Shpresa jonë 32 vjeçare

13 Nëntor 2022, 09:39Blog TEMA

Shpresa jonë 32 vjeçare

Nga Erl Kodra

Vendi ka nevojë për një opozitë të fortë, të qëndrueshme, të pastër dhe pa komplekse - por normale.

Mbi të gjitha, vendi ka nevojë për një opozitë pa konflikt interesi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ditën që do ta kemi këtë opozitë, Edi Rama do të rrëzohet nga pushteti. 

Kjo është një temë serioze që nuk mund të trajtohet me militantizëm. Gënjeshtrat nuk i hyjnë më në punë askujt, ato as nuk hahen as nuk pihen.

Është e paskrupullt që gjithë ditën të themi gënjeshtra, ndërkohë të presim rezultate prej rrenave tona. Kjo është e turpshme, e neveritshme, e pabesueshme. 

32 vite më parë Sali Berisha ishte shpresa e shqiptarëve. Po ashtu ishte edhe Ilir Meta. 

Tridhjet e dy vite më vonë ne vazhdojmë të gënjejmë veten se këto dy personazhe janë shpresa jonë, e ardhmja jonë. Mjerim më të madh nuk mund të përfytyrohet, i ngjashëm me mjerimin që shkaktojnë profetët e rremë tek ndjekësit e tyre duke u predikuar rimëshirimin. 

Vendi ka nevojë uluritëse për një parti opozitare pro- përëndimore, euroatlantike dhe pa profetë sovranistë. Sa më shpejt të kuptohet kjo domosdoshmëri, aq më mirë. Përndryshe do zvarritemi gjatë, shumë gjatë.

28 Komente

 1. V
  Vlora

  Ju nuk kuptoni, Edin e voton shumica e shqiptareve. Arsyeja eshte me i miri dhe pas tij veshtire se do jete ndonje me i mire. Mos harro, termeti, pandemia dhe kriza e luftes, kush kryeminister mund ti perballonte me mire se Ai.

  1. G
   Gjergji

   Une mendoj se keta te dy jane pjella te Ramiz Alise. Ramizi nuk eshte me, por mund te pyetet e bija, mbase edhe i shoqi, se ata jetojne dhe dine shume besoj.

   1. S
    Semi

    Ke pandemia ja fute kot...nuk ja Shqiptar pa te vdekur ne rrethin e ngushte nga pandemia....ti qofsh...une I lashe nja 20 mije euro se ste prekte kush...aty ne perendim te pergjigjej shteti per cdo gje e asnje I aferm imi qe jane me qindra nuk oesoi gje....

    1. A
     Artur

     Ti genjen! Nuk mund te harxhoje 20 mije euro as ne privat i cili per mungese oksigjeni dhe mosdije profesionale ne ate situate te turbullt referohej ne spitalin infektiv shteteror.

     1. R
      Roni

      Ik ore trap...infermier,mjek,oksigjen e spital o koqe...me tregon mua..po per te vdekurit ke ndonje gje? Po per nje plake me ishemi kto dite ku sa here flisnim me mjekun I jepnim 5000 leke te reja ne Reanimation se as te afrohej...se skishte infermiere...zoti ua befte

      1. P
       Poli

       Spital Amerikan eshte thjesht hotel mer raste te lehta..te gjitha shkojne ne qsut..te pakten te thone qe se marin.

     2. S
      Shaqo

      Ah halla, halla po te...ko.. do te thosha daje. Kur te kemi...do te rrezohet dhe rrezimin nuk e lidh kurkund me punen e dobet, por vetem te rrezohet. Me kete mentalitet kurre nuk ndodh rrezimi, po e votoi populli ju merrni NOC RROKUN.

      1. T
       Taulant

       Duket qekur vendi po shpopullohet. Gomonet drejt Anglise tregojn gjendjen e vertete . EDI nuk ka bere as 10% qe ben qeveria e Kosoves per popullin e saj. Eshte thjesht nje hajdut fatkeqesi per vendin.

       1. P
        Pickaxhiu

        O Taulant mos e kerko motren se e ke te une

       2. L
        L.Xh.

        Sali Berisha, është kokrra e mutit dhe hajdutit. Ilir Meta, është kokrra e mutit dhe hajdutit. Të dy bashkë,,janë një hale e madhe, ku jamë mbledhur, gjithë mizat dhe të dhjerët e,këtijë populli.

       3. k
        k

        Kufomat ekzistenciale nuk mund të sjellin hare dhe entuziazëm as në varreza,jo më një shoqërie civile që vien nga shtypja e aspiratave shekullore. I gëzofshi.

        1. n
         nje komunist nongrata e nje spiun

         vetem foto tregon gjithcka... 2 maskarenj,2 perbindesha,dy hajdute qe kane 32 vjet qe genjejne e mashtrojne e jane ber milionera ne vila ,femijte e tyre pushojne e studjojne ku ti doj bytha... familjet e 2 ketyre hajduteve qe shkatrruan e vodhen cdo gje shkojne neper klinikat me te shtrenjta te europes per operacione plastike ku harxhojne miliona,dhe keta 2 plehra flasin per varferine dhe duan pushtet.... shikoni pas ketyre ,kush i mer er pordheve te ketyre fshatareve hajdute,eshte dhjerokrati nesho qe hengri ne bllok dhe sot na jep leksione antikomunists.... tjetri eshte salianj babalja nje cop fshatari llapaqen.... mungon beniamini i saliut dhe i te persekutuarve andi bushati me te jatin qe internonte

         1. M
          Martin

          Piktorin diplomat Edi Rama, por qe eshte injorant komplet persa i perket Ekonomise, e rrezon nje Opozite e kulturuar dhe kurajoze, sic e ben Zonja Jorida Tabaku.

         2. M
          Murgu

          Ata duan përjetësin edhe fizike dhe harrojnë që edhe Krishti e Muhameti përjetësinë e kanë morale,megjithëse ishin të dërguarit e Zotit.

          1. D
           Dakord

           Ore autor po kush te tha ty se NE vazhdojme akoma te shpresojme te ata te dy????!!! Ke ofendon ti mo me kete "NE"??, po nuk jane "NE" more zoteri, jane ATA, jane rreth 10.000 njerez plus ca anal-iste te paguar. Çdo komb ka llumin e vet e ne në 2.8 milion kemi 10.000 llum, e ça pastaj??? NE, shumica derrmuese Nuk shpresojme te ata se kemi votuar Ramen 3 here. Shpresoj te jesh nje nga NE.

           1. O
            Olti Hipopotam Curri

            Ik re pirdhu mos ka qene shpresa jote se imja asnjeher se dukeshin qe ne pamje se cfar ishin.

            1. S
             Spak

             Ata, te dy e kane gënjeshtrën ne bark dhe nuk shpetojne dot! Mund te gënjesh se, nuk i manipulon votat, si Saliu ne 2009 apo ne voten e hedhur ne kutine e gabuar te Bamkes se madh, garen me Sokol Olldashin, por nuk mund genjesh per protesten me te "madhe" ne bulevard! Mjere keta ku kane arritur, por edhe disa çapaçulë qe i ndjekin pas! Legenë me uje ...!

             1. E
              Eni

              Fatkeqsisht...ndaj ikin njerezit se nuk ka shprese...kta qe jane do mbreterojne derisa te hane veten.

              1. C
               Cirku DyMajmuneve Opozicare mbaroj !

               Me ne fund pame dje Cirkun e rruges dhene nga DyMajmunet e Opozites . Niveli ishte sigurishte qesharak , xhestikulacioni i Dyshes Majmune _ Halucinante Komik , cirrjet e goja e shqyme ,me dhembet jashte para Bananes se Madhe te KM impresuinuese per gjithe Majmunet qe i rrethonin , e natyrishte edhe per Tutoret qe i monitojne ne distance Dy Kermat e Politikes Shqiptare , te cileve s'i bo aspak pershtypje e jane te gatshem para Tutorit te bejne cdo rol e te hane cdo lloj Muti para Opinionit edhe pse shume shikues , u larguan me nji shije aspak te kendeshme nga Estrada e Dy Majmuneve shpellaro - fshatare ,qe Bota po i perdor si lodra - manikine

               1. R
                Remi München

                Keta dy hajnat dhe Shpijunat e Rusisë po shohin endërr me sy hapur! Edi Ramen e votojn mbi 1 Milion Shqiptarë e keta legen mundohen me protesta me rrëmuj ta marrin pushtetin! Nga të gjithë kryeministrat që i ka pasur Shqipria Edi Rama është ma i miri!

                1. N
                 Noci

                 Eshte e vertete qe Rama eshte nje nder personalitetet me fuqishme qe i kalon kufijtë e vendit tone por eshte e domosdoshme qe na duhet nje opozitë jo si kjo qe mbahet peng nga dy figura te dalura boje e sidomos te anatemuar nga krejt perendimi

                 1. T
                  Taulant

                  E sakte prandaj edhe Shqiptaret po marrin malet me fal La Manshin me gomone.

                  1. T
                   Turi

                   Ikin sepse ne vitet e sistemit Berishian shumica e kushurinjve emigruan. Tani kerkojne farefisin dhe nuse aty ku jane

                 2. H
                  Himarioti

                  Shqipëria sot, nuk ka opozitë politike. Kryeministri ka përballë dy shpellarë, kryekriminelë të kombit , Sali Shpellar Berishën dhe Ilir Spiun Meta të cilët, për interesat e tyre personale, janë gati të vrasin cilindo dhe, sa më shumë.

                  1. B
                   Bardha

                   Ndigjoni se Taulantit i ka ikur motra ne male

                   1. E
                    Emiljano

                    Sa te jene kta te dy perballe Rama ka me nejt ne pushtet sa te jete gjalle. Dhe sa te jete Rama ne pushtet ktyre te dyve si hyn asnje gjemb ne kembe,eshte e thjeshte

                    1. J
                     Jim-Toronto

                     Shqiperise u duhet nje referendum te abrogohet ndryshimi kushtetues i 2008 qe beri Sali krimineli bashke me Ed shalegjatin dhe kaq. Vetem keshtu do lind opozita ndryshe nuk do kete as opozite as SPAK.

                     1. E
                      Emigranti

                      Kush shpreson te keto mumje te se kaluares ti vije lumturia Shqiperise , vecse lutet qe ti zgjaten vuajtjet edhe me shume ketij populli te shume vuajtur pikerisht prej ketye mumjeve qe cfare si kane punuar ketij vendi Kujtoni vetem akuzat qe i kane bere njeri tjetrit per vjedhje te thesarit dhe pasurise publike vrasje te drejtuara nga te dy deri tradheti kombetare dhe hajde besoi prap

                      Lini një Përgjigje

                      Blog Tema