Rama përfaqësoi shqiptarët e punës, në Britaninë e Madhe!

24 Mars 2023, 10:07Blog TEMA

Rama përfaqësoi shqiptarët e punës, në Britaninë e

Nga Rudina Xhunga

Ngjarja më e rëndësishme sot është vizita në Britaninë e Madhe e kryeministrit Rama, i cili do të vërë disa pika mbi i. Media kryesore vendase, si BBC, The Guardian, kanë shkruar për takimet e tij dhe e kanë intervistuar. Kryeministri shqiptar ka shkuar me të gjitha bateritë për të treguar se nuk është kryeministri i një vendi që po kërkon punë në shtëpi bari. Sepse thotë ashtu siç ju nuk jeni vetëm vendi i James Bond-ve, edhe unë nuk jam vetëm vendi i njerëzve të gomoneve dhe serave të barit, që po ju prishin qetësinë.

Ky është një lajm i mirë, herë pas here kemi nevojë që dikush ta thotë këtë me zë të lartë. E vërteta është që shqiptarët atje, mundohen ta bëjnë, por zëri tyre, i njerëzve që punojnë nuk dëgjohet, sepse është zëri i njerëzve të zakonshëm, është zëri i lajmit të mirë. Dhe lajmi i mirë nuk bërtet, gjithmonë bërtet lajmi i keq.

Dhe sapo lajmi i keq bërtet atëherë shfrytëzohet nga qeveritë për t’i lënë fajin njëra-tjetrës.
Ka shqiptarë që shkojnë me gomone, pikërisht për t’u bërë roje të shtëpive të barit. Disa përfundojnë të vrarë, të tjerë përfundojnë të vjedhur, të zhgënjyer, të tjerë akoma të hedhur, të deportuar, të zhgënjyer.

Disa ia dalin, i bëjnë paratë për makinën e paradës në qytetin e fëmijërisë. Është kohë tjetër. Nuk mund t’u thuash njerëzve, ëndrra jote ma shpif, jeto ëndrrën time! Por për një gjë mund të imponohesh, duke i thënë kujt na sheh si kriminelë për dy lekë; Jo, nuk jemi të tillë. Shqipëria nuk përfaqësohet nga krimi. Ne përfaqësohemi nga shumë shqiptarë të mirë që kanë emigruar në mënyrë të ligjshme, që punojnë, që janë të jashtëzakonshëm. Janë shumë, por nuk kanë zë. Sot, zëri i tyre, ishte zëri i kryeministrit shqiptar.

Rama ishte sot kryeministri i njerëzve të lirë të lëvizin, emigrojnë, të studiojnë, punojnë, kthehen, ikin e vijnë. Nuk është e vërtetë që jemi si në shumicën e shkrimeve të Daily Mail. E keqja është që shkrimeve të tyre ne i japim zë, i përkthejmë, i botojmë dhe nisim e besojmë dhe vetë se jemi komb krimi. Unë jam e sigurt që shumë prej jush që punoni në Britaninë e Madhe ndjeheni mirë, kur dikush flet në emrin tuaj sot.

Mbase ky kryeministër, nuk ia doli t’ju mbante, mbase as tentoi, por sot ai foli në emrin tuaj dhe ka ca ditë si kjo që ke nevojë të vijnë. Sepse nuk je vetëm, i ikur, i përbuzur. Pas teje është Shqipëria, gjuha dhe gjaku i një kombi të vjetër njerëzish që ia kanë dalë gjithmonë. Luftarakë dhe zemërbardhë! Po, po, për shqiptaret po flas!(Dritare TV)

46 Komente

 1. a
  asd

  "Hajde baba te tregoj arat". Rama thjeshte po abuzon me durimin e britanikeve. Ata e durojne prej shqiperise dhe shqiptareve. Te ishte per Ramen, e kishin refuzuar ne kufi.

  1. B
   BBC të mohon

   O Rusinë, a mund T'ju pyes për diçka moj çupë:,:,: Si Dreqin ka mundësi që vizitën e Kryeministrit Shqiptar në Britani nuk e paraqet Kanali shtetëror Britanik i Lajmeve, BBC??? BBC, nuk ka asnjë rresht të vetëm për vizitën e Ramës në UK dhe takimin me PM Sunak!!! Asnjë rresht të vetëm. Tek BBC, ka vetëm një koment për intervistën e Romës tek radio BBC 4, ku komentohen broçkullat patriotike të tij.... Sa për Përfaqësimin e Punëtorëve shqiptar në UK, mos u lodh kot moj nuse......Ata që punojnë me rregulla në UK nuk ja ndjen fare . Ata, me mundime, e kan gjetur vet rrugën e tyre. Ajo çka mundet të bëj KM Shqiptar është tu garantoj atyre të drejtën e votimit në zgjedhjet shqiptare, që andej. Është një e drejtë kushtetuese, që KM yt, ka detyrimin Kushtetues tja u garantoj. Por ai, dhe të tjerët para tij, nuk kan dashur dhe nuk Duan tja u garantojnë........se e dinë që emigrantët nuk votojnë asnjë nga këllirat e estabilishmentit të degraduar politik shqiptar

   1. L
    Labi

    Po BBC bëri një intervistë me Ramën, o helmaxhi? Si, nuk botoi intervistën e vet? Po përse keni aq shumë urrejtje për shqiptarin që nuk është si Saliu, o bagëti të tufës non grata?

    1. B
     BBC të mohon

     Bagëti e Satëme!! BBC nuk ka dhënë as edhe një njoftim të thjesht për takimin e KM me PM Snak. Sali Bastardin dhe shokët e tij, Ti kam lënë ty o Malukat Militant qesharak. Intervista ishte në Radio BB 4, para takimit Zyrtar me Sinan. A e bën dot dallimin o shoku Militant apo "Çi q* tëmëm", thuaj edhe ti një llaf.

     1. D
      Dibrani

      Po e leme sic shkruan ti qe nuk dha asnje gje per viziten. Por ti valle nuk ta mbushi syrin Guliveri qe u takua me liliputin apo mijushin. Gjithe ato foreporteter.

      1. D
       Dakord

       Ore ti "BBC te mohon" o langaraq injorant i saliut a di te perdoresh google ti apo çne??

       1. G
        Gim

        Fuck you BBC!

        1. …..

         O katnar tropoje „BBC te mohon“ plasi syte https://www.bbc.com/news/av/uk-politics-65058179

       2. T
        Toni

        Foli dhe kazani. Po kjo çfarë eshte: https://www.bbc.com/news/av/world-europe-63496336

        1. M
         Maksim

         Do ketë vajtur në Pakistan! Gënjen! Se atje e ka shpinë Sunak! Niuk e fusin te vëndi i piratëve, se është i shkurtër! S'plotëson gjatësinë!!!????????????

        2. V
         Vranakonti

         Bravo, shkrim brilant. Meriton noten maksimale.

         1. k
          k

          Një gje Nuk e kam kuptuar . Ata që merren me shpia bari, me drogë, trafiqe të ndryshme, krime dhe gjithshka negative , nga kush përfaqsohen ? Nga Serbia , Bulgaria apo greqia ?

          1. I
           Ilir

           Meqe te shqeteson perfaqesimi i tyre... Ata i perfaqeson LIGJI, BURGU... PRANGAT. Njerezit e ndershem te Shqiperise NUK KANE LIDHJE me jashtqitjet, AS dhe i perfaqesojne. Shkofshin ne te s'emes, sepse vetem probleme na sjellin!

           1. s
            shqip

            k-ne pergjithese nuk merrem me "k"-te, por po e bej nje perjashtim kete here. Kriminelet nuk kane as fe, as atdhe dhe as komb. Per ata, te treja keto gjera te shenjta per njerezit e zakonshem, perfaqesohen prej parase qe e perfitojne duke bere krime. Si te tille, ata nuk mundet te perfaqesohen prej qeverive, pasi qeverite perfaqesojne shumicen, pra njerezit normale qe e fitojne pasurin me djerse. Besoj se kaq gje, edhe nje "k" si puna jote duhet me qene ne gjendje me e marre vesh.

          2. R
           Rilindja e Lenka Cukove

           Pas Lenka Cukove ministre ne qeveri, ja dhe Lenka e Rames ne media!

           1. L
            Lala i Lushnjes

            Or tëj që na pjerdh koqet. Lenkës t'ia rruash se rronë e mbretëron akoma.

            1. p
             per ty or Tra-la-laja i lalerise

             Te pjerdhsha ne vesh or Lal budall qe paske mbet akoma poshte mollaqeve te Loqe-Lenkes.

             1. …..

              Ti hash m… laberise o cope muti https://www.bbc.com/news/av/uk-politics-65058179

              1. o
               oj neperka pika-pika

               Haja ti mune Laberise se Lalerise ja ha Lalai lushnjar...or Gamor!

           2. D
            Drini

            Ja ke futur kot Rudina

            1. Q
             Qytetari

             Fundi i botes. Na u ngriten nga varri Lajet e Zerit te Popullit. Po pse moj gazetaret jane per te nere furce apo per te pare detajet se ku fshihet djalli? Per furce ka ato te partise dhe kryeministrise Rama.

             1. N
              Noci

              Ishte kembengulja e Rames qe beri te ndryshoje mendje vende si Holanda,Danimarka,Franca ,vende shume te pasura.Ne Angli ai shkoi per t'u thene se atje ka nje shumice shqiptaresh te integruar mire dhe barin e shtepite e barit i gjeten aty.Do zbuten edhe ata se ne historinë shqiptare kane hyre shume angleze qe me pas e kane dashur Shqiperine.

              1. R
               Reply to idiotet e ripjelljes

               Rama i ka vene ne rresht per nje ambasadoret e huaj ne shqiperi. Kam asistuar ne nje nga takimet e para ku ky i gjati juaj i ka bere per 5 leke ambasadoret sikur te ishin vartes te tij. Njerez jane edhe ata qe vijne ketu. Nuk duan telashe dhe ca menpak mdonje note verbale. Keshtuqe hani bar se ai ju ka ngelur, ah, lepini e bythen e kryetarit tuaj

               1. q
                qefliu

                Kurse zotrote i lepin koqet e fishkura Salihit te nevojtores.

              2. A
               AI

               Pra ne ikem pres keqqeverisjes se ketij..e ky vjen na perfaqson...o zot Rudina

               1. T
                Tatata

                Kjo çështje ndahet me kush bën më shumë pare total - ata që punojnë brenda ligjit apo ata jashtë liigjit. Pastaj del se çfarë peshe ka Marko nga Tropoja apo muratori nga Bathorja.

                1. p
                 pinokio

                 z.Rudina! Në komleksitetin e figurës së njeriut,një kompnent i rëndësishëm është patriotizmi.Juve s’ju mungon.Faleminderit zonjë e nderuar.

                 1. S
                  Shqip

                  Imazhi eshte nje gje, substanca eshte nje gje tjeter. Problemi nuk eshte se shqiptaret jane ne mase kriminele, problemi eshte se kriminelet ne Shqiperi kane pushtet politik.

                  1. K
                   Koqevari më njê koqe

                   Hahaha sa koqe ka pjerdhë Lenka vetem ajo e di hahaha…le të vazhdojë të rrojë se na nxori në dritë kur pjerdhte koqe

                   1. a
                    anila

                    Ti je nje debile shpirtkeqe sic te njoin te gjithe koleget, por ke bere ca zgjedhje interesash dhe ke arritur aq sa ke arritur!!!!! Ti nderhyn tek biseda e te ftuarit me shprehj e te qeshura si nje idiote, qe na ben te mos durojme te shohim edhe cfare thone te ftuarit!! thjeshte mjaft i thure lavde qeverise e Rames ti e burri yt se nuk kane nevoje per ju!!!!

                    1. P
                     Pickaxhiu

                     O Anila kurva e ngateron me te qifte Fevziun

                    2. a
                     anila

                     Ti je nje debile shpirtkeqe sic te njoin te gjithe koleget, por ke bere ca zgjedhje interesash dhe ke arritur aq sa ke arritur!!!!! Ti nderhyn tek biseda e te ftuarit me shprehj e te qeshura si nje idiote, qe na ben te mos durojme te shohim edhe cfare thone te ftuarit!! thjeshte mjaft i thure lavde qeverise e Rames ti e burri yt se nuk kane nevoje per ju!!!!

                     1. B
                      Boston

                      Thank you Rudina!

                      1. I
                       Ina

                       Anila je ti debile qe nxjerr helm nga goja , nuk di te ndash te mire nga e keqja , ju dhembin syte nga ndryshimet ne vendin tone , se ishte halee me pare ne kohen Saliut ,dhe gjerat nuk behen me suste , Rudina po thot nje te vertete dhe falenderoj per pune te mire qe bene ..

                       1. s
                        sapa

                        Sa mire qe na e tregoj se nuk e dinim se per cfare kishte shkuar!Po kush i beri shqiptaret te marrin arratine moj bythelepirese e pushtetit?Ska gje me te keqe kur Media eshte e politizuar!

                        1. "
                         "BBC të mbron"

                         Bravo Rudina! "BBC të bron" je zëdhënësi më i mrekullueshëm i salihut dhe i salhanit me shokë, faqezinj të kombit dhe suportues të çunave të barit. Vetëm kaq mjafton, më tej humbje kohe me foltore...

                         1. f
                          foshnja

                          Kjo gazeta re dhe bashkeshorti i saj jane dy nga njerezit me medioker te gazetarise. Mjere ne se ke mbajme per emblema ne profesione te ndryshme ne Shqiperi.

                          1. G
                           Gim

                           ...ju te gjithe qe komentoni per te keq Ramen....beni brisqet "gati"

                           1. E
                            Eva

                            Bravo per kete shkrim

                            1. A
                             Alfred

                             Kishte kohe qe nuk kishim "shijuar" kesi lepirje! Si ne hartimet e shkolles dikur, kur i thureshin lavde Xhaxhit!!!

                             1. A
                              Alfred

                              Kesaj fyryfycke ia pat mbyllur gojen nusja e djalit te Enverit, live dhe perballe ne studio. Kur I tha se edhe ti I ke sherbyer oborrit e kjo shushka u mek, I iku gjuha....

                              1. I
                               Ilir

                               Nusja e djalit te Enverit... ajo e fotos me saliun ne varke, apo te oxhaku i shtepise se saliut... Enverit desha te them!

                              2. C
                               Cirku ne Fshat

                               Rama eshte thirrur te firmosi kthimin e shqiptareve nga Anglia dhe te mos ket kundershtime.

                               1. Me vjen keq qe nje vizite e ketij niveli nuk eshte folur dhe komentuar fare ne mediat britanike, fare . Kjo tregon sa pak respekt ka Britania per qeverine shqiptare , dhe sa pak interes kan ata per politiken shqiptare. Rama u thirr Pa deshiren e tij Si paterice politike per Sunakun, firmosi cdo gje qe i vune perpara dhe iku Pa lene gjurme. Kjo eshte e verteta.

                                1. r
                                 rovena

                                 te eshte trashur fecka Rudine, nga furcet qe i ben parise

                                 1. Z
                                  Zot na fal cfare ke krijuar !

                                  Llumi ( Zagaret ) e Saliut ne sulm si gjjithmone.

                                  Lini një Përgjigje