Denoncimi: Gazetarja ruse e afërt me Kremlinin, përdhunohet në grup nga nipi i Kadyrov dhe ushtarët çeçenë

31 Janar 2023, 10:18Bota TEMA

Denoncimi: Gazetarja ruse e afërt me Kremlinin, përdhunohet në

Një skandal i madh ka plasur në Rusi, pas lajmeve se një gazetare ruse e afërt me Kremlinin, që bën propagandë kundër Ukrainës, është përdhunuar nga nipi i liderit çeçen, Kadyrov dhe njerëzit e tij.

Përdhunimi i përhapur i grave ukrainase nga ushtarët rusë jo vetëm që tolerohet, por ndonjëherë edhe inkurajohet. 

Por të sulmosh një grua ruse që ka të ngjarë të ketë lidhje dhe miq në vende të larta në median dhe qeverinë ruse është një gjë krejt tjetër, shkruan Dailykos, një një grup blogu dhe forum interneti.

"Dikush duhet të paguajë për këtë përdhunim të një reportereje të propagandës televizive dhe rrahjen e kameramanit të saj që ndodheshin në Melitopol për të bërë një histori për “përparimin” e luftës. Fajtorët janë banditët çeçenë të njohur si kadirovitët", shkruan kjo faqe.

“Skandal i madh në Rusi. Prezantuesja televizive Olga Zenkova nga NTV u dërgua në Melitopolin e pushtuar për të regjistruar një pjesë propagandistike.

Ndërsa vizitonte një restorant, nipi i Kadyrov, Hasan Ibrahimov dhe burra nga njësia e tij iu afruan asaj, e rrahën kameramanin e saj dhe më pas e përdhunuan”, shkruan një profil në Twitter.

“Hasan Ibragimov, nipi i Ramzan Kadyrov, i cili dyshohet se organizoi përdhunimin në grup të një reportereje televizive ruse në një restorant në Melitopolin e pushtuar, ka një histori sjelljeje të keqe.

Ai u arrestua në Krime në dhjetor pasi ai dhe shokët e tij kadirovë rrahën një djalë në një restorant”, shkruan një tjetër adresë.

“Çfarë mund të them? Epo, qëndron në familje! Në Melitopolin e pushtuar përkohësisht, ‘kadyrovitët’ përdhunuan një propaganduese rus të NTV dhe rrahën një kameraman.

Ky ‘incident fatkeq’ përmendet në deklaratën e drejtuesve të NTV drejtuar ‘Komitetit Hetimor të Federatës Ruse’.

Në letër saktësohet se Olga Zenkova dhe kameramani Artem Yepifanov ndodheshin në qytet për një detyrë editoriale. 

Më 17 janar ata po darkonin në restorantin “Vorontsovsky”, kur u sulmuan nga pushtuesit të cilët u prezantuan si ‘luftëtarët e batalionit Akhmat’. 

Sigurisht, kjo temë nuk do të zbulohet në asnjë nga kanalet televizive propagandistike”, thuhet në një tjetër “Twitter”.

 

23 Komente

 1. E
  Enio

  I paska bo picken shpelle ky ceceni

  1. R
   Realisti

   Tani kjo gazetarja mund të jetë më bindëse për teleshikuesit kur tu flasë për përdhunimet që ushtarët rus bëjnë në Ukrainë. Profesionalisht kjo duhet ta quajë fat një eksperiencë të tillë. Personalisht duhet ta quajë dhimbje e pashërueshme pasi vetë glorifikonte pushtimin rus por dhe mbyllte sytë ndaj rasteve të njëjta të grave të përdhunuar në Ukrainë.

  2. A
   Andreas

   "shkruan një profil në Twitter"!!! qenka llaf nga brenda!

   1. i
    illyrian

    Nuk thonë kot çfarë mbjellësh do korrësh ... më vjen keq që kjo e ka provuar vet por edhe kjo vet këtë ka mbjellur atë që mori...

    1. S
     Shkodrani

     Te lutem, ajo thjeshte ka kryer detyren e saj patriotike. Ne fund te fundit ushtaret ruse ankohen se nuk sterviten sa duhet perpara hedhjes ne front. Ata u sterviten per detyren e tyre kryesore perdhunime dhe rrahje te njerezve te paarmatosur. Sikur te kishte edhe ndonje femi me vete nuk do te bente keq, se do te praktikoheshin edhe me vrasjen e femijve. Megjithese mund te them se per vrasjen e femijve ruset duket se e kan talent dhe nuk kan nevoje te praktikohen shume.

     1. a
      anti censura

      Malok shkodret qenke bajg lope hollandeze.

      1. S
       Shkodrani

       Nqs me quan malok, ose malesor me nderon. Problemi qendron te bajga hollandeze. Lopet hollandeze nuk mund te rriten neper shkrepa ato kerkojne fushe dhe fushat me te pershtatshme jane ato te nen Shkodres dhe sikur te isha bajge e atij lloji duhet te jem fushor ose fshatare dhe kjo bjen ne kundershtim me perkufizimin tend. Me fjale te tjera, mso me sha ma mire se as ate nuk din me e ba. Po ty c'te lindi te me shash? Mos ndoshta thash ndonje gje qe s'te pelqeu?

    2. P
     Pukjani

     Kto cecenet do beheshin kukulla te zbutura po te binin ne duart e ushtareve amerikane, dihet qe Rusia eshte e tmerruar nga frika e perballjes me Shtetet e Bashkuara, e provuan ne 1999 kur Clinton ja futi para e mbrapa ketyre dhe kinezve e nuk patent guxim as te benin nje deklarate, popull homo dhe frikacak

     1. Çeçene ndyresira hesapi, kafshe te ndyra! E shkreta vajze….

      1. B
       Bjondi i ish staneve te Rusise(Uzbekistan,Tajikist

       Sa e perhapur eshte kjo krehja dhe stilimi I mjekres si e ketij cecenit ne Shqiperi????

       1. C
        Cudia

        Kemi edhe gazetarë biles që duan të dallojnë me mjekra të tilla.

       2. S
        Sali Ramut Berisha

        Po kur edhe Putini perdhunon, kta haxhiqamilet muslimane çeçene sehir do bojne?

        1. s
         spjiçka, pazhallusta

         sja gje, piçkovskaja ruse “took one for the team”……..

         1. P
          Pickaxhiu

          I lumte kari...te varet ne litar nipi i Krye cecenit

          1. Z
           Zenuni

           Nje koqkuptim i vogel. Çunit ia vini emrin Z-eqir.

           1. D
            DD

            Llogari kriminelësh. Kjo Ollga është po aq kriminele sa kadirovët dhe putinovët. Përderisa propogandon krimet e tyre.

            1. a
             anti25642654censurë

             çdo përdhunim është një nga ndyrësitë më të mëdha që mund të bëjë njeriu!edhe kur i bëhet një armiku,por këta bqirët e putinit duhet ta kuptojnë se janë "kafshë",të kadrjijes a të putanës,dhe "kafsha" nuk dallon shumë se kë përdhunon!mjafton ti jepet rasti dhe ai nxjerr gjithçka jashtë!! shpresoj që "zonja e nderuar",propagandiste e dhunës së diktatorit të saj, ta ketë kuptuar se në ç'hale është zhytur!!

             1. N
              Niku

              Cecenet kane nje fjale te urte "Kush te perdhunon, te do". Kesaj i thone karma dhe sic thone karma is a bitch. Nejse, te shkuara, c'te themi tjeter.

              1. z
               zhvejku

               Ne rradhe te pare kjo si ngjarje nuk eshte e vertet se ata ushtar jane besimtar musliman dhe nje veprim te till nuk e bejn e aq me keq ne grup. Ne lufte ka ligje dhe rregulla te repta. Po per kanaqesin e homove dhe rusofobeve injorant ja vlen nje palo artikull te tille.

               1. A
                Artan

                Ty te paskan perdhunuar ne tru ceceni dhe muzhiku. Apo edhe nga mbrapa?

                1. a
                 anti25642654censurë

                 ëëëëëëëëë??tashti po mbron dhe përdhunimet e ruseve??he të shkërdhefsha dhe ata që skanë lindur akoma në famijlen tënde!!ku jeton moj ndyrësirë??në pidh të satëme??

                2. A
                 Artan

                 Qenka putana e Putanes, mire ia ka bere ky ceceni.

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  tano,pislliku ka mbet në familje do të thuaç?? se dhe ky putan i putanës është!!qeni qen është,nuk pyet se çafrë ka përpara,e rëndësishme është të bëjë zanatin!!

                 Lini një Përgjigje