Cameron - Lavrov: Putin dhe regjimi rus janë përgjegjës për vdekjen e Navalny

22 Shkurt 2024, 15:33Bota TEMA
Cameron - Lavrov: Putin dhe regjimi rus janë përgjegjës për

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron, iu drejtua homologut të tij rus duke akuzuar Moskën për vrasjen e Alexei Navalny, por Sergei Lavrov shmangu shikimin,  duke u fokusuar në celular.

Cameron përfitoi nga një takim i ministrave të jashtëm të G20 në Rio de Zhaneiro, përgatitor për samitin e nëntorit, për të sulmuar kreun e diplomacisë ruse për vdekjen e Navalny, kritikut më të vendosur të Vladimir Putin, të premten e kaluar në koloninë famëkeqe penale “Policos Lykos”. në veri të rrethit arktik.

“Rusia duhet të paguajë për agresionin e saj”, tha Cameron.

“Nuk ka çështje më serioze për botën. Dhe e gjithë bota duhet të mbështesë Ukrainën dhe të denoncojë paligjshmërinë e kryer nga Putini dhe bashkëpunëtorët e tij.

Duke folur më vonë për BBC, Cameron tha se homologët e tij francezë, gjermanë dhe kanadezë i ishin referuar gjithashtu Navalny në fjalimet e tyre dhe theksuan se ata e konsideronin Putinin dhe shtetin rus përgjegjës për vdekjen e tij.

Takimi u mbajt me dyer të mbyllura dhe secilit ministër të jashtëm iu dha pesë minuta për të folur.

Sipas asaj që ministri i Jashtëm norvegjez Espen Barth Ide u tha gazetarëve, Lavrov reagoi “me qetësi” ndaj të fjalëve të Cameron duke paraqitur “një sërë faktesh alternative” për luftën në Ukrainë.

Ditën e djeshme, Britania vendosi sanksione ndaj drejtorit dhe pesë zëvendësdrejtorëve të kolonisë penale ku vdiq Navalny, duke “ngrirë” asetet e tyre në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke i ndaluar hyrjen në vend.

Lini një Përgjigje