12 orë- gjysmën e 24 ku çifti do t’ i kushtohej njëri tjetrit. 

Sala dhe Liri vendosën për datën 12 Nëntor, sepse shifra 12 është e kudondodhur: Është numër i muajve të vitit, është numri i akrepave të sahatit në xhepat e burrave të Çepanit dhe Vicitolit; janë 12 tringëllimat e orës në murin e kullës…

Por shifra 12 është edhe numri i anëtarëve të një jurie tipike gjykate.

Kjo ishte ideja themelore për të gjetur numrin 12 të Jurisë. Me këtë rast Liri dhe Sali i dërguan mesazh Edi  Ramës  dhe zonjës Kim, se ‘dorëzohemi para jurisë, na shpëtoni, se ju dashurojmë’. Ky ishte mesazhi kryesor. 12 gjykatësit, 12 anëtarët e Jurisë dhe 12 apostujt-kjo ishte e tëra.

Pas datës 12 të protestës, këta zgjodhën edhe tre elementë të tjerë të erotikës:

2.Elementin e shtegut përtej mullarit ku Berisha i thërriti Ramës ‘ më prit aty se po na del hëna’.

3.Elementi melankolik i xhelozisë dhe i ndarjes përjetë.

Atëherë, si u zhvilluan në bulevard një nga një episodet e lirikës:

Kishin prurë ‘ dele’ dhe tipa të marrë nga të gjitha skërkat e Shqipërisë. Ata do ta dinin sikur po luftohej për ‘dylqinjën’  e tyre, por në fakt do të ishin ata ‘shamia e kuqe’ për të mbuluar dashurinë  Liri- Sali me Ramën. 

Budallenjtë, gjatë gjithë kohës e dinin sikur po gjëmonin retë nga lufta, por në fakt nga bulevardi dilnin avujt e Lirit e Salës për pathos. Tufa nuk ndalej drejt Kryeministrisë. Dy dashnorët afroheshin më shumë sipas këngës erotike:

“Ti m’kërkon, Unë t’ kërkoj/ Tufa pse s’po ndalet/ Zërin tënd kur dëgjoj/ Bora shkrin nga malet”

‘Më prit te shtegu, qen bir qeni”. Ky është një motiv i lashtë i erotikës në fshat; aty ku tradhtarja  ngrinte zërin më shumë, aty sinjali ishte dashuror. Më së shumti mesazhi ishte ‘qen bir qeni, prit te stani”. 

Saliu i bëri thirrje Edi Ramës dje duke i thënë “Prit aty se erdha… E kam marrë vendimin në Kodrën e Kuqe në mal”. Sa tha këto fjalë, tufa u ngreh në duartrokitje, dhe ky e ndjeu veten dashnor të fituar. I bëhet sikur Rama i përgjigjet po aq ëmbël:

‘Unë jam thëllënzë e dal në mal/ S’ke për t’më zënë sa të jesh gjallë”

Por Saliu e di vetën se sa gjahtar pasionesh është, dhe i thotë se ‘nuk ke shpëtim’.

‘Unë gjahtar i mirë jam/ E t’kërkoj mal më mal/ E të dal e zbres në fushë/ Tak e tuk të gjuaj me pushkë”

Episodi i fundit i xhelozisë, se ti ‘ke futur në gji atë tjetrin’:

Më në fund, në mes të bulevardit ra një telefon dhe Meta ia tregoi Berishës. I pa gjithë dynjaja. Të dy u pikëlluan dhe u harlisën si dashi. Me sa dukej Rama u kishte dërguar fjalë se ‘ kot e keni, unë e kam lidhjen me Bashën’. 

Megjithatë e fshehën mesazhin, e fshehën nga tufa që ulërinte. Të pikëlluar sa nuk ka, menduan ta mbyllin me një këngë dashurie pesimiste, sikur fundi i botës po vinte pas ndarjes së tyre. Liri i tha ‘boll tani me këngët e vjetra, e marrim një nga të rejat e Sonit’. Dhe nisën, ashtu nën zë:

“Në telefon mos kërko numrin e vjetër/ Se unë s’ jam më, aty është dikush tjetër/ Harroje emrin që s’ekziston më/ se kush ka vdekur- jo, s’është kthyer më”.

31 Komente

 1. P
  Partia e Lirise⁸

  Hahahahahaha i madhi Frok Cupi e ke qare boll per sot per dy dashnoret e venetikut.

  1. T
   Toni

   Mëso të shkruje e pastaj munëdsh me komentu

   1. V
    Vranakonti

    Je i madh zoti Frrok.

    1. t
     tori

     O toni,,ti e ke qare shqipen,,,po' lexoje ca' ke shkrujt o trangull serash

     1. A
      Askushi

      Trangull i pa pjek meso te shkruash injorant pa shkoll.

    2. T
     Tironci

     Frrok je gjigand gazetar klasi respekte,

     1. E
      Emigrant 1990.

      U shkruajt komedia e pare politike ne shqip e shekullit. Faleminderit profesor.

      1. t
       tata luigji

       Frrok Cupi respekte je ideal, vetem bjeru ketyre dy hijenave qe kerkojne vetem gjak. Mero Baze dhe ju mire i qendisni keto vargje, shyqyr qe nuk kane force se gjall do ju kishin ngrene

       1. T
        Tanguli

        Po mos po por si do bindesh shqiptaret qe mos te ikin o debil Frrociona shkruaj ca vargje per kete fundit se do te ngeli patatia e nxehte e huri n Bythe

        1. A
         Askushi

         Emri yt ta nguli edhe sala nuk ta shkuli a je mir me shendet se te nguli dhe nuk te reshqet , ky tanguli burr zotni ce kish kap me nje dhi , ngul e shkul e nuk e ngul vec me dhin e mer e shkul , a mavri me boj do kishin ber mir te ta kishin ven emrin origjinal ta ngulen e nuk ta shkulen .

        2. f
         fteri (demi kapët prej brirësh ,jo nga bishti)

         I nderuar FRROK GJIGATI ,DHE MERO BAZE !......Format e mashrimit ,të vjedhjes e vrasjes nga Sali Berisha i kan kushtuar shumë shtrejtë popullit tonë.Me ne fitojnë të gjithë !…..hapi firmat piramidale i siguroi shqiptarët se parat e tyre jan të sigurta 2 milard dollar u zhdukën ,në bankat shqiptare u bllokuan vetëm 250 milon dollar .Po të tjerat ku shkuan ?!…..Kush e beson se në krye të piramidës qëndronte Sudja ,një këpucare pa shkollë !…përveçse vetë gangësterit e agjentit stërvitur kriminelit Sali Brisha që vetë krijoi ose miratoi krijimine firmave “VEFA”.dhe GJallica ,lidhjet e tyre me qeverinë e karaduzit ishin dukshme . /Për të mbajtur pushtetin S.B gjakosi jo njëherë por disa herë popullin , dogji vendin ,vrau mbi 10 mij Shqiptar i vu zjarrin,dyqneve ,vodhi bankat e kursimit ,dogji komisarjatet ,hapi depot e ushtrisë krimi më egër që mund ti bëhet një populli .organizoi kondrabandën e armve dhe municioneve e karburanteve drejt maklit Zi dhe Milosheviçit ,shparalloi tërsisht ushtrinë ,ndau shqiprinë në dy gjysma VERI-JUG KRIMI MË I TMERRËSHËM QË NJË KRYEMINISTËR ARMIK MUND TI BËJË POPULLIT VET,PRA TENTATIVË PËR ASGJESIM DERI NË SHPËRBËRJE VENDIT, FALË NDËRKOMBËTARVE NE SHPËTUAN .Provokimet e PD-së drejtuar nga Sali Berisha ,vrasjet ,vjedhjet e pasurisë ,e çuan shqipërinë në prag katastrofe në 1997-98 ,spiralja e dhunës vazhdoi kur sulmoi me zjarr popullin në sheshë duke kositur degët e pishave mbi kokëm mbetën të vrarë katër veta ,po gërdeci që vrau 26 veta dhe nuk nihte baxhanakun..Në pushtet erdhën njëri pas tjetrit tre kryeministra .Fatos Nano ,.ilir Meta , Pandeli Majko ,Edi Rama në vend të ndëshkonin me burg ,kriminelin Sali për krimet që bëri shqiprisë në 97-98 ,Gërdecin ,21 janari ,formuan qeveri pajtimi e dashurie njëri me tjetrin aktualisht sot jan martuar Iliri Me Saliun ,dmth të gjithë jan një kazan ,llagëm ,një llum që ndihmojnë njëri tjetrin në dëm të popullit që kërkon të vendosim rendin demokratik ,me shpresën se shqipria do gjejë rrugën nga duhet të ecet..Mjaftë më me eksperimente sali Berisha e ka përdhos veten keq zi e më ZI ,Ilir Meta hajduti më i neveritshëm ,bqqqqqqq.Në këto kushte Perendimi Amerika po na shtrinë dorën ,ne me Sali Berishën dhe Ilir Metën po i mbyllin vetes çdo mundësi kur i bashkangjitemi një non grete dhe një hajduti ,30 vjet u vetshkatrruam ,jemi varfëruar deri në copën e bukës.

         1. N
          Nemesis

          B..qim je mor Frook malok!

          1. H
           Hajdari

           Sic duket ti nemesis paske filluar gojoren, por cancerit "Saliban" nuk do t'i shpetosh dot!

          2. L
           Lapsi

           Ik o plak matuf , se ke pjerrdh me kohe .

           1. H
            Hatixheja

            Lapsi, plak matuf eshte Perbindeshi i Vicidolit, Doktor sali Mortja qe shikon endrra para gjumit.

            1. H
             Halimja

             JO Llalla>

            2. D
             Dielli I Skraparit

             Je imadh Frrok. Ti e Rama ua tregon vendi ketyre kriminelave te kombit.Peeshendetje !

             1. M
              Mondi

              Ham ham o Frrok, ham ham o gazetari ZP, ham ham o shoku i frontit demokratik se ka antena ne cati.

              1. D
               Dakord

               Mondi ti ben ham ham prej 12 vjetesh dhe do vazhdosh te besh ham ham gam edhe 12 vjet te tjera. Plasni derra se jeni bere per tu tallur.

               1. A
                Anonim

                Ti qen bashkie qe lef mos ha me se te ben dem bydalla .

               2. E
                Eni

                O Rrok...sikur the do kete dhune....o hiene...o shushunje

                1. A
                 Ardian

                 ENUCI MECO TE SHKRUASH SE TE GJITH KOMENTET QE BENI JU KUNDRA SDNI TE SHKRUANI AS AKUMULONI GJE , VETEM VEREJTJE IDJOTESIRASH SI JINI DHE VET JU TE SALI DOBICIT TE VICIDOLIT KU U NGJIZ NGA NJE INCEST FAMILJAR DMTH SHPELLKAR TE GJITH KETA TE SALIUT.

                2. "
                 "BOHOTINA"

                 Mire Frok, si gjiy thmone.

                 1. P
                  Proshi

                  Bukur , shumë bukur! Urime Frrok.

                  1. Y
                   Y.H

                   Keta te dy i ngjajne dashnoreve te Avena Stenit. Per ata qe se dine Avena Steni ishte nje plake kurve qe shkonte me te gjithe.

                   1. H
                    Hait Selodhi

                    Bindi ti që ke ngel me iksi☆vath në vesh e s'po di me e zgidh a me u munu o Mono me e majt n'zgjedhë . Pangopia e Dylibëri mund të të napë zgjidhje . Mos i bëj të fala kurkujt e mos kopio . Pd : Kur të jesh ngopurëfryrë e në të vjen për të vjellë shko vill në kotecin e pulave të Rakllës ato veç me hongër dinë pyt robaqepsin me pas i panoram sheqëçpanë .

                    1. A
                     Anonim

                     O selodhi cfar ke shkruar a i vrare , kukumjacke shkruaj mir se dhe emrin e ke ha e dhit seloqidhi trapi.

                     1. Q
                      Qwet

                      Po ti re Qano si ti ka lodh shala shalët apo samar ajo mushka juaj . Puno e mbush kofinat se tokë ke boll .Kopjoe me kalk e plasi poçet të kuptosh në në 2 D

                    2. Z
                     Zina sallaksja budallaqe

                     O Eni budallaqe, nuk e tha Froku qe do kete dhune? E tha Saliu? Do djegim Tiranen tha? Sala dhe Likja kane bere çdrshen me Shqiperine dhe shqiptaret por tani ti hane mutin Tiranes dhe Shqiperise. Edhe po nuk ju doli tja hane edhe Rames.

                     1. K
                      Kulaku

                      Jo te gjithe ne kete miting ,do votojne Berishen.Kjo ska me te voglin dyshim. Por nje fryme e re politike duhet ne vend.Me njrez te rrinje ide te reja.Me te svancuar me europian me patriot a atdhetare,se gjithe parardhesit e tyre.Edhe kjo dihet ska me te voglin dyshim. Sigurisht qe Shqiperia nuk eshte ne buz te gremines,ase kerkohen njrez urgjen qe ta shpetojne,dhe e verteta se ajo ka nderuar shume dhe ne prores ,shifni Tiranen,nje nder kryeqytetet me te bukura ne Europ.Qe dhe kjo ska me te voglin dyshim,qe duhet besuar

                      Lini një Përgjigje

                      Blog Tema