​Britania e Madhe tërhiqet nga plani i diskutueshëm për të ulur normën më të lartë të taksave

3 Tetor 2022, 13:35Bota TEMA

​Britania e Madhe tërhiqet nga plani i diskutueshëm për të

Qeveria britanike ka njoftuar se do të anulojë planet për të hequr normën më të lartë të tatimit mbi të ardhurat, pas një reagimi të madh ndaj “planit të saj të rritjes” të propozuar dhe një javë trazirash ekonomike.

Në një deklaratë të postuar në internet të hënën, ministri i financave Kwasi Kwarteng tha se gjatë planit “ishte bërë një shpërqendrim”.

“Ne e kuptojmë dhe e kemi dëgjuar,” tha ai, raporton CNN. Njoftimi shënon një ulje të madhe për kryeministren e re Liz Truss, qeveria e së cilës është tronditur nga reagimi ndaj shkurtimeve të propozuara gjithëpërfshirëse të taksave, të cilat përfshinin uljen e normës së lartë të tatimit mbi të ardhurat në 40% nga 45%.

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar ende nuk është rikuperuar nga pandemia. Tani është përsëri në litarë.

Shkurtimet e propozuara prej 45 miliardë paund do të ishin më të mëdhatë në 50 vjet. Por ata e dërguan paundin të bjerë në nivelet më të ulëta historike kundrejt dollarit amerikan dhe ndezën kaos në tregun e borxhit të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, sepse do të kërkojnë një rritje të madhe të huamarrjes së qeverisë. Normat e hipotekave u rritën dhe disa fonde pensionesh u përpoqën të mbeten paguese.

Një shkallë e rendit u rivendos vetëm nga një ndërhyrje emergjente të mërkurën e kaluar nga Banka e Anglisë, e cila tha se do të blinte obligacione të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar me vlerë 65 miliardë paund.

Lini një Përgjigje