Irani kërkon shpjegim nga Ukraina lidhur me deklaratat për dronët

30 Janar 2023, 22:40Bota TEMA

Irani kërkon shpjegim nga Ukraina lidhur me deklaratat për dronët

Teherani ka thirrur në bisedë një diplomat ukrainas për të protestuar lidhur me deklaratat “e njëanshme”të këshilltarit presidencial në Kiev, lidhur me sulmet e fundit me dronë në Iran, tha Ministria e Jashtme iraniane.

Mykhailo Podoliak, këshilltari i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, postoi në Twitter të dielën, duke ndërlidhur mbështetjen e Iranit për pushtimin rus të shtetit të tij me sulmet në një ndërtesë ushtarake.

“Shpërthime gjatë natës në Iran – dronë dhe prodhim raketash, rafineri nafte”, tha ai. “Logjika e luftës… i ndëshkon ashpër autorët dhe bashkëpunëtorët”.

“Ukraina ju ka paralajmëruar”, shtoi Podoliak.

Ministria e Jashtme e Iranit tha se i ngarkuari me punë në Teheran i Ukrainës është thirrur në bisedë për të ofruar “një sqarim zyrtar dhe të menjëhershëm nga Qeveria ukrainase”.

1 Komente

  1. M
    Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

    CIA

    Lini një Përgjigje