Mark Rutte në krye të NATO-s? Kreyministri holandez mbështetet nga Britania e Madhe

22 Shkurt 2024, 14:06Bota TEMA
Mark Rutte në krye të NATO-s? Kreyministri holandez mbështetet

Mbretëria e Bashkuar po mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s.

Jens Stoltenberg, i cili ka qenë sekretar i përgjithshëm i aleancës që nga viti 2014, pritet të japë dorëheqjen këtë vit pasi i është zgjatur vazhdimisht koha e tij në krye.

Të gjithë aleatët duhet të bien dakord për pasardhësin e tij në atë që zakonisht është një proces me dyer të mbyllura, duke e bërë të rëndësishme që MB ka zgjedhur publikisht të mbështesë një kandidat të mundshëm.

Sipas Sky News, një burim i zyrës së jashtme tha se Mbretëria e Bashkuar beson se zoti Rutte, një politikan veteran, do të ishte personi ideal për të udhëhequr aleancën në një kohë kur NATO po punon shumë për të forcuar mbrojtjen e saj për të penguar agresionin rus.

“Mbretëria e Bashkuar mbështet fuqishëm kryeministrin holandez Mark Rutte për të pasuar Jens Stoltenberg si Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s”, tha një zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar.

“Rutte është i respektuar në të gjithë aleancën, ka kredenciale serioze të mbrojtjes dhe sigurisë dhe do të sigurojë që aleanca të mbetet e fortë dhe e gatshme për t’u mbrojtur dhe penguar.”

5 Komente

 1. B
  Bablok?

  Po me Skenderbeun e shurruthulles ça u bo?

  1. V
   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

   Po sikur ishin planet per Idiotin e Lindes?

   1. S
    Salkari

    Pederast , mos shiko shume perpjete nga ballkoni se te meren mend dhe flet percart .......ska kohe" idjoti i Lindes" te meret me NATO-n....meret me mamane tende , e do te sajen komplet te gjatin dhe nuk e ndan me asgje ....

   2. E
    Erm

    Jo ate mos e bej….ai vend i takon vetem Sulltanit te madherishem Rames se II-te

    1. T
     Te fala o djemte e nongrates

     Eh more djema, jane te veshtira per ju keto pune, ma vone do ta kuptoni, kur tu jape leje nongrata te kuptoni, kuptohet.

     Lini një Përgjigje